Bourání-logo

Bourání

Architecture & Design >

More Information

Episodes

Bourání - Bourání s Jurášem Lasovským: Na Vltavě by mohly plout multifunkční pontony místo nehybných lodí

8/13/2018
More
„Kodaň se mi líbí hlavně kvůli kolům a využívání veřejného prostoru. V létě a na jaře je to jako venkovní obývák – lidé se setkávají venku a posedávají na ulicích,“ říká Juráš Lasovský, architekt, který pracuje v ateliéru v Dánsku, spolu se zbytkem týmu ale navrhuje budovy po celém světě. Na kole se podle něj v Kodani jezdí skvěle, v Praze by se prý dalo jezdit stejně dobře.

Duration:00:29:52

Bourání - Bourání s Annette Gigon: Nechceme stavět stále jen šedivé domy z betonu a kovu

8/2/2018
More
„Když stavíme muzeum, chceme, aby prostor bral ohled na umění v něm. Stavba nemá jen odrážet kreativitu architekta,“ říká Švýcarka Annette Gigon o minimalistickém interiéru muzea v Davosu. Poslechněte si rozhovor se známou architektkou o spolupráci s výtvarníky, o domech odrážejících oblohu a o architektonickém viru, který ji přivedl k řemeslu.

Duration:00:29:44

Bourání - „Po návratu z Barcelony jsem měl v Praze pocit jako po výbuchu. Nikde nikdo,“ říká Adam Gebrian

6/20/2018
More
„Adam Gebrian, 3 měsíce v Barceloně“ je událost, kterou na středeční večer připravilo pražské Centrum architektury a městského plánování. Architekt totiž instagramovým zpravodajstvím z Barcelony si získal publikum, které se o tamějším veřejném prostoru chce dozvědět víc, než stačil zaznamenat. Jestli máte do Prahy daleko, pusťte si náš rozhovor, ve kterém popisuje, jak se místní umí starat o své město a díky hustotě obyvatel tu leccos funguje jinak než u nás.

Duration:00:17:28

Bourání - Bourání s Mikulášem Hulcem: Z Česka se stávají omalovánky, dotyky historie bychom měli zachovat

2/28/2018
More
Na nový památkový zákon se u nás stále čeká. Odborníci jsou dlouhodobě frustrovaní mimo jiné kvůli tomu, že řada budov jimi považovaných za unikátní, se bourá. Architekti Mikuláš Hulec a Daniel Špičkou proto založili Centrum pro ochranu a restaurování architektury, zachraňují chrámy, památníky, ale třeba i lidová obydlí z románů národních obroditelů.

Duration:00:34:41

Bourání - „Udělat toho co nejvíc za co nejnižší cenu.“ Bourání s Milanem Jírovcem, autorem futuro stadionů

2/26/2018
More
Milan Jírovec působí s kolegy Matyášem Sedlákem a Miroslavem Holubcem v ateliéru M4 architekti. Navrhují všechno od běžných domů po obchodní centra, jejich specialitou jsou ale futuristické multifunkční sportovní stadiony zpracované do nejmenších detailů. Jsou například autory ragbyového stadionu obehnaného chlazeným běžkařským tunelem, hokejovým hřištěm a plaveckým a skokanským bazénem. Jak může něco takového fungovat dohromady? I o mnohém dalším byla řeč v Bourání.

Duration:00:34:32

Bourání - Bourání s Davidem Mateáskem: Městský architekt pracuje se střepy. Jeho práce je lepit je dohromady

1/30/2018
More
David Mateásko je městský architekt města Kolín. Stal se jím v listopadu 2016 a od té doby pracuje na tom, aby se město stávalo hezčím, komplexnějším a příjemnějším pro život. „V Kolíně je řada věcí, které mají potenciál, všechno má ale limity. Moje práce spočívá v nápravě a učesávání neutěšených míst. Je to o střípcích, ze kterých se dá váza zase slepit.“

Duration:00:39:12

Bourání - Bourání s architektem Tichým: Pro New York jsem navrhoval z Evropy, máme přece Street View

11/13/2017
More
Ondřej Tichý je český architekt, který pět let pracuje v ateliéru Thomase Heatherwicka. Kromě návrhu nového londýnského autobusu Routemasteru postavil tento ateliér například chlupatý britský pavilon na výstavě Expo 2010 nebo kotel pro oheň olympiády v roce 2012. „Thomas Heatherwick se snaží dělat projekty, které jsou podle jeho slov extraordinary – neobvyklé,“ říká Ondřej Tichý.

Duration:00:31:15

Bourání - Bourání s Petrem Suske: Ve fasádě mého ekologického domu ze slámy žijí ptáci

10/23/2017
More
Ekologické stavění se dostává do mainstreamového povědomí až v posledních letech. Architekt Petr Suske se jím ale zabývá už řadu let. Postavil například domy pokryté slámou, hlínou i rezavou ocelí. Zapadají do svého přirozeného prostředí, přesně tím jsou ekologické. Některé z nich navíc slouží jako obydlí drobným zvířatům.

Duration:00:59:52

Bourání - Bourání s Václavem Aulickým: Žižkovská věž má punc minulého režimu. Nemůže za to

10/22/2017
More
Václav Aulický je spoluautorem Transgasu. Budovy, která zejména v posledních měsících budí nejen mezi Pražany poměrně vášnivou diskusi. Pro část veřejnosti Transgas představuje vadu na kráse pražské Vinohradské třídy, jiní v něm naopak vidí architektonický skvost. Transgasu ale teď hrozí bourání.

Duration:00:46:58

Bourání - Bourání se starostou Litomyšle, díl druhý: Společný cíl je víc než politika

10/16/2017
More
Litomyšl patří k městům, od kterých by se mohla řada jiných leccos přiučit. Od revoluce se zásluhou bývalého starosty Antonína Brýdla změnila k nepoznání. I když už starostou není, v jeho práci pokračují další. I bývalí starostové Litomyšle se dodnes scházejí a diskutují o tom, jak by město mělo vypadat. O politiku nejde, spojuje je láska k městu. Podědil ji i Brýdlův syn, který je dnes zastupitelem. Ve druhé části rozhovoru s Adamem Gebrianem vyprávěl Antonín Brýdl ale i o tom, co se ve...

Duration:00:23:19