Bourání-logo

Bourání

Architecture & Design >

More Information

Episodes

Bourání - Bourání s Janem Vranovským: Japonsko není exotika, připomíná krajinu babiček

1/14/2019
More
Jan Vranovský je architekt žijící v Japonsku, kde zároveň dostudoval a kde dnes pracuje. V pořadu Bourání s Adamem Gebrianem spolu v první části rozhovoru probrali například rozdílné přístupy studia v Česku a Japonsku nebo to, jak se Jan dostal od konstrukce stroje na obalování jídelních hůlek lepidlem až ke studiu města a informační entropie.

Duration:00:47:27

Bourání - Bourání s Miroslavem Šikem II: Praha dělá stejné chyby jako západní města v 60. letech

10/12/2018
More
„Praha se vyvíjí dvěma způsoby. Amerikanizací a postmodernizací. Bez přispění reformní vrstvy se trend gentrifikace nezmění,“ říká profesor a architekt Miroslav Šik. V druhém díle pořadu Bourání se s Adamem Gebrianem bavili například o tom, jak se vyvíjí Praha a v čem nás předběhl Stockholm už ve dvacátých letech minulého století.

Duration:00:32:06

Bourání - Bourání s Miroslavem Šikem: Architekti a urbanisté mají zabránit útěkům lidí z měst

10/2/2018
More
„Architektura není pro fotku ani pro manifest, ale je pro život,“ říká vysokoškolský profesor a architekt Miroslav Šik, který strávil velkou část života ve Švýcarsku. Město pro něj znamená hlavně bydlení a architekti s urbanisty by podle něj měli právě nad bydlením nejvíce přemýšlet. O tom, jak se mění město a co je potřeba dělat, aby lidé z města neutíkali, mluvil s Adamem Gebrianem v pořadu Bourání.

Duration:00:42:13

Bourání - Bourání s architekty ze Studia 0,5: Zachovávat původní prvky je půlka úspěchu

9/26/2018
More
„Vyprofilovali jsme se k interiérům starších bytových domů. Když vidíme domy z 19. století nebo z 20. let, jsme rádi, že neděláme novostavby, kvalita se nedá srovnat,“ říká Vít Svoboda. Spolu s Pavlem Novým působí v ateliéru 0,5 Studio a vytvářejí interiéry. O kráse starých domů, ale třeba i o práci na expozici KMENY 90 mluvili v pořadu Bourání.

Duration:00:36:58

Bourání - Bourání s Mirko Baumem 2: Ďábel je nejlepší designér

9/18/2018
More
„Někdy stojím s otevřenou hubou a smiřuji se s tím, že některým věcem nikdy nebudu rozumět,“ říká architekt Mirko Baum o architektuře, která je podle něj iracionální a snaží se napodobovat něco, co není. Jeho vlastní rukopis definuje soustředění na funkci a technický detail a právě to oceňuje i na architektuře svých kolegů. O geometrii, Tančícím domě a Gripenech mluvil v pořadu Bourání.

Duration:00:33:57

Bourání - Bourání s Mirko Baumem: Jak provést neproveditelné a nenadělat si u toho do kalhot

9/10/2018
More
V první části rozhovoru jsme si s profesorem architektury Mirko Baumem povídali o jeho dětství na okraji mladoboleslavského letiště, kde zatoužil stát se leteckým konstruktérem. Tentokrát si poslechněte o vzniku televizního vysílače na Ještědu, jeho vlivu na tehdejší studenty nebo o tom, jak dokázal Karel Hubáček zařídit v úplném bezvětří vítr pro sovětskou delegaci.

Bourání - „Autor Transgasu před dvanácti lety nevěřil, že se mi ta budova líbí,“ říká Vladimir 518 v Bourání

8/24/2018
More
„Nad zbouranými předrevolučními stavbami brečíme, ale chyby pořád opakujeme,“ myslí si Vladimir 518, autor projektu Česká architektura 58–89. Současné vnímání předrevolučních budov se podle něj mění k lepšímu, obdiv k těmto stavbám ale podle něj přišel pozdě. O tom, proč se na československou architekturu dnes díváme jinak a jak ji přiblížit veřejnosti, mluvil v pořadu Bourání.

Bourání - Bourání s Jurášem Lasovským: Na Vltavě by mohly plout multifunkční pontony místo nehybných lodí

8/13/2018
More
„Kodaň se mi líbí hlavně kvůli kolům a využívání veřejného prostoru. V létě a na jaře je to jako venkovní obývák – lidé se setkávají venku a posedávají na ulicích,“ říká Juráš Lasovský, architekt, který pracuje v ateliéru v Dánsku, spolu se zbytkem týmu ale navrhuje budovy po celém světě. Na kole se podle něj v Kodani jezdí skvěle, v Praze by se prý dalo jezdit stejně dobře.

Duration:00:29:52

Bourání - Bourání s Annette Gigon: Nechceme stavět stále jen šedivé domy z betonu a kovu

8/2/2018
More
„Když stavíme muzeum, chceme, aby prostor bral ohled na umění v něm. Stavba nemá jen odrážet kreativitu architekta,“ říká Švýcarka Annette Gigon o minimalistickém interiéru muzea v Davosu. Poslechněte si rozhovor se známou architektkou o spolupráci s výtvarníky, o domech odrážejících oblohu a o architektonickém viru, který ji přivedl k řemeslu.

Duration:00:29:44

Bourání - „Po návratu z Barcelony jsem měl v Praze pocit jako po výbuchu. Nikde nikdo,“ říká Adam Gebrian

6/20/2018
More
„Adam Gebrian, 3 měsíce v Barceloně“ je událost, kterou na středeční večer připravilo pražské Centrum architektury a městského plánování. Architekt si totiž instagramovým zpravodajstvím z Barcelony získal publikum, které se o tamějším veřejném prostoru chce dozvědět víc, než stačil zaznamenat. Jestli máte do Prahy daleko, pusťte si náš rozhovor, ve kterém popisuje, jak se místní umí starat o své město a díky hustotě obyvatel tu leccos funguje jinak než u nás.

Duration:00:17:28

Bourání - Bourání s Mikulášem Hulcem: Z Česka se stávají omalovánky, dotyky historie bychom měli zachovat

2/28/2018
More
Na nový památkový zákon se u nás stále čeká. Odborníci jsou dlouhodobě frustrovaní mimo jiné kvůli tomu, že řada budov jimi považovaných za unikátní, se bourá. Architekti Mikuláš Hulec a Daniel Špička proto založili Centrum pro ochranu a restaurování architektury, zachraňují chrámy, památníky, ale třeba i lidová obydlí z románů národních obroditelů.

Duration:00:34:41

Bourání - „Udělat toho co nejvíc za co nejnižší cenu.“ Bourání s Milanem Jírovcem, autorem futuro stadionů

2/26/2018
More
Milan Jírovec působí s kolegy Matyášem Sedlákem a Miroslavem Holubcem v ateliéru M4 architekti. Navrhují všechno od běžných domů po obchodní centra, jejich specialitou jsou ale futuristické multifunkční sportovní stadiony zpracované do nejmenších detailů. Jsou například autory ragbyového stadionu obehnaného chlazeným běžkařským tunelem, hokejovým hřištěm a plaveckým a skokanským bazénem. Jak může něco takového fungovat dohromady? I o mnohém dalším byla řeč v Bourání.

Duration:00:34:32

Bourání - Bourání s Davidem Mateáskem: Městský architekt pracuje se střepy. Jeho práce je lepit je dohromady

1/30/2018
More
David Mateásko je městský architekt města Kolín. Stal se jím v listopadu 2016 a od té doby pracuje na tom, aby se město stávalo hezčím, komplexnějším a příjemnějším pro život. „V Kolíně je řada věcí, které mají potenciál, všechno má ale limity. Moje práce spočívá v nápravě a učesávání neutěšených míst. Je to o střípcích, ze kterých se dá váza zase slepit.“

Duration:00:39:12

Bourání - Bourání s architektem Tichým: Pro New York jsem navrhoval z Evropy, máme přece Street View

11/13/2017
More
Ondřej Tichý je český architekt, který pět let pracuje v ateliéru Thomase Heatherwicka. Kromě návrhu nového londýnského autobusu Routemasteru postavil tento ateliér například chlupatý britský pavilon na výstavě Expo 2010 nebo kotel pro oheň olympiády v roce 2012. „Thomas Heatherwick se snaží dělat projekty, které jsou podle jeho slov extraordinary – neobvyklé,“ říká Ondřej Tichý.

Duration:00:31:15

Bourání - Bourání s Petrem Suske: Ve fasádě mého ekologického domu ze slámy žijí ptáci

10/23/2017
More
Ekologické stavění se dostává do mainstreamového povědomí až v posledních letech. Architekt Petr Suske se jím ale zabývá už řadu let. Postavil například domy pokryté slámou, hlínou i rezavou ocelí. Zapadají do svého přirozeného prostředí, přesně tím jsou ekologické. Některé z nich navíc slouží jako obydlí drobným zvířatům.

Duration:00:59:52

Bourání - Bourání s Václavem Aulickým: Žižkovská věž má punc minulého režimu. Nemůže za to

10/22/2017
More
Václav Aulický je spoluautorem Transgasu. Budovy, která zejména v posledních měsících budí nejen mezi Pražany poměrně vášnivou diskusi. Pro část veřejnosti Transgas představuje vadu na kráse pražské Vinohradské třídy, jiní v něm naopak vidí architektonický skvost. Transgasu ale teď hrozí bourání.

Duration:00:46:58

Bourání - Bourání se starostou Litomyšle, díl druhý: Společný cíl je víc než politika

10/16/2017
More
Litomyšl patří k městům, od kterých by se mohla řada jiných leccos přiučit. Od revoluce se zásluhou bývalého starosty Miroslava Brýdla změnila k nepoznání. I když už starostou není, v jeho práci pokračují další. I bývalí starostové Litomyšle se dodnes scházejí a diskutují o tom, jak by město mělo vypadat. O politiku nejde, spojuje je láska k městu. Podědil ji i Brýdlův syn, který je dnes zastupitelem.

Duration:00:23:19

Bourání - Bourání s ateliérem A.LT.: Na Žižkově jsme do nových omítek přimíchali i městskou špínu

9/18/2017
More
O rekonstrukcích domů na laškovném Žižkově, odvážných klientech a taky o tom, že když vyhrajete architektonickou soutěž, ještě to nemusí nic znamenat, jsme mluvili s Filipem Tittelbachem a Peterem Lackem z ateliéru A.LT. „Vždycky, když člověk postaví barák, tak by z něj měl mít radost. Není hezčí moment, než když to zrealizuješ, když je barák robustní a fajn a drží,“ říká Peter Lacko.

Duration:00:38:21

Bourání - Bourání s Originální regionální architekturou: Vysvětlit na maloměstě, k čemu je architekt

9/4/2017
More
ORA – Originální regionální architektura je znojemský ateliér tří mladých architektů: Jana Hory, Barbory Hory a Jana Veissera. „Lidé na malém městě málo vědí, co architekt dělá a k čemu je to dobrý. Je potřeba to umět vysvětlovat,“ popisuje Veisser. Spolu s Barborou a Janem proto pořádají přednášky a výstavy. „Na maloměstě je trochu složitější tam lidi dostat, ale mluvit o tom, jak se architektura dotýká našich životů, má smysl.“

Duration:00:37:50

Bourání - Bourání s Václavem Girsou: Rekonstrukce Müllerovy vily nastartovala zájem o památky 20. století

6/26/2017
More
Müllerovu vilu navrhl v roce 1928 Adolf Loos. Spolu s brněnskou vilou Tugendhat je mimořádným domem světového významu. O rekonstrukci vily a o Adolfu Loosovi v pořadu Bourání s Adamem Gebrianem hovořil architekt a restaurátor Václav Girsa.

Duration:00:37:09