Book Compass-logo

Book Compass

Arts & Culture Podcasts

Pravidelný podcast o knihách a čítaní. Tipy na knižné novinky a rozhovory zo zákulisia kníh. Zaujímavosti a pikošky.

Pravidelný podcast o knihách a čítaní. Tipy na knižné novinky a rozhovory zo zákulisia kníh. Zaujímavosti a pikošky.

Location:

Slovakia

Description:

Pravidelný podcast o knihách a čítaní. Tipy na knižné novinky a rozhovory zo zákulisia kníh. Zaujímavosti a pikošky.

Language:

Slovak

Contact:

+421917524485


Episodes

TIP na knihu: Musí zostať UTAJENÁ, aby ju opäť nenašiel!

9/25/2022
Utajená od Lucie Saskovej je úžasná oddychovka, pohodové čítanie o vzťahu... o dvoch ľuďoch a dvoch svetoch, ktoré by sa inak nikdy nestretli...no osud vie občas prekvapiť. Vypočujte si krátky rozhovor s Luciou Saskovou a úryvok z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Duration:00:07:47

TIP na knihu: Šialený vrah rozmiestňuje po krajine kúsky tiel!

9/22/2022
Nadupaný triler Kurátor a dvojica, ktorú si zamilujete! Najskôr tu bolo Bábkové divadlo, potom prišlo Čierne leto a teraz vyšla tretia kniha zo série Tilly Bradshawová a Washington Poe. Volá sa Kurátor. Úryvok z knihy číta Lucia Vráblicová.

Duration:00:04:41

„Európska exotika? Určite vyskúšajte Island,“ radí cestovateľ Jozef Zelizňák

9/18/2022
Hosť podcastu: JOZEF ZELIZŇÁK, cestovateľ a prekladateľ Toto je Island Ďalšie knižné tipy: KurátorUtajenáPiačkataré grécke báje a povestiZberač dušíPosledný dom na Zbytočnej uliciKaribské tajomstvoMarkíz hľadá manželkuFerrari: 75.výročieObchod na korze

Duration:01:11:22

TIP na knihu: Delphine de Vigan a jej Noc nič nezadrží

9/11/2022
Temnota ja mocná, ale človek sa jej musí vzoprieť.... Nová odeonka od skvelej francúzskej autorky Delphine de Vigan. Noc nič nezadrží: https://bit.ly/3dw7dHE Úryvok číta Lucia Vráblicová.

Duration:00:04:11

TIP na knihu: 8 súťažiacich a opustený ostrov. Koľkí napokon prežijú?!

9/7/2022
Reality show, resp. sociálny experiment, v ktorom má 8 súťažiacich prežiť na opustenom škótskom ostrove celý jeden rok. Majú si postaviť prístrešok, nájsť jedlo, založiť komunitu…a potom po nich príde loď. Ale tá loď nakoniec nepríde… To je nový dobrodružný triler Napospas.

Duration:00:04:00

„Vzťah je ako záhradka. Musíte ju stále zalievať,“ tvrdí psychoterapeutka Júlia Halamová

9/4/2022
Hosť podcastu: JÚLIA HALAMOVÁ, psychoterapeutka Naštartujte sa, prosím Ďalšie knižné tipy: NapospasNezabudnuteľný darebákNoc nič nezadržíHra na lásku a nenávisťSedem manželov Evelyn HugovejModerné otcovstvoSuperjednoduchá chémiaHravá škôlka - Jazyk a komunikáciaMaturita z matematikySlonom vstup zakázanýČo robia pocity?

Duration:00:56:28

TIP na knihu: Čierna drsná groteska o mafiánskej škole

8/31/2022
Známy novinár a publicista Martin Kasarda stavil na čierny humor a napísal príbeh, v ktorom sa vracia do deväťdesiatych rokoch, keď v Dunajskej Strede prekvitala mafia. Spomínanie mafiánov a ich spontánny nápad založiť si školu pretavil do humornej miestami až grotesknej podoby. Toto je novinka Dole! Dole!

Duration:00:02:54

TIP na knihu: Zastavte očkovanie! Zachráňte svet pred katastrofou!

8/28/2022
Kto sabotuje dodávky vakcín proti covidu? Kto je schopný vraždiť, pretože si myslí, že jedine on sám má pravdu? Pandémia koronavírusu zasiahla do životov ľudí a zmenila ich nepredvídateľným spôsobom... Milosrdný samaritán je vynikajúce krimi z pera skúsených autorov Cilly a Rolfa Börjlindovcov o tom, že nie každý, kto tvrdí, že chce pomáhať ľuďom, tak hovorí aj pravdu...

Duration:00:04:22

TIP na knihu: Skutočný príbeh sestier, ktoré zachránili 13 ľudských životov

8/24/2022
Silný, emotívny a nesmierne ľudský príbeh dvoch mladučkých sestier, ktoré riskovali počas 2.svetovej vojny vlastné životy, aby zachránili 13 ľudských životov. Príbeh, ktorý vás vtiahne a zasiahne priamo do srdca. Svetlo v úkryte.

Duration:00:04:13

Juraj Čurný: „Sex, drogy a rock and roll, to je autobiografia Erica Claptona!“

8/21/2022
Hosť podcastu: JURAJ ČURNÝ, hudobný publicista Eric Clapton Ďalších 10 knižných tipov: Milosrdný samaritánSvetlo v úkryteKeď sa nájdeDole! Dole!Rok podľa Dary 2023Tajomstvo sídla ChimneysOd nenávisti k láskeHádanky z abecedyDievča, ktoré chcelo zachrániť knihyViki a Niki: Dvojičky, ktoré nevyzerali ako dvojičky

Duration:01:06:12

TIP na knihu: Hra na milovanie od Katky Gillerovej

8/17/2022
Štvorica priateľov na dovolenke v Apalačských horách v USA sa usiluje o priazeň pôvabnej Caroline. Tá však na tajomnom panstve rozohráva hru plnú intríg, pretvárky a úskokov. Vzťahy v skupinke sú poznačené žiarlivosťou, vzájomnou nevraživosťou, podozreniami...a v okolí sa navyše začnú diať podozrivé veci, ktoré vyústia do tragédie. To je nové vydanie mimoriadne úspešného mystery príbehu slovenskej autorky Kataríny Gillerovej Hra na milovanie.

Duration:00:03:26

TIP na knihu: Dobré rady, ako získať odolnosť, sebadôveru a pokoj

8/14/2022
Malá kniha stoicizmu je ako mapa k pokladu. Predstaví najvýznamnejších filozofov. Poskytne jednoduchý a zrozumiteľný prehľad ich filozofie. Naučí vás základné princípy. Odovzdá 55 stoických postojov a užitočných rád, ako ich aplikovať v náročnom živote. A čo je najdôležitejšie, ukáže vám, ako ich preniesť zo strán knihy do aktivít reálneho sveta.

Duration:00:03:48

TIP na knihu: Dokonalý policajný štát...keď vás sledujú milióny kamier!

8/11/2022
Čína si stanovila za cieľ vymazať identitu, kultúru a dejiny celého národa a úplne asimilovať milióny ľudí. „Burinu ukrytú v lánoch obilia nevyplejete kus po kuse – treba ju postriekať chemikáliami a zlikvidovať ju naraz,“ vyhlásil v januári istý vládny predstaviteľ. „Prevýchova týchto ľudí je ako postrek obilia chemikáliami.“ A tak Čína zriadila dokonalý policajný štát. Aj o tom je mrazivá kniha Dokonalý policajný štát od investigatívneho žurnalistu Geoffreya Caina.

Duration:00:04:48

Herečka Simona Kollárová: „Niekto pozná značky áut, ja som ovládala všetky plemená psov.“

8/7/2022
Hosť podcastu: SIMONA KOLLÁROVÁ, herečka Keksy pre psyMúdrosť starých psovPrvá pomoc pre psy Ďalšie knižné tipy: Dokonalý policajný štátMalú knihu stoicizmuŠkandalózna princeznáHra na milovanieŠkola zvádzaniaShuggie BainDievča v jeho tieniKončí sa to namiStop výmyslom! Pravda o zvieratáchKnihy nie sú na jedenie

Duration:01:00:24

Iveta Radičová: „Moc využívala nie ako cieľ, ale ako nástroj.“

7/17/2022
Hosť podcastu: IVETA RADIČOVÁ, sociologička a bývalá premiérka Kancelárka Ďalšie knižné tipy: Predpoveď Kto druhému jamu kopePrijmi výzvu!Chata pri jazereHanebný vojvodaDievčatá z ovocných sadovAk niečo stratíšPuknuté zrkadloPredstava o tebe V skratke - 14 noviniek, ktoré vyjdú v najbližších týždňoch až do konca augusta.

Duration:00:59:57

TIP na knihu: Niekedy stačí JEDNA DOBRÁ VEC, aby sa život otočil o stoosemdesiat stupňov...

7/11/2022
Alexandra Potter píše veľmi zábavné, trefné, čítavé príbehy (nielen) pre ženy; žiadne slaďáky, ale skôr feel-good príbehy, ktoré sú srdečné a dojímavé. Taký je aj príbeh Jedna dobrá vec: https://www.bux.sk/knihy/662901-jedna-dobra-vec.html "Všetko, čo potrebujeme k tomu, aby sa nám oplatilo znovu žiť, je aspoň jedna svetlá stránka. Jedna dobrá vec, náhodné ľudské gesto - ako napríklad úsmev neznámeho človeka, priateľské objatie alebo nejaká náhodná a nečakaná láskavosť, ako keď ti v...

Duration:00:02:34

TIP na knihu: Špinavosti a kriváci v polícii. Spolok Judášov

7/7/2022
Spolok Judášov je nový policajno-mafiánsky triler Petra Šlosera. Už štvrtý príbeh v sérii Páchateľ neznámy. Vypočujte si rozhovor s autorom, ktorý spoluzakladal NAKA a dnes sa živí písaním. Jeho knihy sa predávajú v náklade 10.000 kusov, čo ho radí medzi tých úspešnejších autorov. Viac o knihách Petra Šlosera: https://www.bux.sk/autori/113614-peter-sloser.html

Duration:00:08:35

”Strach z ostreľovača ovládol malé mestečko...tak sa to celé začalo!”

7/4/2022
Hosť podcastu: MICHAEL HJORTH, švédsky spisovateľ a scenárista Spolu s Hansom Rosenfeldtom píšu jednu z najúspešnejších severských sérií Sebastian Bergman. S Michaelom sa zhovárame o siedmej časti Kto seje vietor, rozoberáme príbeh z rôznych pohľadov. Ako píšu s Hansom? Prečo sú postavy také dôležité? Kde našli inšpiráciu pre knižného ostreľovača? Hovoríme aj o tom, aké je písanie kníh a písanie scenárov - v čom sa líšia? Čo je jednoduchšie? A už píšu záverečný 8.diel? O čom bude? Úryvok z...

Duration:00:48:12

13 super kníh, ktoré vyjdú v júli

6/30/2022
Leto odštartovalo, sú tu prázdniny a dovolenky...a to je pre mnohých čas, kedy častejšie siahnu po nejakej dobrej knihe. V júli ich vyjde mnoho a my sme pre vás spravili krátky prehľad, na čo sa môžete tešiť.

Duration:00:03:43

TIP na knihu: Lahôdka pre fanúšikov psychotrilerov

6/26/2022
Na stanici zbadá dievča, nemá viac než šestnásť. Stojí v hustom daždi s bábätkom v náručí. Nastúpi do vlaku a stratí sa jej z očí. Ibaže ona ho nedokáže pustiť z hlavy... Tak sa začína nový psychotriler od Mary Kubica – Anjelik.

Duration:00:02:38