Ludskost-logo

Ludskost

Arts & Culture Podcasts

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

Location:

United States

Description:

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

Language:

Slovak


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

152. Aj vy doma riešite, kto čo uprace? O vyjednávaní mužov a žien (Zuzana Sekeráková Búriková)

7/17/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Naša spoločnosť si v poslednom vyše polstoročí prešla revolučnou zmenou v oblasti práce. Ženy sa postupne presunuli z domácností do platenej práce a začali robiť aj povolania, ktoré v minulosti robili len muži. Naše deti a domácnosti však nikam nezmizli a postarať sa o ne treba aj dnes, keď sú muži aj ženy v platenej práci. Rodiny na Slovensku riešia svoju situáciu rôzne, ale v priemere toho robia ženy v domácnosti a v starostlivosti o deti stále viac ako muži aj vtedy, keď pracujú mimo domácnosti rovnako. A časť párov rieši svoju situáciu najatím si pracovníčky, ktorej za upratovanie, či starostlivosť o deti platí. V zahraničí robia takúto platenú prácu najmä migrantky z iných krajín, no u nás na Slovensku je to inak: do domácností chodia pracovať najmä lokálne ženy – študentky a dôchodkyne. A hoci ide o platenú prácu, robia ju znova len ženy. Prečo je to tak? Zuzana Sekeráková Búriková je sociálna antropologička pôsobí na Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied a napísala knihu s názvom Panie k deťom a na upratovanie – kde zhrnula svoj výskum o podobách platenej práce v domácnostiach. „Niektorí filozofi a filozofky hovoria, že spôsob, akým poskytujeme starostlivosť o deti, o nevládnych, starých či chorých ľudí, definuje našu kultúru a našu spoločnosť,“ vraví Zuzana v podcaste. Barbora Mareková sa jej pýta na to, ako v dnešných domácnostiach vyjednávajú ženy a muži o tom, kto čo uprace a kto sa postará o deti. A Zuzana priblíži, v akých podmienkach pracujú tie ženy, ktoré chodia do domácností pracovať za peniaze. Spomenuté v podcaste: Desatoro férového zamestnávateľaPanie k deťom a na upratovanie Hostka odporučila: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:45) Prečo riešia deti a domácnosť ženy (18:03) Ako to robia rodiny v SR (39:20) Aké verejné politiky fungujú (46:42) Ako to má doma Zuzka a Barbora (01:01:35) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:04:21

Ask host to enable sharing for playback control

151. Neviete si rady s dieťaťom? Možno by vám pomohla terapia hrou

7/10/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Dospelí o svojich pocitoch, myšlienkach a zážitkoch hovoria, ale pre deti je najprirodzenejším spôsobom komunikácie hra. Vyjadrujú v nej, na čo myslia, čo cítia a čo potrebujú. Takzvaná nedirektívna hra sa preto využíva aj v psychoterapii určenej deťom, vtedy, keď má dieťa ťažkosti v prežívaní či v správaní. V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychoterapeutkou a špeciálnou pedagogičkou Vierou Hojnošovou o dvoch typoch terapie určenej deťom. Prvá je terapia hrou - kde sa terapeutka stretáva priamo s dieťaťom v terapeutickej herničke, a pri druhej, filiálnej terapii sa zas terapeutka stretáva so skupinkou rodičov a učí ich terapeutické základy, ktoré potom vedia využiť doma so svojim dieťaťom. Okrem terapeutickej praxe Viera pôsobí aj na základnej škole ako špeciálna pedagogička a vzdeláva tiež profesionálky a profesionálov, ktorí sa venujú deťom, v Inštitúte terapie hrou. V podcaste vysvetlí, v akých situáciách je dobré vyhľadať pre svoje dieťa terapiu a ako prebieha terapeutické stretnutie, na ktorom sa využíva hra. Približuje aj, čo presne učí rodičov na stretnutiach pri filiálnej terapii a ako sa rodičom následne darí zlepšiť svoj vzťah s dieťaťom - a teda aj jeho prežívanie. Spomenuté v podcaste: Deti sa hrajú čoraz menej a je to problém Hostka odporučila knihu: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Dvojmesačné prázdniny treba zakázať Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté (00:00) Úvod (01:52) Ako prebieha terapia hrou (35:42) Ako funguje filiálna terapia (45:57) O Vierkinej práci a lektorovaní (49:25) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:51:53

Ask host to enable sharing for playback control

150. Elena Martinčoková: Bola som plachý človek, no situácia so synom ma zmenila

7/3/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Ako byť dobrým rodičom, keď nám dieťa oznámi že je gej, lesba či transrodový človek? A ako sa v tejto situácii postarať aj o seba? Dve mamy - Elena Martinčoková a Zlatica Maarová založili pred pár rokmi Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí s cieľom podporiť nielen svoje deti, ale všetkých queer ľudí na Slovensku. Do ich združenia postupne pribudlo veľa ďalších rodičov a nedávno vydali spolu knihu s názvom Niečo ti chcem povedať. Prinášajú v nej 15 príbehov, ktoré zachytávajú moment oboznámenia sa s queer identitou blízkeho človeka a zmeny, ktorými si musia blízke vzťahy prejsť. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s Elenou Martinčokovou - jednou so zakladateliek združenia o momente, keď jej syn oznámil že je gej. "Rodičia potom takisto absolvuju coming-out," vraví Elena v podcaste. "A keď ho chcete absolvovať vo vyrovnanosti a v presvedčení, nedá sa to bez toho, aby ste si naštudovali informácie, ktoré vás dovtedy nikto nenaučil." Hovorí o tom, ako sa počas rokov vyvíjal jej vzťah so synom a ako začala v strednom veku - aj vďaka nemu - osobnostne rásť. "Ja som bola vyše 40 rokov veľmi utiahnutý a plachý človek a táto nová situácia ma odrazu zmenila, vnútorne aj navonok. Začala som vystupovať nebojácne, otvorene a už som sa za nič neskrývala, lebo som cítila, že sa chcem ozývať," vraví Elena. Spomenuté v podcaste: S Dušom Martinčokom o osamelosti a tom, ako sa zblížiť s inými Hostka odporučila knihu: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Kočík ma naučil vidieť mesto inak Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté (00:00) Úvod (02:03) O synovom coming-oute (16:51) V akej rodine vyrástla Lenka (37:04) O aktivizme matiek (01:03:03) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:09:13

Ask host to enable sharing for playback control

149. Autorka knihy o normalizácii: Nečakala som, že bude taká relevantná (Oľga Gyárfášová)

6/26/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Od posledných parlamentných volieb sa vo verejnom priestore často objavuje slovo normalizácia - napríklad pri útokoch vládnej moci na verejné inštitúcie, na umeleckú obec, ale aj pri dianí v médiách. V čom sa dnešná realita našej spoločnosti podobá tej minulej zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov? V čom je iná? A ako sa môžeme podieľať na obrane demokratických hodnôt, keď sú pod paľbou? V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so sociologičkou Oľgou Gyárfášovou, ktorá pôsobí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského a v Inštitúte pre verejné otázky, a bola aj poradkyňou prezidentky Zuzany Čaputovej. Nedávno Oľga napísala knihu s názvom: Ako sme žili v rokoch normalizácie - rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru, v ktorej sa o živote pred rokom '89 rozpráva s desiatimi kamarátkami, ktoré sa podieľali na neoficiálnych protirežimových aktivitách. "Nečakala som, že kniha bude dnes taká relevantná," vraví Oľga v podcaste. "Zámer napísať ju vznikol už dávnejšie a politické dianie, ktoré sledujeme po voľbách 2023, bolo len nečakaným aktualizačným momentom." Barbora sa Oľgy pýta, ako sa počas jej života vyvíjalo postavenie žien v rodinách a spoločnosti. Rozprávajú sa o súčasnom dianí vo verejných inštitúciách a v kultúre, a v televíziách. A Oľga hovorí, ktoré skúsenosti jej generácie vieme využiť dnes. "Minulosť nemá nejaký navždy daný tvar," vraví, "vždy je ovplyvnená aj tým, ako na ňu v súčasnosti spomíname. Čo je vyzdvihnuté, čo je potlačené a na čo chceme zabudnúť." Spomenuté v podcaste: Hostka odporučila knihu: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Kočík ma naučil vidieť mesto inak Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:17) V čom sa dnešok podobá na minulosť (21:01) Ako sa žilo v čase normalizácie (50:26) Ako odolávať normalizácii (01:09:37) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:12:25

Ask host to enable sharing for playback control

148. Maliar Andrej Dúbravský: Stále nemám pocit, že som to už dal

6/19/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Ako vyzerajú pracovné dni maliara, ktorý zažíva medzinárodný úspech? Ako si budoval sebadôveru? A prečo sa neraz cíti osamelo? Andrej Dúbravský vystavuje v New Yorku, Berlíne či v Zürichu, no keď boli jeho obrazy u nás v Slovenskom rozhlase ministerka kultúry prikázala jeden z nich zvesiť. Pobúrilo ju, že je na ňom zachytený intímny moment medzi dvoma mužmi a prekážala jej ešte aj tučnota jedného z nich. Prečo má zmysel zobrazovať v umení a popkultúre queer mužov s tučným telom? Barbora Mareková sa pýta, v akej rodine Andrej vyrástol a ako sa stal maliarom. Ako umelecky rástol a budoval si vlastný štýl. Andrej hovorí, ako ho v úvode kariéry dokázali zneistiť niektorí galeristi a ako sa postupne naučil dôverovať svojmu úsudku. „Dnes už mám s ​​berlínskou galériou Dittrich & Schlechtriem dobrú spoluprácu, ale bol to proces. Na začiatku som si myslel, že som dáky ťuťko zo Slovenska a že oni tam majú brutálnu galériu a umelcov, ktorí sú nenormálne úspešní,” vraví v podcaste. „A podľa mňa si to mnohí zo Slovenska myslíme, že ten zahraničný kurátor je nejaký nadčlovek, ale potom sa s ním rozprávate v New Yorku alebo v Berlíne a zistíte, že je rovnako šľahnutý ako my, a nemá žiadny špeciálny vhľad a ani kryštáľovú guľu,” dodáva. Hovorí aj o tom, prečo je preňho niekedy ťažké udržiavať si kontakt s ľuďmi. Aké má zážitky z online zoznamky. A prečo - ani napriek očividnému úspechu - stále nemá pocit, že môže byť v kľude a zvoľniť svoje tempo. Spomenuté v podcaste: príbeh Penelope Hosť odporučil knihy: Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) ůvod (02:02) o ministerke a o fatshamingu (19:27) o detstve a dospievaní (35:09) o živote maliara (01:01:38) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:03:40

Ask host to enable sharing for playback control

147. Má deti, kariéru, spokojné manželstvo a muskulárnu dystrofiu (Andrea Madunová)

6/12/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo na sme.sk/extraludskost a v súťaži Podcast roka 2024 na podcastroka.sk. Ako žiť dobrý život a plniť svoje sny, keď nám choroba postupne berie schopnosť sa samostatne hýbať? Andrea Madunová je predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov, ktorá pomáha ľuďom s rôznymi druhmi nervovosvalových ochorení. Žije v Bratislave, má manžela a dve deti v tínedžerskom veku. Keď bola ešte dieťa, začala mať problémy s pohybom. Lekári jej odhalili zriedkavé a nevyliečiteľné ochorenie - muskulárnu dystrofiu, ktorá jej postupne odoberá možnosť používať svaly. Pohybuje sa preto na elektrickom vozíku, ktorý ovláda páčkou na opierke ruky, a využíva aj pomoc osobnej asistentky. V tejto epizóde Andrea porozprávala svoj životný príbeh - od čias, keď ešte ako dieťa brázdila lúky na dedine u svojich starých rodičov, cez obdobie, v ktorom zistila, že má ochorenie, ktoré ovplyvní celý jej život. Barbora Mareková sa pýta, ako sa Andrea osamostatnila od rodičov, aké zážitky má z gymnázia a ako so zdravotným obmedzením vyštudovala právnickú fakultu. "U detí s postihnutím majú rodičia veľmi ochranárske tendencie, čo je pochopiteľné, ale o to dôležitejšie to je, aby aj tieto deti získali samostatnosť a aby boli aj v nie úplne komfortných situáciách. Pretože práve to nás pripravuje na život." Andrea hovorí, ako vyzeral jej študentský život a aké mala predstavy o partnerských vzťahoch. Ako sa zoznámila s manželom, akú mali svadbu, ako prežívala pôrody a ako na jej materstvo reagovalo okolie. Hovorí aj o cieľoch organizácie, ktorú vedie, a o potrebách ľudí s nervovosvalovými ochoreniami. A Barbora sa pýta, čo potrebujeme spraviť, aby sa aj títo ľudia mohli naplno zapojiť do spoločnosti a viesť svoj život podľa svojich predstáv. Spomenuté v podcaste: Crip Camp: A Disability RevolutionBelasý motýľ Hostka odporučila knihy: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:02) o detstve a dospievaní (26:32) o randení svadbe a manželstve (33:22) o pôrodoch a rodičovstve (48:07) o boji za práva zdravotne znevýhodnených (01:01:38) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:02:59

Ask host to enable sharing for playback control

146. Ako mýty o tučnote poškodujú zdravie, vzťahy a kariéru

6/5/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Ľudia s veľkým telom sú neustálym terčom krutosti. Na dennej báze zažívajú viac, aj menej otvorené narážky okolia a signály, že s nimi niečo nie je v poriadku. Môžu za to hlboko zakorenené presvedčenia o tom, že tučnota je vec rozhodnutia a že súvisí s charakterom človeka alebo s jeho intelektom. Denisa Debrecká je psychologička, venuje sa najmä téme úzkostí a svoje odborné poznatky zverejňuje aj na instagrame. Nedávno uverejnila príspevok s názvom Trauma tučného dieťaťa, v ktorom rozoberá svoju vlastnú skúsenosť z detstva. „Pamätám si napríklad Harryho Pottera, kde sú dobré postavy chudé a zlé majú nadváhu,“ vraví Denisa v podcaste. „Tie ukazovali ako lenivé a nemorálne - a tak som to vtedy vnímala aj ja, že ma to robí lenivou, nedostatočnou a zlou.“ Narážky a nevyžiadané rady smerované tučným ľuďom sú v spoločnosti považované za normálne a veľa ľudí si ich pred sebou obhajuje údajnou obavou o ich zdravie. Zraňujúce poznámky počúvajú dokonca aj deti - a to nielen od rovesníkov, ale aj rodičov, učiteliek či lekárov. Denisa vysvetľuje, aké má takáto traumatizácia následky a ako sa zvyknú s ľuďmi ťahať až do dospelosti. Rozoberú aj, ako antitučné postoje vytláčajú ľudí zo vzťahov, z pracovných príležitostí či z popkultúry. „Keď som sa ľudí na instagrame pýtala, k akému psychológovi by nešli, veľa z nich napísalo, že k tučnému psychológovi,“ vraví Denisa. Spomenuté v podcaste: Hostka odporučila: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:04) Ako sa cítila ako dieťa (08:53) O poruchách príjmu potravy (17:29) O fotkách a filtroch (28:51) Postoje lekárov (44:00) Ako sa vníma dnes (48:30) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:49:59

Ask host to enable sharing for playback control

145. Deti sa hrajú stále menej - a je to problém (psychológ Viktor Križo)

5/29/2024
*Podporte Ľudskosť aj ďalšie podcasty SME v súťaži podcast roka na https://podcastroka.sk/ My dospelí môžeme hru vnímať ako zábavku pre voľné chvíle, no pre deti je absolútne kľúčová. Pri takzvanej neriadenej hre deti rozvíjajú svoje fyzické, intelektuálne, ale aj vzťahové zručnosti, ale hra stabilizuje aj ich prežívanie: znižuje riziko, že budú trpieť úzkosťami, sebapoškodzovaním, či depresiou. Počet hodín, ktoré deti strávia hrou ale v západných demokraciách klesá. Tento trend trvá už desiatky rokov a dôvodom sú viaceré zmeny v tom, ako žijeme a čo pokladáme za dôležité. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s riaditeľom Inklucentra Viktorom Križom, čo je organizácia ktorá poskytuje odborný poradenský servis základným a stredným školám po celom Slovensku. V minulosti Viktor pôsobil ako učiteľ matematiky na štátnej základnej škole, vyštudoval však aj špeciálnu pedagogiku, teológiu, psychológiu a aktuálne je v psychoterapeutickom výcviku. Rozoberú spolu príčiny, pre ktoré sa deti hrajú stále menej a tiež možné riešenia. Viktor priblíži, ako presne vyzerá hra, ktorá má na deti pozitívne účinky a čo môžu robiť rodičia, školy či samosprávy, aby ju podporili. Hosť odporučil knihy: Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Do krčmy nás možno ťahá aj niečo, čo je zdravé. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:45) Prečo sa potrebujeme hrať? (24:25) Prečo sa hráme stále menej? (37:46) Ako sa môžu zmeniť školy? (56:54) Čo s mobilmi u detí? (01:09:49) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:12:18

Ask host to enable sharing for playback control

144. Ak konflikt neriešime tam, kde patrí, dostaneme sa do konfliktu so sebou (Zuzana Zimová)

5/22/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Schopnosť zachovať pokoj a robiť dobré rozhodnutia aj vo vypätých situáciách, keď cítime úzkosť, strach, hnev alebo hanbu, nám dáva v živote veľkú výhodu. Zuzana Zimová je terapeutka, špeciálna pedagogička, supervízorka a lektorka, pôsobí v organizácii Coachingplus, v programe Tvoj Buddy, a tiež v organizácii Návrat. V novej epizóde Ľudskosti sa jej Barbora Mareková pýta, od čoho závisí naša schopnosť regulovať svoje emócie a zapájať racionálne myslenie, aj vo chvíľach, keď zažívame čosi náročné a Zuzana vysvetlí, čo sa v nás začne diať, ak svoje prežívanie ignorujeme alebo potláčame. „Ak v sebe cítime konflikt a neodžijeme si ho tam, kde patrí, dostaneme sa do konfliktu sami so sebou," vraví Zuzana v podcaste. Vysvetlí, ako sa emocionálnej regulácii učia deti a aká je v tomto smere úloha rodičov a ďalších dospelých, ktorí sa o deti starajú - napríklad učiteliek a učiteľov. A porozpráva aj o tom, aké máme možnosti, ak sa chceme v tejto oblasti zlepšiť. Hostka odporučila knihy: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Starostlivosť o seba nie je vždy wellness Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:02) Ako funguje dobre zregulovaný človek (20:14) Ako vyzerajú problémy v regulácii (50:47) Ako zvýšiť svoju schopnosť sa regulovať (56:05) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:58:10

Ask host to enable sharing for playback control

143. Lenka Libjaková: pracovala som priveľa, niečo mi začalo chýbať

5/15/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Keď sa nám v práci darí, ľahko sa môžeme ocitnúť v kolotoči, ktorý po pár rokoch vedie k vyhoreniu. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s divadelnou, filmovou a dabingovou herečkou Lenkou Libjakovou o momente, keď si uvedomila, že potrebuje pauzu a reset. „Umelecká práca nie je nejako dobre ohodnotená a človek sa ľahko ocitne v nejakom kruhu, že sa ráno zobudí, ide do dabingu, potom na skúšku, potom učiť, nahrať reklamu, večer hrá predstavenie - a potom je jedenásť hodín, sedím doma a hovorím si: čo som vlastne z toho dňa mala? A zo začiatku je to dobrý pocit, ale keď sa to deje roky a v kuse, tak príde čas, keď ti začne niečo chýbať,“ vraví Lenka v podcaste. Rozpráva aj o tom, čo jej dala psychoterapia a ako sa naučila byť sama k sebe láskavejšia. „Myslela som si, že sebaláska je egoizmus - že človek vtedy myslí iba sám na seba. Ale pochopila som, že to tak vlastne nie je a že mať sám seba rád, dať si uznanie a pochopenie, že to je vlastne najviac.“ S Barborou rozoberú aj tému bezpečia herečiek a hercov na pracovisku. V USA sa po odhalení sexuálneho násilia, ktoré dlhé roky páchal filmový producent a dnes už odsúdený predátor Harvey Weinstein, začala brať táto téma vážnejšie. Ako je to u nás? Lenka hovorí o svojich skúsenostiach z práce vo filmovom priemysle v Česku a na Slovensku. Spomenuté v podcaste: Hostka odporučila: Newsletter Barbory Marekovej: Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť o seba nie je vždy wellness. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:10) Predstavenie Lazarus (06:35) O detstve v Žiari nad Hronom (12:02) O práci a vyhorení (28:44) O psychologickom bezpečí herečiek (42:55) Politické útoky na kultúru (50:04) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:51:46

Ask host to enable sharing for playback control

142. Psychologička Vavráková: Zdravý vzťah s rodičmi nebýva intenzívny

5/8/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Ako vyzerá zdravý vzťah dospelých ľudí s rodičmi? A čo v ňom spôsobuje problémy? Eva Vavráková je psychologička v psychoterapeutickom výcviku, venuje sa jednotlivocom aj párom a svoje odborné poznatky sprístupňuje verejnosti cez projekt Dobrobytie. V tejto epizóde Ľudskosti sa jej Barbora Mareková pýta, čo sú znaky zdravého vzťahu s rodičmi. Eva vysvetlí, prečo nás rodičia vedia rozhodiť viac ako iní ľudia a prečo má mnoho z nás potrebu rodičom vyhovieť aj vtedy, keď sa na to necítime. "Ľudia si to často predstavujú tak, že so svojimi rodičmi by mali mať intenzívny vzťah alebo že by mali byť dokonca najlepší kamaráti - napríklad dcéra s mamou. A toto bývajú dosť nešťastné a mylné presvedčenia. Práve naopak, keď je tam veľmi silný kontakt, býva to skôr varovným signálom," vraví Eva v podcaste. Porozpráva, aké problémy s rodičmi prinášajú ľudia do terapie a aké môžu byť riešenia. Napríklad, ako riešiť nezhody v starostlivosti o deti alebo ako v tomto vzťahu uvažovať o daroch a o peniazoch. Hostka odporučila knihy: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Čo je zabijak vzťahu číslo jeden? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:04) V čom je tento vzťah iný ako ostatné (14:20) Ako vyzerá zdravý vzťah s rodičmi (34:00) Čo komplikuje zdravý vzťah (51:16) Ako riešiť rozdielny prístup k deťom (01:12:40) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:14:40

Ask host to enable sharing for playback control

141. Ako je možné, že rozprávanie lieči? O psychoterapii s Kristínou Kotrčovou

5/1/2024
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu na sme.sk/extraludskost Vedecké výskumy ponúkajú čoraz hlbší obraz o tom, čo sa deje v našom mozgu a v našom tele, ak sa v bezpečnom prostredí pozrieme na svoje minulé skúsenosti a na to, ako tvarovali naše reakcie a naše správanie. Okrem hlbšieho porozumenia sebe samému/samej dochádza v psychoterapii aj k rôznym nevedomým procesom –napríklad k zosúladeniu pravých mozgových hemisfér terapeutky a klienta. „Keby som mala povedať vlastnú definíciu psychoterapie, tak by to bol taký tanec pravých hemisfér,“ vraví klinická psychologička a psychoterapeutka Kristína Kotrčová v novej epizóde podcastu Ľudskosť. Kristína žije a pracuje v Banskej Bystrici a okrem terapeutickej praxe sa venuje aj popularizácii svojich odborných poznatkov v občianskom združení s názvom Psychiatria nie je na hlavu. V tejto epizóde sa jej Barbora Mareková pýta na to, ako presne prebieha psychoterapia. Čo zaujíma Kristínu ako terapeutku, keď sa jej klient či klientka sťažuje napríklad na emocionálne vyčerpávajúci vzťah alebo na nízku výplatu. Kristína povie, aké otázky dáva svojim klientkám a klientom a čo nimi sleduje. Vysvetlí, prečo im nedáva rady a čo iné vlastne robí, aby im pomohla. Rozprávajú sa aj o tom, ako funguje terapeutický vzťah, čo je to terapeutická aliancia a vďaka čomu dokážu zlepšiť mentálne zdravie človeka. Spomenuté v podcaste: Dr. Allan N. Schore Hostka odporučila knihy: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Čo je zabijak vzťahu číslo jeden? Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:18) Ako funguje psychoterapia (16:42) Prečo psychoterapeuti neradia (29:06) Ako terapeut v tele cíti to, čo klient (01:04:49) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:05:29

Ask host to enable sharing for playback control

140. O práci s odsúdenými ľuďmi: Ako sa dostanú do problémov? (Ľubo Jaško)

4/24/2024
*Podporte naše podcasty v aplikácii Toldo. Stiahnite si appku na sme.sk/toldo a získajte prístup aj k extra obsahu podcastov SME. Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore s Ľubom Jaškom, publicistom a komentátorom portálu aktuality.sk. V minulej epizóde porozprával o tom, ako v mladosti zavesil na klinec povolanie rímskokatolíckeho kňaza kvôli partnerskému vzťahu a ako si následne hľadal novú pracovnú identitu a životnú rovnováhu. Teraz hovorí o dlhoročnom povolaní probačného úradníka, ktorému sa začal venovať po odchode z kňazstva a ktoré robí - popri novinárčine - dodnes. „Moja pozícia je jedinečná v tom, že nie je právnická, ale ide o akýsi pokus o sociálnu prácu v justícii,“ vraví Ľubo v podcaste. Aké trestné činy spáchali ľudia, ktorým sa Ľubo venuje? Čo predchádza tomu, že sa ľudia dostanú do problémov so zákonom, a ako vyzerá takzvaná restoratívna justícia - teda snaha úradníkov asistovať odsúdeným ľuďom pri náprave ich zlyhaní? Barbora sa pýta aj na to, ako to má Ľubo s vierou v Boha po tom, čo odišiel z cirkvi. A rozprávajú sa aj o nemeckej autorke - teologičke Dorothee Sölle - ktorá vo svojich knihách prepojila kresťanstvo s feminizmom. Spomenuté v podcaste: Hosť odporučil knihy: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Chceme zlepšiť svoje vzťahy? Naučme sa lepšie počúvať. Ľudskosť na Toldo: Podcasty denníka SME vrátane Ľudskosti môžete počúvať aj v aplikácii Toldo. Stiahnite si appku na ⁠sme.sk/toldo⁠ a získajte prístup k extra obsahu podcastov SME. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:17) O práci s odsúdenými ľuďmi (25:04) Ako vníma Boha po odchode z cirkvi (34:48) O feminizme v teológii (51:49) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:52:28

Ask host to enable sharing for playback control

139. Keď povolanie a vzťah nejdú dokopy: Ľubo Jaško o odchode z kňazstva a o manželstve

4/17/2024
*Podporte naše podcasty v aplikácii Toldo! Stiahnite si appku na sme.sk/toldo a získajte prístup aj k extra obsahu podcastov SME. Prečo sa tínedžer rozhodne, že raz bude kňazom? Čo ho na tom láka? A ako vníma celibát? Ľubo Jaško je komentátor a publicista, komentuje politické a spoločenské dianie na portáli aktuality.sk a píše aj recenzie na knihy. Spolu s manželkou žije na Liptove. V tejto epizóde Ľudskosti sa s ním Barbora Mareková vráti do jeho mladosti, keď bol Ľubo istý čas rímskokatolíckym kňazom. Barbora sa pýta, v akej rodine vyrástol, čo ho ovplyvňovalo a čím ho v tínedžerskom veku priťahovalo práve štúdium teológie. Kňazské povolanie Ľubo napokon opustil - dôvodom bol partnerský vzťah, ktorému v rímskokatolíckej cirkvi bráni celibát. Barbora sa pýta, ako si po odchode z cirkvi našiel novú pracovnú identitu a ako následne prežíval rozpad vzťahu, pre ktorý zavesil kňazstvo na klinec. Ľubo hovorí, ako sa neskôr zoznámil so ženou, ktorá je dnes jeho manželkou, a čo je preňho, po rokoch skúseností, vo vzťahu dôležité. Povie aj o živote na Liptove, o susedských vzťahoch a o tom, ako sa môžeme rozprávať s ľuďmi, ktorí vidia hodnotové a politické témy inak ako my. Hosť odporučil knihu: Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tu.Chceme zlepšiť svoje vzťahy? Naučme sa lepšie počúvať. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:17) O štúdiu teológie a práci kňaza (21:38) Ako si našiel novú identitu a rovnováhu (29:52) O detstve na Liptove (45:46) Ako spolu žiť keď máme názorové rozdiely (51:22) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:52:00

Ask host to enable sharing for playback control

138. Henrieta Mičkovicová o sebadôvere a o vnútornom dozrievaní

4/10/2024
*Nahrávanie tejto epizódy sprevádzali technické problémy, ospravedlňujeme sa preto za mierne zníženú kvalitu zvuku Ženy po päťdesiatke sú zvyčajne skúsené, emocionálne vyspelé a vedia, čo sa im páči a čo v živote chcú. V niektorých odvetviach im však, aj napriek tomu, začnú rapídne ubúdať pracovné príležitosti. V novej epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s divadelnou, filmovou a seriálovou herečkou Henrietou Mičkovicovou o jej vlastnom živote po päťdesiatke. Henrieta hovorí, ako vníma tému krásy, sebadôvery a povie aj o terapii, vďaka ktorej sa jej podarilo vnútorne rásť. Rozpráva o tom, ako sa pozoznamovala s ľuďmi v susedstve, ako funguje ich knižný klub a ďalšie aktivity, v rámci ktorých sa stretávajú rôzne generácie ľudí, aby spolu zažili niečo pekné a navzájom sa hlbšie spoznali. Barbora sa jej pýta aj na peniaze a rozoberú spolu, čo sa deje s príjmami žien po tom, ako sa stanú matkami. Spomenuté v podcaste: S Dušom Martinčokom o osamelosti a o tom, ako sa zblížiť s inými Hostka odporučila: Louise Elisabeth GlückovejTomáša Halíka Newsletter Barbory Marekovej: jeho odber sa prihláste tu.Milá fotka s dieťaťom? Na internet ju možno vešať netreba. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (01:45) O komunitných stretnutiach (10:36) O práci, rodine a peniazoch (27:54) O sebaobraze a mentálnom zdraví (56:36) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:00:57:16

Ask host to enable sharing for playback control

137. Psychologička Tiňová: Najviac nás ovplyvňujú veci, ktoré sme si sami nevybrali

4/3/2024
Aké to je pracovať ako psychologička vo Veľkej Británii a potom sa vrátiť domov, na Slovensko? Mária Tiňová vyštudovala pôvodne biokybernetiku, no pred vyše dvadsiatimi rokmi sa s manželom presťahovala do britského Birminghamu. V tom čase mali dve malé deti a Mária sa zamestnala ako programátorka v tamojšej banke. Táto práca ju však nenapĺňala a prihlásila sa preto na štúdium psychológie a prepracovala sa cez viaceré úrovne vzdelávacieho systému až do klinickej praxe. Barbora Mareková sa pýta, aké hodnoty a postoje rozvíjal u študentov a študentiek psychológie tamojší vzdelávací systém. Mária vysvetľuje, čím ju oslovila kognitívno-behaviorálna terapia a čo je to takzvaná teória súcitnej mysle. "Nikto z nás si nevybral ani mozog a to, ako funguje - lebo on má svoje zákoniktosti a my ich nedokážeme zmeniť. Ani gény, s ktorými sme sa narodili a ani prostredie, v ktorom sme vyrastali. Práve tieto veci majú najväčší vplyv na to, ako sa cítime a čoho sme schopní ako dospelí - a nič z toho nie je naša voľba," vraví Mária v podcaste. Keďže sa pred pár rokmi vrátila na Slovensko, hovorí aj o tom, ako sa jej pracuje u nás a čo vidí vďaka perspektíve, ktorú získala v zahraničí - napríklad, prečo je pre atmosféru v krajine dôležitá ochota ľudí dodržiavať pravidlá. Hostka odporučila knihy: Spomenuté v podcaste: Nebojím sa strachuKurzy o činorodom súcite Buddy systém Newsletter Barbory Marekovej: sa prihláste tuhttps://mailer.remp.sme.sk/newsletter/ludskost_nl/subscribe Milá fotka s dieťaťom? Na internet ju možno vešať netreba Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:11) Cesta z biokybernetiky k štúdiu psychológie (14:30) O živote psychologičky a mamy vo Veľkej Británii (19:56) O návrate na Slovensko (35:02) Prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva (48:12) O Teórii súcitnej mysle a o činorodom súcite (01:03:08) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:03:46

Ask host to enable sharing for playback control

136. O sociálnom tlaku, ktorý zažívajú ženy po tridsiatke s poetkou Mirkou Ábelovou

3/27/2024
Ženy, ktoré po tridsiatke nemajú deti, dostávajú množstvo nevyžiadaných rád, komentárov a otázok k tomu, kedy sa stanú matkami. Poetka Mirka Ábelová v zbierke básní Večný pocit nedele opisuje, aké pocity v nej tento sociálny tlak vyvolával - v kombinácii s vlastnou, v tom čase ešte nenaplnenou túžbou stať sa mamou. Vo svojej poézii opisuje aj zmiešané pocity, ktoré mala po tom, čo sa jej konečne podarilo otehotnieť. Ako prežívala zmeny svojho tela, únavu a obavy z pôrodu, ktorý mal byť, podľa lekárov, vedený cisárskym rezom. Opisuje tiež, ako sa cítila, keď ju nemocničný personál po pôrode oddelil od jej bábätka a keď sa následne u nej prejavili problémy s dojčením. Okrem básní sa však Barbora Mareková vrátila s Mirkou aj do obdobia jej dospievania a pýta sa, ako Mirka prežívala svoju účasť v televíznej relácii Dievča za Milión. Rozoberú problémy spojené s účinkovaním v zábavnom priemysle a Mirka opíše, aký má bulvárna publicita vplyv na mentálne zdravie. Hostka odporučila knihu: Newsletter Barbory Marekovej: Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu: https://mailer.remp.sme.sk/newsletter/ludskost_nl/subscribe Posledné vydanie newslettra: Nádej je zručnosť a teraz je dobrý čas ju rozvíjať. Kapitoly: (kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté) (00:00) Úvod (02:09) Ako Mirka našla svoj hlas a štýl (18:17) O Dievčati za milión (34:33) Mirka číta básne a hovorí, čo prežívala (01:21:41) Ako sa má dnes, ako mama dvoch detí (01:23:31) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:25:00

Ask host to enable sharing for playback control

135. Ako chrániť deti v dobe, keď rodičia vešajú na internet takmer čokoľvek (Zuzana Vašková)

3/20/2024
Aké to je byť dieťaťom vo svete, v ktorom je úplne bežné, že rodičia vešajú fotky a videá svojich detí na sociálne siete? Keď raz pridáme niečo na internet, musíme počítať s tým, že nad týmto obsahom strácame kontrolu a že je vonku už navždy. Navyše, technológie sa stále posúvajú a dnes sú schopné rozpoznávať tváre, vyhľadávať konkrétnych ľudí cez fotky a dokonca fotky či videá aj meniť a dotvárať. Deti sú v tomto smere zraniteľná skupina populácie, pretože za ne rozhodujú dospelí a mnohí rodičia zdieľajú obsah, ktorý môže deti poškodiť. Fenomén s názvom sharenting (nadmerné rodičovské zdieľanie) je natoľko rozšírený, že v niektorých krajinách ho už začali riešiť úrady. Na Slovensku zatiaľ konverzácia týkajúca sa ochrany súkromia a dôstojnosti detí chýba. V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s rodičovskou poradkyňou Zuzanou Vaškovou o tom, aké má sharenting dôsledky. Zuzana pôsobí v občianskom združení Metanoia Centrum, ktoré sa venuje témam z oblasti montessori pedagogiky a duševného zdravia. V minulosti pôsobila aj vo vedení škôlky. V podcaste Zuzana vysvetlí, ako tvorba obsahu - teda fotenie a nakrúcanie detí na účely zverejnenia - vplýva na atmosféru v rodine. Aké posolstvá deťom vysielame, keď ich fotíme v ich súkromných momentoch. Ako zdieľanie fotiek vplýva na sebaobraz dieťaťa, ale aj na jeho vzťah k rodičom. Rozprávajú sa o bežných rodinách, ale aj o tom, čo by mali vnímať rodičia, ktorí sú verejne známi. A Zuzana vysvetlí, čo by sme v téme ochrany súkromia detí mali očakávať od škôlok, škôl a inštitúcií, ktoré sa o deti starajú. Spomenuté v podcaste: Mom UnchartedI’m glad my mom diedAlyson Stoner Hostka odporučila: The Dumb DadsDr. Becky Kennedy Newsletter Barbory Marekovej: odber sa prihláste tuNádej je zručnosť a teraz je dobrý čas ju rozvíjať (00:00) Úvod (01:56) Čo všetko rodičia zdieľajú o deťoch (12:51) Ako vyzerá monetizácia detí na internete (20:56) Čo vieme o predátoroch na internete (30:14) O reguláciách sharentingu v zahraničí (47:32) Zdieľanie detí škôlkami a školami (59:58) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:02:51

Ask host to enable sharing for playback control

134. V dvanástich sa dostal do detského domova. Čo prežívajú deti odkázané na štát? (Peter Jozefík)

3/13/2024
Peter Jozefík pôsobí v zdravotníckej sfére a je tiež obľúbený influencer ktorý na Instagrame povzbudzuje mladých ľudí, aby sa zaujímali o verejné dianie, o svoje okolie a rád zdieľa aj videá a fotky zo zaujímavých miest či odporúčania na knihy. V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa však otvorí v inej téme: rozpráva o svojom detstve. Petra ako dvanásťročného sociálka odviezla do detského domova po tom, čo sa jeho rodina nebola schopná oňho postarať. "Rodičia sa rozviedli, takže otec bol preč a mama mala psychiatrické ochorenie, pre ktoré nevedela situáciu doma zvládnuť,” hovorí v podcaste. “Prvýkrát odišla z domu, keď som mal osem rokov a moja sestra trinásť. Mama odišla z ničoho nič, asi tri dni sme so sestrou nevedeli, čo s ňou je a potom sme zistili, že je hospitalizovaná na psychiatrii, takže sme zostali sami. Chodili sme normálne do školy, starí rodičia nám niekedy priniesli nejaké potraviny, ale inak sme sa o seba starali sami. A táto situácia sa potom opakovala viackrát.” Peter rozpráva, aké boli preňho prvé dni v detskom domove a potom aj roky, ktoré v ňom prežil. Vysvetľuje, ako sa ho dotklo oddelenie od sestry, ktorú úrady poslali do iného zariadenia a nemali spolu istý čas žiadny kontakt. Barbora Mareková sa ho pýta, čo všetko vidí a cíti teraz spätne, keď už je dospelý a má od tejto skúsenosti odstup. Rozprávajú sa aj o tom, vďaka čomu sa mu - aj napriek ťažkým zážitkom z detstva - nakoniec tak dobre darí. Hosť odporučil knihy: Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako posilňovanie postavenia žien pomáha nám všetkým. (00:00) Úvod (01:27) Ako vyzerá Peťov život dnes (05:29) V akej rodine vyrástol (14:45) Aké boli prvé dni v detskom domove (38:28) Ako si túto skúsenosť Peťo zreflektoval (01:10:57) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:11:36

Ask host to enable sharing for playback control

133. Osobné je politické: O feminizmoch s Janou Cvikovou

3/7/2024
Jana Cviková bola feministka dávno predtým, ako to (u nás) bolo cool. Dnes je uznávaná rodová expertka, literárna vedkyňa, germanistka, prekladateľka a redaktorka, pôsobí na Ústave svetovej literatúry Slovenskej akadémie vied a je tiež spoluzakladateľkou prvej ponovembrovej feministickej organizácie Aspekt. V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková Jany pýta, ako vlastne feminizmus pred desiatkami rokov objavila a zistila, že jej dáva zmysel. Jana rozpráva, aké to pre ňu bolo v deväťdesiatych rokoch a ako sa u nás, podľa nej, zmenilo postavenie žien za vyše 30 rokov demokracie. Rozpráva aj o tom, aké témy rozoberali autorky vo feministickom časopise Aspekt, ako začali do verejnej debaty prinášať tému materstva a ako sa jej darilo vychovávať svoje dieťa v spoločnosti plnej rodových stereotypov. Spomenuté v podcaste: Hostka odporučila knihy: Newsletter Barbory Marekovej: Newsletter, v ktorom Barbora píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví, vychádza každé dva týždne, môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako posilňovanie postavenia žien pomáha nám všetkým. (00:00) Úvod (02:31) Ako sa Jana stala feministkou (16:12) Čo riešili feministky v 90. rokoch (34:46) Ako vyzerali začiatky časopisu Aspekt (01:04:01) Ako vníma dnešný stav feminizmu (01:33:18) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Duration:01:33:55