Books and Thoughts-logo

Books and Thoughts

RFI France

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.
More Information

Location:

Paris, France

Networks:

RFI France

Description:

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

Language:

Persian


Episodes

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - شارجه؛ پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹

8/19/2019
More
شهر شارجه در امارات متحده عربی، از سوی یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب درباره این انتخاب و همچنین وضعیت نشر کتاب در کشورهای عربی توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:23

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد؛ گفت‌وگو با سایه اقتصادی‌نیا

8/18/2019
More
مصطفی خلجی کتاب «پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد» نوشته سایه اقتصادی نیا در تهران منتشر شده است. مقاله‌های این کتاب هر کدام به جنبه‌ای از شعر و شخصیت فروغ فرخزاد می‌پردازد که مجموع آنها می‌تواند به ترسیم تصویری جدید از حضور ادبی و تاریخی فروغ فرخزاد یاری رساند و مخاطب را به برداشت‌هایی نو از برخی اشعار و لحظه‌هایی از زندگی این شاعر رهنمون شود. سایه اقتصادی نیا در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره این کتاب توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:55

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - تونی موریسون، ندای وجدان خفته آمریکا؛ گفت‌وگو با عباس میلانی

8/6/2019
More
تونی موریسون، نویسنده بزرگ آمریکایی-آفریقایی روز دوشنبه در هشتاد و هشت سالگی درگذشت. او اولین نویسنده زن سیاه‌پوست آمریکایی بود که توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند. موریسون که در آثارش به نقد جامعه آمریکا می‌پرداخت، به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و تصویر کردن شخصیت‌های سیاهپوست آمریکایی مشهور است.او پیش از آن که در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه نوبل ادبیات شود، در سال ۱۹۸۸ برای رمان «دلبند» برنده جایزه معتبر پولیتزر شد.عباس میلانی، نویسنده و پژوهشگر ساکن آمریکا درباره اهمیت آثار این...

Duration:00:10:47

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - ماه مجروح؛ انتشار مجموعه آثار کمال رفعت صفائی

7/23/2019
More
کتاب «ماه مجروج» شامل پنج دفتر شعر و دو داستان از کمال رفعت صفائی، به کوشش حسین دولت‌آبادی، نویسنده و پژوهشگر ساکن فرانسه منتشر شده است. آقای دولت‌آبادی، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، درباره این کتاب و همچنین اهمیت شعر رفعت صفائی توضیح می‌دهد.

Duration:00:13:45

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - دریچه‌ای برای پرواز؛ گفت‌وگو با منیرو روانی‌پور

7/7/2019
More
مصطفی خلجی منیرو روانی‌پور، نویسنده کتاب معروف «کنیزو» سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. او در این سالها علاوه بر ادامه کار نویسنده خود، کارگاه‌هایی را نیز برای آموزش آنلاین داستان‌نویسی برگزار کرده و همچنان به این کار ادامه می‌دهد. خانم روانی‌پور در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه از این روزهای خود می‌گوید.

Duration:00:10:57

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - از یاد رفتگان؛ گفت‌وگو با محمود شکراللهی

6/30/2019
More
مجموعه شعر «از یاد رفتگان» سروده محمود شکراللهی، شاعر، نویسنده و فیلمنامه‌نویس ایرانی-فرانسوی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است. همچنین این نویسنده سرپرستی مجموعه‌ای را آغاز کرده که به داستان زنان فارسی‌زبان می‌پردازد. محمود شکراللهی در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره شعرهای جدیدش می‌گوید و نیز به چگونگی انتشار کتاب «زیر آسمان کابل» می‌پردازد. «زیر آسمان کابل» ترجمه مجموعه‌ای از دوازده داستان اثر دوازده نویسنده زن معاصر افغان به زبان فرانسه است.

Duration:00:22:06

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار آثار رومن گاری در پلیاد

6/29/2019
More
مجموعه آثار رومن گاری، نویسنده بزرگ فرانسوی در مجموعه معتبر پلیاد منتشر شده است. آزیتا همپارتیان، کارشناس ادبیات فرانسه در این باره به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می دهد.

Duration:00:10:30

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - بی‌ثباتی در بازار نشر ایران: افزایش بی‌سابقه قیمت و کاهش شمارگان کتاب

6/29/2019
More
رسانه‌های ایران از «بی‌ثباتی در بازار کتاب» این کشور و همچنین افزایش قیمت و کاهش شمارگان کتاب خبر می‌دهند. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گزارش داده که در چند ماه اخیر شمارگان کتاب‌ها در ایران شدیدا کاهش پیدا کرده است، به طوری که از دی‌ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸، تیراژ کتاب با افت ۳۶ درصدی مواجه بوده است. همچنین در این بازه پنج ماهه، ۳۷ درصد به قیمت کتاب‌ها افزوده شده است. این خبرگزاری تأکید کرده که اگر افزایش قیمت کتاب ادامه پیدا کند، خرید کتاب هر روز کم‌تر می‌شود و کتابفروشان، ناشران و...

Duration:00:10:40

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - نشر کتاب فارسی در تبعید؛ گفت‌وگو با عباس شکری

6/29/2019
More
در شرایط کنونی ایران، نشر کتاب در این کشور، یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را می‌گذراند. بحران سانسور کتاب دهه‌هاست بر صنعت نشر ایران سایه انداخته و بحران‌های دیگر مثل گرانی سرسام‌آور کاغذ و در پی آن افزایش قیمت کتاب به آن اضافه شده است. اما در این شرایط، نشر کتاب در خارج از ایران چه وضعیتی دارد. عباس شکری، مدیر انتشارات آفتاب در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره نشر کتاب فارسی زبان در خارج از ایران توضیح می‌دهد. آقای شکری دارای دکترای علوم ارتباطات و روزنامه نگاری است و تاکنون...

Duration:00:11:19

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - دگرباشان جنسی در ادبیات تبعید ایران؛ گفت‌وگو با اسد سیف

6/29/2019
More
مصطفی خلجی کتاب «دگرباشان جنسی در ادبیات تبعید ایران» نوشته اسد سیف، از سوی نشر مهری در لندن منتشر شده است. نویسنده در ابتدای کتاب نوشته که این کتاب قرار بود فصلی از کتاب «زندگی در ادبیات داستانی ایران در تبعید» باشد که به چند علت به صورت کتابی مستقل منتشر شده است. حجم زیاد تولیدات ادبی دگرباشان جنسی ایران، دفاع ویژه از این اقلیت جنسیتی و وجود پیشینه فرهنگ همجنسگرایی در ایران، از دلایل انتشار این کتاب به صورت مستقل است. نویسنده تلاش کرده با نگاهی به گذشته همجنسگرایی در فرهنگ ایران، به بازتاب...

Duration:00:12:34

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - از رمان عربی تا جامعه ایرانی

5/6/2019
More
به تازگی در تهران، برگزاری جلساتی با عنوان شب‌های رمان عربی آغاز شده که در آن، استادان و مترجمان زبان و ادبیات عربی به پیدایش و سیر و تحول رمان در کشورهای عربی می‌پردازند. در اولین جلسه، محمد جواهرکلام، پژوهشگر، مترجم و ناشر، درباره ترجمه رمان عربی در ایران گفت و در ادامه زمینه‌های پیدایش رمان عربی را توضیح داد. در حالی که برخی منتقدان پیدایش رمان عربی را متأثر از رمان غربی می دانند، برخی دیگر نظر متفاوتی دارند. عظیم طهماسبی در سخنرانی خود در این جلسه، به این تفاوت نظر اشاره کرد. او در شب...

Duration:00:12:49

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - تنهایی تحمیلی انسان؛ گفت‌وگو با علیرضا روشن

4/28/2019
More
علیرضا روشن، شاعر چهل و دوساله ایرانی است که به دلیل محدودیت‌های مذهبی و سیاسی در وطنش مجبور به ترک ایران شده است. چند سال پیش، مجموعه‌ای از اشعار این شاعر به زبان فرانسه ترجمه و منتشر و پس از آن، شعرهایش در جلساتی در فرانسه بدون حضور او خوانده شد. علیرضا روشن، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره شاعری می‌گوید و به محدودیت‌های انتشار شعر در ایران می‌پردازد. او همچنین چند شعر از خود می‌خواند.

Duration:00:14:15

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - «نتردام پاریس» در ایران؛ گفت‌وگو با محمدرضا پارسایار

4/28/2019
More
آتش‌سوزی فاجعه‌بار کلیسای نتردام پاریس، موجب شد که بار دیگر توجه فرانسوی‌ها به رمان معروف و محبوب «نتردام پاریس» نوشته ویکتور هوگو، نویسنده، شاعر و سیاستمدار بزرگ قرن نوزدهم فرانسه معطوف شود؛ رمانی که بر اساس آن، فیلم‌های و اپراهای متعددی ساخته شده است. ایرانیان نیز به واسطه ترجمه چندباره رمان «نتردام پاریس» به فارسی، با این کلیسا آشنا هستند. رمان «نتردام پاریس» در ایران با عنوان «گوژپشت نتردام» معروف شده است. محمدرضا پارسایار، مترجم و فرهنگ‌نویس ساکن ایران، که اکنون مشغول ترجمه دیگری از این...

Duration:00:10:23

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار ترجمه اشعار داریوش شایگان، یک سال پس از مرگ

4/2/2019
More
به تازگی کتاب «از کران تا کران، از دریا به دریا...» شامل ترجمه اشعار داریوش شایگان به زبان فارسی در تهران منتشر شده است. این کتاب در واقع تنها مجموعه شعر داریوش شایگان است که یک سال پس از درگذشت او منتشر می‌شود. علی دهباشی، پژوهشگر و سردبیر مجله بخارا که کار گردآوری و انتشار ترجمه فارسی شعرهای شایگان بر عهده او بوده، در مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است که شایگان حاضر نمی‌شد که این اشعار در زمان حیات او منتشر شود. همچنین هانری کربن، اسلام‌شناس فرانسوی نظرش را درباره شعر شایگان در یادداشتی...

Duration:00:13:18

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - «مریم مجدلیه»؛ گفت‌وگو با حسین دولت‌آبادی

4/2/2019
More
به تازگی رمان مریم مجدلیه، نوشته حسین دولت آبادی، نویسنده ایرانی ساکن پاریس از سوی انتشارات مهری در لندن منتشر شده است. حسین دولت‌آبادی یکی از نویسندگان پرکار ایرانی در تبعید است که کارنامه‌ای پربار در ادبیات تبعید ایران دارد. این نویسنده در گفت‌وگو با بخش فارسی‌رادیو بین‌المللی فرانسه به پرسش‌هایی درباره کتاب جدید خود پاسخ می‌دهد.

Duration:00:19:18

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - در جست‌وجوی هویت افغان؛ گفت‌وگو با عتیق رحیمی

3/24/2019
More
عتیق رحیمی، نویسنده فرانسوی-افغان به تازگی رمان «سقاها» را به زبان فرانسه در پاریس منتشر کرده است. او در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه به پرسش‌هایی درباره این اثر تازه‌اش پاسخ می‌دهد.

Duration:00:14:46

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - چهل‌سالگی انقلاب ایران؛ گفت‌وگو با محسن یلفانی

3/24/2019
More
محسن یلفانی، نویسنده ایرانی ساکن پاریس، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب ایران، درباره برخی از تحولات ادبی در این کشور طی چهار دهه گذشته توضیح می‌دهد.

Duration:00:17:00

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - نوروز در شعر فارسی؛ گفت‌وگو با احمد کریمی حکاک

3/22/2019
More
رابطه‌ای کهن میان نوروز و شعر فارسی برقرار است. احمد کریمی حکاک، پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی در آمریکا، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره این رابطه توضیح می‌دهد و بر برداشت‌های متنوع شاعران ایرانی از نوروز در شعرشان تأکید می‌کند. آقای کریمی حکاک همچنین به مضمون نوروز در شعر معاصر فارسی نیز می‌پردازد و درباره چهار دهه اخیر می‌گوید که عدم هماهنگی میان طبیعت و جامعه منجر به پیدایش نوع خاصی از شعر نوروز شده است.

Duration:00:11:46

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار رباعیات عطار نیشابوری به زبان فرانسه برای اولین بار؛ گفت‌وگو با جلال علوی‌نیا

3/7/2019
More
مصطفی خلجی برای اولین بار رباعیات عطار نیشابوری، شاعر و عارف بزرگ ایرانی، بر اساس نسخه تصحیح شده از سوی محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد ادبیات فارسی دانشگاه تهران به زبان فرانسه ترجمه و از سوی انتشارات "لتر پرسان" (نامه‌های ایرانی) در پاریس منتشر شده است. جلال علوی‌نیا، مدیر این انتشارات و مترجم این رباعیات که پیشتر نیز چند اثر ادبی از زبان‌های فرانسه و فارسی ترجمه کرده، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره کتاب جدید خود توضیح می‌دهد. این مترجم همچنین درباره آشنایی...

Duration:00:14:51

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - راز دستار مردانه یک زن افغان؛ گفت‌وگو با نادیا غلام

2/27/2019
More
مصطفی خلجی کتاب "راز دستار" (Cachée sous mon turban)نوشته نادیا غلام و انیس روتژه به زبان فرانسه ترجمه و منتشر شده است. داستان "راز دستار" در سال 1992 آغاز می‌شود؛ زمانی که نادیا غلام هشت سال بیشتر نداشت و نیروهای شوروی سابق نیز سه سالی بود که از افغانستان خارج شده بودند. این کتاب در فصل‌های مختلف، زندگی نادیا غلام را روایت می‌کند که برای کار در جامعه مردسالار افغانستان مجبور شد سالها لباس مردانه بپوشد. او که سال 1985 در کابل به دنیا آمده و اکنون در بارسلون زندگی می‌کند، پیشتر نیز کتاب‌هایی...

Duration:00:10:45