Books and Thoughts-logo

Books and Thoughts

RFI France

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.
More Information

Location:

Paris, France

Networks:

RFI France

Description:

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

Language:

Persian


Episodes

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - ممنوعیت آثار یک نویسنده اسرائیلی پس از پرفروش شدن در ایران

11/12/2019
More
کتاب‌های یووال نوح هراری، نویسنده و استاد دانشگاه در اسرائیل در ایران ممنوع شد. این در حالی است که ترجمه این آثار به زبان فارسی در بازار نشر ایران بسیار پرفروش شده بود. تینوش نظم جو، مترجم و مدیر نشر ناکجا در پاریس درباره آثار این نویسنده و ممنوعیت‌شان در ایران به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می‌دهد.

Duration:00:10:53

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - چرا باید آثار اولگا توکارچوک را خواند؟ گفت‌وگو با فهیمه فرسایی

11/11/2019
More
"اولگا توکارچوک" نویسنده لهستانی با یک سال تاخیر به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات 2018 معرفی شد. در بیان دلایل اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ٢٠١٨ به خانم اولگا توکارچوک، آکادمی نوبل نوشت: "وی جایزه نوبل را به خاطر قدرت تجسم روائی خود در شکستن مرزها برای رسیدن به فرم تازه ای از زندگی دریافت می کند". آثار توکارچوک تا به حال به بیش از ٢۵ زبان ترجمه شده و بارها جایزه دریافت کرده است. سال گذشته رمان "ناآرام" او جایزه کتاب مان را دریافت کرد. آثار این نویسنده دارای چه ویژگی‌هایی است و اهمیت او به...

Duration:00:14:09

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - مجموعه داستان «از دست رفته»؛ گفت‌وگو با حسین نوش‌آذر

10/26/2019
More
مجموعه داستان «از دست رفته»، نوشته حسین نوش‌آذر، به تازگی از سوی نشر آفتاب منتشر شده است. این کتاب شامل پانزده داستان است که به نوشته نویسنده در مقدمه کتاب، این داستان‌ها در فاصله بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ نوشته شده‌اند. آقای نوش آذر در مقدمه کتاب تأکید می‌کند که این داستان‌ها به لحاظ «شخصی» برایش اهمیت دارند. او در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره این داستانها توضیح می دهد.

Duration:00:13:34

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - پیتر هاندکه، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹؛ گفت‌وگو با علی‌اصغر حداد

10/26/2019
More
پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی آلمانی زبان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ شد. علی اصغر حداد، مترجم آثار این نویسنده به زبان فارسی درباره این آثار توضیح می دهد.

Duration:00:11:15

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - اهمیت جایزه نوبل ادبیات؛ گفت‌وگو با محمود حسینی‌زاد

10/26/2019
More
اهمیت جایزه نوبل ادبیات در میان جوایز ادبی دیگر چیست؟ محمود حسینی زاد، مترجم و نویسنده درباره جایزه نوبل ادبیات توضیح می دهد.

Duration:00:09:38

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - نمود مبازرات اجتماعی زنان در ادبیات ایران؛ گفت‌وگو با شهلا شفیق

9/30/2019
More
این روزها فشار بر فعالان زن در ایران از همیشه بیشتر است. همچنین با خودسوزی و درگذشت «دختر آبی»، دختری که قصد داشت به عنوان تماشاچی به ورزشگاه برود، بازتاب جهانی پیدا کرد. اما مبارزات زنان برای دستیابی به حقوقشان در ایران سابقه ای طولانی دارد. این مبارزات چگونه در ادبیات این کشور بازتاب داده شده است؟ شهلا شفیق، نویسنده و جامعه شناس در این زمینه به پرسش های بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه پاسخ می دهد.

Duration:00:10:45

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار رمان «پیش از تردید»؛ گفت‌وگو با فهیمه فرسایی

9/30/2019
More
رمان «پیش از تردید» نوشته فهیمه فرسایی، نویسنده و منقد ادبی ایرانی ساکن آلمان منتشر شده است. این رمان، داستان نوجوانی را بازگو می‌کند که در هرج و مرج پس از انقلاب ایران، در پی یافتن خود و خوشبختی از دست رفته خود است. این کتاب که در ابتدا به زبان آلمانی منتشر شد، نظر منتقدان آلمان را نیز به خود جلب کرد. کلنراشتات آنسایگه درباره این کتاب نوشته است: «فرسایی در این رمان نه تنها رشد و تکامل شخصیتی یک جوان حساس را با زبانی شاعرانه به تصویر می کشد، بلکه خواننده را به ژرفای جامعه و زندگی روزمره...

Duration:00:15:39

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار کتاب جدیدی از مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی

9/28/2019
More
رمان «وصیت‌ها» نوشته مارگارت اتوود، نویسنده بزرگ کانادایی، به تازگی منتشر شد و این نویسنده برای رونمایی از این کتاب به لندن رفت. این رمان ادامه رمان معروف «سرگذشت ندیمه» است. آتوود در زندگی حرفه‌ای‌اش بیش از ۵۵ جایزهٔ ملی و بین‌المللی کسب کرده‌، از جمله جایزه معتبر بوکر برای رمان «آدمکش کور». او همچنین نامی آشنا برای خوانندگان فارسی زبان است. آزیتا همپارتیان، مترجم و کارشناس ادبیات جهان درباره جهان داستانی مارگرات اتوود به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می دهد.

Duration:00:11:56

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - شارجه؛ پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹

8/19/2019
More
شهر شارجه در امارات متحده عربی، از سوی یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب درباره این انتخاب و همچنین وضعیت نشر کتاب در کشورهای عربی توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:23

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد؛ گفت‌وگو با سایه اقتصادی‌نیا

8/18/2019
More
مصطفی خلجی کتاب «پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد» نوشته سایه اقتصادی نیا در تهران منتشر شده است. مقاله‌های این کتاب هر کدام به جنبه‌ای از شعر و شخصیت فروغ فرخزاد می‌پردازد که مجموع آنها می‌تواند به ترسیم تصویری جدید از حضور ادبی و تاریخی فروغ فرخزاد یاری رساند و مخاطب را به برداشت‌هایی نو از برخی اشعار و لحظه‌هایی از زندگی این شاعر رهنمون شود. سایه اقتصادی نیا در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره این کتاب توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:55

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - تونی موریسون، ندای وجدان خفته آمریکا؛ گفت‌وگو با عباس میلانی

8/6/2019
More
تونی موریسون، نویسنده بزرگ آمریکایی-آفریقایی روز دوشنبه در هشتاد و هشت سالگی درگذشت. او اولین نویسنده زن سیاه‌پوست آمریکایی بود که توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند. موریسون که در آثارش به نقد جامعه آمریکا می‌پرداخت، به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و تصویر کردن شخصیت‌های سیاهپوست آمریکایی مشهور است.او پیش از آن که در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه نوبل ادبیات شود، در سال ۱۹۸۸ برای رمان «دلبند» برنده جایزه معتبر پولیتزر شد.عباس میلانی، نویسنده و پژوهشگر ساکن آمریکا درباره اهمیت آثار این...

Duration:00:10:47

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - ماه مجروح؛ انتشار مجموعه آثار کمال رفعت صفائی

7/23/2019
More
کتاب «ماه مجروج» شامل پنج دفتر شعر و دو داستان از کمال رفعت صفائی، به کوشش حسین دولت‌آبادی، نویسنده و پژوهشگر ساکن فرانسه منتشر شده است. آقای دولت‌آبادی، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، درباره این کتاب و همچنین اهمیت شعر رفعت صفائی توضیح می‌دهد.

Duration:00:13:45

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - دریچه‌ای برای پرواز؛ گفت‌وگو با منیرو روانی‌پور

7/7/2019
More
مصطفی خلجی منیرو روانی‌پور، نویسنده کتاب معروف «کنیزو» سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. او در این سالها علاوه بر ادامه کار نویسنده خود، کارگاه‌هایی را نیز برای آموزش آنلاین داستان‌نویسی برگزار کرده و همچنان به این کار ادامه می‌دهد. خانم روانی‌پور در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه از این روزهای خود می‌گوید.

Duration:00:10:57

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - از یاد رفتگان؛ گفت‌وگو با محمود شکراللهی

6/30/2019
More
مجموعه شعر «از یاد رفتگان» سروده محمود شکراللهی، شاعر، نویسنده و فیلمنامه‌نویس ایرانی-فرانسوی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است. همچنین این نویسنده سرپرستی مجموعه‌ای را آغاز کرده که به داستان زنان فارسی‌زبان می‌پردازد. محمود شکراللهی در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره شعرهای جدیدش می‌گوید و نیز به چگونگی انتشار کتاب «زیر آسمان کابل» می‌پردازد. «زیر آسمان کابل» ترجمه مجموعه‌ای از دوازده داستان اثر دوازده نویسنده زن معاصر افغان به زبان فرانسه است.

Duration:00:22:06

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار آثار رومن گاری در پلیاد

6/29/2019
More
مجموعه آثار رومن گاری، نویسنده بزرگ فرانسوی در مجموعه معتبر پلیاد منتشر شده است. آزیتا همپارتیان، کارشناس ادبیات فرانسه در این باره به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می دهد.

Duration:00:10:30

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - بی‌ثباتی در بازار نشر ایران: افزایش بی‌سابقه قیمت و کاهش شمارگان کتاب

6/29/2019
More
رسانه‌های ایران از «بی‌ثباتی در بازار کتاب» این کشور و همچنین افزایش قیمت و کاهش شمارگان کتاب خبر می‌دهند. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گزارش داده که در چند ماه اخیر شمارگان کتاب‌ها در ایران شدیدا کاهش پیدا کرده است، به طوری که از دی‌ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸، تیراژ کتاب با افت ۳۶ درصدی مواجه بوده است. همچنین در این بازه پنج ماهه، ۳۷ درصد به قیمت کتاب‌ها افزوده شده است. این خبرگزاری تأکید کرده که اگر افزایش قیمت کتاب ادامه پیدا کند، خرید کتاب هر روز کم‌تر می‌شود و کتابفروشان، ناشران و...

Duration:00:10:40

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - نشر کتاب فارسی در تبعید؛ گفت‌وگو با عباس شکری

6/29/2019
More
در شرایط کنونی ایران، نشر کتاب در این کشور، یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را می‌گذراند. بحران سانسور کتاب دهه‌هاست بر صنعت نشر ایران سایه انداخته و بحران‌های دیگر مثل گرانی سرسام‌آور کاغذ و در پی آن افزایش قیمت کتاب به آن اضافه شده است. اما در این شرایط، نشر کتاب در خارج از ایران چه وضعیتی دارد. عباس شکری، مدیر انتشارات آفتاب در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره نشر کتاب فارسی زبان در خارج از ایران توضیح می‌دهد. آقای شکری دارای دکترای علوم ارتباطات و روزنامه نگاری است و تاکنون...

Duration:00:11:19

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - دگرباشان جنسی در ادبیات تبعید ایران؛ گفت‌وگو با اسد سیف

6/29/2019
More
مصطفی خلجی کتاب «دگرباشان جنسی در ادبیات تبعید ایران» نوشته اسد سیف، از سوی نشر مهری در لندن منتشر شده است. نویسنده در ابتدای کتاب نوشته که این کتاب قرار بود فصلی از کتاب «زندگی در ادبیات داستانی ایران در تبعید» باشد که به چند علت به صورت کتابی مستقل منتشر شده است. حجم زیاد تولیدات ادبی دگرباشان جنسی ایران، دفاع ویژه از این اقلیت جنسیتی و وجود پیشینه فرهنگ همجنسگرایی در ایران، از دلایل انتشار این کتاب به صورت مستقل است. نویسنده تلاش کرده با نگاهی به گذشته همجنسگرایی در فرهنگ ایران، به بازتاب...

Duration:00:12:34

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - از رمان عربی تا جامعه ایرانی

5/6/2019
More
به تازگی در تهران، برگزاری جلساتی با عنوان شب‌های رمان عربی آغاز شده که در آن، استادان و مترجمان زبان و ادبیات عربی به پیدایش و سیر و تحول رمان در کشورهای عربی می‌پردازند. در اولین جلسه، محمد جواهرکلام، پژوهشگر، مترجم و ناشر، درباره ترجمه رمان عربی در ایران گفت و در ادامه زمینه‌های پیدایش رمان عربی را توضیح داد. در حالی که برخی منتقدان پیدایش رمان عربی را متأثر از رمان غربی می دانند، برخی دیگر نظر متفاوتی دارند. عظیم طهماسبی در سخنرانی خود در این جلسه، به این تفاوت نظر اشاره کرد. او در شب...

Duration:00:12:49

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - تنهایی تحمیلی انسان؛ گفت‌وگو با علیرضا روشن

4/28/2019
More
علیرضا روشن، شاعر چهل و دوساله ایرانی است که به دلیل محدودیت‌های مذهبی و سیاسی در وطنش مجبور به ترک ایران شده است. چند سال پیش، مجموعه‌ای از اشعار این شاعر به زبان فرانسه ترجمه و منتشر و پس از آن، شعرهایش در جلساتی در فرانسه بدون حضور او خوانده شد. علیرضا روشن، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره شاعری می‌گوید و به محدودیت‌های انتشار شعر در ایران می‌پردازد. او همچنین چند شعر از خود می‌خواند.

Duration:00:14:15