Books and Thoughts-logo

Books and Thoughts

RFI

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

Location:

Paris, France

Networks:

RFI

Description:

کتاب‌ها و اندیشه‌ها از دیر باز با هم پیوندی ناگسستنی دارند. اندیشه‌ها بیشتر بر برگهای کتاب‌ها می نشینند و کتاب‌ها معمولا بستر سنتی اندیشه‌ها می‌ شوند. از همین روست که در این مجلۀ رادیوئی هر هفته بسراغ کتابی می رویم تا اندیشه‌های به امانت گذاشته شده در آنرا بازیابیم و یا در جستجوی اندیشه‌ای به کنکاش در کتابهایی که نگاهبانان آنند می پردازیم. نویسندگان، منتقدان و دست‌اندر‌کاران کتاب و اندیشه، بازیگران این مجلۀ رادیوئی‌اند.

Language:

Persian


Episodes

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - آلبر کامو و معشوقه‌اش، یک شب در تهران

1/20/2020
به تازگی در تهران، مراسمی با عنوان «شب آلبر کامو» به مناسبت انتشار ترجمه فارسی نامه‌های آلبر کامو به معشوقه‌اش، ماریا کاسارس، از سوی نشریه بخارا و با حضور سفیر فرانسه در ایران برگزار شد. نسرین خطاط، استاد پیشین ادبیات فرانسه و مینو مشیری، مترجم، از سخنرانان این مراسم بودند. خطاط درباره نقد ادبی و آثار کامو سخن گفت و مشیری نیز ترجمه خود را از مقاله‌ آلبر کامو با عنوان «در باب رسالت هنرمند» قرائت کرد.

Duration:00:11:00

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - آندره ژید؛ در جست‌وجوی مائده‌های تازه‌تر

12/17/2019
آندره ژید، در سال ۱۹۳۵ در ضمینه‌ای به نام «مائده‌های جدید» که به کتاب معروف خود، «مائده‌های زمینی» اضافه می‌کند، می‌نویسد: «زندگی می‌تواند بسیار دلفریب‌تر و زیباتر از آن باشد که انسان‌ها به آن رضایت می‌دهند. فرزانگی در عشق است نه در برهان. افسوس که تا به امروز این چنین محتاطانه زیسته‌ام. برای گوش سپردن به ندای قانون جدید، باید بدون قانون زندگی کرد.» آزیتا همپارتیان، مترجم و کارشناس ادبیات فرانسه، به مناسبت صد و پنجاه سالگی آندره ژید، درباره ویژگی‌های آثار و نثر این نویسنده بزرگ قرن بیستم...

Duration:00:13:29

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - سیزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور؛ گفت‌وگو با فریبرز رئیس‌دانا

12/7/2019
کانون نویسندگان ایران، به مناسبت روز سیزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور، اجرای اینترنت ملی در ایران را محکوم کرد و آن را در راستای سانسور بیشتر در ایران دانست. کانون نویسندگان ایران همچنین درباره اعتراضات اخیر این کشور نوشت: «جای‌جای ایران داغدار ِفجایعی است که از رویارویی مردم با مجریان دستگاه سانسور برجای‌مانده است. هیولایی که تا پیش از آن چنگال‌های حذف، ارعاب و سرکوب را ریاکارانه بر دهان و گلوی مردم می‌فشرد و با موازینِ خودساخته افراد و گروه‌ها را به سیاه‌چاله‌های بازجویی، بازداشت‌های...

Duration:00:13:18

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - گاهی قدرت فقط زبان مبارزه را می‌فهمد؛ گفت‍گو با حافظ موسوی

12/1/2019
پیشینه اعتراض و طغیان در ادبیات فارسی به ویژه شعر معاصر فارسی چیست؟ اعتراضات مردمی ایران در دوره‌های مختلف چگونه در ادبیات بازتاب داشته است؟ حافظ موسوی، شاعر و پژوهشگر در این زمینه به بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه توضیح می‌دهد.

Duration:00:17:29

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - آنها دیگر از آن ایستگاه نگذشته‌اند؛ گفت‌وگو با مهدی مرعشی

11/24/2019
رمان «آنها دیگر از آن ایستگاه نگذشته‌اند» نوشته مهدی مرعشی، نویسنده ایرانی ساکن کانادا منتشر شده است. این نویسنده ضمن خواندن بخشی از این رمان، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره نوشتن در تبعید سخن می‌گوید.

Duration:00:10:33

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - ممنوعیت آثار یک نویسنده اسرائیلی پس از پرفروش شدن در ایران

11/12/2019
کتاب‌های یووال نوح هراری، نویسنده و استاد دانشگاه در اسرائیل در ایران ممنوع شد. این در حالی است که ترجمه این آثار به زبان فارسی در بازار نشر ایران بسیار پرفروش شده بود. تینوش نظم جو، مترجم و مدیر نشر ناکجا در پاریس درباره آثار این نویسنده و ممنوعیت‌شان در ایران به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می‌دهد.

Duration:00:10:53

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - چرا باید آثار اولگا توکارچوک را خواند؟ گفت‌وگو با فهیمه فرسایی

11/11/2019
"اولگا توکارچوک" نویسنده لهستانی با یک سال تاخیر به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات 2018 معرفی شد. در بیان دلایل اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ٢٠١٨ به خانم اولگا توکارچوک، آکادمی نوبل نوشت: "وی جایزه نوبل را به خاطر قدرت تجسم روائی خود در شکستن مرزها برای رسیدن به فرم تازه ای از زندگی دریافت می کند". آثار توکارچوک تا به حال به بیش از ٢۵ زبان ترجمه شده و بارها جایزه دریافت کرده است. سال گذشته رمان "ناآرام" او جایزه کتاب مان را دریافت کرد. آثار این نویسنده دارای چه ویژگی‌هایی است و اهمیت او به...

Duration:00:14:09

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - مجموعه داستان «از دست رفته»؛ گفت‌وگو با حسین نوش‌آذر

10/26/2019
مجموعه داستان «از دست رفته»، نوشته حسین نوش‌آذر، به تازگی از سوی نشر آفتاب منتشر شده است. این کتاب شامل پانزده داستان است که به نوشته نویسنده در مقدمه کتاب، این داستان‌ها در فاصله بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ نوشته شده‌اند. آقای نوش آذر در مقدمه کتاب تأکید می‌کند که این داستان‌ها به لحاظ «شخصی» برایش اهمیت دارند. او در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره این داستانها توضیح می دهد.

Duration:00:13:34

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - پیتر هاندکه، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹؛ گفت‌وگو با علی‌اصغر حداد

10/26/2019
پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی آلمانی زبان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ شد. علی اصغر حداد، مترجم آثار این نویسنده به زبان فارسی درباره این آثار توضیح می دهد.

Duration:00:11:15

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - اهمیت جایزه نوبل ادبیات؛ گفت‌وگو با محمود حسینی‌زاد

10/26/2019
اهمیت جایزه نوبل ادبیات در میان جوایز ادبی دیگر چیست؟ محمود حسینی زاد، مترجم و نویسنده درباره جایزه نوبل ادبیات توضیح می دهد.

Duration:00:09:38

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - نمود مبازرات اجتماعی زنان در ادبیات ایران؛ گفت‌وگو با شهلا شفیق

9/30/2019
این روزها فشار بر فعالان زن در ایران از همیشه بیشتر است. همچنین با خودسوزی و درگذشت «دختر آبی»، دختری که قصد داشت به عنوان تماشاچی به ورزشگاه برود، بازتاب جهانی پیدا کرد. اما مبارزات زنان برای دستیابی به حقوقشان در ایران سابقه ای طولانی دارد. این مبارزات چگونه در ادبیات این کشور بازتاب داده شده است؟ شهلا شفیق، نویسنده و جامعه شناس در این زمینه به پرسش های بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه پاسخ می دهد.

Duration:00:10:45

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار رمان «پیش از تردید»؛ گفت‌وگو با فهیمه فرسایی

9/30/2019
رمان «پیش از تردید» نوشته فهیمه فرسایی، نویسنده و منقد ادبی ایرانی ساکن آلمان منتشر شده است. این رمان، داستان نوجوانی را بازگو می‌کند که در هرج و مرج پس از انقلاب ایران، در پی یافتن خود و خوشبختی از دست رفته خود است. این کتاب که در ابتدا به زبان آلمانی منتشر شد، نظر منتقدان آلمان را نیز به خود جلب کرد. کلنراشتات آنسایگه درباره این کتاب نوشته است: «فرسایی در این رمان نه تنها رشد و تکامل شخصیتی یک جوان حساس را با زبانی شاعرانه به تصویر می کشد، بلکه خواننده را به ژرفای جامعه و زندگی روزمره...

Duration:00:15:39

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار کتاب جدیدی از مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی

9/28/2019
رمان «وصیت‌ها» نوشته مارگارت اتوود، نویسنده بزرگ کانادایی، به تازگی منتشر شد و این نویسنده برای رونمایی از این کتاب به لندن رفت. این رمان ادامه رمان معروف «سرگذشت ندیمه» است. آتوود در زندگی حرفه‌ای‌اش بیش از ۵۵ جایزهٔ ملی و بین‌المللی کسب کرده‌، از جمله جایزه معتبر بوکر برای رمان «آدمکش کور». او همچنین نامی آشنا برای خوانندگان فارسی زبان است. آزیتا همپارتیان، مترجم و کارشناس ادبیات جهان درباره جهان داستانی مارگرات اتوود به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می دهد.

Duration:00:11:56

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - شارجه؛ پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹

8/19/2019
شهر شارجه در امارات متحده عربی، از سوی یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب درباره این انتخاب و همچنین وضعیت نشر کتاب در کشورهای عربی توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:23

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد؛ گفت‌وگو با سایه اقتصادی‌نیا

8/18/2019
مصطفی خلجی کتاب «پنج آبتنی و مقالاتی دیگر درباره فروغ فرخزاد» نوشته سایه اقتصادی نیا در تهران منتشر شده است. مقاله‌های این کتاب هر کدام به جنبه‌ای از شعر و شخصیت فروغ فرخزاد می‌پردازد که مجموع آنها می‌تواند به ترسیم تصویری جدید از حضور ادبی و تاریخی فروغ فرخزاد یاری رساند و مخاطب را به برداشت‌هایی نو از برخی اشعار و لحظه‌هایی از زندگی این شاعر رهنمون شود. سایه اقتصادی نیا در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره این کتاب توضیح می‌دهد.

Duration:00:11:55

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - تونی موریسون، ندای وجدان خفته آمریکا؛ گفت‌وگو با عباس میلانی

8/6/2019
تونی موریسون، نویسنده بزرگ آمریکایی-آفریقایی روز دوشنبه در هشتاد و هشت سالگی درگذشت. او اولین نویسنده زن سیاه‌پوست آمریکایی بود که توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند. موریسون که در آثارش به نقد جامعه آمریکا می‌پرداخت، به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و تصویر کردن شخصیت‌های سیاهپوست آمریکایی مشهور است.او پیش از آن که در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه نوبل ادبیات شود، در سال ۱۹۸۸ برای رمان «دلبند» برنده جایزه معتبر پولیتزر شد.عباس میلانی، نویسنده و پژوهشگر ساکن آمریکا درباره اهمیت آثار این...

Duration:00:10:47

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - ماه مجروح؛ انتشار مجموعه آثار کمال رفعت صفائی

7/23/2019
کتاب «ماه مجروج» شامل پنج دفتر شعر و دو داستان از کمال رفعت صفائی، به کوشش حسین دولت‌آبادی، نویسنده و پژوهشگر ساکن فرانسه منتشر شده است. آقای دولت‌آبادی، در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، درباره این کتاب و همچنین اهمیت شعر رفعت صفائی توضیح می‌دهد.

Duration:00:13:45

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - دریچه‌ای برای پرواز؛ گفت‌وگو با منیرو روانی‌پور

7/7/2019
مصطفی خلجی منیرو روانی‌پور، نویسنده کتاب معروف «کنیزو» سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کند. او در این سالها علاوه بر ادامه کار نویسنده خود، کارگاه‌هایی را نیز برای آموزش آنلاین داستان‌نویسی برگزار کرده و همچنان به این کار ادامه می‌دهد. خانم روانی‌پور در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه از این روزهای خود می‌گوید.

Duration:00:10:57

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - از یاد رفتگان؛ گفت‌وگو با محمود شکراللهی

6/30/2019
مجموعه شعر «از یاد رفتگان» سروده محمود شکراللهی، شاعر، نویسنده و فیلمنامه‌نویس ایرانی-فرانسوی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است. همچنین این نویسنده سرپرستی مجموعه‌ای را آغاز کرده که به داستان زنان فارسی‌زبان می‌پردازد. محمود شکراللهی در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه درباره شعرهای جدیدش می‌گوید و نیز به چگونگی انتشار کتاب «زیر آسمان کابل» می‌پردازد. «زیر آسمان کابل» ترجمه مجموعه‌ای از دوازده داستان اثر دوازده نویسنده زن معاصر افغان به زبان فرانسه است.

Duration:00:22:06

کتاب‌ها و اندیشه‌ها - انتشار آثار رومن گاری در پلیاد

6/29/2019
مجموعه آثار رومن گاری، نویسنده بزرگ فرانسوی در مجموعه معتبر پلیاد منتشر شده است. آزیتا همپارتیان، کارشناس ادبیات فرانسه در این باره به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می دهد.

Duration:00:10:30