Kanban over coffee-logo

Kanban over coffee

Business & Economics Podcasts

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

Location:

Poland

Description:

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

Language:

Polish


Episodes

26. Cała stop! Blokery, czyli dlaczego praca się blokuje?

1/27/2021
Dlaczego zadania nad którymi pracujemy ulegają zablokowaniu? Jakie są najczęstsze przyczyny z powodu których nazywamy zadania „blokerami”? Czy da się ich uniknąć? A jeśli nie, to co z nimi zrobić? Na temat pracy, której nie możemy rozpocząć lub jej skończyć rozmawiam z Troy’em Magennisem, który niedawno stworzył aplikację Blocked App www.blockedapp.com która służy do rejestrowania i komunikacji blokad w zespołach i organizacjach. Troy jest znany od lat w obszarze prognozowania pracy oraz...

Duration:01:00:14

25. Jeśli Story Pointy to Tarot, to czego użyć w zamian?

1/4/2021
Jak zespoły zwinne mierzą swoją prędkość dostarczania? Często stosują tzw. Story Pointy a na ich podstawie budują miarę zwaną Velocity. Niestety w wielu przypadkach stanowi to pułapkę dla zespołów oraz pracującego z nimi biznesu. Jeśli więc Story Pointy i Velocity są niczym wróżby Tatora to czego użyć w zamian? Kanban proponuje obserwację miary jaką jest tempo dostarczania czyli Delivery Rate. Jak je mierzyć i jak z niego korzystać?

Duration:00:38:49

24. Model dojrzałości organizacyjnej KMM

12/15/2020
W 24. odcinku podcastu zapraszam Was do wysłuchania wywiadu z Davidem Andersonem - pionierem Metody Kanban. W rozmowie poruszamy temat nowej wersji modelu dojrzałości organizacyjnej - Kanban Maturity Model (KMM). Wywiad w języku angielskim jest okraszony komentarzem po polsku a ponadto odcinek zawiera konkurs z nagrodami - dostępem do aplikacji KMM Plus.

Duration:00:55:06

Lepsze planowanie, czyli tajemnica uzupełniania

12/2/2020
Niezależnie od tego czy pracujemy zwinnie czy nie prawie zawsze nasze organizacje, zespoły i my sami poświęcamy jakiś wysiłek na planowanie pracy. To często wysiłek, który nie przynosi tyle wartości, ile byśmy chcieli. Co wtedy? Czym jest uzupełnianie czyli tzw. replenishment w Kanbanie?

Duration:00:27:31

22. Jak odnieść sukces z Kanbanem?

11/10/2020
W 22. odcinku podcastu rozmawiam z Izabelą Goździeniak na temat tego jak odnieść sukces z Kanbanem.. z może ze wszystkim co próbujemy wdrożyć. Czy potrzeba bólu, czy aspiracji? Zapraszamy do odsłuchu!

Duration:00:58:22

22. Jak odnieść sukces z Kanbanem?

11/9/2020
W 22. odcinku podcastu "Kanban przy kawie" moim gościem jest Izabela Goździeniak (Agile247.pl) z którą rozmawiam o tym jak wdrażać Kanban by odnieść sukces. Może nie tylko o warunki wdrażania Kanbanu chodzi? A może głównie o motywację i aspiracje związane ze zmianą? Zapraszamy do odsłuchu. Linki do materiałów wspomnianych w wywiadzie znajdziecie na www.kanbanprzykawie.pl Dobrego odsłuchu!

Duration:00:58:04

21. Jak ustalać priorytety?

10/19/2020
Jak ustalać priorytety? Czy priorytety mogą być niskie lub wysokie? Co robić, gdy dostajemy kilka zadań o takim samym priorytecie? Co, gdy przychodzą z kilku źródeł? O tym czym zastąpić, albo jak rozwikłać znaczenie priorytetów, o koszcie opóźnienia i klasach usług już w najnowszym odcinku podcastu "Kanban przy kawie". Dodatkowo zapraszam do dołączenia do grona patronów podcastu na www.patronite.pl/kanban a jeśli zainteresowały Cię zapowiadane przeze mnie szkolenia to więcej na ich temat na...

Duration:00:33:39

20. Kanban jest Lean, ale..

9/14/2020
Czy Metoda Kanban wpisuje się w podejście Lean? Czym różni się zarządzanie szczupłe (lean) w branży wytwórczej i pracy intelektualnej? Czym jest Lean Software Development i czy stosuje się jedynie do wytwarzania oprogramowania? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu "Kanban przy kawie". Ponadto od teraz możesz zostać sponsorem podcastu na platformie Patronite! Więcej na www.patronite.pl/kanban

Duration:00:40:38

19. Kanban Compass

8/18/2020
W 19. odcinku podcastu zapraszam na wywiad z Justyną Pindel na temat jej książki "Kanban Compass" w której porusza temat podejścia STATIK stosowanego we wdrożeniach Metody Kanban z podejściem Training from the Back of the Room (TBR) oraz Accelerated Learning. Jak skutecznie przekazywać wiedzę mieszając STATIK i TBR?

Duration:00:41:33

18. Czy Kanban to Agile?

7/21/2020
Jedni nazywają Kanban alternatywną drogą ku zwinności. Inni mówią, że to bardziej lean, bo nie ma w nim konieczności podejścia iteracyjnego. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie - Czy Kanban to Agile odnosząc się do 12 zasad zwinnego wytwarzania oprogramowania z Manifestu Zwinności.

Duration:00:39:56

17. Scrumban - czy wiesz, co to znaczy?

7/2/2020
Od lat spotyka się zespoły, które nazywają swój sposób pracy Scrumbanem. Jak nazwa wskazuje ma to coś wspólnego ze Scrumem i Kanbanem. Czy jednak jest to dowolna hybryda? A jeśli hybryda to czym różni się od Scruma z Kanbanem? Albo Kanbanu ze stałymi kadencjami? O powstanie terminu Scrumban, o drogę ku lean software development zaczynającą się od Scruma zapytamy twórcę Scrumban. Gościem w 17. Odcinku jest Corey Ladas.

Duration:00:47:59

16. Czy Kanban się skaluje?

5/25/2020
Czy Kanban się skaluje? Czy można zastosować go w całej organizacji? Czy stanowi dopłenienie czy alternatywę do tzw. metod skalowania zwinności takich jak Nexus, SAFe, LeSS czy Scrum at Scale? W jakich wymiarach i zgodnie z jakimi prawidłami można Kanban rozprzestrzeniać po organizacjach? To wszystko w najnowszym odcinku podcastu!

Duration:00:35:07

15. Czy w Kanbanie można...? czyli o 6-tej praktyce Kanbanu

5/5/2020
W 15. odcinku podcastu "Kanban przy kawie" zamykamy serię odcinków poświęconych praktykom Metody Kanban. 6-ta praktyka - Doskonal przez współpracę, Ewoluuj przez eksperymenty, jest na dobrą sprawę na częste pytania o to, czy pracując w Kanbanie, można... no właśnie. Czy Kanban coś wyklucza, czy wręcz zachęca do eksperymentowania na rzecz ciągłego doskonalenia?

Duration:00:30:19

14. Personal Kanban

4/1/2020
Jak ogarnąć wszechmiar napływającej do nas pracy? Jak ustrzec się wielozadaniowości i zajętości a skupić na właściwych zadaniach? Sposobem na to jest Personal Kanban - uproszczona forma wizualizacji i zarządzania przepływem pracy za pomocą osobistych tablic Kanban. Cyfrowych. Analogowych? Obu? W 14. odcinku podcastu rozmawiam z Jimem Bensonem - współtwórcą koncepcji Personal Kanban. Jim opowiada o korzeniach, celach i praktycznych narzędziach pracy. To wszystko staje się jeszcze bardziej...

Duration:00:38:38

13. Mity o Kanbanie

3/20/2020
Choć coraz więcej osób używa Metody Kanban do organizacji pracy intelektualnej, to niestety towarzyszą temu liczne mity, nieporozumienia i nie uzasadnione opinie. O najpopularniejszych mitach związanych z zastosowaniem i praktykami Kanbanu rozmawiam z Anią Radzikowską i Kasią Czekaj z Kanban Dragons. A Ty jakie znasz mity? Jednocześnie polecamy blog Ani i Kasi: https://kanbandragons.com/articles/ oraz zapraszamy na konferencję ACE w Krakowie www.aceconf.com Podcast "Kanban przy kawie"...

Duration:00:42:49

12. Pętle zwrotne, czyli Kadencje Kanbanu

3/4/2020
W 12. odcinku "Kanbanu przy kawie" wracamy do praktyk Metody Kanban. Piąta z nich mówi o potrzebie wprowadzenia pętli zwrotnych (feedback loops), które realizowane są za pomocą tzw. Kadencji Kanbanu. Co to znaczy? Po co coś takiego robić? Czy jeśli nie mamy Sprintów to nie mamy żadnych spotkań? Zapraszam do odsłuchu i podzielenia się komentarzem.

Duration:00:43:50

11. Kanban Lens - jak postrzegać pracę intelektualną?

2/11/2020
11. Kanban Lens - jak postrzegać pracę intelektualną? by Radek Orszewski

Duration:00:47:03

10. Kanban dla Zespołów Scrumowych - Część 2

1/22/2020
W 10. odcinku wracamy do tematu Kanbanu dla Zespołów Scrumowych a więc Professional Scrum with Kanban (PSK) od Scrum.org. Co kryje najnowsza wersja przewodnika? Jakie sugeruje praktyki i metryki? Jak proponuje je wdrażać i co możemy dzięki nim osiągnąć? To i wiele więcej, również wpływ na wydarzenia Scrumowe znajdziesz w najnowszym odcinku "Kanbanu przy kawie".

Duration:00:34:03

9. Szkolenia Kanban - które jest dla mnie?

1/8/2020
Na rynku dostępnych jest coraz więcej szkoleń poświęconych Kanbanowi. Część z nich to szkolenia certyfikowane lub akredytowane, a część to autorskie warsztaty. Jak wybrać odpowiednie dla siebie? O zakresie, treści dostępnych w Polsce szkoleń opowiadam w najnowszym odcinku „Kanbanu przy kawie”.

Duration:00:30:36

8. Kanban Maturity Model - model dojrzałości organizacyjnej

12/19/2019
W 8. odcinku podcastu "Kanban przy kawie" poruszam temat modelu dojrzałości organizacyjnej - Kanban Maturity Model. Wiąże on poziom dojrzałości kultury organizacyjnej i przywództwa z konkretnymi przykładami praktyk Metody Kanban. To cenne narzędzie coachingowe dla konsultantów, czy agentów zmian. Dlaczego niektórych praktyk nie daje się wdrożyć? Jak nie przestrzeliwać się z ze zbyt ambitnymi pomysłami na doskonalenie? Odcinek zawiera wywiad z Teodorą Bozhevą - współautorką modelu i książki...

Duration:00:40:19