Francuskarnia-logo

Francuskarnia

Education Podcasts >

Francuskarnia to podcast dla osób, które chcą czerpać przyjemność z nauki języka francuskiego. Opowiadam tutaj o Francji i Francuzach inspirując się lekturą prasy francuskojęzycznej. Każdy odcinek jest pretekstem do wzbogacenia słownictwa z różnych dziedzin.

Francuskarnia to podcast dla osób, które chcą czerpać przyjemność z nauki języka francuskiego. Opowiadam tutaj o Francji i Francuzach inspirując się lekturą prasy francuskojęzycznej. Każdy odcinek jest pretekstem do wzbogacenia słownictwa z różnych dziedzin.
More Information

Location:

Poland

Description:

Francuskarnia to podcast dla osób, które chcą czerpać przyjemność z nauki języka francuskiego. Opowiadam tutaj o Francji i Francuzach inspirując się lekturą prasy francuskojęzycznej. Każdy odcinek jest pretekstem do wzbogacenia słownictwa z różnych dziedzin.

Language:

Polish


Episodes

Rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim- jak przekuć wady w zalety?

3/8/2019
More
Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim? Tylko bez paniki, wysłuchaj tego odcinka Francuskarni! Dowiesz się z niego, jak mówić o swoich wadach w języku francuskim, żeby przekuć je w zalety 😊.

Duration:00:20:10

Walentynki we Francji i czułe słówka.

2/10/2019
More
Dowiedz się, co Francuzi myślą o Walentynkach, jak je spędzają oraz z kim w tym roku najchętniej zjedliby romantyczną kolację w walentynkowy wieczór? Poznaj słownictwo związane z zakochaniem się. Dowiedz się, jak Francuzi mówią do siebie pieszczotliwie oraz które określenia są bardziej, a które mniej, popularne w zależności od regionu zamieszkania. Posłuchaj najpiękniejszych fragmentów trzech kultowych francuskojęzycznych piosenek o miłości. Zapraszam serdecznie!

Duration:00:18:49

Skąd pochodzą nazwy dni tygodnia w języku francuskim?

10/30/2018
More
W tym odcinku chciałabym opowiedzieć Ci o pochodzeniu nazw dni tygodnia w języku francuskim. Przy okazji nauczysz się też kilku francuskich zwrotów, które zawierają w sobie nazwę dnia tygodnia. Transkrypcję podcastu znajdziesz na: www.francuskarnia.pl. Zapraszam do posłuchania!

Duration:00:10:21

10 błędów, których możesz łatwo uniknąć w języku francuskim.

10/14/2018
More
W tym odcinku "Francuskarni" przyjrzymy się wspólnie 10 pułapkom, na które powinieneś uważać w języku francuskim. Będą to błędy związane z mylnym użyciem podobnych do siebie słów lub zastosowaniem konstrukcji będących kalką z języka polskiego. Na koniec przećwiczymy wszystkie te przypadki tłumacząc wspólnie 10 zdań z wykorzystaniem omawianych słów i zwrotów. Ponadto na stronie francuskarnia.pl znajdziesz pod tym odcinkiem podcastu dodatkowe interaktywne ćwiczenia, które pomogą Ci utrwalić...

Duration:00:14:32

Charles Aznavour- bard codziennego życia zwykłych ludzi.

10/3/2018
More
W tym odcinku Francuskarni chciałabym oddać hołd zmarłemu kilka dni temu legendarnemu francuskiemu piosenkarzowi armeńskiego pochodzenia, aktorowi, kompozytorowi, tekściarzowi. Charles Aznavour do piosenki francuskiej wniósł rewolucyjny powiew utworami, które w sposób realistyczny i bez upiększeń opisywały czasy, w których żył. W tym odcinku podcastu dowiesz się, czemu kariera Aznavour’a nie była przez długi czas usłana różami, dlaczego piosenki Aznavoura są wciąż popularne nie tylko we...

Duration:00:16:45

6 rzeczy, które zawsze chciałaś/eś wiedzieć o języku francuskim, ale bałaś/eś się zapytać.

9/26/2018
More
W tym odcinku porozmawiamy o tym: - Dlaczego francuska wymowa może wydawać się trudna osobom początkującym? - Czy w języku francuskim są rodzajniki? - Czy w języku francuskim są deklinacje? - Czy w języku francuskim są koniugacje? - Ile jest czasów w języku francuskim? - Czy znajomość angielskiego pomoże Ci w nauce języka francuskiego? Ponadto do pobrania na stronie francuskarnia.pl czeka na Ciebie nagranie francuskiego alfabetu wraz z jego zapisem fonetycznym oraz krótkie ćwiczenie...

Duration:00:19:32

Jak francuski rząd chce zachęcić Francuzów do częstszej jazdy na rowerze?

9/19/2018
More
Z tego odcinka podcastu dowiesz się: - w jaki sposób francuski rząd chce zachęcić Francuzów do częstszej jazdy na rowerze? - jak z roweru korzystają Francuzi? - dlaczego rowerem warto dojeżdżać do pracy? Oczywiście w swoją opowieść wplotłam jak zawsze sporą dawkę francuskiego słownictwa. Dodatkowo przygotowałam dla Ciebie do tego odcinka interaktywne ćwiczenia, które znajdziesz na stronie francuskarnia.pl. Zapraszam do posłuchania!

Duration:00:14:00

Jak i dlaczego Belgowie chcą uprościć zasady gramatyki języka francuskiego?

9/12/2018
More
W tym odcinku podcastu dowiesz się: -skąd w ogóle wziął się pomysł uzgadniania imiesłowu czasu przeszłego czasowników odmienianych z „avoir” w przypadku, gdy są poprzedzone dopełnieniem bliższym; -dlaczego belgijscy profesorowie chcą unieważnić tę zasadę; -jakie zasady uzgadniania "participe passé" czasowników odmienianch z "avoir" obowiązują obecnie w języku francuskim; Ponadto po wysłuchaniu odcinka możesz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując ćwiczenie na stronie francuskarnia.pl.

Duration:00:15:19

Z jakimi problemami zmagają się nauczyciele we Francji?

9/6/2018
More
Z tego odcinka dowiesz się: – dlaczego media francuskie piszą o zimnej wojnie między nauczycielami i rodzicami? – jakie najdziwniejsze życzenia, prośby, zażalenia zgłaszają nauczycielom francuscy rodzice? – czym spowodowany jest spadek liczby uczniów w paryskich szkołach? Ten pierwszy wrześniowy odcinek FRANCUSKARNI postanowiłam poświęcić tematowi szkoły. Zainspirowały mnie do tego artykuły w dziennikach: Le Parisien i Le Monde. Linki do nich znajdziesz jak zwykle na stronie...

Duration:00:13:53

Francuskie lato 2018- dlaczego było wyjątkowe?

9/6/2018
More
Z tego odcinka podcastu dowiesz się między innymi: - Dlaczego lato we Francji było w tym roku wyjątkowe? - Jakich potraw brakuje Francuzom na wakacjach zagranicą, a jakie dania poleciliby do spróbowania obcokrajowcom odwiedzającym Francję? - Gdzie spędził tegoroczne wakacje prezydent Francji? Na koniec powtórzymy wspólnie najważniejsze słówka i zwroty oraz spróbujemy ułożyć z nich proste zdania.

Duration:00:11:01

Czy francuskie wina są zagrożone ociepleniem klimatu?

9/6/2018
More
W tym odcinku podcastu dowiesz się między innymi: - jak ocieplenie klimatu wpłynie na francuskie wina? - jak do zmian klimatycznych mogą przygotować się francuscy plantatorzy win? - które wina zawierają więcej alkoholu-te z południa, czy z północy Francji? - ile jest na świecie odmian winorośli? - jaka jest przyszłość francuskiego wina? Na koniec powtórzę z Tobą podstawowe słownictwo związane z winem.

Duration:00:12:32