Ostrava-logo

Ostrava

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Dobré odpoledne - V Moravskoslezském kraji máme tři pozoruhodné ptačí lokality, říká ornitoložka

4/1/2020
První dubnový den. Právě ten je každoročně Mezinárodním dnem ptactva. Tato tradice oslavy přírody a její ochrany započala už před více než sto lety ještě za dob Rakousko-Uherska. Jaký význam má Mezinárodní den ptactva v současnosti a co se vlastně právě v těchto dnech u nás odehrává v ptačí komunitě, na to jsme se ptali ornitoložky Ivony Kneblové ze správy Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Duration:00:05:07

Odpolední interview - Senior a pamětník Jan Gomola je jedním z nejstarších lidí v Ostravě

4/1/2020
Rodný list Jana Gomoly, jednoho z nejstarších seniorů v Ostravě, hovoří za vše: Dolní Lomná, rok 1916. Poslechněte si reprízu rozhovoru s člověkem, kterého potkal pozoruhodný osud.

Duration:00:11:20

Dobré dopoledne - Lidé si ve větší míře začali vyrábět sirupy a čaje na posílení imunity

4/1/2020
Výrobou domácích přípravků na posílení imunity se teď zabývají lidé v Moravskoslezském kraji. Sbírají bylinky, ze kterých si připravují odvary anebo třeba směsi do koupele. Někteří si pak vyrábějí třeba i vlastní sirupy do čaje.

Duration:00:01:59

Dobré ráno - Česko opanovalo šití roušek. Šijí se i v ostravském architektonickém ateliéru

4/1/2020
Prostor v centru Ostravy za velkými skleněnými výlohami se změnil na šicí dílnu. Za normálních okolností by tu renovovali nábytek či řešili interiéry. Architektonický ateliér s prodejnou ale musel kvůli vládním opatřením zavřít a protože tu nechtěli sedět s rukama v klíně, pustili se spolu s dobrovolníky do šití rousek. Tisíce už zdarma distribuovali nemocnicím či domovům pro seniory a dalším lidem, kteří je potřebují.

Duration:00:01:58

Odpolední interview - Radovan Hájek, hráč kulečníku

3/30/2020
Málokdo ví, že v Ostravě máme mistra Evropy v kulečníku. Radovan Hájek vyhrál šampionát v karambolu před třemi lety. Kromě toho pravidelně nastupuje v německé bundeslize, což je nejlepší soutěž na světě.

Duration:00:08:29

Dobré odpoledne - Na rok si pronajmete slepici a každý týden si přijdete pro vajíčka, která snese

3/30/2020
Přesně takovou službu začal provozovat chovatel Milan Třos z Vratimova u Ostravy. O slepice se stará ve dvou výbězích. Podle svých slov se tím i vymezuje proti klecovým chovům. Právě o jejich úplném zákazu před nedávnem jednal zemědělský výbor poslanecké sněmovny. Novela zákona ale od poslanců neměla dostatečnou podporu.

Duration:00:01:33

Dobré dopoledne - Než zavřeli školy, učil děti. Teď pomáhá s nákupy osamělým seniorům

3/30/2020
Vlnu solidarity zažívají v těchto dnech dobrovolnická centra. Mezi ty, kteří chtějí pomáhat, patří například Aleš Rozbroj. Zajišťuje nákupy seniorům v Ostravě. Vše ale musí kvůli hygienickým opatřením proběhnout tak, aniž by se s nimi potkal.

Duration:00:02:18

Dobré dopoledne - Nouzový stav zastavil práce na některých stavbách v Krnově

3/30/2020
Mimořádná opatření proti šíření nového typu koronaviru zasahují i do staveb a rekonstrukcí některých měst a obcí. Například v Krnově už dočasně pozastavili hned dvě započaté opravy.

Duration:00:01:44

Dobré ráno - Podnikatelé v Moravskoslezském kraji můžou žádat o bezúročné vládní půjčky

3/30/2020
O bezúročné vládní půjčky si ode dneška můžou žádat podnikatelé v Moravskoslezském kraji. Od státu navíc kvůli koronaviru dostanou příspěvek 15 tisíc korun měsíčně. Živnostníci museli zavřít své podniky a finanční pomoc je pro ně klíčová. Bez ní by hrozilo, že řada z nich už své provozy znovu neotevře.

Duration:00:01:33

Odpolední interview - Rosana de Montfort, výtvarnice

3/29/2020
V Itálii, Německu, Anglii strávila podstatný kus svého života ostravská rodačka, výtvarnice Rosana de Montfort. Z Ostravy se vydala do světa hned zkraje devadesátých let.

Duration:00:08:37

Dobré ráno - Lidé začali víc chodit do přírody. Neumí se ale chovat a zůstává po nich nepořádek

3/29/2020
Více odpadků nebo posprejované cedule naučné stezky. To jsou důsledky zvýšené návštěvnosti v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Lidé tam začali chodit častěji poté, co vláda v Česku zavedla nouzový stav. Vycházky do přírody jsou totiž možné.

Duration:00:01:56

Odpolední interview - Zdeněk Navrátil, předseda Basketpoint Frýdek-Místek

3/28/2020
Podnikatel Zdeněk Navrátil vede od roku 2012 mládežnický basketbalový klub ve Frýdku-Místku. Aktuálně pro něj staví novou halu, aby měly zhuba tři stovky dětí kde trénovat. Proč se rozhodl investovat zrovna do mládežnického sportu?

Duration:00:08:35

Odpolední interview - Jakub Bilan. Architekt s jasnou vizí, který se podílel i na proměně ostravských jatek

3/27/2020
Mladý architekt s jasnou vizí, který stále vyhledává nové a nové výzvy. I tak se dá popsat osobnost havířovského rodáka Jakuba Bilana, absolventa Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Duration:00:09:30

Dobré dopoledne - Ve skříni v ložnici, s kočkou na klávesnici... V jakých podmínkách vznikají naše reportáže? Zveme vás do zákulisí

3/27/2020
Možná jste si už položili otázku, jak vlastně vznikají reportáže pro naše vysílání v této těžké době? Redaktoři totiž nepracují v budově Českého rozhlasu Ostrava, ale z domova. Zdálo by se, že je to snadné, ale opak je pravdou. Prozradíme, jak vypadá současná zpravodajská realita.

Duration:00:02:54

Odpolední interview - Je to velká výzva, říká nový sportovní ředitel vítkovického hokeje Roman Šimíček

3/26/2020
V posledních třiceti letech patří Roman Šimíček k nejvýraznějším osobnostem hokejistů Vítkovic. Teď ho majitel klubu Aleš Pavlík najal do nové funkce sportovního ředitele.

Duration:00:10:34

Dobré dopoledne - Zakázek jako nikdy dřív. Opraváři šicích strojů pracují nepřetržitě

3/26/2020
Prakticky nepřetržitou pracovní dobu teď mají opraváři šicích strojů v Moravskoslezském kraji. Ve velkém je totiž zaměstnávají lidé, kteří doma šijou roušky.

Duration:00:02:01

Dobré ráno - Obchodní inspekce varuje před korona šmejdy. Krizi zneužívají nepoctivé e-shopy

3/26/2020
Česká obchodní inspekce varuje před korona šmejdy. Krizi začali zneužívat obchodníci na e-shopech. Máme příběh mladé ženy, které místo desinfekčního gelu přišly domů lahvičky s citronovou vodou. Když svůj příběh zveřejnila na sociálních sítích, zjistila, že takto oklamaných zákazníků jsou desítky po celé zemi.

Duration:00:01:39

Dobré ráno - Červená srdce jako poděkování záchranářům. Objevují se na radnicích na Opavsku

3/26/2020
Ve městech, ale i na vesnicích se stále častěji objevují vzkazy nebo symboly, které vyjadřují poděkování záchranářům. A všem, kteří bojují s následky virové nákazy. Na Opavsku přibývá radnic ozdobených svítícím červeným srdcem. Poprvé se objevilo v Suchých Lazcích u Opavy.

Duration:00:01:32

Odpolední interview - S Richardem Konkolskim a Jakubem Švrčkem o návratu Niké

3/25/2020
Slavná jachta Niké 1 mořeplavce Richarda Konkolského se vrátila díky Nadačnímu fondu historie domů, do Ostravy. S mořeplavcem a ředitelem Světa techniky Jakubem Švrčkem hovořila Dagmar Misařová.

Duration:00:10:48

Dobré ráno - Švadleny z úřednic. Na městském úřadě v Příboře ušijí denně až 100 roušek pro potřebné

3/25/2020
Volné chvíle v práci vyplňují úřednice městského úřadu v Příboře šitím roušek. Ty pak rozdávají potřebným.

Duration:00:02:05