Plzeň-logo

Plzeň

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Hobby magazín speciál - Skládáme papírové hvězdičky na vánoční stromeček, pečeme na Vánoce

12/6/2019
More
Hobby magazín speciál se nese v duchu adventu. Přinášíme informace o cesmíně, která patří mezi symboly Vánoc nejen v anglicky mluvících zemích. Dana Pacáková nás učí skládat papírové hvězdičky, každoročně jich 365 dává na svůj vánoční stromeček. Nabízíme i několik receptů – na Šípkový likér, Sušenky z listového těsta, Linecké cukroví a Skořicové kartičky.

Duration:00:28:52

Zprávy - Barbora Strýcová zahajuje přípravu na sezonu

12/6/2019
More
Plzeňská tenistka Barbora Strýcová má za sebou životní sezonu a teď už se chystá na tu nadcházející. Ve 33 letech zvažovala konec kariéry, během dovolené ale znovu našla chuť do tenisu.

Duration:00:02:55

Poradíme vám - Existují potraviny, kterými se dá zlepšit plodnost?

12/6/2019
More
Dietní sestra Jaroslava Kreuzbergová přinesla v rozhlasové poradně kromě dobrých rad, také vlastní recept na vanilkové rohlíčky. A odpoví na dotaz jak na kvasinkovou infekci nebo jestli může škodit dlouhodobé užívání jablečného octa.

Duration:00:14:30

Co vás zajímá - Bezobalové hospodářství šetří přírodu

12/5/2019
More
Rozhodli jste se změnit svůj životní styl a přestat se topit v plastových odpadcích? Chcete si koupit potřebnou dávku čističe nebo prášku na praní nebo si nechat navážit mouku a těstoviny? Princip bezobalového hospodaření jsme probrali s Helenou Šimánkovou, zakladatelkou bezobalového obchodu v Rokycanech. Diskutovat přišel také Mauricio Espinoza, jednatel české firmy vyrábějící ekologické čistící prostředky.

Duration:00:39:40

Náš host - Život je úsporný. A ne samá kudrlinka, říká herec Jan Novotný

12/5/2019
More
Pro televizního diváka je teď herec Jan Novotný především Lojzou Hamplem ze seriálu Temný kraj. Pro milovníky slavné komedie Sluha dvou pánů, která se hrála 24 let v Národním divadle, zase hospodským Brighelou.

Duration:00:15:19

Poradíme vám - Plzeňská seniorská akademie přivítá nové studenty už v lednu

12/5/2019
More
Plzeňská seniorská akademie funguje od roku 2015 a mezi seniory je velmi oblíbená. I v novém roce přivítá nové studenty, kteří se mohou těšit na řadu zajímavých přednášek a také exkurzí. Kdy začne a kde se mohou zájemci hlásit? Odpověděli nám Andrea Vlčková a Karel Zahut, metodici odboru analýzy prevence kriminality Městské policie Plzeň.

Duration:00:11:35

Špalíček - Sv.Barbora, počátek adventu v české lidové kultuře

12/4/2019
More
Byla Barborka z rodu vzácného, dcera otce zuřivého, začíná text lidové hry z 18. století. Kdo byla svatá Barbora a jaké podoby měl její svátek v české lidové kultuře?

Duration:00:25:18

Co vás zajímá - Do aromalampy dávejte jen kvalitní olej

12/4/2019
More
Jakou vůní si doma vykouzlit tu správnou adventní atmosféru? Především kvalitním olejem do aromalampy. Nekupujte syntetický, kupte si čistě přírodní, radí fytoterapeutka Monika Šedivcová.

Duration:00:33:10

Náš host - Byla to sázka o jedno pivo, říká plzeňský ponocný o začátku své kariéry

12/4/2019
More
Aktivní člověk, principál plzeňských strašidel a optimista se spoustou nápadů - to je Zdeněk Zajíček, který zahájil další sezónu v roli plzeňského ponocného.

Duration:00:14:27

Poradíme vám - Reklamovat nábytek a jiné větší zboží lze přes reklamačního technika

12/4/2019
More
Reklamace nábytku neznamená pro zákazníka žádné větší výdaje. Stačí požádat o asistenci technika z dané prodejny, který se na poškozené zboží přijede podívat přímo k vám domů. Tento a celou řadu dalších dotazů řeší rozhlasová poradna se zástupci České obchodní inspekce v západních Čechách.

Duration:00:14:34

Zprávy - Muzeum pořádalo Den s archeologií

12/4/2019
More
Už jste někdy viděli, jak se pazourkovým nožem řeže čerstvé maso? Včera to návštěvníkům v Západočeském muzeu v Plzni ukazovali studenti a učitelé ze Západočeské a Karlovy univerzity na Dni s archeologií.

Duration:00:02:58

Co vás zajímá - Kvalita života HIV pozitivních lidí se výrazně zlepšila

12/3/2019
More
Už dva roky po sobě u nás klesá počet testů na infekci HIV provedených na vlastní žádost. Osob žijících s HIV v České republice přitom stále přibývá. Kolik je jich v současné době? Jak probíhá léčba HIV pozitivních lidí? Nejen na to jsme se zeptali krajského epidemiologa prof. MUDr. Petra Pazdiory.

Duration:00:32:11

Zprávy - Silničáři jsou na zimu připraveni

12/3/2019
More
Nekonečný příběh, tak popisují svoji práci v zimě silničáři Plzeňského kraje. V tuto chvíli už jsou na sněžení nebo ledovku připraveni, plné jsou i sklady s posypovou solí.

Duration:00:03:09

Náš host - Jiří Boudník: Nemyslel jsem si, že se ještě vrátím do České republiky

12/3/2019
More
Už devět let žije ve své rodné Plzni architekt a spisovatel Jiří Boudník. O svém životě už napsal řadu knih. Ta poslední má název A zalévej kytky (Příběh uprchlíka). Popisuje v ní emigraci sedmnáctiletého kluka, jeho maminky a desetileté sestry. A tím klukem jen on sám.

Duration:00:13:44

Jazykový koutek - Čeština není jen pod vlivem angličtiny

12/3/2019
More
Jak bude naše mateřština vypadat v budoucnu? Nad zapeklitou otázkou se zamyslel ředitel Ústavu pro jazyk český Martin Prošek.

Duration:00:03:25

Poradíme vám - Člověku nakaženému virem HIV se nemusíte bát podat ruku nebo ho obejmout

12/3/2019
More
Virem HIV se z 90 procent nakazíte nechráněným pohlavním stykem, zbytek případů je přenos injekční stříkačkou. Je možné nakazit se virem HIV při tetování nebo při operaci? Zeptali jsme se MUDr. Daniely Fránové z plzeňské pobočky Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. Z pořadu Poradíme vám se dozvíte i to, jak dlouho se čeká na výsledky testů.

Duration:00:12:09

Co vás zajímá - Vánoční stromek v květináči je nejlepší koupit hodně brzy

12/2/2019
More
Pokud se rozhodnete pro řezaný stromek, pak podle zahradníka Václava Tolara třeba jedle kavkazská dobře zvládne i předvánoční pobyt na balkóně v mrazu nebo na přímém slunci. Když si ovšem chcete dopřát něco výjimečného, ptejte se po jedli obrovské, která kolem sebe šíří vůni citrusů.

Duration:00:31:56

Náš příběh - Češi jsou klidnější národ, říká Srb Dragan Stojanovič

12/2/2019
More
Dragan se narodil v Srbsku, kde žil do svých 22 let. Do Plzně přijel poprvé před 17 lety s jediným cílem. Vydělat peníze pro svůj vlastní kadeřnický salon v Srbsku. Přes tři roky se živil jako kuchař a nakonec se mu plán splnil. Má hned dvě kadeřnictví.

Duration:00:05:18

Náš host - Už 21 let je tiskovým mluvčím plzeňské ZOO a pořád je to jeho vášeň

12/2/2019
More
Jaký byl rok 2019 v plzeňské ZOO? Která zvířata odcestovala, která utekla a zase se vrátila? A vůbec, jak se zahradě dařilo? A na co se my, návštěvníci, můžeme těšit v roce 2020? Nejen na to se zeptala Veronika Albrechtová Martina Vobruby, tiskového mluvčího Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

Duration:00:14:31

Jazykový koutek - Výraz „druhak“ nepatří do spisovné češtiny

12/2/2019
More
Výraz "jednak" všichni známe a často ho používáme. Co ale výraz "druhak" ? Je správný? Více k tomu řekla Helena Chýlová.

Duration:00:02:45