Plzeň-logo

Plzeň

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Hobby magazín speciál - Pokaždé bílé Vánoce má paní Dana Pacáková z Plzně

12/15/2019
More
Bílými hvězdičkami posetý stromeček si každoročně obstarává sama. Potřebuje k tomu bílý papír, nůžky a fůru trpělivosti.

Duration:00:04:15

Zdraví „v cajku“ - Vyčistí pokojové rostliny vzduch v místnosti? Odborníci se pustili do měření

12/14/2019
More
Možná jste slyšeli o tom, že pokojové rostliny čistí vzduch od chemických látek, které se mohou uvolňovat například z nábytku nebo podlahových krytin. Vědci z americké Filadelfie si dali práci s tím, aby ověřili, nakolik právě tomuto tvrzení můžeme věřit.

Duration:00:04:43

Publicistika - Alena Zemančíková: Jméno Vlasty Chramostové nese nově piazzetta před chebským divadlem

12/13/2019
More
Stále ještě se najde dost pamětníků, kteří vzpomínají na neradostnou dobu, kdy talentovaní umělci nesměli tvořit a působit v Praze. Lépe se jim dařilo na oblasti, kde nebyli tolik na očích. Třeba v divadle v Chebu, kde mimo jiné působila i talentovaná herečka a člověk mimořádných morálních kvalit, připomíná Alena Zemančíková

Duration:00:04:08

Náš host - Používejte sociální sítě s rozumem

12/12/2019
More
Co jsou a k čemu slouží sociální média? Jaké jsou nejpopulárnější sítě u nás a umíme se na nich bezpečně pohybovat? A víte, že závislosti na sociálních sítích se říká netolismus?

Duration:00:14:20

Poradíme vám - Už 22 let pomáhají dětem z dětských domovů při rozvoji jejich talentů a vzdělávání

12/12/2019
More
Klub přátel dětí dětských domovů se sídlem v Novém Strašecí pomohl už stovkám děti. Zajišťují pro ně letní tábory, školní výlety, ale dokáží zařídit i tzv. startovací byty a umožnit tím dětem vstup do samostatného, dospělého, života. Klub nepomáhá ale jen těmto dětem, ale v podstatě každému, kdo se ocitne v nouzi a o pomoc požádá.

Duration:00:10:21

Poradíme vám - Předvánoční úklid očima Miroslava Šuty

12/11/2019
More
Předvánočnímu generálnímu úklidu předchází velký nákup čistících prostředků. Jaký názor na všechny ty voňavé leštěnky, rozprašovače má odborník v oblasti zdravotních a ekologických rizik? Proč se vyplatí mít kvalitní vysavač?

Duration:00:14:56

Zprávy - Plzeňská zoo pokřtila Záhadu na ostrově lemurů

12/11/2019
More
Zoologická a botanická zahrada města Plzně pokřtila novou knihu pohádek, básniček a ilustrací Záhada na ostrově lemurů. Po předchozích fotografických a faktografických publikacích vznikly unikátní příběhy a obrázky pro menší děti, inspirované plzeňskou zoo.

Duration:00:03:02

Náš host - Studenti ji navrhli na cenu za vynikající vzdělávací činnost a ona ji vyhrála

12/10/2019
More
Lucie Rohlíková původně vystudovala hudební výchovu a francouzštinu, ale osud ji nakonec zavál k technologiím a výuce na Fakultě pedagogické ZČU v Plzni. O tom, že svoji práci dělá dobře svědčí fakt , že ji studenti, bez jejího vědomí, nominovali na cenu ministerstva školství za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole. Jako jediná nominovaná žena tuto cenu vyhrála. V čem je výuka Lucie Rohlíkové tak výjimečná?

Duration:00:16:22

Zprávy - Včelaři v Plzeňském kraji mohou nechat testovat svá včelstva na včelí mor. Zaplatí to kraj

12/10/2019
More
V Plzeňském kraji začalo plošné testování na mor včelího plodu. Bakteriální infekce napadá larvy a postupně hubí celá včelstva. Každému chovateli, který si nechá vyšetřit své včely na tuto nebezpečnou nákazu, zaplatí testy plzeňské hejtmanství. Uvolnilo pro tento účel více než dva miliony korun. Spolu s veterinární správou a včelařským svazem chce v regionu najít případná ohniska nemoci.

Duration:00:02:37

Poradíme vám - Meningokoková meningitida je hra o čas

12/10/2019
More
Meningokoková meningitida vstoupila v letošním roce do života 45 Čechům. Tři z toho tuto zákeřnou nemoc nepřežili. Co to vlastně je meningitida? Jaké typy známe a jaké jsou její příznaky? Pomáhá jako obrana očkování?

Duration:00:12:35

Zprávy - Výtěžek letošního vánočního bazaru podpoří klatovský betlém

12/10/2019
More
K adventu neodmyslitelně patří i různé charitativní akce nebo akce na podporu nějaké bohulibé činnosti. A právě takovou pořádají před Vánoci už tradičně v Klatovech. Je to Klatovský klášterní bazar, který se koná v prostorách před Dominikánským klášterem, letos bude už po deváté.

Duration:00:02:53

Zprávy - Plzeňský kraj podpoří malé obce i v roce 2020

12/10/2019
More
Plzeňský kraj dá příští rok opět malým obcím dotace. V programu Stabilizace a obnova venkova bude zhruba 115 milionů korun. Částku ještě musí schválit zastupitelé. Pokud ji politici podpoří, mohou obce do dvou tisíc obyvatel žádat o peníze od poloviny ledna.

Duration:00:02:20

Co vás zajímá - I v prosinci můžete jít na houby

12/9/2019
More
Které jedlé houby rostou v prosinci? Jaká byla letošní houbařská sezóna? Je hlíva ústřičná masožravá? O tom všem byla řeč v houbařské poradně Co vás zajímá, kde byl hostem předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek.

Duration:00:32:51

Náš příběh - Slavnému Blochovu domu v Hartmanicích svítá naděje na nový život

12/9/2019
More
Nejen příběhy lidí, také příběhy domů bývají často zajímavé. Příkladem může být třeba Blochova vila na náměstí v šumavských Hartmanicích.

Duration:00:04:58

Náš host - Kazatelna není jen v kostele, do myslivecké mluvy jsem musela proniknout, řekla autorka knihy „To jsem z toho jelen“

12/9/2019
More
Má za sebou řadu ročníků Šrámkovy Sobotky, úspěšné studium na Fakultě designu a umění L. Sutnara v Plzni u Renáty Fučíkové a vyšla jí knížka, kterou sama napsala i ilustrovala To jsem z toho jelen. O čem je? A jak se autorka dostávala do myslivecké mluvy? Odpoví v rozhovoru se Stanislavem Juríkem.

Duration:00:11:10

Jazykový koutek - Personálním WC

12/9/2019
More
Je to vlastně do jisté míry profesionální deformace, ale zcela pochopitelná. Jazykovědci uvažují nad češtinou i v době, kdy už dávno nejsou v práci, a někdy je k tomu inspiruje pouhý nápis na dveřích toalety. Právě o takovém případu si se svým hostem povídá Vladimír Šťovíček.

Duration:00:02:27

Zprávy - Chytrými křižovatkami v Plzni přednostně projedou vozy hromadné dopravy

12/9/2019
More
Autobusy, trolejbusy a tramvaje projedou většinou plzeňských křižovatek rychleji než osobní auta. Chytré semafory umí přijíždějící vůz městské dopravy rozpoznat a dát mu zelenou. Ostatní musí čekat. Především v dopravní špičce se tím může průjezd Plzní protáhnout i na několik desítek minut. Preference městské hromadné dopravy je ale velkou prioritou města. A chystá i další vylepšení semaforů.

Duration:00:02:22

Poradíme vám - Vaši domácí mazlíčci nabídku vánočního cukroví neocení, varuje veterinář Otto Huml

12/9/2019
More
Cukroví psům a kočkám nedávejte, existuje řada výborných zvířecích pamlsků. A další témata veterinární poradny? Chraptící pes po ránu, rýma u malého kotěte nebo problémy s klouby u větších zvířat. Poslechněte si veterinární poradnu!

Duration:00:10:47

Zprávy - Na Šumavě vznikne zázemí nejen pro běžkaře. Cílem je zvýšit bezpečnost a udržet sportovce Železnorudsku

12/9/2019
More
Plzeňský kraj s partnery připravuje na Šumavě nové zázemí pro běžkaře a cyklisty. Vzniknout by mělo v Gerlově Huti nad Železnou Rudou, kde je výchozí místo lyžařských, cyklistických i turistických tras.

Duration:00:02:30

Zprávy - O adventní dílny Národopisného muzea Plzeňska mají zájem hlavně školy

12/9/2019
More
Trvale roste obliba zvykoslovně laděných tvůrčích adventních dílen v Národopisném muzeu Plzeňska. Poptávku škol už ani nemůže muzeum uspokojit, veřejnost je trochu ostýchavější.

Duration:00:02:20