Plzeň-logo

Plzeň

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - Plzeňská zoo pokřtila Záhadu na ostrově lemurů

12/11/2019
More
Zoologická a botanická zahrada města Plzně pokřtila novou knihu pohádek, básniček a ilustrací Záhada na ostrově lemurů. Po předchozích fotografických a faktografických publikacích vznikly unikátní příběhy a obrázky pro menší děti, inspirované plzeňskou zoo.

Duration:00:03:02

Náš host - Studenti ji navrhli na cenu za vynikající vzdělávací činnost a ona ji vyhrála

12/10/2019
More
Lucie Rohlíková původně vystudovala hudební výchovu a francouzštinu, ale osud ji nakonec zavál k technologiím a výuce na Fakultě pedagogické ZČU v Plzni. O tom, že svoji práci dělá dobře svědčí fakt , že ji studenti, bez jejího vědomí, nominovali na cenu ministerstva školství za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole. Jako jediná nominovaná žena tuto cenu vyhrála. V čem je výuka Lucie Rohlíkové tak výjimečná?

Duration:00:16:22

Zprávy - Včelaři v Plzeňském kraji mohou nechat testovat svá včelstva na včelí mor. Zaplatí to kraj

12/10/2019
More
V Plzeňském kraji začalo plošné testování na mor včelího plodu. Bakteriální infekce napadá larvy a postupně hubí celá včelstva. Každému chovateli, který si nechá vyšetřit své včely na tuto nebezpečnou nákazu, zaplatí testy plzeňské hejtmanství. Uvolnilo pro tento účel více než dva miliony korun. Spolu s veterinární správou a včelařským svazem chce v regionu najít případná ohniska nemoci.

Duration:00:02:37

Poradíme vám - Meningokoková meningitida je hra o čas

12/10/2019
More
Meningokoková meningitida vstoupila v letošním roce do života 45 Čechům. Tři z toho tuto zákeřnou nemoc nepřežili. Co to vlastně je meningitida? Jaké typy známe a jaké jsou její příznaky? Pomáhá jako obrana očkování?

Duration:00:12:35

Zprávy - Výtěžek letošního vánočního bazaru podpoří klatovský betlém

12/10/2019
More
K adventu neodmyslitelně patří i různé charitativní akce nebo akce na podporu nějaké bohulibé činnosti. A právě takovou pořádají před Vánoci už tradičně v Klatovech. Je to Klatovský klášterní bazar, který se koná v prostorách před Dominikánským klášterem, letos bude už po deváté.

Duration:00:02:53

Zprávy - Plzeňský kraj podpoří malé obce i v roce 2020

12/10/2019
More
Plzeňský kraj dá příští rok opět malým obcím dotace. V programu Stabilizace a obnova venkova bude zhruba 115 milionů korun. Částku ještě musí schválit zastupitelé. Pokud ji politici podpoří, mohou obce do dvou tisíc obyvatel žádat o peníze od poloviny ledna.

Duration:00:02:20

Co vás zajímá - I v prosinci můžete jít na houby

12/9/2019
More
Které jedlé houby rostou v prosinci? Jaká byla letošní houbařská sezóna? Je hlíva ústřičná masožravá? O tom všem byla řeč v houbařské poradně Co vás zajímá, kde byl hostem předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek.

Duration:00:32:51

Náš příběh - Slavnému Blochovu domu v Hartmanicích svítá naděje na nový život

12/9/2019
More
Nejen příběhy lidí, také příběhy domů bývají často zajímavé. Příkladem může být třeba Blochova vila na náměstí v šumavských Hartmanicích.

Duration:00:04:58

Náš host - Kazatelna není jen v kostele, do myslivecké mluvy jsem musela proniknout, řekla autorka knihy „To jsem z toho jelen“

12/9/2019
More
Má za sebou řadu ročníků Šrámkovy Sobotky, úspěšné studium na Fakultě designu a umění L. Sutnara v Plzni u Renáty Fučíkové a vyšla jí knížka, kterou sama napsala i ilustrovala To jsem z toho jelen. O čem je? A jak se autorka dostávala do myslivecké mluvy? Odpoví v rozhovoru se Stanislavem Juríkem.

Duration:00:11:10

Jazykový koutek - Personálním WC

12/9/2019
More
Je to vlastně do jisté míry profesionální deformace, ale zcela pochopitelná. Jazykovědci uvažují nad češtinou i v době, kdy už dávno nejsou v práci, a někdy je k tomu inspiruje pouhý nápis na dveřích toalety. Právě o takovém případu si se svým hostem povídá Vladimír Šťovíček.

Duration:00:02:27

Zprávy - Chytrými křižovatkami v Plzni přednostně projedou vozy hromadné dopravy

12/9/2019
More
Autobusy, trolejbusy a tramvaje projedou většinou plzeňských křižovatek rychleji než osobní auta. Chytré semafory umí přijíždějící vůz městské dopravy rozpoznat a dát mu zelenou. Ostatní musí čekat. Především v dopravní špičce se tím může průjezd Plzní protáhnout i na několik desítek minut. Preference městské hromadné dopravy je ale velkou prioritou města. A chystá i další vylepšení semaforů.

Duration:00:02:22

Poradíme vám - Vaši domácí mazlíčci nabídku vánočního cukroví neocení, varuje veterinář Otto Huml

12/9/2019
More
Cukroví psům a kočkám nedávejte, existuje řada výborných zvířecích pamlsků. A další témata veterinární poradny? Chraptící pes po ránu, rýma u malého kotěte nebo problémy s klouby u větších zvířat. Poslechněte si veterinární poradnu!

Duration:00:10:47

Zprávy - Na Šumavě vznikne zázemí nejen pro běžkaře. Cílem je zvýšit bezpečnost a udržet sportovce Železnorudsku

12/9/2019
More
Plzeňský kraj s partnery připravuje na Šumavě nové zázemí pro běžkaře a cyklisty. Vzniknout by mělo v Gerlově Huti nad Železnou Rudou, kde je výchozí místo lyžařských, cyklistických i turistických tras.

Duration:00:02:30

Zprávy - O adventní dílny Národopisného muzea Plzeňska mají zájem hlavně školy

12/9/2019
More
Trvale roste obliba zvykoslovně laděných tvůrčích adventních dílen v Národopisném muzeu Plzeňska. Poptávku škol už ani nemůže muzeum uspokojit, veřejnost je trochu ostýchavější.

Duration:00:02:20

Fouskův svět - Je moudré ustoupit?

12/8/2019
More
Zábavný a zároveň poučný pohled na dění kolem nás očima Josefa Fouska.

Duration:00:03:23

Horizont - Poslední kulturně-publicistický magazín Horizont v tomto roce

12/7/2019
More
Nejprve se vrátíme k udílení Národní ceny za studentský design, které vyhrál student plzeňské fakulty. Pak se podíváme na obrazy slavných sběratelů a prolistujeme novou knihu o Zmizelém Sokolově. Nahlédneme do plánů architekta Pietra Nobileho a oslavíme výročí výtvarníka a hudebníka Bedřicha Zákosteleckého žijícího v Přešticích. Na závěr vás seznámíme s kontroverzní postavou spisovatele šumavských pověstí Hansem Watzlickem.

Duration:00:27:16

Hobby magazín speciál - Šípkový likér pro zdraví a vánoční pohodu

12/7/2019
More
"Tento likér posiluje po všech stránkách všechny věkové kategorie nad 18 let,“ říká fytoterapeutka Monika Šedivcová, „a doporučuji ho každému, kdo si chce zpříjemnit vánoční svátky a potěšit své blízké. Většinou se pije jedna sklenka před jídlem.

Duration:00:01:05

Zdraví „v cajku“ - Modré světlo z displejů může narušit spánek. Slepota nehrozí

12/7/2019
More
Také jste slyšeli o tom, že modré světlo z televizorů, počítačů nebo mobilních telefonů škodí zdraví? Mluví se o poruchách spánku, ale například i o riziku slepoty. Co je pravda? A co mýtus? Na úvod je dobré vysvětlit fungování biologických hodin.

Duration:00:04:57

Týden v regionu - Týden v regionu

12/7/2019
More
Týden v regionu očima Romana Stupky.

Duration:00:05:26

Hobby magazín speciál - Skládáme papírové hvězdičky na vánoční stromeček, pečeme na Vánoce

12/6/2019
More
Hobby magazín speciál se nese v duchu adventu. Přinášíme informace o cesmíně, která patří mezi symboly Vánoc nejen v anglicky mluvících zemích. Dana Pacáková nás učí skládat papírové hvězdičky, každoročně jich 365 dává na svůj vánoční stromeček. Nabízíme i několik receptů – na Šípkový likér, Sušenky z listového těsta, Linecké cukroví a Skořicové kartičky.

Duration:00:28:52