Plzeň-logo

Plzeň

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Turistický tip - Největší soukromé muzeum letadel v České republice u Zruče nabízí louku plnou příběhů

2/28/2020
Měli byste chuť podívat se pěkně zblízka na letadla všech druhů a velikostí? Pokud ano, vydejte se do největšího soukromého muzea letadel ve Zruči u Plzně. Sbírka je dílem dvou velkých nadšenců. Pilota Karla Tarantíka a jeho syna Miloše. Muzeum stále doplňují o nové přírůstky – a tím pádem i o nové příběhy. Bez jejich obrovského zápalu a odhodlání zachraňovat stroje určené k sešrotování by tohle muzeum nikdy nevzniklo.

Duration:00:03:30

Zprávy - Stará nevyužívaná kotelna v Plané se mění v centrum s lezeckou stěnou

2/28/2020
Starou kotelnu na sídlišti v Plané na Tachovsku si pronajali sportovci. Tři nadšenci vnitřní prostor změnili na boulder stěnu. Aktuálně schází dokončit už jen pár drobností a šatny.

Duration:00:03:21

Publicistika - Kateřina Dobrovolná: Zombie apokalypsa

2/28/2020
O přechodu na tzv. DVB-T2 a o tom, co by se mohlo stát, kdybychom se této hromadné akce neúčastnili, se ve svém fejetonu zamyslela Kateřina Dobrovolná.

Duration:00:04:37

Zprávy - Vstupní budova zámku v Červeném Poříčí prochází rekonstrukcí. Vznikne tam muzejní expozice

2/28/2020
Opravené fasády a vstup do zámeckého areálu, a hlavně nová expozice. To vše je cílem rozsáhlé rekonstrukce na zámku v Červeném Poříčí. Netýká se sice přímo zámecké budovy, ale východního křídla předzámčí, i tak ale na ni samozřejmě dohlížejí odborníci.

Duration:00:02:55

Zprávy - O své budoucnosti v těchto dnes rozhodují žáci devátých tříd základních škol

2/27/2020
Už jen dnes a zítra můžou žáci základních škol podávat přihlášky na učební obory nebo střední školy. V prvním kole přijímacího řízení si mohou vybrat dvě různá zařízení nebo dva obory na stejné škole. Přihlášky tam pak musí donést osobně nebo poslat mailem, poštou či datovou schránkou.

Duration:00:03:23

Zprávy - Zasypat plzeňskou mimoúrovňovou křižovatku Rondel, nebo ji opravit? I to probírali zastupitelé města

2/27/2020
První technickou studii úpravy okružní mimoúrovňové křižovatky Rondel prezentovali včera představitelé Plzně během veřejné debaty. Podle vedení města by se měla plzeňská Roudná do několika let zásadně proměnit.

Duration:00:03:29

Náš host - Fakulta pedagogická ZČU vysílá živě do celého světa

2/27/2020
Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni navázala spolupráci s rádiem rakouské Pedagogické vysoké školy Štýrsko. 18. února proběhlo první živé vysílání z Evropského domu na plzeňském náměstí Republiky. K čemu je takové studentské vysílání dobré a co dalšího plánuje Fakulta pedagogická ZČU?

Duration:00:16:04

Zprávy - Za pět let 10 tisíc problémů. Plznito funguje

2/27/2020
Zhruba 10 tisíc problémů nahlásili během pěti let lidé v Plzni prostřednictvím internetové stránky PlzniTo. Webový portál slouží k hlášení černých skládek, autovraků nebo rozbitých laviček. Teď můžou lidé využívat i speciální mobilní aplikaci.

Duration:00:03:46

Poradíme vám - I když jste už v seniorském věku, nebojte se chytrého telefonu!

2/27/2020
Chytré telefony pro seniory mají spoustu výhod a dají se do nich stáhnout velmi užitečné aplikace. Třeba Záchranka, přehled jízdních řádů, krokoměr, mapy atd. Máte-li přeci jen ale starý tlačítkový telefon, víte jak ho správně nabíjet?

Duration:00:12:55

Zprávy - Začalo postní období. Ctít ho mohou i nevěřící

2/26/2020
Popeleční středou začalo postní období. Trvá 40 dnů až do Velikonoc. Skončil masopust, který trval od Tří králů a vyvrcholil průvody v maskách. Pokud bychom trvali všichni na tradici, už by se žádné masopusty nebo karnevaly konat neměly.

Duration:00:03:38

Poradíme vám - Obchodníci nevrací peníze za paruku, spodní prádlo…, které jdete reklamovat. Proč?

2/26/2020
I v tomto pořadu se JUDr. Václav Havlík věnuje hlavně dotazům, týkající se reklamací. Je možné reklamovat žárovky, a jaká je jejich doba záruky? Kde reklamovat potravinu, pokud v ní najdete cizí předmět? Vrátí vám peníze za paruku, se kterou nejste spokojení, protože je nekvalitní?

Duration:00:13:59

Zprávy - Zákaz vjezdu aut na domažlické náměstí? Není to vyloučené

2/26/2020
Když se řekne náměstí v Domažlicích, možná máte hned před očima krásné historické domy s malebným podloubím. Obyvatelům Domažlic se ale spíš vybaví ohromná spousta aut, kterými je každý den náměstí doslova zamořené, ať už jsou to auta parkující nebo projíždějící. Město chce dopravu v centru zklidnit.

Duration:00:02:27

Co vás zajímá - Pěstírna Depo se chystá na další zahradnickou sezónu. Přidáte se?

2/26/2020
Komunitní zahrada v areálu Depa 2015 v Plzni existuje od roku 2015, během té doby změnila podobu i provozovatele. V současné době se o ni stará spolek Pěstuj prostor.

Duration:00:23:09

Zprávy - Blovické silo je po rekonstrukci. Pojme 200 tun obilí za hodinu

2/26/2020
Blovice na jižním Plzeňsku mají nejmodernější silo na obilí patřící státu. Obří betonová stavba prošla v uplynulých dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí především vnitřních technologií.

Duration:00:02:58

Zprávy - Přijďte se bát! Boj dobra se zlem nabízí plzeňské Divadlo J. K. Tyla v podobě baletního provedení Sněhurky v původní verzi

2/26/2020
Žádný Walt Disney, nýbrž bratři Grimmové. Na původní a strašidelnější verzi Sněhurky v baletním provedení láká Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Příběh podle původní knižní předlohy je určený nejen dětem.

Duration:00:02:18

Zprávy - V Zátiší se začaly bourat staré dřevostavby. Za 2,5 roku tu vyroste 183 bytů

2/25/2020
Rozpadající se dřevěné domy v plzeňské lokalitě Zátiší půjdou konečně k zemi. Plzeň odstartovala rozsáhlou revitalizaci celého území za více než 400 milionů korun.

Duration:00:03:10

Náš host - Případ úmrtí Jana Masaryka se znovu otevírá i díku Janu Špičkovi a Martinovi Čermákovi

2/25/2020
Zhruba před dvěma lety oslovil Martin Čermák Jana Špičku ze Západočeské univerzity a začali znovu zkoumat úmrtí Jana Masaryka. Tentokrát s novými technologiemi. Jak probíhalo měření přímo v Černínském paláci a co se dočetli v pitevním protokolu? Byla to tedy vražda, anebo se do hry vrací zpátky možnost sebevraždy bývalého ministra zahraničí?

Duration:00:14:57

Zprávy - První robotická operace v Plzni proběhne na konci dubna

2/25/2020
Vžít se do kůže lékaře a vyzkoušet si, jaké je to operovat pomocí robota, mohou dnes lidé v Plzni. Fakultní nemocnice Plzeň v Obchodním centru Olympia v Černicích představuje nejmodernější přístroje, které se v robotické chirurgii využívají.

Duration:00:03:09

Poradíme vám - Největším rizikem fibrilace síní je embolie

2/25/2020
Fibrilací síní trpí v České republice více než 300 tisíc lidí. Co to ale vlastně je fibrilace síní? Jak se projevuje, u koho a kdy nejvíce? Víte, že největším rizikem fibrilace síní je embolie, která může skončit až mozkovou příhodou?

Duration:00:15:45

Zprávy - Vysoká nevěsta a malinkatý ženich vyjdou i dnes do masopustního průvodu v Postřekově

2/25/2020
Postřekov na Domažlicku žije v těchto dnech masopustem. Tradiční akce patří mezi nejdelší a nejvyhlášenější v Plzeňském kraji a slaví se nepřetržitě od poloviny 50. let minulého století. Postřekovský masopust trvá několik dní a na úplný závěr projde obcí průvod masek.

Duration:00:03:00