Plzeň-logo

Plzeň

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Co vás zajímá - Epilepsii mohou vyvolat i opakovaná traumata mozku při sportu

2/22/2020
Podle MUDr. Gisely Rytířové z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň je příkladem takového sportu box. A jaké jsou další rizikové faktory?

Duration:00:37:12

Co vás zajímá - Za tenkou nebo měkkou skořápkou slepičích vajec stojí po zimě většinou nedostatek vitaminu D

2/22/2020
Řešením je dopřát slepicím komerční kompletní krmnou směs. Podle Romana Langa, chovatele a odborníka v oblasti krmiv pro zvířata z Blovic, by měl problém s křehkými nebo chybějícími skořápkami zmizet do týdne.

Duration:00:36:39

Zprávy - Sprejeři poničili v Plzni řadu budov. Teď se podepsali i na unikátní kolomaznou pec

2/21/2020
I několik měsíců vězení hrozí vandalům, kteří sprejem pomalují cizí majetek - třeba památku. Mohlo by se to stát i těm, kteří několika nápisy v uvozovkách ozdobili kolomaznou pec u Plzně. Jde přitom o unikátní technickou památku.

Duration:00:03:31

Zprávy - Plzeň dá letos do úprav několika svých parků desítky milionů

2/21/2020
Plzeň letos obnoví a upraví některé své parky. Celkem jde o čtyři projekty za více než 50 milionů korun, které počítají s úpravami plzeňských parků a rekreačních míst.

Duration:00:02:24

Poradíme vám - Víte, které koření přispívá k dlouhověkosti?

2/21/2020
Dietní sestra Jaroslava Kreuzbergová vysvětlila pojem biologický věk a pověděla podle jakých kritérií se měří. Odpověděla také na dotaz, jak zmírnit bolesti břicha a pocit stálého nafouknutí břicha anebo na to, jaká strava je vhodná po operaci žaludku.

Duration:00:13:50

Zprávy - Nechtěná invaze nebo vítaná atrakce? Řeč je o nutrii říční

2/21/2020
Vypadají jako velké myši, mají oranžové zuby a žijí u řek a potoků. Pocházejí z jižní Ameriky, potkáme je ale i na západě Čech, třeba na Plzeňsku nebo Tachovsku. Zatímco někdo tyto exotické hlodavce obdivuje a chodí je s dětmi k řece krmit, jiný nemůže nutrie ani vystát.

Duration:00:05:14

Zprávy - Co s použitým olejem z kuchyně? Odnést do sběrného dvora nebo vhodit do tuktejneru

2/20/2020
Už téměř dva měsíce platí pro města a obce povinnost zajistit lidem místa nebo zařízení, kam můžou odkládat použité jedlé oleje a tuky. Někde vybírají oleje a tuky ve sběrných dvorech, jinde to vyřešili pořízením takzvaných tuktejnerů.

Duration:00:03:32

Zprávy - V plzeňské fakultní nemocnici přibudou sociální pobytová lůžka

2/20/2020
Dvacet nových sociálních lůžek otevře během několika dní Fakultní nemocnice v Plzni. Jsou pro lidi, kteří už nepotřebují akutní lékařskou péči, ale nejsou schopni se sami o sebe doma zatím postarat.

Duration:00:03:41

Náš host - Instagram mu otevřel dveře až k Lucii Bílé

2/20/2020
Spisovatel, básník, autor reklamních a hudebních textů - to je Petr Soukup. Jeho cílem je své publikum hlavně pobavit a jak se mu to daří můžete zažít na vlastní kůži právě v těchto dnech. Petr Soukup je na turné s názvem Srdce v kalhotách.

Duration:00:13:39

Poradíme vám - Rodina jako psychosomatický zdroj zdraví i nemoci

2/20/2020
Rodina je živý organismus a podle toho, jak funguje nebo nefunguje, přicházejí do ní také nemoci. Nemoc vždy upozorňje na to, že něco není v pořádku. Věděli jste například, že dominantní mužský element v rodině může u syna přivodit opakované angíny?

Duration:00:13:37

Zprávy - Kolem Mladotic pobíhá kočkovitá šelma. Může jít o pumu americkou

2/20/2020
V okolí Mladotic na severním Plzeňsku se údajně pohybuje nějaká dosud neidentifikovaná kočkovitá šelma, může se jednat o pumu americkou. Vyplývá to z informací, které na svých webových stránkách a v místním rozhlasu zveřejnila obec Mladotice. Ta zároveň žádá občany, aby byli více opatrní a nenechávali děti bez dozoru.

Duration:00:03:14

Co vás zajímá - Maso je přínosné, pokud ho jíme v přiměřeném množství a nejsme nemocní

2/19/2020
Pokud jsme chudokrevní nebo pokud nás trápí viróza, je maso vynikající potravinou. Pozor ovšem na dnu. Jestliže trpíte touto nemocí, pak je dobré maso vynechat skoro úplně.

Duration:00:30:04

Zprávy - Po vichřici Sabine zůstaly na Železnorudsku škody za desítky tisíc korun

2/19/2020
Týden po silném větru je život v Železné Rudě opět v normálu. Město, obyvatelé i majitelé lyžařských středisek sčítají škody a řeší je s pracovníky pojišťoven.

Duration:00:02:58

Poradíme vám - Jak se do plastů dostává olovo, proč je nebezpečné pro zdraví?

2/19/2020
Plasty jsou téma, na které by MUDr. Miroslav Šuta dokázal povídat celé hodiny. Zajímají nás zejména zásadní věci: Jak se do nich dostává olovo, co jsou to ftaláty a v jakých výrobcích najdeme zpomalovače hoření? Co klasické plastové lahve, ze kterých pijeme vodu. Je v nich také olovo?

Duration:00:14:47

Zprávy - Sošky svatého Jana Nepomuckého zamíří na jaře do Spojených států

2/19/2020
Svatý Jan Nepomucký, světec pocházející z Nepomuku na jihu Plzeňska, se v podobě bronzových sošek dostane až do USA. Moderní sošku z dílny sochaře Václava Česáka předají zástupci Nepomuku třem americkým kostelům.

Duration:00:03:11

Zprávy - Město Touškov hledá dobrovolníky, kteří by dohlíželi na bezpečné dětí

2/18/2020
Stoupnout si každý všední den mezi 7. a 8. hodinou ráno k přechodu pro chodce na silnici ve Městě Touškov na severním Plzeňsku. To je úkol pro dobrovolníka, kterého škola kvůli bezpečnosti dětí hledá.

Duration:00:02:56

Náš host - Po sedmnácti historických románech napsala Oldřiška Ciprová první román ze současnosti

2/18/2020
Oldřiška Ciprová je energická mladá dáma, která toho stíhá opravdu hodně. Během několika málo měsíců jí vychází třetí kniha. Divadelní spolek Mabh, který založila, uvedl dvě její nové hry, které režíruje a také v nich hraje. O čem je hra Nebezpečně sexy, a kdo by na ní raději neměl chodit?

Duration:00:14:46

Zprávy - V Žihobcích dnes odhalí obraz kněžny Kateřiny z Lambergu

2/18/2020
Kněžna Kateřina z Lambergu se dnes vrací na zámek v Žihobcích, kde několik let žila. Tedy jen obrazně řečeno. Ze zámku už je muzeum a kněžna je na portrétu. A právě dnes odpoledne obraz v muzeu slavnostně odhalí.

Duration:00:02:38

Zprávy - Akce „Kamion“ má pomoci odhalit nelegálně převážené cizince

2/18/2020
Jedenáct nelegálně převážených cizinců objevili policisté před několika dny na Karlovarsku. Jejich kolegové z Plzně pokračovali v celorepublikové akci „Kamion“ v pondělí poblíž dálničního tunelu Valík. Za jeden den zkontrolovali zhruba dvacet kamionů.

Duration:00:02:50

Poradíme vám - Familiární hypercholesterolemie nebolí, ale může i zabít

2/18/2020
Už jste někdy slyšeli o onemocnění, které se jmenuje familiární hypercholesterolemie? Jde o nejčastější vrozenou metabolickou poruchu, kdy důsledkem genetické vady je výrazně zvýšený cholesterol v krvi. Proč bychom rozhodně neměli podceňovat preventivní prohlídky u lékaře?

Duration:00:12:57