Plzeň-logo

Plzeň

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - Během zákazu návštěv napomáhá setkávání internet

3/27/2020
Dopisy a fotografie z domova. To teď víc než kdy jindy dělá radost klientům v domově se zvláštním režimem Clementas v Janovicích nad Úhlavou. Kvůli zákazu návštěv se jim více stýská. Odloučení těžce nesou i jejich rodinní příslušníci doma. Vedení domova proto pro ně nově zavedlo online přenosy a taky Skype hovory.

Duration:00:03:00

Zprávy - Les nedaleko Staré Knížecí Huti ukrývá zbytky leštírny skla

3/27/2020
V hlubinách Českého lesa nedaleko Staré Knížecí Huti na Tachovsku je k vidění dochované torzo bývalé Arnoštovy leštírny na ploché sklo. Ještě před pár lety nebyla leštírna vidět, byla zasypaná hlínou, porostlá stromy a křovinami. Jedno rameno ale vykukovalo, to našel fotograf a publicista Zdeněk Procházka. Stalo se tak v roce 2013.

Duration:00:03:56

Zprávy - ZČU Plzeň se zapojila do výroby respirátorů pro české zdravotníky

3/27/2020
Sháňka po respirátorech nejvyšší třídy je kvůli koronaviru velká. Proto se spojily týmy vědců z Českého vysokého učení technického v Praze a Západočeské univerzity v Plzni. Během několika dní vytvořily respirátor CIIRC RP95, který má certifikát a splňuje nejvyšší kritéria ochrany. V současnosti už se vyrábí i na plzeňské univerzitě a brzy by ho měli dostat lékaři v nemocnicích.

Duration:00:03:45

Zprávy - Na Šumavě se rozjíždí těžba dřeva po orkánu Sabina

3/27/2020
Ani současná situace kolem koronaviru nezastavila některé činnosti. Třeba těžbu dřeva na Šumavě. Správa Národního parku Šumava vypsala další minitendry na práce v lesích a začne se zpracováním polomů.

Duration:00:02:44

Hobby magazín speciál - Malí čertíci v Kladrubech dělají všem radost

3/26/2020
V Kladrubech mají kůzlata. Narodila se v tamní Pony Farm a je jich pět, čtyři holky a jeden kluk. Každým dnem by se měla narodit další.

Duration:00:02:45

Zprávy - Za nenošení roušky hrozí pokuta až 20 tisíc korun

3/26/2020
Už týden platí povinnost nosit mimo domov roušky. Za procházku bez ochrany úst a nosu hrozí pokuta až 20 000 korun. Plzeňští policisté sice zatím tyhle přestupky přímo na místě nepokutují, posílají je ale plzeňskému magistrátu. Ten pak rozhodne o tom, jak vysoká pokuta skutečně bude.

Duration:00:03:11

Zprávy - Pendleři dostali na vybranou – práce nebo rodina. Už nesmí denně přes hranice tam a zpět

3/26/2020
Začala platit přísnější pravidla pro pendlery. Vláda kvůli šíření nového typu koronaviru omezila jejich možnost každý den dojíždět za prací do Německa a Rakouska. Pokud chtějí dál pracovat v zahraničí, musejí tam zůstat tři týdny a po návratu domů je čeká dvou týdenní karanténa. Netýká se to zdravotníků, sociálních pracovníků nebo záchranářů.

Duration:00:03:27

Zprávy - Dárci krve, neobávejte se a choďte na odběry i za stávající situace

3/26/2020
Hematologicko-transfuzní oddělení Rokycanské nemocnice začalo začátkem března opět svým dárcům odebírat krev. Po odmlce chodili nejdříve dárci v nadprůměrném množství, ale nyní se situace změnila. V souvislosti s epidemiologickou situací odběrů ubývá. Nemocnice tak spoléhá hlavně na stávající dárce a vyzývá je, aby nepřestávali chodit, protože nemocní lidé a pacienti při vážných úrazech a akutních operacích krev stále potřebují.

Duration:00:05:08

Zprávy - Firma z jižního Plzeňska vyvinula levný respirátor

3/25/2020
Kvalitní respirátor s vyměnitelným filtrem za pár korun vyvinula firma ze Vstiše u Dobřan na jižním Plzeňsku, a v těchto dnech ho testuje. S vloženou nanotextilií by dokonce mohl nahradit drahé respirátory s nejvyšší ochranou. Jenže právě na tyto speciální nanomateriály uvalil stát embargo. I přesto má ústenka ze Vstiše řadu výhod.

Duration:00:02:50

Zprávy - Reprezentantka Simona Spěšná trénuje s tátou a chystá se na sportovní gymnázium

3/25/2020
Opatření zavedená kvůli šíření koronaviru v České republice zasáhla všechna sportovní odvětví, včetně horských kol. Společnou přípravu tak nemůže organizovat ani plzeňská MS bike academy. Její ředitel a trenér Milan Spěšný proto vyráží na tréninky pouze se svou dcerou, reprezentantkou České republiky v kategorii kadetek Simonou.

Duration:00:03:29

Hobby magazín speciál - Ficus lyrata vám může dorůst do velikosti 3 až 4 metrů, když mu dáte prostor

3/25/2020
„Pokud doma máte vysoké stropy nebo dostatečně velký rodinný dům, kam tohoto velkého zeleného přítele můžete umístit, je Ficus lyrata určitě rostlina pro vás,“ usmívá se designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská.

Duration:00:03:46

Zprávy - Fakultní nemocnice Plzeň je připravena na nárůst počtu pacientů s nemocí COVID-19

3/25/2020
Plzeňská fakultní nemocnice se chystá na případný větší nápor související s onemocněním COVID-19. Připraveny jsou desítky lůžek na infekční klinice a také specializovaná péče s podporou plicních ventilátorů. V případě potřeby se tento počet může zvýšit. V současnosti se taky doškoluje potřebný personál a na rizikových pracovištích platí přísná hygiena.

Duration:00:03:31

Zprávy - Praktičtí lékaři v Sušici se spojili a vytvořili krizový plán péče o pacienta

3/25/2020
Být stále k dispozici pacientům a k tomu se potýkat s nedostatkem ochranných pomůcek. I to teď patří k práci praktických lékařů. V Sušici proto sestavili krizový plán, jak zajistit primární péči o obyvatele města.

Duration:00:04:42

Zprávy - Stavby pokračují. Ale řeší se ochranné pomůcky, dojíždění, bydlení i stravování dělníků

3/24/2020
Preventivní opatření kvůli šíření nákazy koronaviru tvrdě dopadají na živnostníky, ale i na velké firmy. Třeba ty stavební teď obtížně shánějí dělníky ze zahraničí. A těm co tady jsou, zase komplikovaně zajišťují ochranné pomůcky. Plzeňská správa Ředitelství silnic a dálnic ČR nezastavilo žádnou stavbu.

Duration:00:03:28

Hobby magazín speciál - Perila křovitá – listová zelenina s léčivými účinky

3/24/2020
Rostlina je doma v Číně a Indii. Podle pěstitelky bylin a drobného ovoce Štěpánky Janoutové ze Sedlecka ji ale můžeme pěstovat také u nás.

Duration:00:02:37

Zprávy - Dobřany budují pozitivní náladu a chystají oslavu tří sedmiček

3/24/2020
Pokud budete brouzdat po sociálních sítích a jste z Dobřan a okolí, tak vás bude možná zajímat skupina s názvem Dobřany bez trudnomyslnosti. Jejím hlavním záměrem je, aby lidé měli v době nouzového stavu možnost sdílet a dozvídat se pozitivní věci.

Duration:00:05:25

Zprávy - Maturita i olympiáda jsou pro Antonii Galuškovou velkou neznámou

3/24/2020
Velice poctivě se na olympijský rok v zimě připravovala juniorská mistryně světa ve vodním slalomu Antonie Galušková. Osmnáctiletá kajakářka ze Sušice už má start v Tokiu jistý jako předjezdkyně. Na jaře se chtěla pokusit vyjet si nominaci a v Japonsku si zazávodit o medaile.

Duration:00:02:13

Zprávy - Plzeňské gymnázium bude učit online. Pedagog před kamerou, studenti doma u počítače

3/23/2020
Jako malé televizní studio teď vypadá několik tříd na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni. Škola se totiž rozhodla své žáky učit online na dálku během nouzového stavu kvůli koronaviru. Učitel tedy stojí před tabulí, dívá se do prázdné třídy a jeho výklad můžou v reálném čase sledovat studenti doma na svých počítačích.

Duration:00:03:39

Rozhlasové tržiště - Pořad plný vašich inzerátů z Plzeňského kraje

3/23/2020
Pořad je dostupný do 23. dubna 2020.

Duration:00:06:27

Zprávy - Rekordmanka Máňa už je zpátky doma

3/23/2020
Nejstarší čáp se opět vrátil na území naší republiky, a to na svůj komín u bývalé šlikovské mincovny v Plané na Tachovsku. Jen pár dní po Máně, jak se čapí seniorce říká, se objevil také její mladší partner. Ornitologové jsou teď zvědaví, zda budou i letos mláďata. Pokud se zadaří, mohla by se vylíhnout někdy v květnu.

Duration:00:01:42