Plzeň-logo

Plzeň

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - Rodiče v Plzni mohou ode dneška zapisovat své děti do první třídy

4/1/2020
Kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru se letošní zápisy do prvních tříd uskuteční bez přítomnosti budoucích školáků. Konkrétně v Plzni začínají už dnes a budou probíhat podle termínů, které stanovily jednotlivé základní školy.

Duration:00:02:58

Zprávy - Řidiče na Šumavě opět čekají na několika úsecích kvůli práci na silnici uzavírky

4/1/2020
Krajští silničáři se po zimní přestávce vrátili na hlavní tah ze Sušice do centrální Šumavy, kde pokračují v opravě silnice mezi Dlouhou Vsí a Radešovem. Práce a tedy i uzavírka by tam měly skončit do začátku letních prázdnin. Další uzavírka čeká ode dneška na řidiče také na hlavním tahu v Železné Rudě.

Duration:00:02:55

Publicistika - Státní cenzura pod rouškou koronaviru? Video zmizelo a s autory se nikdo nebaví

3/31/2020
Člověk je od nepaměti věčným hledačem pravdy a informací. O to víc v současné době koronavirové pandemie. Tématu se věnoval i pořad Malá vizita a Duše K herce Jaroslava Duška a Petra Knotka alias Pjéra La Šéz, kde o koronaviru a nemoci COVID-19 diskutovali s léčitelem a zakladatelem centra Mandala Milanem Calábkem.

Duration:00:05:45

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - Pozitivně negativní aneb Když test dobře dopadne

3/31/2020
Koronavirus si nevybírá. Podezření na nákazu měl v uplynulých dnech také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. U některých členů rady Plzeňského kraje byla totiž potvrzena nákaza koronavirem.

Duration:00:04:09

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - Dobrovolní hasiči ve Šťáhlavicích zřídili tzv. koronatým

3/31/2020
Šťáhlavice na Plzeňsku se mohou pyšnit aktivním sborem dobrovolných hasičů, který ve svém středu zřídil tzv. koronatým. Ten zajišťuje pomoc tamním seniorům a šije roušky.

Duration:00:02:59

Zprávy - Klášter v Plasích využívá mimořádnou odstávku památek k opravám a úklidu

3/31/2020
Více času na opravy a úklid mají letos také památky v Plzeňském kraji. Návštěvnická sezona měla začít už o uplynulém víkendu, kvůli koronavirové nákaze je ale její začátek odložen na neurčito. Opravou výmaleb a důkladným čištěním podlah pokračují přípravy v klášteře Plasy na Plzeňsku.

Duration:00:02:50

Zprávy - Skauti z Domažlic pomáhají v době nouzového stavu seniorům a handicapovaným

3/30/2020
Velká vlna solidarity se zvedla v Česku po vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru. Někteří lidé šijí roušky, další pomáhají seniorům nebo lidem s postižením. Právě ti můžou třeba v Domažlicích zavolat na městský úřad na krizovou linku. Jejich požadavky vyřídí buď sociální pracovnice, nebo skauti, se kterými město spolupracuje.

Duration:00:04:00

Hobby magazín speciál - Salát můžete pěstovat i v truhlíku za oknem nebo na balkóně

3/30/2020
To, že se saláty dají pěstovat také v nádobách, potvrzuje Silvie Hašlová z komunitní zahrady Pěstírna Depo: „Jsou poměrně nenáročné, takže potřebují jen zhruba 15 cm vrstvu substrátu. Mně se nejvíc osvědčily samozavlažovací truhlíky, ale pokud zvládnete pravidelně zalévat, můžete je pěstovat i v obyčejných.“

Duration:00:03:22

Náš příběh - Po pádu z motorky Jan Krauskopf skončil na vozíku, i tak žije naplno

3/30/2020
Jan Krauskopf z Plzně pracoval jako výpravčí a ve svém volnu se věnoval hudbě, sportu a také milované jízdě na motorce. Právě ta se mu ale stala v roce 2011 málem osudnou. Měl dopravní nehodu – tu přežil, ale vážně si poranil páteř a přerušil míchu. Od té doby je na vozíčku.

Duration:00:06:20

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - A co muzejníci? Mají si kde hrát?

3/30/2020
Na zoubek jsme se podívali také muzeím. Pro veřejnost jsou sice v současné době uzavřena, ale jak je to se zaměstnanci? Jsou doma, nebo dále pracují? A pokud ano, tak na čem?

Duration:00:05:08

Zprávy - V Dobřanech táhnou za jeden provaz

3/30/2020
Nesmí se ven bez roušky, není možné se potkat s partou kamarádů, z novin, televize nebo rádia se navíc každý den dovídáme o nových nakažených koronavirem. Udržet si dobrou mysl je v těchto dnech hodně důležité. V Dobřanech na jižním Plzeňsku si právě proto založili skupinu „Dobřany bez trudnomyslnosti“.

Duration:00:03:27

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - „Svatý Jan Nepomucký drží nad svým rodištěm ochrannou ruku“, míní starosta Nepomuku

3/30/2020
Město Nepomuk mělo na letošní rok naplánováno mnoho akcí, některé z nich však bude muset kvůli omezením způsobenými koronavirem zrušit či odložit.

Duration:00:05:32

Zprávy - Plzeňský kraj dnes spouští pro středoškoláky online vyučování

3/30/2020
Už několik týdnů se studenti středních škol musí učit doma. To se ale ode dneška změní, protože Plzeňský kraj spouští online streamové vyučování. Jednotlivé příspěvky budou sloužit studentům pouze jako doplnění výuky, nebudou tedy nahrazovat školní vyučování.

Duration:00:04:24

Hobby magazín speciál - Letošní počasí přispívá k návratu šťavnatek březnovek

3/29/2020
Jiřina k jídlu, i tak se někdy lidově říká šťavnatce březnovce. Je to houba vzácnější a v poslední době bylo pro houbaře svátkem ji najít. Podle Zdeňka Hájka, předsedy Mykologického klubu Plzeň, by to letos mohlo být jiné.

Duration:00:02:16

Zdraví „v cajku“ - Když se DES změní v děs. Chyba lékařů ohrozila generace lidí

3/29/2020
I lékaři jsou jen lidé, a tak i oni dělají chyby. Medicína s nimi musí počítat, musí je umět odhalovat a poučit se z nich. Jedním z nejbolestnějších případů lidského chybování v moderní medicíně je příběh syntetického hormonu DES. Těhotným ženám ohroženým potratem měl pomoct donosit dítě. Ve skutečnosti přinesl tisícům lidí utrpení.

Duration:00:04:49

Zprávy - Během zákazu návštěv napomáhá setkávání internet

3/27/2020
Dopisy a fotografie z domova. To teď víc než kdy jindy dělá radost klientům v domově se zvláštním režimem Clementas v Janovicích nad Úhlavou. Kvůli zákazu návštěv se jim více stýská. Odloučení těžce nesou i jejich rodinní příslušníci doma. Vedení domova proto pro ně nově zavedlo online přenosy a taky Skype hovory.

Duration:00:03:00

Zprávy - Les nedaleko Staré Knížecí Huti ukrývá zbytky leštírny skla

3/27/2020
V hlubinách Českého lesa nedaleko Staré Knížecí Huti na Tachovsku je k vidění dochované torzo bývalé Arnoštovy leštírny na ploché sklo. Ještě před pár lety nebyla leštírna vidět, byla zasypaná hlínou, porostlá stromy a křovinami. Jedno rameno ale vykukovalo, to našel fotograf a publicista Zdeněk Procházka. Stalo se tak v roce 2013.

Duration:00:03:56

Zprávy - ZČU Plzeň se zapojila do výroby respirátorů pro české zdravotníky

3/27/2020
Sháňka po respirátorech nejvyšší třídy je kvůli koronaviru velká. Proto se spojily týmy vědců z Českého vysokého učení technického v Praze a Západočeské univerzity v Plzni. Během několika dní vytvořily respirátor CIIRC RP95, který má certifikát a splňuje nejvyšší kritéria ochrany. V současnosti už se vyrábí i na plzeňské univerzitě a brzy by ho měli dostat lékaři v nemocnicích.

Duration:00:03:45

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - S kolegy potřebujeme být v neustálém kontaktu

3/27/2020
I když nejsou divadelní prázdniny, hlediště i jeviště divadel v celé republice zejí prázdnotou. Všechna kulturní místa, kde by hrozilo větší množství lidí na jednom místě, musela pro veřejnost zavřít. Týká se to i plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Duration:00:05:17

Zprávy - Na Šumavě se rozjíždí těžba dřeva po orkánu Sabina

3/27/2020
Ani současná situace kolem koronaviru nezastavila některé činnosti. Třeba těžbu dřeva na Šumavě. Správa Národního parku Šumava vypsala další minitendry na práce v lesích a začne se zpracováním polomů.

Duration:00:02:44