Plzeň-logo

Plzeň

Government

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - Hobby markety mají znovu otevřeno. Lidé vzali obchody doslova útokem

4/10/2020
Nakoupit květiny na zahrádku nebo šroubky a prkna na novou lavičku. Lidé hromadně vyjeli do hobby marketů poté, co jejich otevření za nouzového stavu ve čtvrtek umožnila vláda. Otevřené můžou být i dnes, stejně jako stavebniny, železářství nebo květinářství. Možnost nakoupit si před velikonočními svátky lidé hodně využívají.

Duration:00:02:58

Hobby magazín speciál - Zlaté kapradí existuje, je to zajímavá pokojovka

4/10/2020
Na Velký pátek se údajně otevírají poklady. Místo, kde se takový poklad ukrývá, je označeno světýlkem, zářícím otvorem ve skále nebo kvetoucím zlatým kapradím. Řeknete si: bájná a neexistující rostlina. Zahradník z Plzně-Křimic Tomáš Pražák ale zlaté kapradí zná a pěstuje.

Duration:00:02:43

Zprávy - Velikonoční trhy a jarmarky se nekonají! Trhovci a řemeslníci tak přišli o jedny z nejvýznamnějších akcí roku

4/9/2020
Velikonoční jarmarky, společně s vánočními trhy patří pro řemeslníky k těm nejdůležitějším akcím v roce. Jenže právě o jarní trhy teď kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišli. Někteří při tom mají tvorbu řemeslných výrobků jako hlavní zdroj příjmů.

Duration:00:03:00

Hobby magazín speciál - Velikonoční věneček ve stylu našich babiček, aneb co příroda a dům dají

4/9/2020
Výzdobu na Velikonoce můžete dobře zvládnout i s využitím materiálu z přírody a z domácích zásob. Vyrobte si například velikonoční věneček podle návodu plzeňské floristky Heleny Kafkové.

Duration:00:02:37

Hobby magazín speciál - Kopřivové placičky na Zelený čtvrtek

4/9/2020
Konzumaci tzv. divoké zeleniny nejen o Zeleném čtvrtku doporučuje Lenka Rojíková, specialistka na zdravou stravu. Řadí sem kopřivu, bršlici kozí nohu, pampelišku, lopuch, popenec, jitrocel, sedmikrásku a další rostliny.

Duration:00:01:27

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - Klášter v polích, kde má každý svoji „celu“

4/9/2020
Bezpečnostní opatření za účelem zamezení šíření koronaviru se nevyhnula ani Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Opatření to však nemusela být nikterak drastická, dle slov ředitelky muzea Ireny Bukačové je to díky svému umístění a povaze zdravotnicky nezávadné a nerizikové pracoviště.

Duration:00:04:30

Zprávy - Kostelní zvony na západě Čech vyzývají každý den ke společné modlitbě za nás všechny

4/9/2020
Na několika místech v Plzeňské diecézi vyzvánějí každý den v různou dobu zvony za zvládnutí současné situace. S nápadem přišel trvalý jáhen Robert Elva Frouz z Holostřev na Tachovsku, který zároveň vede tamní křesťanskou komunitu Noe.

Duration:00:03:30

Zprávy - Hrady a zámky připravují na nadcházející sezonu nová lákadla pro návštěvníky. Novinky chystá také hrad Švihov

4/8/2020
I když stále není jasno, kdy památky letos otevřou, práce je tam víc než dost. My jsme se podívali za brány vodního hradu Švihov, abychom vás seznámili s tím, co se tam teď děje i s tím, co vás tam po jeho otevření čeká. A vlastně, abychom vám poradili, jak si můžete tento hrad prohlédnout už teď.

Duration:00:03:22

Hobby magazín speciál - Kraslice připravené na výstavu teď rozdává lidem pro radost

4/8/2020
Zdobením kraslic se Lenka Vališová začala zabývat před několika lety, chtěla to prostě zkusit. Před letošními Velikonocemi jich namalovala 450. Protikoronavirová opatření plány změnila, tak paní Lenka kraslice rozdává. A s nimi i velikonoční radost. Požádali jsme ji o několik tipů na jejich dekoraci.

Duration:00:04:39

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - „Teď se ukázalo, že blahobyt společnosti a věda nejsou všechno,“ míní emeritní plzeňský biskup

4/8/2020
K tomu, jak by mohly probíhat letošní „koronavirové velikonoční svátky“ v křesťanském pojetí, se vyjádřil v rozhovoru emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

Duration:00:09:09

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - Skauti nezklamali! Pomáhají za všech okolností

4/8/2020
Skauti mají za cíl pomáhat potřebným neustále, koronavirus nekoronavirus. I tak nás ale zajímalo, co konkrétně dělají skauti v Klatovech a jak pomáhají právě v době koronavirové.

Duration:00:04:52

Zprávy - Počet nakažených koronavirem v Plzeňském kraji mírně vzrostl

4/8/2020
Počet lidí, u nichž testy potvrdily nákazu novým koronavirem, stoupl v Plzeňském kraji od úterního večera o čtyři na 335. Aktuální údaje dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje se sídlem v Plzni. Podle ministerstva zdravotnictví je v Plzeňském kraji 298 lidí s nemocí covid-19.

Duration:00:02:21

Zprávy - S distribucí zdravotnického materiálu po republice pomáhají i piloti

4/8/2020
V rámci dobrovolnického projektu Piloti lidem letci rozvážejí například roušky a respirátory na vlastní náklady. Pomáhají i piloti z klatovského aeroklubu. Jako první přistálo na letišti v Chaloupkách letadlo s pomocí pro sušickou nemocnici.

Duration:00:02:56

Hobby magazín speciál - Méně známá technika zdobení kraslic jezerní sítinou se vám bude líbit

4/7/2020
Setkat se můžete i s výrazem šáškování, sítině se totiž lidově říká šáší. Rostliny se vyskytují u rybníků, potoků, řek a v mokřinách.

Duration:00:02:38

Zprávy - Umělci a pořadatelé kulturních akcí počítají ztráty, které jim každý den působí epidemie koronaviru

4/7/2020
Už skoro měsíc jsou prázdné koncertní sály, divadelní hlediště i galerie. Někteří herci, zpěváci a muzikanti komunikují se svým publikem aspoň přes internet, ti ostatní se na čas odmlčeli a vyrovnávají se s nečekaným obdobím bez diváků a posluchačů.

Duration:00:03:29

Zprávy - Západočeská univerzita v Plzni vyrábí ochranné štíty pro nemocnice a sociální zařízení

4/7/2020
Desítky ochranných štítů už vyrobili odborníci z výzkumného centra Západočeské univerzity v Plzni. Používají k tomu 3D tiskárnu, která je v provozu 24 hodin denně. Štíty pak putují do městských sociálních zařízení nebo do nemocnic. Obsluha tiskáren se u nich střídá po čtyřech hodinách.

Duration:00:03:06

Nejste na to sami. Pomáháme si napříč Plzeňským krajem - „Cestující v MHD jsou teď ohleduplnější,“ míní generální ředitel PMDP

4/7/2020
Koronavirová pandemie zasáhla výrazným způsobem také chod městské hromadné dopravy. K tomu, jak situaci zvládají Plzeňské městské dopravní podniky, se vyjádřil generální ředitel Jiří Ptáček:

Duration:00:04:35

Zprávy - V současné době virových nemocí není potřeba hned testovat na covid-19

4/7/2020
Téma koronavirus teď řeší v podstatě každý. V souvislosti s rodinou, příbuznými, nákupy a třeba trávením volného času. Na pohled i vývoj ohledně aktuální situace jsme se zeptali lékaře Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň Robina Šína.

Duration:00:05:58

Zprávy - Útěchu a povzbuzení nabízí v těchto dnech plzeňský biskup Tomáš Holub

4/6/2020
Věřící i nevěřící lidé z Plzeňské diecéze, kteří prožívají těžkosti nebo cítí úzkost, mohou biskupovi Tomáši Holubovi v případě potřeby zavolat na speciální telefonní linku. Za několik dní fungování už na ni zavolaly desítky lidí.

Duration:00:03:31

Slavné plzeňské firmy a podnikatelé - Papírna bratří Piettů vyvážela papír všech druhů a barev do celého světa

4/6/2020
Rod Piettů přišel do Plzně na konci 19. století až z Lucemburku. Papírnu koupil v roce 1878 Ludvík Piette a kompletně ji zmodernizoval. Co bylo jejím největším podnikatelským úspěchem?

Duration:00:02:58