Buum-logo

Buum

Markets and Investing

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Location:

Tallinn, Estonia

Description:

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Language:

Estonian


Episodes

Buum 31-05-2023

5/31/2023

Duration:00:47:15

Buum 24-05-2023

5/24/2023

Duration:00:42:58

Buum: Taastuvenergia väljavaated, labadeta tuugenid ja juhtide ilmavaate mõju investeerimisotsustele

5/17/2023
"Buumil" on külas Enefit Green’i juht Aavo Kärmas, kellega arutleme, milliste eelduste korral on Eesti ja Euroopa taastuvenergia eesmärgid saavutatavad. Uudisteplokis uurime, kui kiiresti on kasvanud tuuleenergia osakaal Euroopa riikide energiatarbimises ning kuidas näevad välja moodsaimad tuugenid. Samuti saad saadet kuulates teada, millised on keskmise suurusega ettevõtete konkurentsieelised muudatustega kohanemisel ning kas juhi ilmavaade mõjutab tema investeerimisotsuseid.

Duration:00:46:48

Buum: Euroopa eluasemeturg, korterelamute renoveerimine ja tehisaru uued töökohad

5/10/2023
"Buumil" on külas SEB ärikliendihaldur Andres Angerjärv, kellega arutleme korterelamute renoveerimise teemadel. Uudisteplokis uurime, kuidas tulevad inimesed Euroopa riikides toime eluasemekulude katmisega ning millised tööd suurettevõtted tehisaru täita usaldavad. Samuti saad Buumi kuulates teada, milline on vee järel teine maailmas enamkasutatav aines.

Duration:00:43:27

Buum: Uued tehnoloogiad laevanduses, Saksamaa ühistranspordi eksperimendid ja pappkarpi peidetud hambapasta

5/3/2023
"Buumi" külaliseks on Tallinki juht Paavo Nõgene, kellelt uurime, millised uued tehnoloogiad ja kütused aitavad muuta laevandust keskkonnasõbralikumaks. Uudisteplokis räägime, miks Saksamaast on saamas ühistranspordi suunamudija ja arutleme, kas Euroopa Liidu riigid peaksid kliimaeesmärkide täitmiseks laenukoormust kasvatama. Samuti saad saadet kuulates teada, miks pidurdab kaugtöö noorte karjääriredelil edasijõudmist ning hambapastatuub pappkarpi pakendatakse.

Duration:00:44:42

Buum: Välisinvesteeringud, India majandusareng ja miljonäride lemmiklinnad

4/26/2023
"Buumi" külaliseks on EASi ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute osakonna juht Joonas Vänto, kellelt uurime, milliste investorite jaoks on Eesti atraktiivne ning mispärast peetakse meie investorteenindust üheks paremaks kogu maailmas. Uudisteplokis arutleme, milliste väljakutsetega seisab silmitsi maailma suurima rahvaarvuga riigiks saanud India majandusareng ning kus armastavad elada miljonärid. Samuti saad saadet kuulates teada, kas juhid peaksid lubama inimestel tööülesannete täitmiseks ise meeskonnakaaslasi valida.

Duration:00:43:28

Buum: Turism Ukrainas, luksuskaupade buum ja mida õpetada ärijuhtimise tudengitele

4/19/2023
Ilmad on läinud soojemaks ja suvi pole enam mägede taga. Saate toetaja SEB andmetel kulutasid Eesti inimesed möödunud suvel reisimisele enam, kui kunagi varem. Kutsusime külla Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse dotsendi Mart Reimanni, kes uurib ja arendab Ukrainas maaturismi klastreid. Uurime Mardilt, kas turism võiks olla Ukrainas see valdkond, mis aitab raskel ajal riigi majandust turgutada. Uudisteplokist saad teada, miks on Bernard Arnault taas maailma rikkaim mees ja mida õpetada üliõpilastele, et nad jõuaksid juhtimishierarhias kõrgeimale tasemele.

Duration:00:43:29

Buum: Naisjuhtide väljakutsed, suurfirmade teadus- ja arendustegevuse eelarved ning ahned riskikapitalistid

4/12/2023
"Buumil" on külas SEB Panga väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Maarja-Maria Aljas, kellega arutleme, kuidas erinevad Baltikumis meeste ja naiste võimalused ettevõtteid juhtida ning asutada. Uudisteplokis uurime, kui palju on Fortune 500 ettevõtete juhtide hulgas naisi ning millised ettevõtted panustavad kõige enam teadus- ja arendustegevusse. Samuti saad saadet kuulates teada, kui palju võiks riskikapitali otsiv asutaja endale palka maksta.

Duration:00:47:05

Buum: Kõrghariduse, teaduse ja Tartu Ülikooli tulevikust

4/5/2023
"Buumi" saatekülaliseks on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor, sotsiaalia valdkonna dekaan ja rektorikandidaat Raul Eamets. Arutame Rauliga kõrgharidust mõjutavaid suuremaid trende maailmas ja tööturul, aga ka Tartu Ülikooli tulevikku tema rektoriks saamisel. Saate majandusuudiste osas võtame ette naftakartelli OPEC+, mis kärbib inflatsioonikartuses järsult tootmist, ärritades valitsusi ümber maailma eesotsas Valge Majaga Washingtonis. Kõrged kütusehinnad omakorda kütavad tagant inflatsioonikriisi, mis on vähendanud leibkondade sissetulekuid ja tõmmanud Euroopa riigid „toiduvõitlusesse“. Edasi räägime Pariisist, mis keelab alates septembrist tõukerataste rendifirmad ja ameeriklaste LYFTist, mis vahetab tegevjuhti ja vähendab kõrvaltegevusi. Ühe põneva juhtimisteemana räägime sellest, kuidas aitab sotsiaalmeedia leida firmadele ja organisatsioonidel brände, kellega partnerlusse asuda. Üks juba iganädalaseks saanud uudis on ka. Nimelt on nüüdseks ka NATO liitunud TikToki keelustajate kuulsusrikka nimistuga. Saatejuhid Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:45:28

Buum: Plahvatav kliimapomm ja ettevõtted, mis ei eksisteeri vaid kasumi kasvatamise nimel

3/29/2023
"Buumi" külaliseks on Tallinna Ülikooli dotsent Katri-Liis Lepik, kellelt uurime, mis on mõjuettevõtlus. Uudisteplokis arutleme, kuivõrd võtavad ettevõtted ÜRO kliimakatastroofi hoiatust tõsiselt ja miks pani Texase osariik Euroopa suurima panga HSBC musta nimekirja. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas hoida suurepäraseid töötajaid ning kui palju maksti maailma kalleima käekella eest.

Duration:00:44:39

Buum: Credit Suisse’i päästeoperatsioon, Xi ja Putini kohtumine ning liisinguäri olevik ja tulevik

3/22/2023
"Buumi" külaliseks on SEB Liisingu juht Rein Karofeld, kellelt uurime, mida ja kui palju ettevõtted ning eraisikud liisivad. Uudisteplokis lahkame Šveitsi valitsuse otsust päästa 166 aasta pikkuse ajalooga pank Credit Suisse ja arutleme Putini ning Xi kohtumise majandusmõju üle. Samuti saad saadet kuulates teada, millised on tippjuhtide prioriteedid 2023. aastal ning miks kipuvad juhid lojaalseid töötajaid ära kasutama.

Duration:00:49:13

Buum: uue valitsuse majandus- ja ettevõtluspoliitika, USA pankade kollaps ning Apple'i juhtide lahkumine

3/15/2023
Buumil on külas Riigikogu Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov, kellelt uurime, milliseks võiks kujuneda loodava valitsuskoalitsiooni majandus- ja ettevõtluspoliitika. Uudisteplokis arutleme Silicon Valley panga kokkukukkumise järelmite üle ja mõistatame, miks tippjuhid Apple’ist hulgakaupa jalga lasevad. Samuti saad saadet kuulates teada, millised juhid tulevad heitlikus ärikeskkonnas kõige paremini toime.

Duration:00:43:33

Buum: Eesti "suureks tegemine" ning EASi ja Kredexi ühendasutuse teenusteprortfell

3/8/2023
"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on EASi ja Kredexi ühendasutuse juht Lauri Lugna, kellega arutleme nii asutuse rolli üle „Eesti suureks tegemisel“, seda näiteks e-residentsuse kaudu, kui ka nende ettevõtjatele ja eraisikutele suunatud toote- ning teenuseportfelli teemadel. Saate uudiste osas räägime Brittide tehnoloogifirma ARM näitel, miks ja kuidas on Londoni börs kitsamalt ja Suubritannia laiemalt hakanud kaotama tehnoloogiafirmasid. Teeme juttu ka India kodu-ilusalongi ettevõttest Yes Madam, mis sai huvitaval viisil teada, et nende klientide ja juhutöötajate isikuandmed lekkisid. Juhtimisnippides räägime uudse positsiooni nimega Chief Sustainability Officer (CSO), eesti keeles jätkusuutikkusjuht, kaheksast vastutusvaldkonnast. Turismiuudisena leiab kajastamist Kreeka, mis muudab oma Ateena külje all asuva 243 ha suuruse mahajäetud lennujaama suureks rannikupargiks. Üks kergem ettevõtlus- ja lennundusuudis on saates ka: nimelt lendab Elon Muski eralennuk oluliselt rohkem kui enamus Põhja-Ameerika teiste miljardäride lennukid. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:08

Buum: Elektriautode laadimisäri, eduka startupi ehitamine ja kaubanduskokkulepe Põhja-Iirimaal

3/1/2023
"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on elektrilaadimisega tegeleva tehnoloogiafirma VOOL kaasasutaja ja tegevjuht Juhan Härm, kellega teeme juttu nii elektriautode laadimisärist kui ka sellest, kuidas meelitada suurtest tehnoloogiafirmadest väikesesse startuppi häid töötajaid. Saate majandusuudiste osa alustame uudisega BREXITi järgsest maailmast – nimelt sõlmisid Euroopa Liit ja Suurbritannia uue kokkuleppe kaubandusreeglite üle Põhja-Iirimaal. Teiseks räägime Hiina Rahvavabariigist, mis nõuab tungivalt, et riigiettevõtted loobuksid maailma suurimate, nn BIG 4 audiitorfirmade kasutamisest, viidates andmeriskidele. Lisaks kuuleb saates telgitaguseid, miks keelas ühelt poolt Euroopa Komisjon TikToki kasutamise töötelefonides, kuid teisalt toob näiteks autofirma Mercedes-Benz TikToki autodesse. Töö- ja juhtimistarkuse osas räägime ühest vahvast uuringust, mis käsitleb Sabatticalite ehk pikemate töö-puhkuste murrangulist mõju nii töötajatele kui ka firmadele. Vahva ettevõtlusuudisena räägime ka Saksa jalgrattafirmast Canyon, mis tuli välja revolutsioonilise pool-auto/pool-jalgratta kontseptsooniga. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:44:00

Buum: Digimaailma kliendikogemus

2/22/2023
"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on Sandra Roosna, tehnoloogiafirma Askly asutaja ja tegevjuht. Sandra kui digimaailma kliendikogemuse eksperdiga tehakse juttu edukatest digimeedia lahendustest, veebipoodidest, heast ja halvast kasutajakogemusest veebis ning klienditagasiside andmise tehnoloogiatest. Saates majandusuudiste osas arutletakse raha versus väärtuste temaatika üle. Nimelt on juba aasta möödas Vene Föderatsiooni alustatud suurest sõjast Ukrainas, kuid ikka veel saab Venemaal osta kõikvõimalike maailma brändide toodangut, näiteks Ameerika konglomeraadi Procter & Gamble Oral-B elektrihambaharju. Räägitakse ka sporditegevuse ja liikumisharrastuse tehnoloogiafirmast ning sotsiaalsest võrgustikust Strava, mille juhi positsioonilt on juba teist korda lahkumas üks asutajatest Michael Horvath. Juhtimisnippide osas antakse nõu, kuidas vastata tööintervjuu ehk kõige olulisemale küsimusele – mis on teie palgasoov? Uudiste ploki lõpetuseks vaadatakse otsa värske Super Bowl’i ajal näidatud reklaamidele, mis maksavad üüratut hinda ja mis mängitakse maha Ameerika Jalgpalli finaali ajal ning vahel. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:45:42

Buum: Eesti põllumajanduse olevikust ja tulevikust; Türgi maavärina ning Ukraina sõja majanduslikust hinnast

2/15/2023
"Buumi" saatekülaliseks on SEB Eesti põllumajandussektor kliendihaldur Andrus Mägi, kellega räägime toimunud SEB põllumajandusseminari taustal sektori olevikust, arengutest ning tulevikust Eestis. Kajastamist leiavad ka seotud laiemad trendid ja innovatsioonid laias maailmas. Majandusuudiste osas räägime suure maavärina mõjust Türgi majandusele, mis on esialgsetel hinnangutel koguni 84 miljardit dollarit. Selles võrdluses räägime ka sõjakahjude rahalisest poolest Ukrainale. Lisaks tuleb juttu saladuslikust, ilmselt vene rahast ja varast, mis turgutab Türgi riigi eelarvet. Heidame pilgu ka Indiasse, kus avati esimese osa riigi olulisimast kiirteest, mille pikkuseks saab olema 1386 kilomeetrit ning mis ühendab pealinna New Delhi äri- ja finantskeskuse Mumbaiga. Ettevõtlusuudistes leiab kajastamist nii Singapuris paikneva uus-panga Aspire värskest $100M suurune rahakaasamine, kui ka sportautosid tootva Ferrari ning selle omanike hea käekäik. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:43:37

Buum: Singapuri, Indoneesia ja Kagu-Aasia majandused ning koostöövõimalused Eestiga

2/8/2023
"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on Eesti Vabariigi suursaadik Singapuris ja Indoneesias Priit Turk. Arutame saadikuga nende, mõneti väga erinevate Kagu-Aasia riikide majandusarengu temaatikat, samuti koostööd Eestiga nii täna kui ka tulevikus. Jutuks tuleb ka saatkonna poolt rajatav Business Hub – Eesti ettevõtete kodu Singapuris. Saate majandusuudiste osas teeme juttu maailma suurriikide vahel kasvavast tehnoloogilisest rivaliteedist – natsionalismist, mille värskeks tunnistuseks on Hiina otsus keelustada olulisemate päikesepaneeli-tehnoloogiate eksport. Ettevõtlusuudistes räägime India suurärimehe ja maailma ühe rikkaima inimese Gautam Adani ja tema konglomeraadi Adani Enterprises kahtlastest tegevustest ning raskustest. Covid ja turbulentsed ajad maailmamajanduses on tõstnud päevakorda vaimse tervise teemad. Seepärast võtame ette juhid ja arutleme, kuidas nemad peaks lähenema oma töötajate vaimse tervise väljakutsetele. Optimistlikumalt poolelt on alanud aasta lootusrikas aeg ettevõtlusega alustamiseks või kõrvaltegevuseks, eriti üksikettevõtjate jaoks. Inspiratsiooniks toome kuulajateni valiku ärisuundasid, millega võiks 2023. aastal algust teha. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:33

Buum: E-Residentsuse tänane päev ja tulevik

2/1/2023
"Buumi" saatekülalisteks on Teenusmajanduse koja nõukogu liige ja e-residentsuse töörühma juht Ivar Veskioja, kellega arutleme nii e-residentsuse senise kasu üle Eesti majandusele kui ka selle tuleviku teemadel. Saate majandusuudiste osas räägime Pärsia Lahe riikidest nafta- ja reservfondidest, millest on saanud maailmas ühed võtmetegijad kallineva raha tingimustes. Äriuudistes kaeme Hiina uut ostlemisäppi Temu, mis järgib turule tulemisel TikToki üli-agressiivset turundusstrateegiat. Ka Eesti e-kaubanduse osakaal kogu jaekaubandusest on tõusnud 17,6%-ni, selgub hea saatepartneri SEB faktipankast. Saates tuleb juttu sellestki, miks paneb üha suurem osa töötegijatest maailmas oma ameti maha ning kuidas tuleks selles kontekstis allesjäänud töötajatega käituda. Energeetika teemadest leiavad saates käsitlemist nii oma võimete piiril töötavad maailma tuumajaamad kui ka omaenda suuruse all puruksminevad hiid-tuuleturbiinid. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:42:58

Buum: Juhtimisest, riigivalitsemisest ja eduka advokaadibüroo ehitamisest

1/25/2023
Seekordse "Buumi" majandusuudiste osas aruteleme selle üle, et Euroopa vajab hädasti Venemaad läbivaid kaubaronge, et tuua Hiinast haruldasi muldmetalle. Seejuures saame hea saatepartneri SEB faktipangast üllatuslikult teada, et just toormeriski maandamine on Baltikumi ettevõtete seas kõige vähem levinud-hinnatud risk. Saates räägime sellestki, kui lootusetuks on osutunud Suurbritannia Brexitist alguse saanud loobumine Euroopa Liidu seadustest, ning kuidas tehnoloogia mõjutab ühteaegu nii Disneyt kui ka juriidilist maailma. Juhtimisuudiste osas kaevame sisse mentorluse ja tagasiside andmise kõrgemasse kunsti, seda kontekstis, kuidas kasvavad enesekindlad ja kaelakandvad eksperdid ning juhid. Saatekuulaja saab teada sedagi, miks on just prantsuse juhid maailma suurimad töönarkomaanid. "Buumi" saatekülaliseks on õigus- ja riigiteadlane, Ellex Raidla Advokaadibüroo asutaja ning endine vanempartner ja praegune nõunik Jüri Raidla. Raidla oli taasiseseisvunud Eesti esimene justiitsminister (1990–1992), samuti Eesti Vabariigi põhiseaduse ekspertkomisjoni esimees. Peale selle oli ta 1992. aastal asutatud Eesti Pangaliidu esimene tegevdirektor. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:45:33

Buum: Moeäri & Maailma Majandusfoorum 2023 Davosis

1/18/2023
"Buumi" saatekülalisteks on uue sotsiaalse rõivaäpi Le Tribe & rõivabrändi Tallinn Dolls looja Mari Martin, kellaga räägime nii rahvusvahelise moeäri trendidest, tema oma kogemusest kaugetel turgudel moeäri teha kui ka Eesti rõivatööstuse väljavaadetest. Saate majandusuudiste osas võtame fookuse alla Davosis toimuva Maailma Majandusfoorumi 2023. McKinsey analüüside toel räägime sellest, kuidas minna ettevõtjana disaini abil vastu rasketele aegadele, ning Harvard Business Review värske ülevaate pinnalt jagame nippe, kuidas ületada ja võimestada generatsioonide üleseid barjääre tiimides. Vaatame sisse ka maailma lennufirmade tegemistesse, kes selgub et, äratavad ellu vanu Jumbo-lennukeid, et rahuldada äriklassi nõudlust luksuslike istekohtade järele. Uudiste osast selguvad ka põhjused, miks vaatamata turbulentsetele aegadele majanduses lähevad superautod kaubaks kui soojad saiad. Hea saatepartneri SEB värskest uuringu valguses arutleme selle üle, et Eesti noored tunnetavad inflatsiooni üha suurenevat mõju oma eluviisile. Koguni 38% meie noortest ei saa endale enam lubada endist eluviisi ning peavad oma kulutusi vähendama. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:46:54