Buum-logo

Buum

Markets and Investing

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Location:

Tallinn, Estonia

Description:

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Language:

Estonian


Episodes

Buum 27-09-2023

9/27/2023

Duration:00:45:16

Buum: Tööstustootmise platvormidest, konsultanditöö telgitagustest, TikToki megatrahvist ja võidujooksust rohemetallide järele

9/20/2023
"Buumil" on külas kliente ja tootjaid kokku viiva insenerplatvormi Fractory.com kaas-asutaja ja tegevjuht Martin Vares, kellelt uurime, kuidas nad masinaehituse ning metallitöö turgu efektiivsemaks muudavad. Räägime ka sellest, miks on Mehhiko asendanud Hiina Ameerika Ühendriikide kaubanduspartnerina nr 1, miks sai TikTok kaela 345 miljoni eurose hiigeltrahvi, mida soovitavad pensionile suunduvad konsultandid oma noorematele ametivendadele ning kui oportunistlikud on demokraatlikud riigid roheliste metallide defitsiidi lahendamisel.

Duration:00:45:43

Buum: Eesti poisid mängutööstuse tipus, miks ettevõtjaid tööle võtta ei taheta ning kuidas targalt kulusid kärpida?

9/13/2023
"Buumil" on külas aasta eest investoritelt 56 miljonit dollarit saanud mängutööstusettevõtte Ready Player Me kaasasutaja Haver Järveoja, kellelt uurime, kuidas mänguäris tehnoloogiahiidudega rinda pista. Arutleme ka selle üle, miks sotsiaalmeedia üha mängulisemaks muutub ning kuidas targalt kulusid kärpida. Samuti saad saadet kuulates teda, miks ettevõtluskogemusega inimesi tööle võtta ei taheta.

Duration:00:46:46

Buum: Intellektuaalomandi kaitse, andmelekked ja töötajate järele nuhkimine

9/6/2023
"Buumil" on külas Euroopa patendikohtu kohtunik Kai Härmand, kellelt uurime, kuidas intellektuaalomandit kaitsta ning mille üle uues kohtus vaidlema hakatakse. Uudisteplokis vaagime, kui kalliks lähevad ettevõtetele maksma andmelekked ning miks ja kuidas tööandjad töötajate järele nuhivad. Samuti saada saadet kuulates teada, millised on uuemad petturite kasutatavad tehisaru rakendused.

Duration:00:43:15

Buum: Ärihariduse olevikust ja tulevikust, BRICS laienemisest ning ökosüsteemide võidukäigust

8/30/2023
"Buumil" on külas Estonian Business Schooli (EBS) rektor, professor Meelis Kitsing, kellelt uurime õppeaasta alguse puhul, milliste väljakutsetega äriülikoolid silmitsi seisavad. Uudisteplokis arutleme BRICS riikide ühenduse ambitsioonide ja Euroopa digiteenuste määruse rakendamise üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks peetakse ökosüsteeme suurimaks majandusruumi kujundavaks muutuseks.

Duration:00:43:17

Buum: Rahapesu, investeerimiskelmused ja ootused tippjuhiks kandideerijatele

8/23/2023
"Buumil" on külas SEB panga juhatuse liige, rahapesu tõkestamise eest vastutav Monika Kallas-Anton, kellelt uurime, kas finantskuritegude ilmsikstulek osundab pigem pankade heale tööle või tegematajätmistele. Uudisteplokis arutleme finantskuritegude ja tippjuhiks kandideerijatele esitatavate nõudmiste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, kas vanemaealised ettevõtjad on noortest vähem innovaatilised.

Duration:00:46:22

Buum: Organisatsiooni- ja persoonibrändimise ABC

8/16/2023
"Buumil" on külas organisatsioonide arengupartner tööandja bärndimise teemal Signe Ventsel, kellelt uurime nii firma- kui isikubrändimise nippe. Uudisteplokis räägime veebipõhise kinnisvaralaenude ettevõtte Better.com börsileminekust ja vaatame sisse laevandusmaailma, kus Hiina on vähemalt ühe kategooria alusel laevandusriigina Kreekast möödunud. Samuti saad saadet kuulates teada, et avas Eesti Vabariik avas Singapuris saatkonna ning ettevõtluskeskuse, ja et viie triljoni dollari suurune lennunduse roheliseks muutmise hind kirjutatakse klientide kraesse. Arutleme ka selle üle, millal rääkida rasketest otsustest oma töötajatega ja millal seda mitte teha. Saadet kuulastes saad ka teada, miks läheb nii kutsikatel kui ka Rolexi kelladel covidijärgses maailmas kehvasti. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:08

Buum: Kuidas Beckhamile sauna müüa, Softbanki kiibiäri börsiambitsioonid ja keskastmejuhtide väljakutsed

8/9/2023
"Buumil" on külas väikemajatootja Iglucraft juht Priit Kallas, kellelt uurime, kuidas jutustada ettevõttest lugu, mis kõnetab. Uudisteplokis arutleme Softbanki kiibiäri börsiambitsioonide ja tehnoloogiahiidude kasvuvõimaluste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks kipuvad keskastmejuhid saatma koolitustele inimesi, kelle töötulemused koolitusel osalemise järel ei parane.

Duration:00:46:15

Buum: strateegiline personalijuhtimine, noorte palgaootused ja Aasia rikaste perede varahaldus

8/2/2023
Buumil on külas Skype’i ja Microsofti varasem personalijuht Merle-Liisu Lindmaa, kellelt uurime, kuidas luua organisatsioonis inspireerivat ja tulemuslikku töökeskkonda. Uudisteplokis võtame vaatluse alla noorte palgaootused ning arutleme, kas tehnoloogiaäris töötamiseks on vaja ülikoolikraadi. Samuti saad saadet kuulates teada, mida ootavad Aasia rikkad perekonnad oma vara haldavatelt töötajatelt ning kuidas LinkedIn’is silma paista.

Duration:00:46:36

Buum: Maapõueenergia väljavaated, väikeautode tulevik Euroopas ja ettevõtte nõukogu komplekteerimine

7/26/2023
"Buumil" on külas Rohetiigri nõukogu esimees ja Geothermal Baltic OÜ juht Andres Veske, kellelt küsime, millised võiksid olla maapõueenergia arendamise väljavaated Eestis. Uudisteplokis arutleme, kuidas komplekteerida ettevõtte nõukogu ning miks nimetas üks maailma suuremaid investeerimisettevõtteid Black Rock nõukogu liikmeks saudide riikliku energeetikaettevõtte Aramco pealiku. Samuti uurime, kas väikeautode aeg hakkab Euroopas ümber saama ning miks maksab Hong Kongis viimne puhkepaik rohkem, kui elamispind.

Duration:00:44:55

Buum: Petuskeemid

7/19/2023
"Buumil" on külas SEB Eesti turbejuht Kätlin Kukk, kellega arutleme erinevate petuskeemide teemadel, seda nii eraisikute kui ettevõtete vaatevinklist. Erilist tähelepanu pälvivad pettused digimaailmas. Saates räägime ka Saksamaa uuest Hiina strateegiast, uudsetest avamere päikeseparkidest, Tesla juhtide hiiglaslikust tagasimaksest oma firmale ning ka sellest, kuidas juhtida inimesi, kel on viletsad tulemused ja kes leiavad sellele alati sada vabandust. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:48:12

Buum: Süsiniku sidumine, tehnoloogiaettevõtete keskkonnamõju ja tehisaru tööriistade levik

7/12/2023
"Buumil" on külas süsinikusäästuga kaupleva ettevõtte KWOTA asutaja Rain Vääna, kellelt uurime, miks süsiniku sidumisele nii palju tähelepanu pööratakse ning kui suur äri see ikkagi on. Samuti saad saadet kuulates teada, milliseid küsimusi tasub igal töötajal oma juhilt küsida ning kuidas püüab Playboy vabaneda Hugh Hefneri pärandist.

Duration:00:44:10

Buum: Tehisaru rakendused äris ja tehnoloogiaettevõtete aktsiahindade ralli

7/5/2023
"Buumil" on külas Sandra Reivik, kes arendab Estonian Business Schoolis tehisaru rakendustele keskenduvaid täienduskoolitusi. Uudisteplokis uurime, miks on tehisaru buum puhunud tehnoloogiaettevõtete aktsiahinnad lendu ja kas tehisaru võiks võtta üle juhtide töö. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas tuleb targal robotil välja riikliku sümfooniaorkestri juhatamine.

Duration:00:47:26

Buum: LoodusSPAdest ja juhtide tervisest, gaasiäri perspektiivikusest ning küberhäkkimisest Lääne moodi

6/28/2023
"Buumil" on külas Loodus BioSpa juht Kairi Ustav, kellelt uurime nii SPA-äri tuleviku kui meie juhtide-ettevõtjate terviseteadlikkuse kohta. Uudisteplokis võtame ette Rootsi Kuningriigi, kus Stockholmi külje alla plaanitakse ehitada tervet puidust linna. Lisaks uurime seda, miks me kuuleme nõnda vähe Läänest pärit küber-rünnakutest. Vaatame sisse ka maailma fossiilkütuseid tootvate firmade raskekahurväe kinnitusele, et gaas jääb kuumaks kaubaks kindlasti aastakümneteks. Suvele kohaselt pakume ka valikut vallatuid majandusuudiseid. Nii on Euroopas näiteks liiga palju veini, kuna tarbimist pärsib kõrge hind. Apple suudab peagi teie häält järgi teha, seda peale 15-minutilist õppimist. Ja Eva nimeline pererestoran Los Angeleses pakub klientidele, kes suudavad ilma telefonis olemata süüa, 5-protendilist allahindlust. Saatejuhid on Raivo Vare ja Ott Pärna.

Duration:00:47:06

Buum: Jaanieelsed õllejutud, joogitootjate väljakutsed ning kontoritööle sundivad ülemused

6/21/2023
"Buumi" külaliseks on A. Le Coq’i juht Jaanus Vihand, kellega räägime jaanipäeva eel õlle- ja juhtimisjutte. Uudisteplokis arutleme, miks on Bud Light jännis noorte kõnetamisega ning kuidas saaksid suured joogitootjad teha iduettevõtetega koostööd. Samuti saad saadet kuulates teada, mitu päeva nädalas peaks ametikõrgenduse saamiseks kontoris tööl käima.

Duration:00:46:06

Buum: IT tudengid jännis praktikakohtade leidmisega, IKEA kolib virtuaalruumi ja META sepistab Twitterile konkurenti

6/14/2023
"Buumil" on külas SEB panga innovatsioonijuht Sander Välk, kellelt uurime, miks peaksid ettevõtted innovaatiliste lahenduste loomiseks koostööd tegema. Uudisteplokis arutleme, kuidas IKEA kõnekeskuse töötajatest saavad sisekujunduse konsultandid ja kas ajal, mil suured tehnoloogiaettevõtted muudkui koondavad, tasub IT haridus end ikka ära. Samuti saad teada, miks tasub vahel proovida teha harjumuspärasest erinevaid töid.

Duration:00:43:47

Buum: Nvidia võidukäik, kinnisvara hindav kunstaru ja kuidas juhina ajast ees olla

6/7/2023
"Buumi" külaliseks on Arteri kvartalit arendava Kapiteli projektidirektor Allan Remmelkoor, kellega arutleme ärikinnisvara arengute üle. Uudisteplokis uurime, kuidas sai Nvidiast triljoniettevõte ja mismoodi kinnisvaraäris WeWorkiga vastu pükse saanud Softbank püüab kunstaru buumist osa saada. Samuti kuuled, mida teha selleks, juhina ajast ees olla ning pikka aega edukalt sadulas püsida.

Duration:00:42:52

Buum: Tülikad reisisellid, turismiäri suundumused ja kuidas töö ajal igavust peletada

5/31/2023
"Buumil" on külas Estraveli müügidirektor Kaire Saadi, kellelt uurime, kuidas on tehnoloogia areng mõjutanud turismisektorit. Uudisteplokis arutleme, milliste väljakutsetega pistavad rinda populaarsed turismisihtkohad ja mil määral on viimastel aastatel muutunud see, kuhu ning kuidas reisitakse. Samuti saad saadet kuulates teada, kui suure osa tööajast veedavad Microsoft 365 kasutajad koosolekutel.

Duration:00:47:15

Buum: Kasvuhäkkimisest ja juhtimisest

5/24/2023
Seekordseks saateteemaks on Tartu Ülikoolis korraldatav Delta majanduskonverents 2023 „Kasvu häkkimine“ ning saatekülalisteks selle korraldamisega seotud majandusteaduskonna strateegilise juhtimise II aasta magistrandid Argo Iin & Evelin Karp. Saate majandusuudiste osas räägitakse põnev lugu Brittide noorimast miljardärist, 30. aastasest Ben Francis’t ja tema plaanist oma spordirõivaste brändi „Gymshark“ laiendada. Juttu tehakse sellestki, kuidas peaks covidijärgne maailm tegelema madalapalgaliste eesliinitöötajatega ning mis peitub uudsest ettevõtlusmudeli „Hybrid Start-Up“ taga. Kajastamist leiab ka maailma suurim kontoriteta IT firma Gitlab ning vahva lugu sellest, miks annavad armsa kujundusega logo puhul kliendid firmadele nende eksimused paremini andeks. Saatejuhid olid Raivo Vare ja Ott Pärna.

Duration:00:42:58

Buum: Taastuvenergia väljavaated, labadeta tuugenid ja juhtide ilmavaate mõju investeerimisotsustele

5/17/2023
"Buumil" on külas Enefit Green’i juht Aavo Kärmas, kellega arutleme, milliste eelduste korral on Eesti ja Euroopa taastuvenergia eesmärgid saavutatavad. Uudisteplokis uurime, kui kiiresti on kasvanud tuuleenergia osakaal Euroopa riikide energiatarbimises ning kuidas näevad välja moodsaimad tuugenid. Samuti saad saadet kuulates teada, millised on keskmise suurusega ettevõtete konkurentsieelised muudatustega kohanemisel ning kas juhi ilmavaade mõjutab tema investeerimisotsuseid.

Duration:00:46:48