Buum-logo

Buum

Markets and Investing

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Location:

Tallinn, Estonia

Description:

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Language:

Estonian


Episodes

Buum: Kuidas targalt töötajaid värvata, kulla hind rekordkõrge ja miks vastuvõtt ärikoolidesse kiratseb

12/6/2023
"Buumil" on külas värbamistarkvaraettevõtte Teamdash juht ja asutaja Paavo Heil, kellelt uurime, mida teevad teisiti organisatsioonid, kuhu alati tööle kandideerida tahetakse. Uudisteplokis arutleme, miks kulla hind ikkagi nii kõrge on ja uurime, kuidas ülirikaste vanemate järeltulijad rahaga ümber käivad. Samuti saad saadet kuulates teada, miks vastuvõtt maailma parematesse ärikoolidesse kiratseb ning kui olulist rolli mängib tööle kandideerimisel CVle lisatud pilt. Saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare.

Duration:00:45:12

Buum: Majandusest kultuuris ja kultuurist majanduses

11/29/2023
„Buumil“ on täna külas Eesti Rahvuskultuuri Fondi tegevjuht Jüri Leiten, kellega räägime kultuuri ja majanduse seostest, samuti juhtimisest, rahast ning metseenlusest kultuurimaastikul. Uudisteplokis võtame vaatluse alla töötajatele mõeldud hüvede kokkutõmbamise ja ümbermõtestamise tehnoloogiafirmades, tulevikukontori modulaarse olemuse ja ettevõtete kasvava passiivsuse süsinikukrediidi ostmisel. Saatest kuuleb sedagi, miks saab liiga palju ebakompetentseid mehi juhtideks ja kuidas on väikeettevõtjate laupäev lükkamas ostlemispäevade troonilt musta reedet. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:45:18

Buum: Ajujaht, ärikiirendid ja Ameerika mäed Open AI juhtimise ümber

11/22/2023
„Buumil“ on täna külas SEB Baltikumi strateegiaüksuse juht Andra Altoa, kellega räägime Ajujahist, SEB kasvuprogrammist ja teistest ärikiirenditest ning nende rollist ambitsioonika ettevõtluse taganttõukajana. Uudisteplokis vaatame sisse Open AI juhtimisse ja räägime selle ideoloogi ning asutaja Sam Altmani seiklustest viimasel nädalavahetusel, mil ta oma positsioonist ilma jäi ja kuidas ta ametisse tagasi ennistati. Samuti võtame ette Microsofti asutaja, vanameister Bill Gatese värske kirjatöö, kus ta räägib personaalarvutite tulevikust isiklike agentide-assistentidena. Saates kuuleb sedagi, kuidas tehisaru liidrite tööd muudab ning miks pole tulemustasust kasu, kui ülemus pole pädev. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:43:45

Buum: Intellektuaalomandi kasvav roll ettevõtete väärtuses

11/15/2023
„Buumil“ on külas EASi teadmus- ja tehnoloogiasiirde juht Siim Kinnas, kellega räägime immateriaalse kapitali ülisuurest osast edukate ettevõtete väärtuses. Nii näiteks moodustavad kaubamärgid, patendid jms maailma 500 suurima ettevõtte väärtusest ca 90%. Räägime ka Eesti ettevõtete edust ja võimalustest intellektuaalomandi kaitsmisel. Uudisteplokis arutleme maailmamajanduse väljavaadete üle, vaatame otsa BREXITi pikaajalisele laastavale mõjule Briti startup sektorile ning räägime neljast olulisest muutusest, mis on Silicon Valley ettevõtete juhtimisse toonud. Kajastamist leiavad ka Hollywoodi stuudiod, mis leppisid kokku, et pakuvad filmistaaridele kaitset nii tehisaru kui robotrivaalide eest. Ka teemantide tööstus leiab saates kajastamist, kuna astub radikaalseid samme, et peatada hinnalangus. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:43:33

Buum: tehisaru sada nägu & Delta trendipäev 2023

11/8/2023
„Buumil" on külas Tartu Ülikooli Delta trendipäeva 2023 peakorraldaja Kristian Pentus, kellega räägime põneva tehisaru teemalise foorumi olemusest, esinejatest ja sedalaadi sündmuste laiemast rollist ühiskonna harimisel ja ümberõpetamisel. Uudisteplokis räägime WeWorki pankrotist, spetsialiseerumise vajadusest tehisaru toodetud tekstide äratundmisel, innovatsiooni strateegilisest rollist ettevõtete kasvatamisel ja sellest, miks on inimesed tavapoodides valmis kaupu kauem ootama kui veebipoodidest ostlemisel. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:47:39

Buum: FB ja Instagram muutuvad reklaamivabaks, juhi võtmeoskused ning Londoni kalleim lihalõik

11/1/2023
"Buumil" on külas mitmel korral aasta parimaks reklaamiagentuuriks nimetatud Tabasco tegevjuht Karl Multer. Räägime, miks Facebooki ja Instagrami ja saab nüüd Euroopas ka reklaamivabalt kasutada ning kas selle tulemusena võiks tulevikus rohkem reklaamiraha Eestisse jääda. Arutleme ka selle üle, millist rolli täidab reklaamiäris televisioon ning milliseid oskusi on vaja olemaks hea (turundus)juht. Samuti saad saadet kuulates teada, kui palju maksab Londoni kõige kallim lihalõik. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:46:34

Buum: Leedu saamas Balti majandusliidriks, finantsjuhtide võtmeoskused ja tippjuhtide palgad

10/25/2023
"Buumil" on külas SEB Panga juhatuse liige ja ettevõtetepanganduse juht Peep Jalakas, kellega arutleme Balti riikide finantsjuhtide uuringu tulemuste põhjal, millised on ettevõtete peamised väljakutsed ja kasvuväljavaated. Uudisteplokis räägime, kuidas ostis Chevron magusaima viimasel aastakümnel avastatud naftaaugu, miks peab hea finantsjuht mängima nii kaitses kui ka rünnakul ning kas suurettevõtete tippjuhid ikka on oma hiigelpalku väärt. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:45:42

Buum: Eesti turbatootmise lugu ja roll maailmas

10/18/2023
TURVAS, TURBA, TURVAST. Seekordne 18.10 Kuku raadio majandussaade "Buum" on päevakajaliselt Eesti turbaloo teemaline. Külas on Erki Niitlaan, Eesti Turbaliidu kliima ja keskkonnanõunik ning mäeinsener, kellega räägime Eesti turbatootmise ajaloost ja tulevikuperspektiividest. Arutleme ka meie turba rolli üle eurooplaste toidulaual ning laiemalt köögiviljade ja taimede kasvatamisel. Uudisteplokkides teeme juttu ebakindlusest maailmamajanduses ja arutleme selle üle, kas riikide rekordiline võlakoorem on meid viinud uude finantskriisi lävepakule. Juttu tuleb ka sõja mõjust Palestiina start-up sektorile, disaintoodete supervõltsingutest, roheinvesteeringute jätkuvast buumimisest ning 35-aastasest banaanikuninga pojast, kellest saab Ecuadori uus president. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:45

Buum: Spordikaupade äri telgitagused, Nobeli majanduspreemia ja miks tippjuhid ei peaks üksinda otsustama

10/11/2023
"Buumil" käis külas jae- ja hulgikaubandusettevõtte Fifaa juht Karel Loide, kellega koos kiikasime spordi- ja spordikaupade äri telgitagustesse. Uudisteplokkides rääkisime esimese naisena üksinda Nobeli majanduspreemia pälvinud professor Claudia Goldini elutööst ning sellest, et võrreldes meestega panevad naised töölepingu läbirääkimistel harvem lauale konkureerivad pakkumisi. Samuti saad saadet kuulates teada, miks tippjuht peaks ise otsustama nii vähe asju, kui võimalik.

Duration:00:45:17

Buum: Lihatoodete tootmise äri ja trendid

10/4/2023
"Buumil" on külas Nõo Lihatööstuse müügi- ja turundusjuht Simmo Kruustük, kellega räägime trendidest, ärist, innovatsioonist ja tehnoloogiast seoses lihatoodete tootmisega. Uudisteplokkides teeme juttu Euroopa Liidu välispiiridel rakendatava süsinikumaksu globaalsest mõjust, Volkswageni 2,1 miljardit dollarit maksva elektriautode tehase rajamise plaani kuulsusetust lõpust, ülemaailmsest klienditeeninduse kvaliteedi halvenemisest, maailma kõige elamis-sõbralikematest linnadest 2023 ja muust põnevast. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:46:31

Buum: Kaasaegsed makselahendused, digieuro tulevik ja sõbrasuhted töökohal

9/27/2023
"Buumil" on külas SEB kaupmeeste makselahenduste juht Karl-Oskar Haak, kellelt küsime, kuidas inimestele kaupade ja teenuste eest maksta meeldib ning milline võiks olla digieuro tulevik. Uudisteplokkides uurime, miks on USA tarbijakaitse võtnud tehnoloogiahiidude tegevuse finantsteenuste pakkumisel tõsiselt luubi alla ning kuidas muutub Aasia riikide majandusmudel. Samuti saad saadet kuulates teada, miks ei peaks juhid püüdma kolleegide hulgas sõbrasuhteid arendada.

Duration:00:45:16

Buum: Tööstustootmise platvormidest, konsultanditöö telgitagustest, TikToki megatrahvist ja võidujooksust rohemetallide järele

9/20/2023
"Buumil" on külas kliente ja tootjaid kokku viiva insenerplatvormi Fractory.com kaas-asutaja ja tegevjuht Martin Vares, kellelt uurime, kuidas nad masinaehituse ning metallitöö turgu efektiivsemaks muudavad. Räägime ka sellest, miks on Mehhiko asendanud Hiina Ameerika Ühendriikide kaubanduspartnerina nr 1, miks sai TikTok kaela 345 miljoni eurose hiigeltrahvi, mida soovitavad pensionile suunduvad konsultandid oma noorematele ametivendadele ning kui oportunistlikud on demokraatlikud riigid roheliste metallide defitsiidi lahendamisel.

Duration:00:45:43

Buum: Eesti poisid mängutööstuse tipus, miks ettevõtjaid tööle võtta ei taheta ning kuidas targalt kulusid kärpida?

9/13/2023
"Buumil" on külas aasta eest investoritelt 56 miljonit dollarit saanud mängutööstusettevõtte Ready Player Me kaasasutaja Haver Järveoja, kellelt uurime, kuidas mänguäris tehnoloogiahiidudega rinda pista. Arutleme ka selle üle, miks sotsiaalmeedia üha mängulisemaks muutub ning kuidas targalt kulusid kärpida. Samuti saad saadet kuulates teda, miks ettevõtluskogemusega inimesi tööle võtta ei taheta.

Duration:00:46:46

Buum: Intellektuaalomandi kaitse, andmelekked ja töötajate järele nuhkimine

9/6/2023
"Buumil" on külas Euroopa patendikohtu kohtunik Kai Härmand, kellelt uurime, kuidas intellektuaalomandit kaitsta ning mille üle uues kohtus vaidlema hakatakse. Uudisteplokis vaagime, kui kalliks lähevad ettevõtetele maksma andmelekked ning miks ja kuidas tööandjad töötajate järele nuhivad. Samuti saada saadet kuulates teada, millised on uuemad petturite kasutatavad tehisaru rakendused.

Duration:00:43:15

Buum: Ärihariduse olevikust ja tulevikust, BRICS laienemisest ning ökosüsteemide võidukäigust

8/30/2023
"Buumil" on külas Estonian Business Schooli (EBS) rektor, professor Meelis Kitsing, kellelt uurime õppeaasta alguse puhul, milliste väljakutsetega äriülikoolid silmitsi seisavad. Uudisteplokis arutleme BRICS riikide ühenduse ambitsioonide ja Euroopa digiteenuste määruse rakendamise üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks peetakse ökosüsteeme suurimaks majandusruumi kujundavaks muutuseks.

Duration:00:43:17

Buum: Rahapesu, investeerimiskelmused ja ootused tippjuhiks kandideerijatele

8/23/2023
"Buumil" on külas SEB panga juhatuse liige, rahapesu tõkestamise eest vastutav Monika Kallas-Anton, kellelt uurime, kas finantskuritegude ilmsikstulek osundab pigem pankade heale tööle või tegematajätmistele. Uudisteplokis arutleme finantskuritegude ja tippjuhiks kandideerijatele esitatavate nõudmiste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, kas vanemaealised ettevõtjad on noortest vähem innovaatilised.

Duration:00:46:22

Buum: Organisatsiooni- ja persoonibrändimise ABC

8/16/2023
"Buumil" on külas organisatsioonide arengupartner tööandja bärndimise teemal Signe Ventsel, kellelt uurime nii firma- kui isikubrändimise nippe. Uudisteplokis räägime veebipõhise kinnisvaralaenude ettevõtte Better.com börsileminekust ja vaatame sisse laevandusmaailma, kus Hiina on vähemalt ühe kategooria alusel laevandusriigina Kreekast möödunud. Samuti saad saadet kuulates teada, et avas Eesti Vabariik avas Singapuris saatkonna ning ettevõtluskeskuse, ja et viie triljoni dollari suurune lennunduse roheliseks muutmise hind kirjutatakse klientide kraesse. Arutleme ka selle üle, millal rääkida rasketest otsustest oma töötajatega ja millal seda mitte teha. Saadet kuulastes saad ka teada, miks läheb nii kutsikatel kui ka Rolexi kelladel covidijärgses maailmas kehvasti. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:08

Buum: Kuidas Beckhamile sauna müüa, Softbanki kiibiäri börsiambitsioonid ja keskastmejuhtide väljakutsed

8/9/2023
"Buumil" on külas väikemajatootja Iglucraft juht Priit Kallas, kellelt uurime, kuidas jutustada ettevõttest lugu, mis kõnetab. Uudisteplokis arutleme Softbanki kiibiäri börsiambitsioonide ja tehnoloogiahiidude kasvuvõimaluste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks kipuvad keskastmejuhid saatma koolitustele inimesi, kelle töötulemused koolitusel osalemise järel ei parane.

Duration:00:46:15

Buum: strateegiline personalijuhtimine, noorte palgaootused ja Aasia rikaste perede varahaldus

8/2/2023
Buumil on külas Skype’i ja Microsofti varasem personalijuht Merle-Liisu Lindmaa, kellelt uurime, kuidas luua organisatsioonis inspireerivat ja tulemuslikku töökeskkonda. Uudisteplokis võtame vaatluse alla noorte palgaootused ning arutleme, kas tehnoloogiaäris töötamiseks on vaja ülikoolikraadi. Samuti saad saadet kuulates teada, mida ootavad Aasia rikkad perekonnad oma vara haldavatelt töötajatelt ning kuidas LinkedIn’is silma paista.

Duration:00:46:36

Buum: Maapõueenergia väljavaated, väikeautode tulevik Euroopas ja ettevõtte nõukogu komplekteerimine

7/26/2023
"Buumil" on külas Rohetiigri nõukogu esimees ja Geothermal Baltic OÜ juht Andres Veske, kellelt küsime, millised võiksid olla maapõueenergia arendamise väljavaated Eestis. Uudisteplokis arutleme, kuidas komplekteerida ettevõtte nõukogu ning miks nimetas üks maailma suuremaid investeerimisettevõtteid Black Rock nõukogu liikmeks saudide riikliku energeetikaettevõtte Aramco pealiku. Samuti uurime, kas väikeautode aeg hakkab Euroopas ümber saama ning miks maksab Hong Kongis viimne puhkepaik rohkem, kui elamispind.

Duration:00:44:55