Interview Plus-logo

Interview Plus

News & Politics Podcasts

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Argumenty proti euru jsou iracionální a emotivní, tvrdí ministr pro evropské záležitosti Dvořák

11/27/2023
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) si myslí, že přijetí eura není pro Česko prioritou a není prý nutné stanovovat datum pro vstup do eurozóny ani v případě, že začneme plnit Maastrichtská kritéria. Proti tomu se ale ozvali i někteří členové vlády: „Česko teď má hodně starostí, ale myslím, že některé z nich by se podařilo rychleji a líp řešit přijetím eura,“ namítá ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:34

Fico by rád napodobil Orbána. Jeho cílem je koncentrovat moc, upozorňuje politolog Mesežnikov

11/24/2023
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že přerušuje veškerou komunikaci s několika médii. Jejich novináři jej obviňují z toho, že nechce odpovídat na kritické otázky. „Je to součást nového přístupu Roberta Fica k vládnutí, které se vyznačuje politickým revanšismem a zasahuje základy demokratického zřízení,“ soudí slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:02

Šok, radost i deprese. Psychický stav zajatců prochází po propuštění různými fázemi, míní psycholog

11/23/2023
Hamás by měl v pátek začít propouštět rukojmí unesené při teroristickém útoku na Izrael 7. října. Pro rukojmí i přeživší bude nastalá situace psychicky náročná. „Je tam mnoho neznámých. Nevíme, v jaké situaci jsou zadržováni, v jakém jsou ti lidé stavu. Je to obrovská zátěž na psychiku,“ říká psycholog se zaměřením na krizová řízení a mimořádné události Štěpán Vymětal. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:14

Argentinci zažili krach a milují bizár. Proto mají prezidenta, který se radí se psy, míní novinářka

11/22/2023
Argentinci si v prezidentských volbách zvolili kandidáta, který se vymyká veškerým obvyklým standardům. Excentrický libertarián Javier Milei mimo jiné slíbil, že vyhodí do povětří centrální banku a v kampani vystupoval s motorovou pilou coby symbolem, jak drastické budou jeho škrty. „Stát přirovnává k pedofilovi a občany k dětem připoutaným pouty k plotu a natřené lubrikantem. Je opravdu velmi barvitý,“ doplňuje spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:35

Zmrazení ruského majetku je z naší strany aktem sebeobrany, zdůrazňuje ministr Lipavský

11/21/2023
Rusko nesmí nakládat s majetkem, který má v Česku. Zařazení ruské státní agentury spravující nemovitosti na sankční seznam podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) povede k tomu, že peníze z pronájmu nebudou Rusové moci využívat k vraždění na Ukrajině. Nejobtížnější prý bylo najít správnou právní cestu, aby sankce nezrušil soud: „Ta práce není jednoduchá i proto, že je to nová problematika. Neexistují precedenty, podle kterých bychom mohli postupovat,“ vysvětluje. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:41

Důchodci mají mít zajímavý životní standard, ale bez třetího pilíře to nepůjde, vysvětluje poslanec

11/20/2023
Dnešní čtyřicátníci by měli jít do důchodu později, ale se zaručenou minimální výší penze od státu. Takový je plán Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na reformu důchodového systému. „Je to velmi důležitá část refomy, ale není celá. Protože bez změn třetího pilíře to nestačí,“ upřesňuje poslanec Viktor Vojtko (STAN). Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:44

Garton Ash: Politici jsou odtržení od reality. K obnovení důvěry musejí začít řešit problémy lidí

11/17/2023
Po sametové revoluci byla střední Evropa plná optimismu a nadějí. 34 let poté má mnoho lidí obavy z budoucnosti, na současnost nahlíží kriticky a na dobu před rokem 1989 vzpomínají jako na staré dobré časy. „Lidská nátura je, že více toužíte po tom, co nemáte. Dobře to shrnul polský exprezident Lech Wałęsa: ‚Před rokem 1989 měli lidé jistoty a chtěli svobodu. Teď mají svobodu a chtějí jistoty.‘ Jistota a stabilita, to lidem chybí,“ míní britský historik Timothy Garton Ash. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:57

Dorazín: Západ je nervózní z pomalého postupu Ukrajiny, ale neposkytl zbraně, které by ho urychlily

11/16/2023
Zatímco se svět soustředí na dění v Pásmu Gazy a boj Izraele proti radikalistům z Hamásu, boje pokračují i na Ukrajině. Ukrajinským vojákům se podařilo proniknout na levý břeh Dněpru, což potvrzují i zprávy z ruské strany: ukrajinské vojáky se tam prý podařilo zablokovat. „Je to úhel pohledu. Možná tam jsou zablokovaní, možná ne. Každopádně je to nesmírně zajímavý vývoj, Ukrajincům se podařilo překonat překážku, kterou představuje Dněpr,“ konstatuje zpravodaj Martin Dorazín. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:17

Novinář Čaban: Zdravotnictví stojí na přesčasech a lékaři musí dělat věci, kvůli kterým nestudovali

11/15/2023
Lékaři by opět měli sloužit maximálně 416 hodin přesčasů za rok. Novelu zákoníku práce, která ruší zamýšlené zdvojnásobení tohoto množství, ve středu projedná vláda. „Číslo v zákoníku není to podstatné. Sami ředitelé nemocnic připouštějí, že spousta lékařů dělá až 1,5 tisíc přesčasových hodin ročně. To je neuvěřitelné množství, které už může mít dopad na bezpečnost pacientů,“ upozorňuje komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:58

Schwarzenbergův odkaz je součástí identity TOP 09, říká předsedkyně strany Pekarová Adamová

11/14/2023
Strana TOP 09 má za sebou velmi intenzivní víkend. Nejprve prošla na sněmu částečnou obměnou vedení a jen pár hodin poté dostali její členové zprávu o úmrtí otce zakladatele a čestného předsedy Karla Schwarzenberga. Právě jeho odkazu je podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové nutné se dále držet. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:46

Studenti z hnutí Univerzity za klima: 17. listopadu nestačí jen vzpomínat. Podpora stávky je široká

11/13/2023
Den boje za svobodu a demokracii, který je připomínkou studentských stávek proti totalitním režimům, si část dnešních studujících sdružených v hnutí Univerzity za klima připomene rovněž stávkou. „Toto datum chceme využít k tomu, abychom ukázali, že nestačí jen vzpomínat,“ zdůrazňuje zástupce hnutí Jan Voves. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:19

Politolog: Přiznat si, že jsme unavení z války na Ukrajině, znamená rezignovat na vlastní bezpečnost

11/10/2023
Evropská komise doporučila členským státům, aby zahájily přístupové rozhovory s Ukrajinou. „Je to obrovské povzbuzení. Je otázkou, jak dlouho budou přístupová jednání trvat, ale pro Ukrajince je to důležitý vzkaz, že podpora pokračuje a dál kráčí k cíli, který si vytyčili na Majdanu,“ hodnotí politolog Alexander Duleba. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:01

Vystrčil: Konsolidační balíček je kompromis. Když na něm každému něco vadí, je to dobře

11/9/2023
Většina senátorů se postavila za vládní konsolidační balíček, který by měl snížit schodek státního rozpočtu a ozdravit veřejné finance. Pro jeho přijetí ale i tak debatovali téměř sedm hodin. „Balíček je výsledek kompromisu, skoro každému na něm něco vadí. Někdy se říká, že tak je to vlastně dobře, protože jste úspory správně rozdělil,“ konstatuje předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:56

S Trumpem by se do americké zahraniční politiky vrátil chaos, upozorňuje historik Lukeš

11/8/2023
Ukrajinští politici burcují svět, aby se nepřestával zajímat o válku, kterou proti jejich zemi vede Rusko. Tomu dosud země dokázala vzdorovat i díky vojenské pomoci Spojených států. „Ukrajina už není dominantním tématem médií, ale lidé, kteří o té pomoci rozhodují – prezident Joe Biden i Kongres včetně republikánů – naprosto chápou geopolitický význam americké pomoci Ukrajině. Jsem si jist, že bude pokračovat,“ říká profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:59

O výdajích na obranu nikdo nediskutuje, ale závazky ke školství šmahem porušujeme, říká pedagožka

11/7/2023
Na školství by mělo jít v příštím roce o necelé čtyři miliardy korun více než letos. Přesto učitelé a ředitelé škol otevřeným dopisem zákonodárcům varují, že peněz nebude dost a bude to mít vliv na kvalitu výuky. „Ve školství výrazně přibývá dětí. Do škol nastupují silnější ročníky a víc dětí přichází, než odchází. I když školství dostane o něco víc peněz, tak to nestačí na pokrytí stávajícího stavu,“ říká předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:06

Niedermayer: Zaspali jsme v modernizaci ekonomiky. Bez investic budeme mít elektřinu ještě dražší

11/6/2023
Zatímco většina zemí Evropské unie ekonomicky roste, byť třeba jen velmi pomalu, česká ekonomika klesá – ve třetím čtvrtletí letošního roku to podle předběžného odhadu bylo o šest desetin procenta. A v tomto ohledu je na tom Česko skoro nejhůř v Evropě. „Nedělal bych dalekosáhlé závěry z pár desetinek, ale je to důvod zpozornět. Krátkodobě to lze vysvětlit tím, že jsme země více postižená inflací,“ míní europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:02

Šéfredaktor Tabery: Smyslem Respektu je věřit v inteligenci čtenářů, ne se politicky profilovat

11/3/2023
Časopis Respekt má novou adresu. Jeho vedení se rozhodlo opustit vydavatelství Economia a věří, že po osamostatnění bude moci lépe reagovat na požadavky čtenářů. „Žádný titul se nemůže zastavit ve vývoji a spoléhat na minulost. V médiích je to neúprosné, s každým novým vydáním musíte pořád obhajovat tu kvalitu. Rád bych, abychom se posunuli obsahově, ale třeba i technologicky v publikování textů,“ říká šéfredaktor Erik Tabery. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:39

Znásilnění je u nás po vraždě nejpřísněji trestaný čin, ale i důkazně nejsložitější, tvrdí soudce

11/2/2023
Kauza exposlance Dominika Feriho zviditelnila téma sexuálního násilí a to, jak k němu přistupují české soudy. „Nemyslím si, že soudní praxi posouvají zejména mediálně sledované kauzy – více ji ovlivňují kauzy, kde se řeší složité či nové právní otázky,“ míní Ondřej Kubů, předseda senátu Krajského soudu v Českých Budějovicích. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:54

Ekonomika stále zpracovává drahé energie. Růst HDP v příštích letech nebude nijak zářný, míní expert

11/1/2023
Domácnosti šetří, poptávka po tuzemských výrobcích v zahraničí neroste a česká ekonomika se šesté čtvrtletí v řadě dostává do minusu. Podle nových údajů Českého statistického úřadu kleslo české HDP meziročně o 0,6 procenta, jak ovšem upozorňuje ekonom Michal Skořepa, velmi záleží na volbě ekonomického ukazatele. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:49

Nejsem vrchní cenzor. Mým úkolem je snížit procento lidí, kteří věří dezinformacím, říká Gregor

10/31/2023
I přes pravidelná varování odborníků před ničivou silou dezinformací mnozí lidé včetně některých politiků pomáhají s jejich šířením – jakýkoli pokus o boj s dezinformacemi se v jejich očích stává cenzurou. „Snažil jsem se politiky, kteří mě nazývali vrchním cenzorem, upozornit, že jako poradce nemohu ani nechci nic cenzurovat. Výsledkem bylo, že si mě na sociálních sítích zablokovali,“ popisuje poradce premiéra pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi Miloš Gregor. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:00