Polityka Insight Podcast-logo

Polityka Insight Podcast

News & Politics Podcasts >

Podcast Polityki Insight skupia się na najważniejszych wydarzeniach politycznych i gospodarczych, analizujemy krajowe, europejskie i globalne trendy. W specjalnej serii "Dwutakt Wyborczy" rozmawiamy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do polskiego Sejmu.

Podcast Polityki Insight skupia się na najważniejszych wydarzeniach politycznych i gospodarczych, analizujemy krajowe, europejskie i globalne trendy. W specjalnej serii "Dwutakt Wyborczy" rozmawiamy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do polskiego Sejmu.
More Information

Location:

Poland

Description:

Podcast Polityki Insight skupia się na najważniejszych wydarzeniach politycznych i gospodarczych, analizujemy krajowe, europejskie i globalne trendy. W specjalnej serii "Dwutakt Wyborczy" rozmawiamy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do polskiego Sejmu.

Language:

Polish

Contact:

0048502599552


Episodes

Wynik wyborów wciąż niepewny

5/24/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki próbują odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące wyborów europejskich. Szacki zauważa, że PiS wyraźnie przestraszył się Konfederacji, stąd radykalizacja w końcówce kampanii. Bobiński zastanawia się, czy sondaże stały się elementem marketingu politycznego i partyjnej walki. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:20:04

Jak się skończy pierwsza tura wyborów parlamentarnych

5/22/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym podsumowujemy kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem jest Robert Mazurek, dziennikarz RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który twierdzi, że z kampanii nie zapamiętamy nic szczególnego. Zapowiada, że polaryzacja polskiej sceny zaostrzy się przed jesiennymi wyborami. I nudno już nie będzie. O wielkie i mniejsze zmiany w polskiej polityce pyta Wojciech Szacki. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:24:51

Jak zbudować CPK i co zrobić z innymi lotniskami

5/17/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Adam Czerniak i Dominik Sipiński rozmawiają o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zadają sobie pytanie, jak zbudować nowe lotnisko, które mieszkańcom Polski ułatwi podróżowanie. Czerniak wskazuje, że budowa CPK jest zasadna, bo między Moskwą a Berlinem nie ma ważnego portu przesiadkowego. Sipiński apeluje, by CPK zostawić ekspertom i od inwestycji odsunąć polityków. Zapraszamy do słuchania. Raport Polityki Insight i kancelarii Baker McKenzie można...

Duration:00:16:51

Czy film i książka zmienią polską politykę

5/15/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym rozmawiamy o wpływie filmu Tomasza Sekielskiego na polską politykę i o rzekomych żydowsko-amerykańskich roszczeniach. Wojciech Szacki uważa, że zmieniają się relacje między partiami a Kościołem. Według Joanny Sawickiej to efekt słabnącej roli Kościoła katolcikego, choć zmiana jest powolna, a politycy głównego nurtu wciąż boją się atakować Kościół. Ryszard Łuczyn zastanawia się, kto skorzysta na antysemityzmie wciąż żywym w polskim społeczeństwie. W drugiej...

Duration:00:28:30

Nowa fala zbliżenia polsko-amerykańskiego

5/10/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Andrzej Bobiński rozmawia z Markiem Świerczyńskim o relacjach polsko-amerykańskich. Świerczyński uważa, że Polska chce być głównym sojusznikiem USA, choć z powodu potencjału politycznego, militarnego i ekonomicznego nie odgrywa znaczącej roli. Zastanawia się, jakie strategiczne korzyści owo zbliżenie przyniesie obu stronom. W drugiej części Marek Świerczyński rozmawia z wiceprezesem Raytheona Ralphem Acabą o nowej siedzibie firmy w Warszawie,...

Duration:00:27:54

Jażdżewski o polskiej scenie politycznej

5/8/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym gościmy Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego "Liberté!" i prezesa stowarzyszenia Wspólny Plan. Jażdżewski nie czuje się politykiem, choć chce zmieniać polityczną rzeczywistość. Twierdzi, że ludzie, którzy są w polityce od wielu lat pozbawieni są politycznego instynktu, a szansa na wygraną z PiS jest minimalna. Prowadzą Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:21:20

Wojsko Polskie frontem do narodu

5/2/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight rozmawiamy o paradnej armii, nowoczesnym Ministrze Obrony Narodowej i (niestety) niezbyt nowoczesnym sprzęcie. Marek Świerczyński opowiada o przygotowaniach do defilady 3 maja i jej promocji. Zastanawia się też, jaka polityczna przyszłość czeka Mariusza Błaszczaka. Prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:15:00

O euro i o suszy w Polsce

4/26/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight rozmawiamy o dwóch tematach, które nieproszone weszły do polskiej kampanii politycznej. Adam Czerniak opowiada o kosztach i korzyściach nieprzyjęcia euro przez Polskę. Leszek Baj zastanawia się, komu zagraża susza i jakie będą jej konsekwencje. Prowadzi Marek Świerczyński. Raport Polityki Insight "Polska bez euro" można pobrać ze strony https://www.politykainsight.pl/raporty/euro Zapraszamy do słuchania i lektury.

Duration:00:23:30

Scena polityczna po Pruchniku, przed Wspólnym Planem

4/24/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym rozmawiamy o tym jak antyżydowskie nastroje mieszają szyki obozowi władzy. Wojtek Szacki zastanawia się jacy ‘szatani’ byli w Pruchniku czynni. W drugiej części rozmowy Joanna Sawicka opowiada o Wspólnym Planie Bartłomieja Sienkiewicza i Leszka Jażdzewskiego. Oboje zastanawiają się czy wspólny plan obejmuje Donalda Tuska i w co mógłby się przerodzić jeżeli Koalicja Europejska nie wygra majowych wyborów. Do spekulacji namawia Andrzej Bobiński. Zapraszamy do...

Duration:00:22:14

Pęknięta wspólnota

4/19/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight rozmawiamy o polskiej wspólnocie, o nasilającej się polaryzacji i strajku nauczycieli. Wawrzyniec Smoczyński twierdzi, że w Polsce brakuje wspólnoty, że dopiero się rodzi. Ryszard Łuczyn opowiada, jaką wspólnotę chciałby zbudować PiS i jaką wizją odpowiada Platforma Obywatelska. O fundamenty społeczeństwa pyta Andrzej Bobiński.

Duration:00:29:48

Gdula o zadyszce sondażowej Wiosny

4/17/2019
More
Gościem Dwutaktu Wyborczego jest Maciej Gdula, kandydat Wiosny w wyborach europejskich. Gdula zastanawia się, kto będzie reżyserował Polskę po Jarosławie Kaczyńskim. Próbuje wyobrazić sobie, które ministerstwo mógłby objąć Robert Biedroń i przekonuje, że reakcja Wiosny na atak na LGBT+ nie była spóźniona ani nieskuteczna. Męczą go Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:33:03

Czy rząd mógłby wycofać się ustawy prądowej?

4/12/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Robert Tomaszewski opowiada o paradoksach ustawy prądowej i wieszczy katastrofę na rynku. Zapowiada też falę pozwów przeciw skarbowi państwa. Leszek Baj wskazuje, że niepewność regulacyjna wykańcza biznes i zmniejsza wiarygodność Polski. Próbuje zrozumieć Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:18:46

Kogo mobilizuje Kaczyński

4/10/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym rozmawiamy o pozycjach startowych w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Wojciech Szacki nie widzi billboardów na mieście i twierdzi, że prawdziwa kampania dopiero się rozpocznie. Joanna Sawicka oczekuje krajowych propozycji Koalicji Europejskiej. Szacki wyjaśnia również, dlaczego Jarkowe i piątka Kaczyńskiego działają. A Sawicka twierdzi, że mimo wszystko Koalicja wygra w maju. Pyta Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania

Duration:00:18:43

O kłopotach rządu z nauczycielami i modernizacją armii

4/5/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Andrzej Bobiński dyskutuje z Jackiem Kowalczykiem i Ryszardem Łuczynem o strajku nauczycieli. Zastanawiają się, na kim skupi się społeczny gniew za utrudnienia spowodowane protestem. Marek Świerczyński rozmawia z Adamem Bartosiewiczem, wiceprezesem WB Electronics, największej w Polsce prywatnej firmy zbrojeniowej. Bartosiewcz opowiada o przyszłości spółki, błędnych decyzjach resortu obrony i sztucznej inteligencji w wojsku. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:32:21

Bielan o kampanii europejskiej

4/3/2019
More
Gościem Dwutaktu Wyborczego jest Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i kandydat PiS w wyborach europejskich. Bielan opowiada o czynnikach, które wpłyną na wynik najbliższych wyborów. Mówi o walce o elektorat PSL, problemach Koalicji Europejskiej i szansach Kukiz'15. Na koniec prognozuje frekwencję, wynik wyborów i zastanawia się, kto będzie następnym szefem KomEur. Prowadzą Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki.

Duration:00:23:26

Amerykańskie wojska w Polsce | Bezpieczeństwo po brexicie

3/29/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Alexander Vershbow, b. zastępca sekretarza Generalnego NATO, opowiada o obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Brytyjski minister ds. bezpieczeństwa euroatlantyckiego Daniel Drake i James Rogers z ośrodka badawczego Henry Jackson Society mówią o bezpieczeństwie Europy po brexicie. Prowadzi Marek Świerczyński Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:32:35

Jak polaryzacja wpłynie na eurowybory

3/27/2019
More
W dzisiejszym Dwutakcie Wyborczym Wojciech Szacki rozmawia z Łukaszem Pawłowskim, prezesem Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Pawłowski uważa, że polska kampania do europarlamentu skupi się na problemach krajowych, a skrajnie prawicowa Konfederacja ma większe szanse na mandat niż Wiosna.

Duration:00:21:17

Czy budżet stać na piątkę Kaczyńskiego

3/22/2019
More
Rozmawiamy o budżecie i stanie finansów publicznych. Leszek Baj zastanawia się, jaka przyszłość czeka minister finansów Teresę Czerwińską. Adam Czerniak wyjaśnia, jak spowolnienie gospodarcze wpłynie na sytuację w Polsce. Prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:18:04

Trudne początki Wiosny

3/20/2019
More
"Dwutakt wyborczy" to nowa audycja Polityki Insight o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do polskiego Sejmu. Ryszard Łuczyn opowiada o europejskiej kampanii Wiosny i szansach na mandaty w Parlamencie Europejskim. Zastanawia się, dlaczego Wiosna przegapiła start kampanii i czy nadrobi straty. Prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.

Duration:00:20:25

Co dalej z brexitem | Ministerstwa spierają się o zamówienia publiczne

3/15/2019
More
W dzisiejszym podkaście Polityki Insight Paweł Wiejski zapowiada kolejne głosowania w brytyjskim parlamencie i zastanawia się, kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię. W drugiej części Wojciech Pawłuszko mówi o kulisach sporu o prawo zamówień publicznych. Według resortu obrony nowe regulacje nie uwzględniają potrzeb wojska. Prowadzi Marek Świerczyński.

Duration:00:20:44