Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Lidovec Navrátil: Nejsme vozidla, aby nás registrovali. Místo manželství mějme prostě partnerství

6/5/2023
Vyostřená debata poslanců nad návrhem zákona o manželství pro stejnopohlavní páry nekončí. Mělo by Česko následovat většinu unijních států, které tzv. manželství pro všechny mají uzákoněno? Předkladatelka novely Jana Pastuchová (ANO) požaduje narovnání právních vztahů v případě gayů a leseb, Jan Navrátil (KDU-ČSL) souhlasí, ale odmítá užití názvu „manželství“. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:55

Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů

6/2/2023
Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky spravedlivé důchody? Nebo by hodila vidle do mezigenerační solidarity? A byl by nový penzijní systém dlouhodobě financovatelný? Lukáš Matoška bude debatovat s autorem návrhu, vicepremiérem, ministrem a předsedou lidovců Marianem Jurečkou a stínovým ministrem práce a sociálních věcí, poslancem hnutí ANO Alešem Juchelkou. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:12

Buď budeme poslouchat plané sliby, nebo uděláme kroky, které navrhuji, hájí penzijní reformu Jurečka

6/2/2023
Vládou představená penzijní reforma naráží na odpor opozice i odborů. Zajistila by úprava penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) spravedlivé důchody? „Je to reforma, která myslí na udržitelnou budoucnost našich dětí i vnoučat,“ tvrdí autor návrhu, ale stínový ministr za ANO Aleš Juchelka odmítá, že by šlo o reformu s tím, že jde jen o parametrické změny. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:12

Politolog: Postoje Michailidu jsou srozumitelné, debatu ale ovládají zjednodušené představy

6/1/2023
Piráti hlasují o odvolání Jany Michailidu z vedení strany kvůli její účasti na Dnech antikapitalismu. Jsou postoje lidí, jako je Michailidu, která se hlásí k demokratickému komunismu, prospěšné, nebo nebezpečné? „Pokud někdo vyznává komunismus jako ideál, je to nebezpečné,“ míní filozof Daniel Kroupa. „Mnozí čeští publicisté se Michailidu vysmáli, že demokratický komunismus nemůže existovat. Není to pravda, je to důležitá a vlivná tradice,“ říká politolog Ondřej Slačálek. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:10

Volba nejvyššího ústavního soudce není spor politický, ale věcný, říká senátor Goláň

5/31/2023
O post nejvyššího ústavního soudce se ucházejí ústavní právník Jan Wintr, bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Jsou všichni tři kandidáti prezidenta kvalitní a zaslouží si podporu senátorů? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:40

Vítězství Erdogana je pro EU špatnou zprávou. Přístupové rozhovory bych uzavřel, říká europoslanec

5/30/2023
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil prezidentské křeslo. Má Evropa důvod ke spokojenosti, že povede zemi dalších pět let? „Pro Evropu by bylo lepší, kdyby vyhrál Kemal Kilicdaroglu. Ale musíme respektovat výsledek voleb,“ říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Pro Evropu je to špatná zpráva. Kdyby vyhrál jeho rival, bylo by možné přemýšlet i o obnovení přístupových rozhovorů s EU, což pod vedením Erdogana nebude možné,“ míní europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:45

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz byli mezi prvními gratulanty Recepu Tayyipu Erdoganovi k vítězství v prezidentských volbách

5/30/2023
Má Evropa důvod ke spokojenosti, že Turecko v příštích pěti letech nadále povede Erdogan? Nebo přístupové rozhovory s Ankarou, pozastavené před lety kvůli stavu právního státu, naznačují, že nelze očekávat prohlubování vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem? Debatovat budou europoslanec a místopředseda ODS, bývalý ministr obrany a zahraničních věcí a diplomat Alexandr Vondra a pirátský europoslanec, kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Moderuje Lukáš Matoška. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:33

Sedmiletý mandát pro nejvyššího státního zástupce? S tím svou vizi neprosadí, tvrdí šéf unie žalobců

5/29/2023
Novela zákona o státním zastupitelství zkracuje dosavadní desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce na sedm let bez možnosti opakování. Posiluje norma dostatečně nezávislost státního zastupitelství a eliminuje riziko politických tlaků na něj? Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna změnu kritizuje a zachoval by stávajících 10 let, politický náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav z ODS považuje novou lhůtu za dostatečnou. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:56

K sudetoněmeckému sdružení zůstaňme obezřetní, míní Macinka. Jejich snahy jsou nezištné, říká Herman

5/26/2023
Prezident Petr Pavel sklidil kritiku svého předchůdce Václava Klause a části opozice za to, že poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení česko-německých vztahů. Je Pavlovo ocenění na místě? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:13

Posílit práva poškozeného v trestním řízení? Kde je msta, vzniká další zlo, varuje advokát Vlk

5/25/2023
Soud po 13 letech podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů z Vítkova. Rodina, kterou napadli, s rozhodnutím nesouhlasí. Měla by se posílit práva obětí při rozhodování o trestu? „Ano měla,“ míní advokátka Klára Kalibová, zakladatelka neziskové organizace In Iustitua. „Až změníme filozofii přístupu k tomu, co chceme od trestu, můžeme kvalifikovaně říci ano, nebo ne. Ze zkušeností ale vím, že tam, kde je msta, vzniká jenom další zlo,“ říká advokát Václav Vlk z Unie obhájců. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:03

Vyšší poplatek za pohotovost nepomůže, víc lidí si pak bude volat rychlou, varuje Gajdůšková

5/24/2023
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS vrátil do hry úvahy na zvýšení poplatku za pohotovost v nemocnicích. Pomohlo by s přetížeností pohotovostí a odradilo pacienty, kteří je zneužívají? „Když jsou věci levné, tak se zneužívají,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. 1. viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD) je přesvědčena, že poplatky žádný přínos nikomu nepřinesou. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:01

Zestátnění části ČEZu? Vedlo by to ke konci pražské burzy, varuje ekonom

5/23/2023
Vláda před několika dny schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, který otevírá cestu k zestátnění energetické skupiny ČEZ. Je potřeba kvůli energetické soběstačnosti restrukturalizovat a rozdělit ČEZ na státní a soukromou část? „Určitě ne,“ míní ekonom společnosti Capitalinked Radim Dohnal. „Je to účelné. Nemusí se to týkat plné kontroly ČEZu, ale přinejmenším strategických částí,“ reaguje energetický analytik Jiří Gavor. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:29

Výpočty odborářů jsou poplašná zpráva, říká Nerudová. Vycházíme z reality života, obhajuje je Samek

5/22/2023
Odboráři tvrdí, že kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde ročně o 152 800 korun. Vláda i někteří ekonomové tato čísla odmítají jako nadsazená. „Ty výpočty nejsou správné a pochybuji, že je dohromady dával ekonom, protože jsou v nich hrubé nesrovnalosti,“ v Pro a proti říká ekonomka a bývalá předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek na správnosti čísel ale trvá. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:39

Krátkodobě firmy mohou mít problémy, ale dlouhodobě se i jim zvýšení daní vyplatí, věří Nový

5/19/2023
Vláda se chystá zvýšit daně firmám. Odůvodňuje to tím, že jim stát v období epidemie a energetické krize pomohl a že je čas na oplátku státu pomoci s veřejnými financemi. Zhorší konsolidační balíček konkurenceschopnost českých firem? Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj věří, že ano a negativně ovlivní i aktivity zahraničních investorů. Miloš Nový (TOP 09) vnímá negativní dopady balíčku jen jako krátkodobé. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:29

Delší povinná školní docházka se státu vyplatí, míní Gazdík. Kontraproduktivní, namítá ředitel školy

5/18/2023
Zrušení deváté třídy na základní škole a povinné dvouleté studium na škole střední. Tak chce ministr školství Mikuláš Bek (STAN) modernizovat vzdělávací systém. „Nebude to ku prospěchu věci. Na středních školách ta myšlenka velké nadšení nevyvolává,“ říká místopředseda Unie školských asociací Jiří Nekuda. „Jsme v době, kdy musíme změnit obsah vzdělávání. Pakliže uvažujeme o prodloužení povinné školní docházky, teď je ten správný čas,“ myslí si poslanec Petr Gazdík (STAN). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:32

Farmaceutické firmy odmítají plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP09 , aby měly povinnost držet zásoby léčiv až na dva měsíce

5/17/2023
Zabránil by ministerstvem zamýšlený postup výpadkům léků, nebo by problém ještě prohloubil a léčiva zdražil? A jak do budoucna zajistit celoevropský dostatek léků? Diskutovat budou náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček a výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. Moderuje Karolína Koubová. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:15

V případě výpadku získáme čas pro zajištění léčiv z jiných zdrojů, hájí Válkovu novelu jeho náměstek

5/17/2023
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chystá novelu, která by nařídila farmaceutickým firmám povinnost držet dvouměsíční skladové zásoby léků. Zabrání úprava výpadkům v dodávkách léků na českém trhu? „Nezajistí dostupnost všech léků, ale zkrátí dobu nedostupnosti a zlepší obecně přístupnost léčiv pro pacienty,“ říká náměstek ministra Jakub Dvořáček. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:34

Pokud chceme zachovat české vinařství, měli bychom mít daně jako v Unii, míní daňový poradce

5/16/2023
Vinaři ještě nemají ohledně nezdanění vína vyhráno. Vláda s nimi bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) ještě jednat. Měla by zůstat spotřební daň na tzv. tichá vína nulová? „Určitě neměla. Jsou tady fiskální důvody a je to nespravedlivé vůči ostatním producentům v agropotravinářské vertikále,“ míní Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. „Z hlediska konkurenceschopnosti v rámci EU by i naši vinaři měli mít spotřební daň nulovou,“ oponuje daňový expert Michal Jelínek. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:50

Rychetský nechválil změnu valorizace penzí, ale jednotu prezidenta a vlády, věří právník Rozehnal

5/15/2023
Hnutí ANO kritizuje mediální výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten uvítal podpis prezidenta pod novelou valorizace důchodů. Zpochybňuje soudce nezaujatost Ústavního soudu? Výroky které se přímo týkají toho, o čem Ústavní soud rozhoduje nebo může rozhodovat vhodné nejsou, tvrdí znalec ústavního práva Aleš Gerloch. Advokát Aleš Rozehnal namítá, že se předseda vyjadřoval k naprosto nesouvisející části toho, čím se bude Ústavní soud zabývat. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:23

Vlády, které dělaly velké reformy, nikdy moc populární nebyly, připomíná politoložka Shavit

5/12/2023
Vláda Petra Fialy (ODS) na dvouhodinové tiskové konferenci představila reformu veřejných financí a důchodů. Ukázala, že umí přesvědčivě komunikovat i tak nepopulární opatření jako škrty a zvyšování daní? Vládní mluvčí věří, že ti, kteří vládu volili, také reformy přijmou. Politoložka Anna Shavit upozorňuje, že popularita vlády, která dělá radikální reformy, obecně bývá menší. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:29