Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Měl by se Pavel Simon stát ústavním soudcem?

9/27/2023
Některými senátory zpochybňovaný adept na ústavního soudce Pavel Simon Českému rozhlasu řekl, že zatím neslyšel žádný argument, kvůli kterému by se kandidatury měl vzdát. Diskvalifikuje soudce Nejvyššího soudu Simona to, že mu Ústavní soud zrušil několik rozsudků? Nebo se senátoři pouští na tenký led, když zpochybňují Simonovy verdikty? Diskutují senátoři Zdeněk Hraba ze senátorského klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska z uskupení Senátor 21. Moderuje Lukáš Matoška. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:11

Je Elon Musk pro lidstvo přínosem, nebo nebezpečím?

9/26/2023
Přes síť X ovlivňuje názory stovek milionů lidí, je technologický vizionář, schází se se světovými lídry. Přisvojuje si Elon Musk společenskou a politickou moc, která mu nepřísluší? „Ano. Jedna věc je ovládat technologické věci a druhá zacházet se sociální sítí, která je svého druhu nejsilnějším informačním médiem na světě,“ míní amerikanista ze serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž. „Ten vliv mu rozhodně přísluší,“ nesouhlasí komentátor Lidových novin Štěpán Hobza. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:36

Těžba lithia v Česku

9/25/2023
Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel v okolí Cínovce v Krušných horách, nezlomila je ani návštěva premiéra s ministry. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a pro Česko strategickou surovinu začít zpracovávat? Dělá pro to kabinet Petra Fialy dost? Diskutují starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda a zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:59

Režisérka Agnieszka Holland na černé listině polské vlády

9/22/2023
Polská vláda přirovnala k nacistické propagandě film Hranice Agnieszky Holland, který zobrazuje příběh tisíců běloruským režimem zneužitých uprchlíků snažících se dostat přes polskou hranici do Evropy. Je kritika, které čelí režisérka, odůvodněná? „Film má jasnou politickou misi,“ tvrdí komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol. „Není to kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ oponuje reportér serveru Seznam Zprávy Filip Harzer. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:20

Mají se pacienti kvůli novele zákoníku práce, která zdvojnásobuje počty přesčasů lékařů, bát přepracovaných mladých doktorů a snížení kvality zdravotní péče?

9/21/2023
Nebo se novelou jen legalizuje běžná praxe v nemocnicích, které mnohdy bez přesčasů lékařů nedokáží zajistit provoz? Debatovat s Lukášem Matoškou budu s předsedou Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví Romanem Krausem z ODS, bývalým ředitelem dvou brněnských fakultních nemocnic u sv. Anny a nemocnice Brno. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:16

Lékaři a přesčasy. Mají se pacienti bát?

9/21/2023
Mladí lékaři varují, že pokud se s nimi ministerstva práce a zdravotnictví nedohodnou na novele zákoníku práce, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, nebudou další přesčasy sloužit. „Je to nekoncepční řešení. Z hlediska přetěžování personálu to jen prohloubí situaci,“ říká předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda. „De facto se nic navíc sloužit nebude. Zůstane stav, který je. Jen se to bude jinak vykazovat,“ nesouhlasí senátor Roman Kraus (ODS). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:29

Volební favorit Smer. Mířilo by Slovensko s Ficem stále na Západ?

9/20/2023
Smer Roberta Fica zůstává necelé dva týdny před parlamentními volbami favoritem, jak vyplývá z posledních průzkumů. Znamenalo by Ficovo vítězství odklon Slovenska od Západu? „Podobně se strašilo, když Georgia Meloniová měla v Itálii nakročeno k vítězství. Hovořilo se téměř o návratu fašismu,“ tvrdí politolog Lukáš Valeš. „Itálie je úplně jiný příběh. Nebyla součástí sovětské zóny,“ oponuje Petr Havlík (ODS). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:39

Sněmovna kolbištěm. Patří emoce do politiky?

9/19/2023
Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO) na adresu ministra Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Ano. Můžeme spolu diskutovat, můžeme nesouhlasit, ale musíme zůstat slušní,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle kolegy Karla Havlíčka (ANO) každá akce budí reakci. „Pokud pan Dvořák řekl, že Andrej Babiš lže, krade a dělá špinavou práci, dostal na politickém kolbišti, což je Sněmovna, tvrdou odpověď,“ říká. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:53

Nastává soumrak herních automatů a kasin?

9/18/2023
Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:39

Česko bez léků. Změní to připravovaná novela?

9/15/2023
30 tisíc balení penicilinu dorazilo tento týden do Česka. Jedná se o druhou část z 300 tisíc přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale stále nejsou k dostání. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má především zajistit rovnoměrnou distribuci léků. Je krize opravdu zažehnána? „Novela ruší chráněný distribuční kanál,“ kritizuje připravovanou legislativu Marek Hampel. „Zavádí striktní ochranný model pro výrobce, distributora i lékárnu,“ oponuje Jakub Dvořáček. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:25

Měl by se vrátit český velvyslanec do Moskvy? Diskutují Alexandr Vondra a Ondřej Kolář

9/14/2023
České ministerstvo zahraničí zvažuje návrat velvyslance do Moskvy. Následovalo by tak příkladu západních zemí jako Německa a Británie, Spojených států či Dánska. Je to v zájmu České republiky? „Ano, měla by poslat velvyslance do Moskvy,“ myslí si europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Z mého pohledu ne,“ nesouhlasí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:53

Novela penzijního zákona je změna do hezkého počasí, říká prezidentův poradce Marek

9/13/2023
„Vláda otálí s důležitými změnami a my ztrácíme konkurenceschopnost.“ Po zaměstnavatelských svazech se s tímto upozorněním v otevřeném dopise obrátili na premiéra Petra Fialu i exportéři. Může současná vláda podnikat razantnější ekonomické reformy? V Pro a proti diskutují ekonomický expert ODS Jan Skopeček a poradce prezidenta a hlavní ekonom Deloitte David Marek. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:04

Porevoluční očista soudcovského stavu byla dostatečná, říká soudkyně Brožová. Marvanová nesouhlasí

9/12/2023
Předlistopadová profesní minulost soudců by se podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy neměla znovu prověřovat, oslabilo by to důvěru v právo a instituce. „Pokud někdo kandiduje na funkci, jako je ústavní soudce, logicky mohou padat otázky na celý jeho život. Nerozdělovala bych to na před a po roce 1989,“ říká nezávislá senátorka Hana Kordová Marvanová. „Pokud jde o paušální prověřování soudců, už není co prověřovat,“ míní bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:07

Je to jako koupit si Ferrari a jezdit s ním do Lidlu, říká k nákupu stíhaček F-35 exministr Zaorálek

9/11/2023
Ministerstvo obrany dokončuje vyjednávání o jedné z největších investic v historii české armády – nákupu amerických stíhaček F-35. Opozice si stěžuje, že od ministerstva nemá dost informací a obviňuje ho, že si nepočíná transparentně. „Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku,“ tvrdí místopředseda Sociální demokracie (dřív ČSSD) Lubomír Zaorálek. „Postupuje přesně tak, jak je mu umožněno,“ oponuje Jan Hofmann (ODS). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:40

Jde to s platy učitelů od deseti k pěti? Debatují pedagožka a poslankyně

9/8/2023
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) začátkem školního roku čelí otázkám, jak chce zajistit kvalitu vzdělávání a slibovaný růst platů učitelů s navrhovaným rozpočtem. Ten oproti loňskému roku počítá pro jeho resort s poklesem o 11,6 miliardy. Porostou platy učitelů na zákonem daných 130 procent průměrné mzdy? „Peníze se na to nenajdou,“ tvrdí pedagožka Petra Mazancová. „Ještě bych neházela flintu do žita,“ reaguje poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:25

Ztrácí papež kvůli postoji k Rusku důvěryhodnost? Duel filozofa Kroupy a kněze Hurta

9/7/2023
Nedávná prohlášení papeže Františka o imperiální minulosti Ruska jako zemi velké kultury a lidskosti vyvolala nevoli na Ukrajině i v dalších zemích. Přichází tím papež o důvěryhodnost? „Ano a obávám se, že je to součást nešťastné zahraniční politiky Vatikánu, za kterou papež nese odpovědnost,“ míní filozof Daniel Kroupa. „Doufám, že ne. Je vidět, že papež František při své improvizaci může šlápnout vedle, ale také, že se umí omluvit,“ upozorňuje kněz a publicista Josef Hurt. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:08

Potraviny nezlevňují. Mohou to výrobci ovlivnit?

9/6/2023
Řada velkých potravinářských firem skončila v minulém roce s rekordními zisky. Premiér Petr Fiala (ODS) je nyní vyzval, aby zlevnily. Obchodníci ale popírají, že by jejich výdělky byly vysoké natolik, aby mohli ceny upravovat. Dovolují zisky potravinářů výraznější zlevnění produktů? „Energie se sice uklidnily, ale nesnížily se všechny vstupní náklady,“ míní šéfka potravinářů Dana Večeřová. „Budu na ně vyvíjet neformální tlak,“ připravuje se ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:14

Pospíšil a kauza Dozimetr. Má europoslanec a náměstek pro kulturu rezignovat?

9/5/2023
Pražské opoziční uskupení Praha Sobě žádá rozpuštění krajské buňky TOP 09 a rezignaci Jiřího Pospíšila na post náměstka pro kulturu i europoslance kvůli jeho roli v korupční kauze Dozimetr, na kterou upozornil Deník N. Měl by Pospíšil odejít z politiky? „Ano, definitivně,“ říká pražský zastupitel Adam Scheinherr (Praha Sobě). „Určitě ne. I přesto, že je vždy připraven ctít presumpci viny. Ale v tomto případě se o žádné vině nemůžeme bavit,“ míní poslanec Michal Zuna (TOP 09). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:26

Koupí zásobníků plynu získáme jistotu, míní Matoušek. Stát ale neumí podnikat, nesouhlasí Koblovský

9/4/2023
Vláda Petra Fialy rozhodla v utajeném režimu, že za 360 milionů eur (v přepočtu za 8,5 miliardy korun) koupí společnost RWE Gas Storage, která vlastní šest podzemních zásobníků plynu. Premiér akvizici zdůvodňuje nutností získat kontrolu nad zacházením s plynem. Přinese odkup větší energetickou bezpečnost státu? „Lepšího zabezpečení docílíme lepší regulací,“ navrhuje právník Koblovský. „Stát ale získá zdravou ziskovou firmu,“ podotýká Jiří Matoušek ze společnosti Centropol. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:11

Rubiales si odsouzení sexuálního predátora nezaslouží, hodnotí kauzu šéfredaktor Reflexu

9/1/2023
Polibek při světovém šampionátu ve fotbale žen v Sydney vyvolal kauzu, kterou řeší nejen celé Španělsko, ale i mezinárodní sportovní a lidskoprávní organizace. Předseda španělského fotbalového svazu Luis Rubiales byl obviněn ze sexuálního násilí po tom, co při dekorování mistryně světa po finálové výhře nad Anglií objal a políbil na rty hráčku španělského týmu Jennifer Hermosovou. FIFA i španělský fotbalový svaz ho vyzývají k rezignaci. Rubiales ale provinění odmítá. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:55