Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Výborný: Máme tu jednoznačný oligopol u řetězců i potravinářů. Činnost antimonopolního úřadu selhává

12/8/2023
Potraviny zdraží od Nového roku o pět až deset procent, a to i přesto, že od stejného data má u jídla klesnout DPH o tři procentní body. Obchodníci tvrdí, že za to mohou stále stoupající náklady a vyšší ceny dodavatelů. Ti tvrdí, že právě prodejci nasazují často nemravné ceny. Přístup nákupních řetězců také vadí ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), podle kterého jen mlží, aby nemusely zlevnit. Kdo tedy může za drahé jídlo? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:54

Nový Hlavák? Návrh bourá historickou budovu a nesplňuje zadání, hodnotí architekt Podrázský

12/7/2023
Návrh na přestavbu haly hlavního nádraží v Praze, který počítá mimo jiné s demolicí části brutalistní budovy ze 70. let a vybudováním nové dřevěné konstrukce, budí emoce. Podle architekta Tomáše Podrázského není nejšťastnějším řešením. „Nelíbí se mi, že se bourá historicky cenná budova, a také mi vadí nedodržení soutěžních podmínek,“ říká. „Je důležité koukat se na to z širších urbanistických hledisek. Návrh jsme vybrali jako nejvhodnější,“ nesouhlasí architekt Jakub Cigler. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:40

Česko a euro. Komu pomůže a komu ublíží?

12/6/2023
Přijetí společné evropské měny dlouhodobě většina společnosti nepodporuje. Požadavek na vstup do eurozóny nyní zdůrazňují především podnikatelé. Je pro nás euro výhodné? „České národní bance při snaze bojovat s inflací pomáhal volný měnový kurz,“ uvádí v Pro a proti ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Inflace je v Česku více než dvojnásobná proti eurozóně,“ nesouhlasí exministr Pavel Drobil (ODS). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:18

Najděme motivované lékaře, kteří pohotovosti chtějí sloužit, a slušně je zaplaťme, míní šéf praktiků

12/5/2023
Protest lékařů by měl díky dohodě s ministerstvem na zvýšení platů skončit v pátek. Personální situace nemocnic je ale stále napjatá. Pomohlo by, kdyby na pohotovostech začali víc sloužit praktičtí lékaři? „Víc než půlka praktiků tam slouží. To není vzhledem k tomu, jak je zdecimovaná primární péče, špatné číslo,“ míní šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Někteří se na službách podílí, ale je jich výrazná menšina,“ říká ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:41

Prolomení bankovního tajemství kvůli dávkám

12/4/2023
Sociální dávky by měly být od nového roku prý vypláceny efektivněji. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zavádí kontroverzní změnu, kdy banky budou mít povinnost sdělovat úřadům práce údaje o bankovních účtech žadatelů. Jde o zásadní průlom do ochrany osobních údajů a bankovního tajemství? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:45

Europoslanci zamítli návrh na omezení pesticidů. „Ignoroval by rozdíly mezi zeměmi,“ říká šéf svazu

12/1/2023
Černý den pro životní prostředí a společnost. Za takový označila rakouská europoslankyně za Zelené Sarah Wienerová den, kdy Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci v členských zemích snížit do roku 2030 na polovinu. Jde skutečně o tak špatnou zprávu pro biodiverzitu a zdraví občanů, nebo o rozumné rozhodnutí, protože zemědělci i bez stanovování mezních hranic sami snižují při pěstování použití chemie? Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:36

Zneužily odbory učitele při pondělní stávce?

11/30/2023
Spolek Učitelská platforma obviňuje vedení odborů, že zneužilo pondělní stávku kantorů pro svůj prospěch. „Demonstrace na Malostranském náměstí o školství nebyla skoro vůbec. Protestovalo se proti věcem, které nevíme, zda můžeme nebo chceme změnit,“ vysvětluje členka vedení spolku Jana Servusová. Šéf odborů Josef Středula zneužití stávky odmítá. „Učitelská platforma není odborovou organizací. O stávce rozhodla ČMKOS ve spolupráci se školskými odbory,“ říká. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:21

Vítězství Nizozemce Wilderse je i naše selhání. Je to budíček, shodují se senátoři Láska a Hraba

11/29/2023
Volby v Nizozemsku vyhrál politik, který otevřeně požaduje vystoupení země z Evropské unie. Přestože bude mít Geert Wilders zřejmě hodně práce se složením vládní koalice, na protiunijní rétoriku údajně nezanevře. Jaké dopady to bude mít na evropskou politiku? V Pro a proti diskutují senátoři Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska, předseda klubu SEN 21 a Pirátů. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:22

Jak na dezinformace? Vyvracet, nebo ne?

11/28/2023
Vláda spustila novou kampaň pro boj s dezinformacemi. Místo vypínání webů sází na vzdělávání lidí. Jsme v hybridní válce, nebo jde o zavádějící termín a snaze čelit lživým a manipulativním narativům neprospívá? „Hybridní válka je příliš široký pojem. Neumožňuje určit jasné priority,“ míní ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakub Eberle. Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové nesouhlasí. „Jakýkoliv konflikt v minulosti obsahoval i hybridní rovinu,“ připomíná. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:29

Vidíte, jak roste chudoba, říká odborářka. Nevykreslujme Česko jako spálenou zem, oponuje ekonom

11/27/2023
Odboráři kritizují vládní konsolidační balíček, důchodovou reformu nebo ceny energií. Jsou jejich požadavky opodstatněné? Jaký dopad mohou mít na českou ekonomiku? Ministři i premiér tvrdí, že důvodům stávky nerozumí. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila jsou požadavky odborů nesrozumitelné. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:17

Nová kárná řízení soudců a žalobců nebezpečně posilují vliv ministra na justici, varuje soudce

11/24/2023
Soudci, státní zástupci nebo exekutoři by v kárných řízeních měli být nově konfrontováni ve dvoustupňovém řízení. Zavádí to novela ministerstva spravedlnosti, která má za cíl zvýšit efektivitu řízení týkajících se představitelů justice. Obsahuje ovšem také další změny, před kterými varují jak soudci, tak žalobci. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:30

Města a boj proti vizuálnímu smogu

11/23/2023
Ze stanice metra Jiřího z Poděbrad se stala atrakce kvůli tomu, že tam po rekonstrukci chybí reklamní plochy. Mnozí lidé volají po odstranění poutačů i z jiných míst ve veřejném prostoru. „Eliminovat kvantitu, zvyšovat kvalitu a cenu by mělo jít,“ míní designérka Veronika Rút Fullerová. Podle prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marka Pavlase má reklama ve veřejném prostoru své místo. „Je potřeba najít správnou míru, s jakou ji používat,“ říká. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:00

Výše platu už nebude tabu

11/22/2023
Firmy by podle chystané novely zákoníku práce měly zaměstnanci povinně dávat informaci ohledně platu a mezd kolegů na stejné pozici. Pomůže to ke zmírnění rozdílu v odměňování mužů a žen? Nebo vyvolá dusno v pracovních kolektivech a vlnu žalob na zaměstnavatele? S Janem Bumbou debatují předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš a europoslanec Pirátské strany Mikuláš Peksa. Pořad vysíláme v repríze. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:28

Zajistí Jurečkova důchodová reforma důstojné stáří, nebo odsoudí budoucí důchodce k živoření?

11/21/2023
Debatovat budou ekonomka a bývalá předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová a bývalý premiér a ministr práce a sociálních věcí a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla ze SocDem. Moderuje Karolína Koubová. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:19

Jurečkova důchodová reforma

11/21/2023
Penzijní reforma, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), počítá se zvýšením důchodového věku i zpomalením růstu nových penzí. „Je to nutné řešení k tomu, aby mladá generace, generace Husákových dětí, v budoucnu měla nějaký důchod,“ říká ekonomka Danuše Nerudová. „Ministr Jurečka vytváří systém, který je sociálně neudržitelný a nepřijatelný,“ reaguje expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (SOCDEM). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:32

Jestli chceme svět dohnat, musíme utíkat rychleji než běžec před námi, míní podnikatel Wichterle

11/20/2023
Německý Die Welt označil Česko za „nemocného muže Evropy”. Komentuje tak špatnou kondici české ekonomiky, která podle deníku nutně potřebuje změny. Je takové hodnocení spravedlivé? A dělá vláda dost pro to, abychom nemocným mužem nebyli? Ptáme se ministra dopravy Martina Kupky z ODS a průmyslníka Martina Wichterleho. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:49

Jak důležitý je v současnosti hlas mladých lidí bojujících za zlepšení klimatických podmínek?

11/17/2023
Dnes vrcholí třídenní stávka Univerzit za klima. Vysoké školy se do protestu zapojily symbolicky u příležitosti výročí sametové revoluce. Na protestech byly vidět i transparenty parafrázující hesla ze 17. listopadu 1989 a podle Mariany Müllerové z hnutí Univerzity za klima navazují i na to, za co bojovali naši předchůdci v roce 1989. „Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí.“ Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:24

Zavírají nám silná prohlášení některých českých politiků dveře k důležitým zahraničním partnerům?

11/16/2023
Zrušená cesta premiéra Petra Fialy (ODS) do Nigérie nebo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) do Saúdské Arábie vyvolávají otazníky nad českou zahraniční politikou. „Neměli bychom z toho dělat vědu, jsou to ale signály, které bychom do budoucna měli vzít v potaz,“ míní exministr zahraničí Tomáš Petříček (SOCDEM). „Je to signál, podle kterého se budeme dál v zahraniční politice chovat. Zrušená cesta může být obnovena,“ říká poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:55

Zálohy na PET lahve. Zbytečnost, nebo úleva pro přírodu?

11/15/2023
Proti záměru ministerstva životního prostředí zavést zálohy na PET lahve a plechovky od nápojů se zdvihl silný odpor. Argumenty proti tomuto kroku vznášejí obce, obchodníci nebo zpracovatelé odpadů. Dává zálohování PET lahví a plechovek ekologický a ekonomický smysl? Hosty Pro a proti byli vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na ministerstvu životního prostředí David Surý a místopředseda Svazu měst a obcí a starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:21

Podaří se ministrovi školství Bekovi ještě odvrátit stávku ve školách?

11/14/2023
Zeptáme se místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Markéty Seidlové a poslankyně ODS Renáty Zajíčkové. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:22