Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Twitter:

@yenisafak

Language:

Turkish

Contact:

+90(212) 612 29 30


Episodes

Ahmet Ulusoy: TÜİK’in tarımsal istatistikleri

11/20/2018
More
TÜİK istatistik alt yapısı gelişmiş, veri tabanı çok iyi bir kurum.Akademisyenlere, çiftçilere, siyasetçilere ve uluslararası topluma kullanabilecekleri sağlıklı verileri sunmada çok başarılı.Aynı şeyleri tarım istatistikleri için söylememiz mümkün değil.

Duration:00:05:02

Bülent Orakoğlu: Suudi Kralı ve Veliaht Prensi Mekke ve Medine’nin hizmetkarları mı?

11/20/2018
More
Gazeteci Cemal Kaşıkçı, İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Suudi devleti içinde legal ve özel olarak oluşturulan bir ayağı dışarıda bir ayağı içeride organize bir yapı tarafından planlı şekilde tuzağa çekilerek vahşice katledildi. Kaşıkçı'nın öldürüldüğünün Riyad yönetimi tarafından itiraf edilmesinin ardından atılan adımlar Suudi yönetiminin tepesindeki panik havasını gözler önüne serdi.

Duration:00:05:46

Ergün Yıldırım: İttifaklar, adaylar, Erdoğan’ın hamleleri

11/20/2018
More
CHP ve İyi Parti arasında yoğun temaslar devam ediyor. Mersin, Antalya ve Manisa'da ittifak kesin gibi. Diğer şehirlerde de zaman içinde bu ittifaklar netleşecek. Bu ittifakın en önemli amacı Ak Parti ve MHP'yi yenilgiye uğratmak. Bütün seçim stratejileri Ak Parti'yi başarısızlığa uğratmaya dayanıyor.

Duration:00:04:49

Kemal Öztürk: ‘Kentli dindar seçmen’ kimdir?

11/20/2018
More
Sosyolojideki yeni bir sosyal katman oluşumuna şahitlik ediyoruz. ANAR Başkanı İbrahim Uslu buna, “kentli muhafazakar seçmen” diyor. Ben bunu “kentli dindar seçmen” diye değiştirmeyi teklif ediyorum.

Duration:00:05:18

Mustafa Kutlu: Arabası var ama ruhu yok

11/20/2018
More
Bir usta tahta kaşık yapıyor. Bir ayda kaç düzine yapabilir? Diyelim on düzine, on da siz koyun yirmi olsun.Makina bir ayda milyonla metal kaşık üretir. Tahtanın metal ile, ustanın makina ile yarışması muhaldir.

Duration:00:05:17

Özlem Albayrak: Erken bir seçim analizi

11/20/2018
More
Türkiye yerel seçim sathı mailine girdi. Gerçi henüz sadece aday adaylıkları belirlendi, bu yazının yazıldığı saatlerde adayları kamuoyunun dikkatine sunulan tek parti MHP'ydi. Henüz yani siyaset arenasında ciddi bir hareket yok, ama sosyal ve konvansiyonel medyalarda isim tahminlerine, üç büyük şehir totolarına çoktan başlandı bile.

Duration:00:05:58

Taha Kılınç: Kâbe Baskını

11/20/2018
More
Mescid-i Haram'da o sabah her şey normal ve sıradan görünüyordu. Müezzin Abdulhafîz Havh ezanı okumuş, adet olduğu üzere de 15 dakika sonra kâmet getirerek Müslümanları farza davet etmişti. 55 yaşındaki kıdemli imam Şeyh Muhammed Subeyyil, Tevbe suresinden ayetler okuyarak namazı kıldırdıktan sonra, her zaman yaptığı gibi seccadesinin üzerinde kısa bir süre tesbihatla meşgul olmuştu.

Duration:00:06:41

Tamer Korkmaz: Kaşıkçı, Kushner, Kashiwagi!

11/20/2018
More
Donald Trump mı; Kushner'ından yakalanmış vaziyette! Cemal Kaşıkçı'nın da yer aldığı “İnfaz Edilecek Suudi'lerin Listesi”ni hazırlatıp CIA'e veren şahsın, Trump'ın Yahudi damadı Jared Kushner olduğu kesindir. Cemal Kaşıkçı'yı katletme planını yapan CIA, dehşetengiz cinayeti “Suudi Hanedanı'nda konuşlanmış” ABD'ye çalışan İnfaz Timi'ne uygulattı.

Duration:00:05:45

Yasin Aktay: Kitap okumuyorsak bu fuarlar ne?

11/20/2018
More
Kitap okuma alışkanlığımızın giderek kaybolduğuna dair sürekli şekva eden bir yanımız var. İnternet, sosyal medya televizyon ve yeni sosyalleşme biçimlerinin kitap okumaya bir yer bırakmadığı tespitini haklı çıkaracak çok veri var.

Duration:00:06:37

Yaşar Süngü: Komşu ile dargınlık lüks, barış zorunludur

11/20/2018
More
Sıralama özelden başlar genele doğru yayılır; tıpkı suya atılan bir taşın suda oluşturduğu halkalar gibi.İnsanın ilk koruması, kollaması düşünmesi gereken varlık önce kendisidir, sonra anne babasıdır, sonra ailesidir, sonra akrabalarıdır sonra komşularıdır vs vs devam eder.

Duration:00:05:01

Fatma Barbarosoğlu: Mahalle bitti, “sanal sokak” karşılaşma mekanı olacak mı?

11/20/2018
More
I-15 Kasım Perşembe. Merhum Kürşat Bumin'in cenazesi için metro, Marmaray, metro sonra taksiye binerek Bebek Camii'ne vasıl olmak üzere yola çıkıyorum. Kendini fena halde ilkbahar gibi hissettiren güz, birden kış olarak göründü perşembe sabahı. Kış cenazeleri neden bilmem beni çok başka türlü sarsar. Merhumu kara toprağın kara bağrına emanet edişe, derin bir üşüme ve titreme eşlik eder.

Nedret Ersanel: Cereyanlar, akımlar, kuranderler…

11/20/2018
More
Akla ne geliyorsa daha fazlası...Türk Akım; ekonomik, enerjik, mühendislik, siyasi, ikili veya bölgesel ilişkileri değiştirme kapasitesi vb., ne varsa-hepsinden daha fazlası...Hacminden değil aktardığı 'içindeki basınç'tan bahsediyoruz...Doğu'nun Batı'ya doğu attığı bir adım anlamına geliyor. 'Batı'ya doğru atılmış bir adım'a negatif veya pozitif bagaj yüklemek onlara kalacak...

Mehmet Acet: Erdoğan Bahçeli’ye neyi teklif edecek?

11/20/2018
More
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yakın kurmaylarından bir isimle konuştum.CHP ile ittifak görüşmeleri için, “Olabildiğince Türkiye'nin her tarafında aday çıkarmak istiyoruz, yaygın ittifaka karşıyız. CHP de bildiğim kadarıyla meseleye böyle bakıyor” dedikten sonra asıl kritik cümleyi şöyle kurdu:

Duration:00:04:50

İbrahim Tenekeci: Yerel seçimler yaklaşırken

11/20/2018
More
Yerel seçimler yaklaşıyor. Adaylar belli olmaya başladı.Her mahalli seçim, beni yıllar öncesine götürüyor. İlk belediyelerin 'alındığı' Refahlı günlerin heyecanına. Oradaydık. Karşımızda zorluk ve yokluk, yanımızda samimiyet ve hamiyet vardı. Kural basitti; halka hizmet, hakka hizmettir.

Duration:00:05:22

İbrahim Karagül: Bugün ya da bu hafta ses kayıtları yayınlanır.. Suudi sarayında deprem olur, Veliaht’ın işi biter.. Karşı Darbe: Kudüs’ü satan ittifak çökebilir..

11/19/2018
More
Sanırım Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü an'a, öncesine ve sonrasına dair ses kayıtları bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak.Çünkü bu vahşi cinayetin talimatının verilmesi, organize edilmesi, hazırlığı ve işlenmesiyle ilgili uluslararası tartışmalar, “yeni kanıtlar”ın ortaya konmasını zorunlu hale getirdi. Bugün ya da bu hafta bu bunun için en elverişli zaman gibi duruyor.

Duration:00:07:47

Yusuf Kaplan: Tehlike büyük: Peygambersiz, âmentüsüz bir İslâm icat etmek istiyorlar!

11/19/2018
More
Adım adım “geliyorum!” diyen bir felâket var: Peygambersiz, mezhepsiz ve âmentüsüz bir İslâm icat etmek istiyorlar!Burada söyleyeceklerim hayâtî: Özelde Müslümanların, genelde insanlığın geleceğiyle ilgili.Daha önce burada yayımlanan bir yazımı gözden geçirerek bir kez daha paylaşmak istiyorum.

Duration:00:07:28

Aydın Ünal: Yerel seçim ve riskler

11/19/2018
More
İktidardaki partinin yerel seçimlerde genel seçimlere nazaran bir miktar daha az oy aldığını geçmiş tecrübelerimizden biliyoruz. Son seçimde AK Parti yüzde 42 oy almıştı. Şimdi yerel seçimlerde 42'nin bir miktar altında oy alınması tabii karşılanacaktır. Ancak oy düşüşünün tabii sınırların altında gerçekleşmesi, Türkiye'nin siyasetini olduğu kadar sosyolojisini ve psikolojisini de olumsuz etkileyecektir.

Duration:00:06:22

Mehmet Acet: AK Parti’nin sürpriz adayları

11/19/2018
More
Aday belirleme çalışmalarını yürüten üst komisyonda görev alan bir Genel Başkan Yardımcısı'na “Mevcut belediye başkanlarının ne kadarı değişiyor' diye sordum.

Süleyman Seyfi Öğün: Yerel seçimlere uzanırken...

11/19/2018
More
Hızla yerel seçimlere doğru yol alıyoruz. Aday adayları belli oldu. Bir sonraki aşamada bunlar arasında bir eleme yapılacak ve yarışın kimler arasında olacağı kesinleşecek.Elbette yerel seçimler genel seçimlerden farklı bir nitelik taşıyor. Yerel çeşitlilikler çok sayıda ve bir seçim bölgesinden diğerine değişebilen parametreleri içeriyor. Açıktır ki; genel seçimlerdeki oy verme davranışını şekillendiren sâikler, görece daha az şahsî ; daha çok maddî temelde bâzı vasatları düşünmeyi mecbur...

Abdullah Muradoğlu: Dün ‘Almanya’, bugün ‘Çin’..

11/18/2018
More
Bir önceki pazar, 11 Kasım'da, üç büyük imparatorluğun tasfiyesiyle sonuçlanan “Birinci Dünya Savaşı”nı bitiren ateşkesi anmak için Paris'te törenler yapıldı. Bu anma törenine ABD ile Avrupalı “NATO” müttefikleri arasında Trump'ın açtığı çatlakların gölgesi düştü. Trump yönetimine güvenini kaybeden Avrupa, kendi güvenliğini sağlamak için 'yeni' yollar arıyor.