Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Twitter:

@yenisafak

Language:

Turkish

Contact:

+90(212) 612 29 30


Episodes

Bülent Orakoğlu: Suriye’de sıcak çatışma riski

11/12/2018
More
Türkiye'nin 2016 yıl Temmuz ayından başlayarak yurt içinde, Kuzey Irak'ta, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında yaklaşık 10 bine yakın PKK/PYD-YPG 'lı teröristi etkisiz hale getirmesi sonrasında yönünü Fırat'ın doğusuna çevirmesi Washington'u aşırı rahatsız etmişti. ABD'nin Fırat'ın doğusunda 20 civarında askeri üssü bulunuyor. 50-70 bin civarında PKK/PYD-YPG'li terörist bu bölgede ABD askerleri ile birlikte konuşlanmış durumda. Başkan Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' söylemi...

Duration:00:06:01

Erdal Tanas Karagöl: Döviz kurlarındaki artış ihracatı tetikler mi?

11/12/2018
More
İhracat ile döviz kuru artışı arasında teorik olarak pozitif bir ilişki var. Birçok çalışmada farklı sonuçlar olsa da kur artışı yani doların değer kazanması ihracatçı açısından önemli bir teşvik unsuru olmakta ve bunun ihracatı artırması beklenmektedir.Ancak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ihracat miktarı ile kur artışı arasındaki pozitif ilişkinin çalışmasını olumsuz etkileyen birçok faktör var. Bu faktörler de olası ihracat artışını kısıtlamaktadır.

Duration:00:04:39

Gökhan Özcan: Renk körlüğü

11/12/2018
More
Ne acayip” dedi beyaz saçlı adam acı acı gülümseyerek, “konuşmak bizi o kadar meşgul ediyor ki konuştuklarımızı anlamaya hiç vaktimiz kalmıyor!”Sanki uzun mesafeler boyunca yürümüş gibi yorgunuz ama geldiğimiz hiç bir yer yok. Sanki her şeyi çok seviyormuş gibi yapıyoruz ama dünyamız kaskatı, içinde neredeyse hiç sevgi yok. Sanki her düğümün çözümünü biliyormuş gibi konuşuyoruz ama her yaptığımızla, her söylediğimizle düğümler daha da çözülemez hale geliyor. Milyon tane kitap deviriyoruz...

Duration:00:04:12

: Hristiyan-Siyonistler Suudi Prens’le ne konuştular?

11/12/2018
More
Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda korkunç bir şekilde öldürülmesinin ABD-Suudi ilişkilerine gölge düşürdüğü bir gerçek. “Kaşıkçı Cinayeti” sebebiyle Amerikan Kongresi'nde Suudi Arabistan'a yaptırımların yanısıra Yemen'de verilen lojistik desteğin kesilmesine ilişkin öneriler gündeme gelmişti.

Duration:00:04:24

: Bir ‘Influencer’dir gidiyor …

11/12/2018
More
Bir dipnotla başlayalım bugün yazıya… Dikkatli okurların gözünden kaçmadığı gibi iş, ilişki ve iletişim konularına değindiğimizde, bazı kavramların İngilizcesini de kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu durumu açalım bir ölçüde…

Duration:00:05:47

: ‘Atatürk ilah değildir’ tamam da…

11/12/2018
More
Bilmem farkında mısınız? Birileri milletin aklıyla, izanıyla feci şekilde alay ediyor. Belki de daha fazlasıyla meşguller.“Bunu nasıl yapıyorlar” sorusuna döneceğim ama önce “İyi de neden bu kadar teşneyiz” sorusunun peşine düşmek isterim.

Duration:00:05:27

: Birleşik Arap Emirlikleri tehlikeli sularda yüzüyor!

11/12/2018
More
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) giderek Doğu Afrika ve Yemen'de hayati rol oynamaya başladı. BAE'nin bu kadar şımarıkça bölgede aktif hale gelmesinde İngiltere ile kurmuş olduğu uzun yıllara dayanan politik duruşu ve Suud yönetimi ile iş birliği içerisinde hareket etmesinin önemli bir etkisi var.

Duration:00:07:23

: İkiyüzlülerle ne konuşulur?

11/12/2018
More
Üçüncü dünya savaşına her gün bir adım daha yaklaşırken, dünya liderleri, Birinci Dünya Savaşı'nın sona erişinin yüzüncü yıldönümünü Paris'te kutladılar.

Duration:00:03:33

: Ekonomide olumlu gelişmeler devam ediyor

11/12/2018
More
Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik saldırıları karşısında yerinde ve zamanında aldığı doğru tedbirlerle ekonomisini tekrar dengeli bir duruma getirmiştir.

Duration:00:06:01

: Modernliğin sessiz rendesi: Gündelik hayat

11/12/2018
More
-Televiyonda ne var?-Lâklâkiyât!-Ne konuşuyorlar?-Lagaluga!-Yani?-Lakırtı işte!Lâklâkiyât, lagaluga ve lakırtı... televiyon yayınlarının düzeyini özetleyen gündelik üç kelime!

Duration:00:06:08

Ahmet Ünlü: Sayıştay, memurlardan alınan dayanışma aidatında son noktayı koydu

11/12/2018
More
Bugünlerde Sayıştay Başkanlığı'nın kamuoyuna açıklanan raporları gündem oluşturmaya başladı. Hatta Emin Çölaşan dahi raporlar nedeniyle Sayıştay'a övgü dolu bir yazı kaleme aldı. Halbuki Sayıştay daha önceki raporlarında da birçok bulguya yer vermişti. Ancak, rapor okumadan bihaber olanlar Sayıştay'ın yıllardır eleştirdiği konuları yeni öğrendikleri için bir anda şaşkına döndüler. Halbuki bu köşede Sayıştay'ın eleştiri konusu yaptığı birçok sorunu gündeme getirmiştik.

Duration:00:07:24

Ahmet Ünlü: Hangi kamu personeline aylık 12 bin 266 TL ödenecek?

11/11/2018
More
Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde görev yapan kamu görevlilerinden şartları uygun olanlardan Dışişleri Bakanlığı'nca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye'de yerleşik bulunan merkez veya temsilciliklerinde görevlendirilenlere ne kadar ücret ödenecek?

Duration:00:06:31

Abdullah Muradoğlu: Sessions’ın istifası Mueller’ı durduracak mı?

11/11/2018
More
ABD'de 6 Kasım ara seçimleri için yapılan tahminler aşağı yukarı doğru çıktı. Demokratlar “Temsilciler Meclisi”nde kontrolü ele geçirdiler, Cumhuriyetçiler ise “Senato”da kontrolü kaybetmediler. Cumhuriyetçilerin Senato'daki koltuk sayılarını artırmış olmaları Demokratlar için 'uzun vadeli siyasi kayıp' demek. Senato'daki Cumhuriyetçiler sayesinde Trump, federal yargı mekanizmalarında boş olan yüzlerce pozisyonu muhafazakâr yargıçlarla doldurabilecek.

Duration:00:04:22

Ergün Yıldırım: Öküzler ve erkekler

11/11/2018
More
Öküzler ve erkekler tarım toplumunun ana aktörleri. Hatta sanayi devrimine kadar da öyledir. Önce öküzlerden başlayalım. Dünya öküzün boynuzları üzerindedir sözü. Çok büyük bir hakikate işaret eder. Bunu simgeleyen Hititler heykeli, Ankara'nın göbeğindedir. Hitit güneşi denir.

Erol Göka : Akıllı aygıtların elinde tutsak gençlerimiz (II)

11/11/2018
More
Batıda gençlerin durumlarının pek iç açıcı olmadığını söylüyor araştırmalar. Ama hiç değilse onlar durumun farkında, araştırıyor, önlemler düşünüyorlar. Son olarak ünlü “Ben Nesli” ve “Asrın Vebası: Narsisizm İlleti” kitaplarının yazarı psikolog J. W. Twenge de, araştırma verilerinin ışığında “İ-Nesli” (Türkçesi: O. Gündüz, Kaknüs Yayınları, 2018) kitabını yayınladı.

Duration:00:05:20

Faruk Beşer: Genç irade

11/11/2018
More
Sözüm yine gençlere, çünkü gençlerin iradeli olmaları yaşlılarınkinden daha önemlidir. Başarısız olmamızın ana sebeplerinden biri, irademizi kontrol edemeyişimizdir. Yaşlılık dönemine kadar iradesini eğitip kontrol edememiş birisinin bundan sonra iradeli olabilmesi en az iki kat daha zordur.

Duration:00:05:54

Hasan Öztürk: Ezan çağrısı olmasaydı 15 Temmuz nasıl püskürtülürdü ki

11/11/2018
More
Allah (cc) bu milletin evlatlarının her birinin kalbine üfledi 15 Temmuz 2016 gecesi. O gece kapkara başladı, Allah'ın (cc) yardımı, milletin direnci ve liderin azmiyle pırıl pırıl bir sabaha döndü.

Duration:00:06:29

Rasim Özdenören: Osmanlı’nın hayaleti

11/11/2018
More
Uluslararası düzen Birinci Dünya Savaşı sonrasında bozuldu. Bir daha da, düzelmedi, düzeltilemedi...Uluslararası düzen yalnızca siyasal temelde değil iktisadi temelde de tepetaklak oldu.

Duration:00:03:18

Yaşar Süngü: 1 dolar yatırıp 10 dolar istiyorsan 95 cm boyundakilere iyi bakacaksın

11/11/2018
More
Çocuklar oynayarak keşfeder, keşfederken deneyimler ve öğrenir; Bir çocuğun en ciddi işi oyun oynamaktır.Araştırmalara göre erken çocukluk dönemine yapılan yatırım bireysel olduğu kadar toplumsal açıdan da büyük faydalar sağlıyor.

Hayrettin Karaman: Kooperatif yöntemiyle kalkınma mümkün müdür?

11/11/2018
More
Yusuf Üstün'ü okumaya devam edelim:Türkiye kendi dinamiklerinden hareketle yeni bir model oluşturmalı ve bu model dünyaya örnek olmalı. Kooperatif bankacılığını, finans kooperatifçiliğini, kooperatif sigortacılığını konuşmalıyız.

Duration:00:05:50