Host Lucie Vyborne-logo

Host Lucie Vyborne

News

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

United States

Genres:

News

Description:

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Language:

Czech


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Ve staré Karviné se dobře žilo, spousta lidí by chtěla město zpátky, říká spisovatelka Lednická

7/12/2024
Knižní série Šikmý kostel se uzavírá třetím dílem. Spisovatelka Karin Lednická se stala autorkou bestsellerů o krajině, jejíž historie je nesmírně spletitá. „Když jsem četla poválečné zápisy města Karviná, tak jsem si uvědomila, jak jsou i dnes lidé stejní,“ vypráví spisovatelka. Jak lidé v místě reagují na její románové zpracování skutečnosti? A proč mají dlouho zapomínaná místa takovou sílu? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:32:34

Ask host to enable sharing for playback control

Klíčovou profesí ve filmu je „špinič“. Televize je iluze, usmívá se šéf scénického provozu ČT

7/11/2024
Jak vypadá zákulisí seriálů a filmů v České televizi? Společně s Pavlem Hénikem, vedoucím scénického provozu ČT, ho v rozhovoru prozkoumává Lucie Výborná. „Každý desátý člověk, kterého potkáme na Kavčích horách, spadá do scénického provozu,“ popisuje Pavel Hénik a vypočítává pestrou škálu profesí od truhlářů, sochařů, rekvizitářů přes maskéry až po experty na speciální efekty. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:31:30

Ask host to enable sharing for playback control

Vesmíry skladatelů procházím jako slepec. Někdy se snažím jen hudbě nepřekážet, líčí dirigent

7/10/2024
Nekonečno možností, kudy a jak se vydat, nachází v hudebních partiturách dirigent Tomáš Hanus. Když ovšem nastuduje konkrétní cestu, potřebuje se do ní plně položit. „Limitace je třeba i někdy založena na obavě, aby to dobře dopadlo, aby to, co dělá, bylo přijato. Je úžasné, pokud se dirigent dostane za tuto fázi a může prostě na drzo být tím, kým je, a riskovat,“ popisuje šéfdirigent národní opery ve Walesu. Kdy se stává dirigování hudby adrenalinovým sportem? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:29:12

Ask host to enable sharing for playback control

Veterán afghánské mise: Alespoň jsme policisty naučili číst. S Petrem Pavlem si rozumíme beze slov

7/9/2024
Plukovníka Karla Klinovského pojí s prezidentem Petrem Pavlem společný výcvik a ocenění válečným křížem za osvobození francouzských vojáků. Své další zahraniční mise ale považuje za neuzavřené. „Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník, který mimo jiné v Afghánistánu cvičil policii. Jak se vyrovnával s pocitem nezdaru či s vypětím po úspěšné misi? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:34:06

Ask host to enable sharing for playback control

Ani na DAMU mě nezkrotili. V Dobrém ránu se šňupal ovocný cukr, prozrazuje herečka Zlatohlávková

7/8/2024
Role „nastřelené“ moderátorky Radky Vrbíkové v komediálním seriálu Dobré ráno, Brno! vnesla její představitelce do života kromě odpočinku od dětí také nevítaný zájem bulvárních médií. „Bulvár skutečně použil jen moje vlastní jméno – ne jméno postavy – a říkali tam, že Zuzana Zlatohlávková každé ráno šňupe koks. Pro mě to byl šok,“ vzpomíná herečka na křivdu. Jak ji bulváru oplatila? A jaké pro Zuzanu Zlatohlávkovou bylo posléze bulvární novinářku hrát? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:34:15

Ask host to enable sharing for playback control

Unikátní objev českých potápěčů. „Tři ponory z pěti jsme jen makali,“ popisuje expedici Doubrava

6/28/2024
Kromě toho, že máme v Česku tisíce nadšených potápěčů, máme taky Czech Diving Team, což je skupina, která je složena z technických potápěčů, historiků a dokumentaristů. Díky jejich potápěčským expedicím vzniklo několik dokumentárních filmů. Nyní se týmu podařila unikátní záležitost – objevil a identifikoval vrak ponorky z 1. světové války, a to velice výjimečný typ. Jak k identifikaci došlo? Hostem Lucie Výborné je člen týmu Roman Doubrava. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:31:24

Ask host to enable sharing for playback control

Sloužil v izraelské armádě. „Myslel jsem si, že jsem větší srab, než jsem byl,“ líčí David Shorf

6/27/2024
Někdejší novinář a voják izraelské armády David Shorf napsal knihu Sloužil jsem v Gaze. Svoji zkušenost dovede popsat věcně, s nadhledem a humorem. „Myslel jsem si, že budu pro armádu zajímavý tím, že jsem z komunistického Československa,“ směje se Shorf. Stal se pravý opak – kvůli původu byl pro armádu lehce nedůvěryhodný. Co je největším specifikem izraelské armády? A nakolik je realita vzdálená od všelijakých fám a pověstí? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:32:30

Ask host to enable sharing for playback control

S hudebním autobusem objíždí školy. „Hlavně překonat strach,“ motivuje kapela Doctor Victor

6/26/2024
Jak nadchnout děti pro muziku? I pokud nepřijdou za vámi do akademie, můžete přijet s pomalovaným nahrávacím studiem a uspořádat vystoupení při jejich škole. „Nejdůležitější bylo, že se děti nebály vystoupit, že překonaly svůj strach a tím výkonem motivovaly ostatní. Byli takovými hudebními vojáky, bojovníky,“ říká hardrockový hudebník Vojta Bureš alias Doctor Victor o hudebním autobusu. Co bylo inspirací pro něj? Jak s dětmi sladil nástroje, které rocker obvykle nepoužívá? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:33:46

Ask host to enable sharing for playback control

Horizontem umělé inteligence je vytvoření hodnoty. Vývoj odhadneme jen 6 let dopředu, říká matematik

6/25/2024
Nabobtnání celosvětového HDP o čtvrtinu předvídá v souvislosti s rozvojem umělé inteligence matematik Filip Dvořák. Jak její produkci využít je podle něj otázka pro filozofy a politiky. „Ideálně ne směrem uzavřených serotoninových smyček, kdy se větší a větší konzumací sociálních sítí budeme víc izolovat. Ideálně budeme hledat jiné způsoby, jak tuto hodnotu přidanou do společnosti využít pro vytváření lepších, bližších vztahů,“ říká někdejší výzkumník Stanfordské univerzity. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:33:17

Ask host to enable sharing for playback control

Portrét lidské nedokonalosti. Japonské divadlo přináší do Čech nový přístup k humoru, říká japanolog

6/24/2024
Přes dvacet let se pohybuje ve světě tradičního japonského divadla. Japanolog, tlumočník a herec Ondřej Hýbl přináší divadlo kjógen do Čech. „Geniální, krátký portrét o lidské nedokonalosti,“ ilustruje divadelní frašku kjógen. Dvanáct let studoval a hrál kjógen v japonském Kjótu, dnes adaptuje texty do češtiny. „Je potřeba dát divákovi co největší prostor k tomu, aby se bavil ve své fantazii,“ komentuje přístup k uvedení tradičního japonského divadla kjógen do Čech. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:34:42

Ask host to enable sharing for playback control

„Vyrazte do světa!“ Zážitky nás utváří, motivuje cestovatel. Jak ale zemím ubližují sociální sítě?

6/21/2024
Díky jeho práci se posluchači Českého rozhlasu dozvídali o dění na severním Kavkaze, v Pákistánu, Afghánistánu, v Čečně. S mikrofonem přinášel různá svědectví i z kritických míst. Třeba při divoké migrační vlně v roce 2015, byl reportérem na dvou olympiádách nebo vysílal ze základního tábora pod Mount Everestem. Petr Vavrouška nyní pracuje ve společnosti Egoé, ale do rozhlasu vrací s podcastem Cestovatel, který můžete od příštího týdne poslouchat na stanici Dvojce. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:32:02

Ask host to enable sharing for playback control

Kůže a slunce. Jak být dlouho mladý a krásný? Na to je jednoduchá odpověď, naznačuje dermatolog

6/20/2024
Jak se správně chránit před slunečním zářením? Hraje u vzniku rakoviny kůže roli genetika? Dermatolog Jan Kučera, který přednáší na 1. Lékářské fakultě Univerzity Karlovy a v soukromé praxi se věnuje estetické medicíně. „Dřív byli lidé více venku a opálili se postupně. Když jsme dnes celý den v kanceláři a pak se najednou opalujeme u moře, vzniká pro kůži nepřirozené a rizikové spálení,“ upozorňuje. Jak svou kůži nejlépe chránit? Poslechněte si rozhovor. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:32:48

Ask host to enable sharing for playback control

„Probírat se starými písničkami je terapie.“ Aneta Langerová slaví dvě dekády na hudební scéně

6/19/2024
V roce 2004 vyhrála Aneta Langerová první sérii soutěže Česko hledá Superstar. O 20 let později oslavuje zpěvačka a skladatelka dvě dekády na hudební scéně koncertním turné a dvojalbem. „Hudba v člověku probouzí nějaké buňky, které ho potom drží celou dobu,“ popisuje svůj prořitek Langerová. Jaké je to ohlížet se za uplynulými dvěma dekádami? Čím je pro Anetu Langerovou hudba, a co by zpěvačka poradila svému staršímu já? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:31:14

Ask host to enable sharing for playback control

Lego východní Evropy oslaví 100 let. Merkur je vnímán jako klučičí, to chceme změnit, říká majitel

6/18/2024
Povede se před 100. výročím existence zachránit známou stavebnici Merkur? Richard Hrbáč se o to jako nový majitel pokouší. Jak se mu to po pěti letech vlastnictví značky daří? Kde je o kovovou stavebnici zájem? „Přestože je těžké konkurovat novým technologiím, radost z toho, že něco postavím se nemění,“ popisuje Hrbáč, proč je Merkur stále populární. Podle něj je třeba stavebnici přizpůsobit trendům a proto do ní zavádí technologie a robotiku. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:30:12

Ask host to enable sharing for playback control

Absolutní svoboda. V 80. letech emigrovala loutkářka Muchová do Austrálie, dodnes tam hraje Rusalku

6/17/2024
V 80. letech emigrovala Lenka Muchová do Austrálie, kam s sebou přivezla české loutkářské divadlo. Desítky let popularizuje loutky a hraje loutkové hry na české motivy. „Člověk mohl jet kamkoliv, kdykoliv. Prostě absolutní svoboda,“ popisuje své dojmy z Austrálie na konci 80. let. Jakožto kulturní misionářka v Austrálii odehrála například loutkovou adaptaci Rusalky či Mozart a Praha. Jak reaguje australské publikum na české loutkové hry? A mají loutky duši? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:29:52

Ask host to enable sharing for playback control

Nejvíc mě inspirovala odvaha redakce Československého rozhlasu, říká Ewa Farna o písni k filmu Vlny

6/14/2024
Ve dvanácti letech se dnes třicetileté Ewě Farne proměnil život a stala se známou zpěvačkou. „Část mých snů se děje líp, než jsem si dokázala vysnít,“ přiznává. Dnes je svou vlastní šéfkou, která je na sebe přísná i laskavá. „Jsem máma, mám dvě děti a máma nemůže být tak moc pryč. Práci dávkuju,“ usmívá se. Nově natočila píseň Vlny ke stejnojmennému filmu Jiřího Mádla. Videoklip bude mít premiéru v pátek 14. 6. v 15 hodin. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:33:48

Ask host to enable sharing for playback control

V seriálu hraje Ivetu. „Pochopení pro její bolest a sebevraždu jsem nenašla,“ říká herečka Fialová

6/13/2024
Anna Fialová, vnučka herce Karla Fialy, představitele legendárního Limonádového Joea, má za sebou například roli Ivety Bartošové v seriálu Iveta a nově hraje v Dejvickém divadle. Přestože nyní zkouší na Letní shakespearovské slavnosti, tvrdí, že má naordinovanou pauzu. „Poprvé v životě zažívám klid z toho, že mě nic nečeká,“ popisuje herečka a dodává, že se chtěla věnovat svým koníčkům a rodině. Proč ji láká pěvecká kariéra? Co ji baví na Dejvickém divadle? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:22:34

Ask host to enable sharing for playback control

Ovlivnit tlukot srdce? Naše regulační soustava je nad vším, co můžeme ovlivnit, přibližuje kardiolog

6/12/2024
Před necelými dvaceti lety byl spoluzakladatelem experimentální výzkumné laboratoře, dnes je primářem kardiologického oddělení pražské nemocnice Na Homolce a popularizátorem nových technologií a nových léčebných postupů. „Co kdybychom ty experimenty dělali v Praze, tady u nás doma?“ popisuje původní myšlenku laboratoře kardiolog profesor Petr Neužil. Jak došlo k založení laboratoře? Co obnáší testování na biomodelech? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:43

Ask host to enable sharing for playback control

Motorkáři potřebují využívat mezery. Provoz houstne, ale vztahy na silnici se zlepšují, míní novinář

6/11/2024
Najít si cestu houštinou automobilů ve velkých městech je oříšek pro cyklisty i motorkáře. Vzájemná ohleduplnost řidičů u nás se v posledních letech lepší, do ideálu na silnic severu má však ještě daleko. „Tam je vztah k motorkářům ještě o dva řády výš než všude jinde na světě. Ohleduplnost ve Skandinávii je neskutečná,“ líčí novinář Jaroslav Šíma, který po světě projezdil téměř 2 miliony kilometrů. Kolik zvládne ročně? A s čím se na motocyklu na českých silnicích setkává? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:10

Ask host to enable sharing for playback control

Žije dobrovolnou skromností, vlastními silami a z místních zdrojů. Jak to vypadá v Žijícím skanzenu?

6/7/2024
Dvě desítky let žije v 200 let starém podstávkovém domě v Jindřichovicích pod Smrkem. Zbyněk Vlk tu provozuje Žijící skanzen. Jako vystudovaný lesník pracoval původně na správě Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, ale rozhodl se pro změnu. „Měl jsem pocit, že toho pro přírodu udělám trošku víc tím, že nebudu úředníkem, ale třeba zemědělcem nebo člověkem, který žije způsobem, který by se dal nazvat dobrovolnou skromností nebo pokusem o soběstačnost,“ vypráví. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:30:59