Falsafidan-logo

Falsafidan

Philosophy Podcasts >

More Information

Location:

United States

Twitter:

@falsafidan

Language:

Persian

Contact:

+989122764472


Episodes

آیا پیانو خودش می‌نوازد؟

8/24/2018
More
آیا هویتِ ما صرفاً بدن و مغزِ ماست یا ما چیزی فراتر از آنیم؟ این پرسشی‌ست که در آخرین قسمت از فصل دوم رادیو فلسفیدن درباره‌اش صحبت می‌کنیم. رابرت فورد، یکی از خالقان پارک وست‌ورد، بر این باور است که آگاهی توهمی بیش نیست و […] نوشته آیا پیانو خودش می‌نوازد؟ اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:19:29

حافظه و عظمت

8/17/2018
More
آلیس از همان بدو ورود به سرزمینِ عجایب، دچار تغییرات شگرفی می‌شود و این مسئله باعث می‌شود تا از همان ابتدا در هویتِ خود شک کند و مطمئن نباشد که چه کسی‌ست. او به سختی تلاش می‌کند تا به یاد آورد کیست. در این […] نوشته حافظه و عظمت اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:29:56

«دوس‌دشمن» خودت را دوست داشته باش

8/3/2018
More
تمام ادیان و مکاتب اخلاقی انسان‌ها را از حسادت بر حذر داشته‌اند و با این حال کمتر کسی‌ست که چنین گناهی را تجربه نکرده باشد. در این قسمت از رادیو فلسفیدن از این حرف می‌زنیم که چرا به دوستان‌مان حسادت می‌کنیم. آیا حسادت همیشه […] نوشته «دوس‌دشمن» خودت را دوست داشته باش اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:23:04

کارآگاه واقعی رادیو فلسفیدن

7/27/2018
More
گاهی آدم احساس می‌کند زندگی ارزش زیستن ندارد؛ نه به خاطر مشکلاتی که داشته است یا تجربیاتش تلخش از زندگی، به این دلیل که مفهومی برای هستی پیدا نمی‌کند. «بدبینی» قدمتی به بلندای تاریخ تفکر دارد و در این قسمت از رادیو فلسفیدن با […] نوشته کارآگاه واقعی رادیو فلسفیدن اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:27:32

پیش از آنکه بتوانی با دیگران باشی، باید تنها بودن را یاد بگیری

7/20/2018
More
از سال‌های دور تا کنون، متفکران و هنرمندان زیادی انسان را به خلوت‌گزینی دعوت کرده‌اند؛ به اینکه مدتی را از قیل و قال زمانه جدا شویم و با خودمان خلوت کنیم. تلاش می‌کنیم با کمک گرفتن از هانا آرنت، ادگار آلن‌پو، افلاطون، امرسون و […] نوشته پیش از آنکه بتوانی با دیگران باشی، باید تنها بودن را یاد بگیری اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:22:27

مرد تنهای خدا: راننده تاکسی و اخلاق خودسرها

7/19/2018
More
نگاهی گذرا به قهرمان‌های دوران کودکی‌مان نشان می‌دهد که چگونه محسور قهرمان‌هایی بوده‌ایم که خودسرانه به اجرای عدالت می‌پرداختند. قهرمان‌هایی که نهادهای قانونی را کارا نمی‌دانستند و خود برای آنچه درست می‌پنداشتند، دست به کار می‌شدند. تراویس، مرد تنهای خدا، قهرمانی‌‌ست که مارتین اسکورسیزی از […] نوشته مرد تنهای خدا: راننده تاکسی و اخلاق خودسرها اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:19:28

هنر شانس آوردن در قرار اول

7/16/2018
More
نخستین قرارملاقات‌های عاشقانه برای آشنایی با فردی که از طرفی ممکن است دیگر هرگز او را نبینید و از طرفی احتمالِ آن می‌رود که شریک زندگی شما شود و تا پایان عمر در کنار هم زندگی کنید، همیشه به میزان قابل‌توجهی استرس‌آور است. افراد در […] نوشته هنر شانس آوردن در قرار اول اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:27:58

«روانی»: وحشت، هیچکاک و مسئله‌ی شر

7/15/2018
More
فیلم «روانی»، یکی از بهترین آثار هیچکاک و یکی از بهترین فیلم‌ها در تاریخ سینماست. می‌توان گفت این فیلم از دو بخش تشکیل شده است، هدف از بخش اول یعنی ماجرای دزدی مارین از رئیسش، به گفته‌ی خود هیچکاک صرفاً پرت کردن حواس مخاطب است […] نوشته «روانی»: وحشت، هیچکاک و مسئله‌ی شر اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:23:41

سردرگمی در پایان عصر محدودیت‌های هنجار‌ی

7/5/2018
More
در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که واکنش اکثر مردم به وقایع سیاسی مخلوطی از «خشم» و «ناامیدی‌» است. در این قسمت از رادیو فلسفیدن، از این صحبت می‌کنیم که موقعی که صاحبان قدرت برای حفظ قدرت هرگونه هنجاری را زیر پا می‌گذارند، آیا امیدی به […] نوشته سردرگمی در پایان عصر محدودیت‌های هنجار‌ی اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:15:59

«به دیوانگی پایان دهید!»: دانش، قدرت و جنون در «ترانه‌ای از یخ و آتش»

11/29/2016
More
چاد ویلیام تیم استادیار دپارتمان آموزش کالج سیمپسون[۱] خلاصه: میشل فوکو، فیلسوف پساساختارگرای فرانسوی، در کتاب تاریخ جنون تلاش می‌کند تا با دیرینه‌شناسی مفهوم «جنون»، تغییر و تطور آن را در طول تاریخ بررسی کند. پیش از قرن نوزدهم و ظهور روان‌پزشکی بالینی، مفاهیمی چون […] نوشته «به دیوانگی پایان دهید!»: دانش، قدرت و جنون در «ترانه‌ای از یخ و آتش» اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:30:52

ملال در خیابان بیکر

5/12/2016
More
دانیل پ. مالوی[۱] استادیار Appalachian State University خلاصه: احتمالا قبول دارید یکی از مهم‌ترین مشکلات شرلوک هولمز این است که خیلی وقت‌ها هیچ کاری برایش جالب نیست و حوصله‌اش سر می‌رود. دانیل مالوی در این مقاله با نگاهی به مفهوم ملال در فلسفه (که خیلی هم […] نوشته ملال در خیابان بیکر اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Duration:00:16:35