Gayrisafi Fikirler-logo

Gayrisafi Fikirler

Philosophy Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Language:

Turkish


Episodes

Gayrisafi Fikirler 101: Epistemoloji (III. Bölüm)

10/17/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Gayrisafi Fikirler'in 42. bölümü karşınızda: Epistemoloji 101, III. bölüm. Bu programda epistemoloji de facto hakikat kavramını ortaya atarak kaya tuzu tüketimini faydalı saymanın tüm insanlığı ikna etsek bile gerçekliğe etki edip etmeyeceğini tartışıyoruz. Tabii düz dünya tartışmasını da teğet geçiyoruz. Bizi iTunes üzerinden takip edebilir, yorumlayabilir, ekşisözlük üzerinde entrylerle tanımlayabilir ve gayrisafifikirler@gmail.com'dan...

Duration:00:34:11

Gayrisafi Fikirler 101: Epistemoloji (II. Bölüm)

10/9/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Gayrisafi Fikirler'in 41. bölümü karşınızda: Epistemoloji 101, 2. bölüm. Bu programda epistemolojide derine dalıyoruz ve bilgiyle inanç arasındaki ayrımı, şüphenin sınırlarını tartışıyoruz. Bizleri iTunes üzerinden takip edebilir, yorumlayabilir, ekşisözlük üzerinde entrylerle tanımlayabilir ve gayrisafifikirler@gmail.com'dan bir sonraki bölümlerimizde incelememiz icin sorularınızla baş başa bırakabilirsiniz.

Duration:00:26:53

Gayrisafi Fikirler 101: Epistemoloji

10/2/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Gayrisafi Fikirler'in 2. sezonunun ilk bölümü, genel toplamda 40. bölümü karşınızda: Epistemoloji 101. Bu sezonun diğer programlarında bir önceki sezon adını andığımız kavramları moleküllerine ayırarak inceleyeceğiz ve ilk olarak bilim teorisini ele alıyoruz. Programda alıntılanan Richerd Feynman kitabı: Keşfetmenin Hazzı 1. Baskı, Alfa Yayınları. Bizleri iTunes üzerinden takip edebilir, yorumlayabilir, ekşisözlük üzerinde entrylerle...

Duration:00:17:01

Kafein Sinmiş Fikirler ve Paradigmaların Gözlükleriyle Güneşe Bakmak

7/10/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Gayrisafi Fikirler'in 39. mobil ve dakikalar ilerledikçe kahve kokularına karışan kahve seslerinin yükseldiği bölümünde paradigmalar ve metaforlarını tarihsel bazı odakları da ele alarak tartıştık.

Duration:01:56:23

Thomas Kuhn ve Onun 'Bilgi Devrimsel Etkiyle İlerler!' Nidasıyla Şekillenen Kavrayışı

6/26/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 38. bölümünde Thomas Kuhn'un bilimsel bilginin ilerleyiş teorisinin ne olduğunu ve onun ne anlatmadığını tartıştık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla cebinizde!

Duration:02:48:27

Epistemoloji Ne Değildir?

6/13/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 37. bölümünde epistemolojinin ne olduğunu ve ne olmadığını tartıştık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla cebinizde!

Duration:02:00:34

Teknolojiyi 'İhtiyaç Olmayan İhtiyaçları İcat Etme Bilimi' Olarak Tanımlayabilir miyiz? Pek Sanmıyoruz

6/6/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 36. bölümünde daha hızlı araçlara, daha hızlı işlemcilere neden ihtiyaç duyduğumuzu teknoloji felsefesini de denkleme dahil ederek tartıştık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:02:17:26

'Eskiden Teknoloji Yoktu Biz Mutluyduk' Ekseninde Teknofobi ve Steve Jobs Olma Rehberi

5/30/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 35. bölümünde geçmişin her daim daha iyi hatırlandığı insan zihninin derinlerinde teknofobiyi sebepleriyle araştırdık ve 'Steve Jobs nasıl olunur?' sorusunu irdeledik. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:00:42:48

Piramitlerin Nasıl İnşa Edildiği Sorusunun Sanayi Devrimi'ne Dek Uzanan Teknobilimsel Yanıtı

5/22/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 34. bölümünde Nikola Tesla'nın bir mucit olarak başarılı yahut başarısız mı olduğunu algılamaya çalışırken piramitlerin inşasından buğdayın evcilleştirdiği insanlığa dek teknobilimin tarihine değindik. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:01:54:42

Basit Bir Karanlık-Aydınlık Tarafı Mücadelesinin Fazlası: Tesla ve Edison

5/15/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 33. bölümünde Nikola Tesla ve Thomas Edison tartışmasına Tesla'nın hayat hikâyesi, icatlarını tartıştık. Tesla bir bilim insanı mıdır diye sorarken bilim insanı ve iş adamı arasındaki çizginin üzerinde yürümeyi denedik. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:01:03:43

Hawking'den Önce de Ölüm İlanı Verilen Felsefe Halen Yaşıyor mu?

5/8/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 32. bölümünde Stephen Hawking'in "felsefe ölmüştür" tezini tarihten örneklerle irdeledik, felsefenin yaşayıp yaşamadığını ve yaşıyorsa da hangi koşullarda bu hayatı sürdürdüğünden bahsettik. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:01:11:33

Bir Bakışta Kendini Belli Eden Sahte Bilim Argümanları Neler?

5/1/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 31. bölümünde sözde bilimin bilimsel teorilerden ayrıştığı noktaları, sözde bilimsel argümanların kimi ambalaj hilelerini de irdeleyerek ortaya atmaya çalıştık. Hangi anahtar kelimeleri duyduğumuzda sahte bilim alarmlarının çalması gerektiğini tartıştık.

Duration:01:08:55

Eleştirel Düşünceyle Doğaüstü İnançların Kesişim Noktasında Hangisinin Geçiş Önceliği Vardır?

4/24/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 30. bölümünde eleştirel düşünceye çizilen doğaüstü sınırları tartıştık. Bilim insanlarına ve bilimsel düşünceye verilen "şoke olma" görevinin geçerliliğini sorgularken bugün büyü zannettiklerimizin yarın bilimsel zeminde yer alabileceği ihtimali üzerinde durduk.

Duration:00:29:40

Filozofluğa Giriş Sınavı Yapılacak Olsaydı Hangi Konulara Çalışmak Gerekirdi?

4/17/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 29. bölümünde olası bir FGS(Filozofluğa Giriş Sınavı) için gereken alet çantasını doldurmaya yeltendik, filozof olma yolunda varsayımsal bir yapılacaklar listesi çıkardık.

Duration:00:39:23

Diplomalar İmdada Yetişemediğinde Kim, Nasıl Filozof Olur?

4/10/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 28. bölümünde filozof ile felsefeci arasındaki ince çizginin üzerinde yürüyerek filozof payesini kime, kimin ve nasıl verdiğini tarihin ilk felsefi sayfalarını da çevirerek anlamaya çalıştık. Felsefe tarihinin birer cümlelik aforizmalarla "felsefe yapma" deyiminde kristalleşmesine izin vermemeye çalışırken yine aforizmalardan da yardım istedik. Gayrisafi Fikirler, her haftanın...

Duration:00:25:42

Sokrates'in Savundukları ve Primatlardan Bu Yana Cebimizdeki Dogmalar

4/3/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 27. bölümünde gerçeğin ve şüphenin yargılandığı anları hatırladık, Galileo'dan neredeyse iki bin yıl öncesine giderek Sokrates'in savunmasını irdeledik. Dogmanın inançlardan da önce var olduğu üzerine düşünerek bu oluşumun temellerine bir yolculuk yaptık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:00:30:27

Doğru Bildiğimize İnanmanın Tarihi ve Bu Tarih Gölgesinde Yargılanan Bilim İnsanları

3/27/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 26. bölümünde 'dogma' olarak kavramsallaştırdığımız yapının bizlerin de zihninde atalarımızdan bu yana yer aldığını anlamaya çalıştık. Doğru bildiğimize inanma refleksinin kurumsal sonuçları olarak bilimsel gerçekleri savunduğu için yargılanan kimi bilim insanlarını hatırladık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da...

Duration:00:22:42

İnsanlığı Evrenin Merkezinden İndiren 3 Teori ve Galileo'nun Teleskobunda Görmediklerimiz

3/20/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 25. bölümünde Galileo'nun teleskobuna bakmayanları anlamaya çalışırken insanlığın merkezde olmadığını net bir biçimde anlatan Darwin, Kopernik ve Freud'u selamladık. Gayrisafi Fikirler, her haftanın ikinci günü yeni bir bilim felsefesi tartışmasıyla saat 19.00'da cebinizde!

Duration:00:30:51

Galileo'yu Yargılayan Engizisyon Bilimsel Düşüncenin Koruyucusu muydu?

3/13/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in 24. bölümünde modern bilim yolunu insanlık için aydınlatan Galileo Galilei'ye gözlerimizi biraz daha açarak bakmaya çalıştık, Galileo'nun teleskobuna bakmayanları ifşa ederken onu yargılayan engizisyon mahkemesinin dogmanın elçisi olup olmadığı üzerine kafa yorduk.

Duration:00:44:20

Devrimi Muhafazakarlığıyla Sırtlayan Kopernik'ten Yüzünü Göklere Çeviren Galileo'ya Neler Değişti?

2/27/2018
More
Ömer Faik Anlı ve Tansel Erdem Yılmaz'ın ses verdiği Hayatın Denklemlerinde Bilim Teorisi, Gayrisafi Fikirler'in yekpare 22 ve 23. bölümünde modern bilim yolunu insanlık için aydınlatan Galileo Galilei ve onu dolduracağı boşluklara iten, bir manada öncülük eden Nikolas Kopernik'i irdeledik. Batlamyus astronomisinden Düz Dünyacılar'a dek köprü kurarken engizisyon mahkemesinin Galileo'ya yaklaşımını yöntemsel detaylarıyla anlamaya çalıştık.

Duration:00:59:03