Osudove zeny-logo

Osudove zeny

Podcasts

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Genres:

Podcasts

Description:

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoDvojka

Language:

Czech

Contact:

+420221552500


Episodes

Baronka Sidonie Nádherná: Lepší by bylo asi zemřít!

12/2/2023
Pobláznila nejednoho muže. Setkala se s Rilkem, Rodinem, Švabinským, Krausem. Také ale zažila svět, ve kterém se rozpadaly tradiční hodnoty. V dokudramatu účinkují Dorota Tučková, David Matásek nebo Růžena Merunková. Hovoří literární kritik a teatrolog Vladimír Just. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:28:00

Alice Garrigue Masaryková: Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady

11/25/2023
Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Stala se první ženou u nás, která získala doktorát z historických věd. Působila v oblasti sociální práce, předsedala Československému červenému kříži a nahrazovala svoji matku v roli první dámy. Tíha doby i rodinné predispozice si však i u ní vybraly daň. V dokudramatu účinkují Veronika Lazorčáková a Petra Bučková. Hovoří historička Michaela Košťálová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:33

Helena Čapková-Palivcová: Mimořádně statečná a morálně pevná sestra slavných bratrů

11/18/2023
Toužila být klavíristkou. Matka však měla jiný názor a brzy ji provdala. Přesto svůj umělecký talent uplatnila, když se po vzoru svých slavných bratrů stala spisovatelkou. Ale ani ji nečekal lehký život. Čelila dvěma diktaturám a prožít si musela období smutku, strádání a bídy. V dokudramatu účinkují Zuzana Slavíková-Čisáriková, Václav Šanda nebo Ivana Jirešová. Hovoří historik Michal Stehlík. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:57

Svou roli sehrála i v době totality. Osudové ženy: Anežka Česká

11/11/2023
Odmítla výhodný sňatek. Pomáhala těm nejchudším. Vytvořila první síť pro sociálně slabé. V době totality se k ní upínaly naděje nejen věřících. Její svatořečení se stalo symbolem pádu komunistického režimu v roce 1989. V dokudramatu uslyšíte Ivanu Uhlířovou, Pavla Soukupa, Kajetána Písařovic a další. Hovoří historička Eva Doležalová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:10

Inka Machulková: Setkala se s Ginsbergem a měla si psát s Gregorym Corsem

11/4/2023
Ve své době o ní kolovaly legendy. Zářila mezi hvězdami Pražské poetické vinárny Viola, žila beatnickou poezií. Srpnové události roku 1968 ji donutily opustit Československo. Domů už se natrvalo nikdy nevrátila. V dokudramatu uslyšíte Janu Zenáhlíkovou, Vasila Fridricha nebo Ondřeje Kavana. Hovoří literární historik a editor jejího díla Michal Jareš. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:56

Ludmila Mojžíšová: Léčila tisíce pacientek a pacientů. Co je trápí, poznala i přes dveře

10/28/2023
Nazývali ji šarlatánkou. Vadil jim její svérázný slovní projev i úspěchy. Ona ale ve svojí rehabilitační metodu věřila. Díky speciální sestavě cviků dokázala pomoct stovkám žen otěhotnět, tisícům dalším zbavit se bolesti. Její metoda byla uznána oficiálně za léčebnou až po revoluci v roce 1991. V dokudramatu účinkují Jitka Smutná, Viktor Dvořák nebo Dana Černá. Hovoří publicistka Olga Strusková. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:09

Anna Letenská: Popravili ji v Mauthausenu, zatímco se diváci bavili jejím filmem

10/21/2023
Herečku nacisti popravili v koncentračním táboře, když jí bylo 38 let. Jen proto, že manžel Vladislav Čaloun byl součástí odboje. Poslechněte si dokudrama s Kristýnou Frejovou, Danielem Bambasem nebo Antonií Talackovou. Hostem pořadu je publicista Stanislav Motl. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:22

Nina Jirsíková: Tančila i v koncentračním táboře

10/14/2023
Nadaná umělkyně, krásná, pilná a statečná. Tanečnice, choreografka a kostýmní výtvarnice Nina Jirsíková propadla divadlu ještě před válkou. Vrchol kariéry ale prožila v koncentračním táboře, kde její taneční umění dokázalo dávat sílu ve všudypřítomné beznaději. V dokudramatu účinkuje Lucie Pernetová. Hovoří historička Pavla Plachá. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:58

Marie Beranová: Jejího manžela soudili za odboj i kolaboraci. Ve vězení skončili oba

10/7/2023
Dožila se skoro sta let. Po boku prvorepublikového politika Rudolfa Berana zažila nejen život manželky ve vyšší společenské vrstvě, ale také dlouhé roky ponižování. V dokudramatu účinkují Lucie Trmíková, Zdenka Procházková nebo Kajetán Písařovic. Hovoří historik Jaroslav Rokoský. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:34

Anna Sedláčková: Prvorepublikový erotický symbol. Postavila se i nacistům

9/30/2023
Byla jednou z nejpopulárnějších hereček první poloviny 20. století. Mezi jejími ctiteli byl Haas, Štěpánek i prvorepublikoví politici. Dnes ji zná málokdo. Přestože se postavila nacistům a pro komunisty, kteří ji připravili o divadlo, byla kolaborantkou. V dokudramatu účinkují Klára Sedláčková-Oltová, Petra Špalková nebo Libor Vacek. Hovoří teatrolog Vladimír Just. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:22

Mystička Míla Tomášová: Dokázala se napojit na vědomí rostlin a měla i čichové vize

9/23/2023
Profesně se věnovala přírodním vědám. Zároveň měl na její život silný vliv duchovní svět. Jako hluboce věřící křesťanka se zabývala i dalšími náboženskými směry včetně východních filozofií. Osudové pro ni bylo setkání s duchovním učitelem Františkem Drtikolem i životním partnerem, mystikem Eduardem Tomášem. V dokudramatu účinkují Kateřina Macháčková, Petra Hřebíčková nebo Daniel Bambas. Hovoří spisovatel Viliam Poltikovič. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:59

Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi

9/16/2023
Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:59

Magda Lokvencová-Husáková: Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal

9/9/2023
Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:38

Eliška Rejčka: Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky

9/2/2023
Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou. V dokudramatu účinkují Anna Theimerová, Andrea Buršová nebo Marek Lambora. Hovoří historička Eva Doležalová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:01

Alma Mahler: Zasáhla do života několika velikánů své doby. Často i současně

8/26/2023
Říkali jí „Velká vdova“ nebo „Vdova čtyř umění“. Poslední femme fatale habsburské monarchie. Milenka Gustava Mahlera, Waltera Gropia, Franze Werfela nebo Oskara Kokoschky. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková... Hovoří historik Michal Stehlík. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:31

Františka Zeminová: Ani bojovnici za práva potřebných komunisti neušetřili

8/19/2023
Nebála se veřejně vystupovat proti režimu za Rakouska-Uherska, jako československá poslankyně prosazovala zájmy potřebných, během druhé světové války podporovala odboj. Za své zásluhy byla po roce 1948 potrestána. V dokudramatu účinkují Daniel Bambas, Jana Plodková nebo Pavel Soukup. Hovoří historička Michaela Košťálová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:22

Jana Krejcarová: Pitky, milenci, milenky, odboj, blázinec, umění...

8/12/2023
Žila nespoutaně. Pro své okolí byla naprosto nevyzpytatelná. Česká „prokletá“ básnířka a prozaička, o které vám zakázali se učit. V dokudramatu účinkují Andrea Elsnerová, Jan Teplý nebo Simona Postlerová. Hovoří literární kritik Radim Kopáč. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:46

Dítě si nechala vzít, protože zrovna natáčela svůj první film. Osudové ženy: Drahomíra Vihanová

7/29/2023
Když v roce 2012 natočil Miroslav Janek filmový portrét režisérky Drahomíry Vihanové, dostal název, který přesně vystihuje její povahu: Umanutá. Potvrzuje to i host pořadu režisérka Jana Hádková. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:32

Marta Kadlečíková: Múza i milenka Jiřího Muchy. Oba spolupracovali s StB

7/22/2023
Říkalo se o ní, že je intelektuální hvězdou Prahy. Nebyla ale jen asistentkou, milenkou, partnerkou a organizátorkou bohémských večírků spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného otce. Pod krycím jménem Simona spolupracovala i s StB. V dokudramatu účinkují Vendula Fialová, Aleš Procházka nebo Marek Adamczyk. Hovoří publicista Dan Hrubý. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:34

Hana Benešová: Stala se módní ikonou a vzorem pro všechny první dámy

7/15/2023
Svůj život neprožila ve stínu manžela, přestože byla jeho celoživotní oporou a spolupracovnicí. Hana Benešová definovala pojem první dámy Československa. V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Hruška nebo Pavel Soukup. Hovoří historik Petr Zídek. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:33