Radio Journal-logo

Radio Journal

Podcasts >

More Information

Episodes

Dvacet minut Radiožurnálu - Tomáš Prouza: Česko by mělo otevřít svůj pracovní trh

9/19/2018
More
Kdo reguluje české podnikatele až do absurdních maličkostí? Může za to Brusel, nebo čeští úředníci a politici? Jak se vypořádat s nedostatkem pracovní síly? A jaký má smysl větší ochrana hranic EU? Nejen na tyto otázky odpovídal předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Duration:00:21:56

Dvacet minut Radiožurnálu - Rudolf Jindrák: Pozice Zemana a Babiše je v otázce migrantů totožná

9/18/2018
More
Prezident Miloš Zeman se chystá na návštěvu Německa, sejde se s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřkou Angelou Merkelovou. Co bude předmětem jednání? Nejenom o tom mluvil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Duration:00:20:17

Dvacet minut Radiožurnálu - Michaela Šojdrová o návrhu na přijetí syrských sirotků: Nejde o žádné populistické gesto

9/17/2018
More
Česká republika se hlásí k tomu, že je solidární zemí, existuje řešení, které je bezpečné – pomoc dětem. To jsou slova europoslankyně z KDU-ČSL Michaely Šojdrové. Ta přišla s návrhem na přijetí 50 syrských dětí, které ve válce ztratily rodiče. Plán se ale nezamlouvá premiérovi Andreji Babišovi.

Duration:00:19:54

Dvacet minut Radiožurnálu - Dagmar Žitníková: Situace ve zdravotnictví se zhoršuje, oddělení se zavírají, lidé nejsou

9/14/2018
More
Lékařské odbory volají po zvyšování platů ve zdravotnictví. Stát nabízí přidat 7 procent, odboráři chtějí desetiprocentní růst. Návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, nestraníka za hnutí ANO, kritizuje předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Duration:00:20:03

Dvacet minut Radiožurnálu - Pavel Telička: Důvody k protiruským sankcím trvají, nemá smysl spekulovat

9/13/2018
More
Nejvyšší ústavní činitelé se na Pražském hradě shodli, že důvody pro protiruské sankce trvají. Takový závěr vítá místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, podle kterého se jedná o společnou unijní pozici, na jejímž vytvoření a schválení se Česká republika podílela.

Duration:00:21:31

Dvacet minut Radiožurnálu - Ivan Bartoš: Čím dříve se otázka zdanění církevních restitucí uzavře, tím lépe

9/12/2018
More
„Není pravda, že Piráti podporují zdanění církevních restitucí,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek přitom v ústavně právním výboru podpořil zdanění církevních restitucí. Jak si to vysvětlit?

Duration:00:22:26

Dvacet minut Radiožurnálu - Vít Lesák: Babišovy sliby nestačí, zákon o sociálním bydlení je nutný

9/11/2018
More
Koaliční vláda ustupuje od plánu prosadit samostatný zákon o sociálním bydlení, chce se raději zaměřit na výstavbu nových bytů. K tomu má ale námitky ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák, podle kterého je zákon nutný k tomu, aby vymezil povinnosti vůči státním orgánům.

Duration:00:20:48

Dvacet minut Radiožurnálu - Migrace je ve Švédsku tématem i pro klasické strany, říká velvyslanec Jiří Šitler

9/10/2018
More
Protiimigrační strana Švédští demokraté v parlamentních volbách posílila svou pozici – s necelými 18 procenty je třetí nejsilnější stranou. „Od voleb k volbám posiluje, toto je historicky její nejsilnější výsledek, říká český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler s tím, že klasické strany, tradiční levice a pravice, výrazně oslabily.

Duration:00:19:43

Dvacet minut Radiožurnálu - Marek Výborný: Dlužník musí udělat maximum, aby dluh splatil

9/7/2018
More
Poslanci dokončují novelu zákona, která má pomoci statisícům Čechů z dluhové pasti. Ta bude ale přísnější, než sliboval původní návrh. Vyřeší chystaná novela problém s téměř milionem lidí, kteří čelí exekucím? Nejenom na to odpovídá poslanec za KDU-ČSL, šéf sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

Duration:00:21:32

Dvacet minut Radiožurnálu - Vrátili jsme se k jednacímu stolu, říká o sporu s Ledeckou šéf svazu lyžařů Čeřovský

9/6/2018
More
Ester Ledecká se rozhádala s českým lyžařským svazem. Skutečně hrozí, že bude závodit za jinou zemi, než je Česká republika? „Jsem rád, že jsme se vrátili k jednacímu stolu, a v podstatě jsem rád i za dohodu, že nadále kauzu nebudeme řešit v rámci mediálního prostoru,“ říká generální sekretář Českého svazu lyžařů Jakuba Čeřovského.

Duration:00:20:12

Dvacet minut Radiožurnálu - Spor o post ministra zahraničí: Je to mocenský boj o podobu zahraniční politiky, tvrdí Poche

9/5/2018
More
Ministerstvo zahraničních věcí nemá už přes dva měsíce vlastního ministra. Sociální demokraté trvají na tom, že jejich ministrem zahraničních věcí bude europoslanec Miroslav Poche. Prezident Zeman ale říká, že Pocheho ministrem jmenovat nebude. A teď se k němu navíc přidal i premiér Andrej Babiš. Jak spor dopadne?

Duration:00:20:33

Dvacet minut Radiožurnálu - Jednotné přijímačky být nemusí, ani povinná matematika, říká ministr školství Robert Plaga

9/4/2018
More
Umím si představit úplné zrušení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Takový je názor ministra školství za hnutí ANO Roberta Plagyho, který se chystá na podzim bavit o jednotných přijímačkách a maturitách s odbornou veřejností a představiteli různých politických stran.

Duration:00:20:25

Dvacet minut Radiožurnálu - Martin Vaňáč: Mentalita v církvi se mění, případy zneužívání vyplouvají na povrch

9/3/2018
More
Zneužívání dětí duchovními je pro církev dlouhodobý a strukturální problém. To jsou slova teologa Martina Vaňáče, podle kterého se katolická církev musí připravit na to, že kauzy budou vyplouvat na povrch pořád dál. Jako například nedávno v Pensylvánii.

Duration:00:20:18

Dvacet minut Radiožurnálu - Radek Koten: Šéf GIBSu je aktivní, záleží mu na bezpečnosti v České republice

8/31/2018
More
GIBS bude mít nového ředitele – výběrové řízení vyhrál dosavadní lounský státní zástupce Radim Dragoun. Výběrové řízení kritizovali někteří členové bezpečnostního výboru parlamentu, podle předsedy výboru Radka Kotena ale proběhlo transparentně.

Duration:00:19:54

Dvacet minut Radiožurnálu - Matěj Stropnický: Situaci jsem podcenil, na uskupení mě zajímal především program

8/30/2018
More
Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický finančně podpořil uskupení, za něž se ve městě Mohelnice na Olomoucku chtějí dostat na radnici i dva členové SPD. „Pro mě byl rozhodující program kandidátky,“ vysvětluje Matěj Stropnický ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Duration:00:19:31

Dvacet minut Radiožurnálu - Billboardy měly být odstraněny, porušuje se zákon, zdůrazňuje Vojtěch Razima

8/29/2018
More
Řada billboardů stojí i rok poté, co v platnost vstoupil jejich zákaz schválený v roce 2012. Vojtěch Razima z nevládní organizace Kverulant.org upozorňuje, že stát zaspal a billboardy měly být dávno odstraněné.

Duration:00:19:48

Dvacet minut Radiožurnálu - Alena Schillerová z hnutí ANO: Sleva na jízdném není předvolební dárek, důchodci jsou prioritou

8/28/2018
More
Sleva na jízdném, zvyšování platů a důchodů… Takové změny prosadila vláda do schodkového rozpočtu na rok 2019. Jsou takové kroky nutné? „Jednou z našich velmi významných priorit jsou důchodci,“ říká ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.

Duration:00:21:43

Dvacet minut Radiožurnálu - Jak hodně ovládá populismus českou politiku? Daniel Prokop říká, že politici mobilizují proti elitám

8/27/2018
More
Nejzajímavější znak nových populistických hnutí nejen v Česku, ale i ve světě, je mobilizace voličů proti kulturním elitám. Alespoň to říká sociolog, ředitel výzkumu agentury Median a autor eseje Anatomie populismu Daniel Prokop. Jak hodně ovládá populismus českou politiku?

Duration:00:21:08

Dvacet minut Radiožurnálu - Jak rychle má růst minimální mzda? „Hrozbou jsou skokové změny,“ říká Bohumír Dufek

8/24/2018
More
Sociální demokracie prosazuje zvýšení minimální mzdy na polovinu průměrné mzdy, hnutí ANO je ale proti. Jaký je názor předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka? „Chtěl bych, abychom v České republice viděli ekonomickou realitu,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Duration:00:21:17

Dvacet minut Radiožurnálu - Stupeň vulgarity byl nad míru, říká Radek Vondráček o demonstrantech na pietním aktu

8/23/2018
More
Takhle si demokracii nepředstavuji, prohlásil šéf poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO poté, co jeho a premiéra vypískal dav demonstrantů během pietního aktu k 50. výročí srpnové okupace. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu zdůrazňuje, že lidé se měli ovládnout.

Duration:00:21:42