Vertikála-logo

Vertikála

Religion & Spirituality Podcas >

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Vertikála - Jak prožívají blížící se vysvědčení církevní školy?

6/23/2019
More
Ohlédneme se za setkáním papeže s manažery ropných a plynařských společností. Vysvětlíme roli církví ve válce na Balkánu a prozradíme, proč jsou z návštěvy vatikánského experta na boj se zneužíváním zklamané oběti polských duchovních. Debata bude o tom, jak prožívají blížící se vysvědčení církevní školy. Připravili Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Martina Pouchlá.

Duration:00:49:50

Vertikála - Stíhání za zobrazení Madony s duhovou svatozáří považuje Zbygniew Czendlik za exces

6/16/2019
More
Rzebereme návštěvu vatikánského experta na boj se zneužíváním v Polsku a zeptáme se historika a polonisty Rudolfa Vévody, jestli to přispěje ke změně postojů tamního kléru. Hosté debaty se vrátí k nedávnému případu z Polska, kde tamní výtvarnice vytvořila plakát Panny Marie Čenstochovské se svatozáří v barvách duhy, tedy symbolu LGBT komunity. Diskuzují Zbygniew Czendlik a Stanislav Kostiha. Připravili Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Duration:00:49:15

Vertikála - Blíží se každoroční střídaná kněží, někteří farníci sepisují petice za setrvání svých farářů

6/9/2019
More
Léto je obdobím personálních změn v římsko-katolických farnostech. Novokněží přicházejí na svá první působiště, zkušení faráři odcházejí do nových farností. Podle čeho vedení diecézí kněze rozděluje? A jak pracují s případnou nevolí farníků?

Duration:00:49:32

Vertikála - Jaké jsou evropské hodnoty a co znamenají v celosvětovém kontextu?

6/2/2019
More
Proč tvůrci dokumentu V síti, o sexuálním zneužívání, odmítli peníze od pražského arcibiskupství? Papež František v Rumunsku blahořečí řeckokatolické biskupy, kteří byli umučení za komunismu. Hosty debaty jsou Jan Sokol a Pavel Černý, mluvit budou o hodnotách, za jaké budou odpovědní noví členové europarlamentu. Připravili Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Duration:00:49:58

Vertikála - Identifikuje se s nimi méně lidí, ale církve mají ve společnosti stále důležitou roli

5/26/2019
More
Západoevropané se podle studie Pew Research Centre odklání od křesťanských církví. V centrální části a na východě kontinentu zůstává zastoupení křesťanů stejné nebo se naopak zvyšuje. Podle odborníků to svědčí spíše o rozchodu s institucí než s vírou samotnou.

Duration:00:49:28

Vertikála - Katoličkám v Německu se nelíbí, že církevní úřady zůstávají výhradně v rukou mužů

5/19/2019
More
Připomeneme půl století od smrti kardinála Josefa Berana. Polskem hýbe dokument "Jen to nikomu neříkej". Některé katoličky v Německu se rozhodly bojkotovat bohoslužby, aby podpořily požadavky iniciativy „Maria 2.0 - Zůstáváme venku". Hnutí protestuje proti tomu, že církevní úřady zůstávají výhradně v rukou mužů a taky za důslednější prošetřování sexuálních skandálů. Hosté: Františka Zezuláková Schormová a Jan Balík. Připravili Adam Šindelář a Veronika Sedláčková.

Duration:00:50:19

Vertikála - Pokračování příběhu katedrály Notre Dame

5/12/2019
More
Ti, kdo do její obnovy vstupují, pomáhají budovat její majestát i pro příští generace. A pařížský arcibiskup apeluje, aby se tragédie Notre Dame stala pobídkou k obnově církve. Jak to myslí? Jsou na místě hlasy o tom, že peněz na obnovu katedrály je mnoho a na chudé málo? Diskutují dominikán Benedikt Mohelník a katolický intelektuál a podnikatel Pavel Bratinka. Připravili Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Duration:00:49:41

Vertikála - Velká traumata čekala přeživší z koncentračních táborů po návratu domů, kde nikoho nenašli

5/5/2019
More
Konec druhé světové války znamenal nejen radost, ale i hořkost, prázdnotu a zklamané naděje. Hlavně židé často přišli o celé rodiny a ti, kteří přežili koncentrační tábory, se vraceli do míst, kde nenašli nikoho z příbuzných a kde už často bydleli úplně cizí lidé. Hosty debaty jsou Vojtěch Blodig, historik z Památníku Terezín, a Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí. Připravili Adam Šindelář a Eva Hůlková.

Duration:00:53:19

Vertikála - Život bez rituálů, které by jej kotvily, vede k vyhoření

4/28/2019
More
Češi na přelomu dubna a května tradičně pálí čarodějnice. Svědčí držení této tradice o potřebách současného člověka?

Duration:00:49:05

Vertikála - Rád vzpomínám na undergroundovou velikonoční vigilii doprovázenou rockovou kapelou, říká kněz Heryán

4/21/2019
More
První přišly ke Kristovu prázdnému hrobu ženy. K filipínským velikonočním zvykům patří i pašije s opravdovým ukřižováním. A slaví nejen křesťané – židovský národ si připomíná vyvedení z Egypta. O prožívání velikonoc je i debata Vertikály. Hosty jsou převor komunity bosých karmelitánů v Praze Petr Glogar a salesiánský kněz Ladislav Heryán, známý jako pastor undergroundu. Připravili Adam Šindelář, Naděžda Hávová a Eva Hůlková.

Duration:00:49:33

Vertikála - Největší problém je, že se sociální pracovníci neberou dost za své služby, říká Iva Holmerová

4/14/2019
More
Zvěřejní katolická církev nové statistiky o sexuálním zneužívání a otevře v rámci transparentnosti své archivy? Za oběti zneužívání se na Květnou neděli modlí české a moravské řeholnice. A připomeneme také výročí obsazení československých mužských klášterů komunistickým režimem. Debata Vertikály si všímá toho, že domácí péči hrozí kolaps kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení sester. Připravili Adam Šindelář, Aneta Černá a Eva Hůlková.

Duration:00:49:41

Vertikála - O zneužívání dětí v církvi se tady ví nejmíň sedm let. Zametalo se to ale pod koberec, zlobí se Freund

4/7/2019
More
Skandál kolem dětských obětí (nejen) římskokatolických kněží neutichá ani po týdnech propírání na veřejnosti. Bouří se „obyčejní“ katolíci, kteří nechtějí, aby se letité problémy církve zametaly pod koberec. Téma pořadu Vertikála a Veroniku Sedláčkovou.

Duration:00:48:50

Vertikála - Co prozradí vatikánské archivy z doby druhé světové války?

3/31/2019
More
Papež František rozhodl, že příští rok Vatikán otevře všechny druhy svých archivů a zpřístupní informace z let 1939 a 1958. Archivní záznamy mohou prozradit pravdu o postoji tehdejšího papeže i celé církve k nacismu, holocaustu, nebo počátkům komunismu. Diskutují Eva Vybíralová, historička z Ústavu pro studium totalitních režimů a církevní právnička a Vojtěch Kyncl, historik z Historického ústavu Akademie věd. Moderuje Eva Hůlková.

Duration:00:49:28

Vertikála - Věřící o skandálech církve: Jsou pro nás také výzvou, abychom ukazovali veřejnosti, co je skutečné křesťanství

3/24/2019
More
Diskuze okolo sexuálního zneužívání a jeho zamlčování uvnitř Římsko-katolické církve neutichají. Jak se dotýkají samotných věřících? Ohrožují jejich důvěru v hodnostáře?

Duration:00:49:26

Vertikála - Halík: Největší církevní bojovníci proti homosexuálům s tím zpravidla mají sami problém a vedou dvojí život

3/17/2019
More
Sexuální skandály katolických duchovních nebo nedávný papežský summit ve Vatikánu povedou jen k ještě většímu rozdělení katolické církve. Alespoň to tvrdí hosté pořadu Plusu Vertikála, Tomáš Halík a Jan Jandourek.

Duration:00:49:55

Vertikála - Existuje souvislost mezi dodržováním celibátu a sexuálními delikty duchovních?

3/10/2019
More
Církev řeší, jak pomoci obětem zneužívání. Jedním z navrhovaných opatření je povinné psychologické vyšetření adeptů na celibát. Farář Církve československé husitské David Frýdl ale podotýká, že podle něj není souvislost mezi dodržováním celibátu a delikty duchovních. Římskokatolický kněz Janem Houkal připomíná, že povinnost psychologického vyšetření pro kandidáty kněžství u nás existuje už delší dobu. Byť připouští, že celibát může lákat i muže s problematickou orientací.

Duration:00:50:01

Vertikála - Jak můžou církve snížit nedůvěru veřejnosti?

3/3/2019
More
České církve se potýkají s nízkou důvěryhodností u společnosti. Její důvěra navíc v průběhu let stále klesá. Můžou s tím církve něco dělat? V debatě Vertikály se nad tím zamýšlí římsko-katolický kněz Jan Hanák a expert na tvorbu brandu Adam Hrubý.

Duration:00:49:40

Vertikála - Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

2/24/2019
More
Vertikála přináší exkluzivní materiál na téma zneužívání nezletilých v církvi. Problém, o kterém ve Vatikánu diskutovali zástupci církve z celého světa, se totiž nebyhýbá ani České republice. Promlouvají oběti sexuálního násilí. Ptáme se, co oběti zneužití potřebují, aby se s traumatem vyrovnaly, a co je v církvi potřeba vylepšit, aby byla bezpečným prostředím. Moderují Magdaléna Trusinová a Adam Šindelář.

Duration:00:49:22

Vertikála - Postava faráře seriálu Most! není dobře napsaná, tvrdí římskokatolický kněz Ladislav Heryán

2/21/2019
More
Česká televize v pondělí odvysílá poslední díl seriálu Most! Ten vzbudil (a dodnes budí) velké emoce, a to i v řadách církví.

Duration:00:49:28

Vertikála - Jak se církve chovají k lidem jiné sexuální orientace?

2/10/2019
More
Církev řeší skandál se zneužíváním řádových sester kněžími. Rozebere trest sedmi měsíců vězení pro řeckého pravoslavného biskupa za podněcování násilí proti homosexuálům. Připomene výročí existence státu Vatikán a pozastavíme se nad nešťastnými praktikami některých misionářů. V debatě uslyšíte dva různé názory na to, jak se církve chovají k lidem jiné sexuální orientace. Moderují Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková.

Duration:00:48:39