Vertikála-logo

Vertikála

Religion & Spirituality Podcas >

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Debata o tématech, kterými žije společnost. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Vertikála - Největší problém je, že se sociální pracovníci neberou dost za své služby, říká Iva Holmerová

4/14/2019
More
Zvěřejní katolická církev nové statistiky o sexuálním zneužívání a otevře v rámci transparentnosti své archivy? Za oběti zneužívání se na Květnou neděli modlí české a moravské řeholnice. A připomeneme také výročí obsazení československých mužských klášterů komunistickým režimem. Debata Vertikály si všímá toho, že domácí péči hrozí kolaps kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení sester. Připravili Adam Šindelář, Aneta Černá a Eva Hůlková.

Duration:00:49:41

Vertikála - O zneužívání dětí v církvi se tady ví nejmíň sedm let. Zametalo se to ale pod koberec, zlobí se Freund

4/7/2019
More
Skandál kolem dětských obětí (nejen) římskokatolických kněží neutichá ani po týdnech propírání na veřejnosti. Bouří se „obyčejní“ katolíci, kteří nechtějí, aby se letité problémy církve zametaly pod koberec. Téma pořadu Vertikála a Veroniku Sedláčkovou.

Duration:00:48:50

Vertikála - Co prozradí vatikánské archivy z doby druhé světové války?

3/31/2019
More
Papež František rozhodl, že příští rok Vatikán otevře všechny druhy svých archivů a zpřístupní informace z let 1939 a 1958. Archivní záznamy mohou prozradit pravdu o postoji tehdejšího papeže i celé církve k nacismu, holocaustu, nebo počátkům komunismu. Diskutují Eva Vybíralová, historička z Ústavu pro studium totalitních režimů a církevní právnička a Vojtěch Kyncl, historik z Historického ústavu Akademie věd. Moderuje Eva Hůlková.

Duration:00:49:28

Vertikála - Věřící o skandálech církve: Jsou pro nás také výzvou, abychom ukazovali veřejnosti, co je skutečné křesťanství

3/24/2019
More
Diskuze okolo sexuálního zneužívání a jeho zamlčování uvnitř Římsko-katolické církve neutichají. Jak se dotýkají samotných věřících? Ohrožují jejich důvěru v hodnostáře?

Duration:00:49:26

Vertikála - Halík: Největší církevní bojovníci proti homosexuálům s tím zpravidla mají sami problém a vedou dvojí život

3/17/2019
More
Sexuální skandály katolických duchovních nebo nedávný papežský summit ve Vatikánu povedou jen k ještě většímu rozdělení katolické církve. Alespoň to tvrdí hosté pořadu Plusu Vertikála, Tomáš Halík a Jan Jandourek.

Duration:00:49:55

Vertikála - Existuje souvislost mezi dodržováním celibátu a sexuálními delikty duchovních?

3/10/2019
More
Církev řeší, jak pomoci obětem zneužívání. Jedním z navrhovaných opatření je povinné psychologické vyšetření adeptů na celibát. Farář Církve československé husitské David Frýdl ale podotýká, že podle něj není souvislost mezi dodržováním celibátu a delikty duchovních. Římskokatolický kněz Janem Houkal připomíná, že povinnost psychologického vyšetření pro kandidáty kněžství u nás existuje už delší dobu. Byť připouští, že celibát může lákat i muže s problematickou orientací.

Duration:00:50:01

Vertikála - Jak můžou církve snížit nedůvěru veřejnosti?

3/3/2019
More
České církve se potýkají s nízkou důvěryhodností u společnosti. Její důvěra navíc v průběhu let stále klesá. Můžou s tím církve něco dělat? V debatě Vertikály se nad tím zamýšlí římsko-katolický kněz Jan Hanák a expert na tvorbu brandu Adam Hrubý.

Duration:00:49:40

Vertikála - Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

2/24/2019
More
Vertikála přináší exkluzivní materiál na téma zneužívání nezletilých v církvi. Problém, o kterém ve Vatikánu diskutovali zástupci církve z celého světa, se totiž nebyhýbá ani České republice. Promlouvají oběti sexuálního násilí. Ptáme se, co oběti zneužití potřebují, aby se s traumatem vyrovnaly, a co je v církvi potřeba vylepšit, aby byla bezpečným prostředím. Moderují Magdaléna Trusinová a Adam Šindelář.

Duration:00:49:22

Vertikála - Postava faráře seriálu Most! není dobře napsaná, tvrdí římskokatolický kněz Ladislav Heryán

2/21/2019
More
Česká televize v pondělí odvysílá poslední díl seriálu Most! Ten vzbudil (a dodnes budí) velké emoce, a to i v řadách církví.

Duration:00:49:28

Vertikála - Jak se církve chovají k lidem jiné sexuální orientace?

2/10/2019
More
Církev řeší skandál se zneužíváním řádových sester kněžími. Rozebere trest sedmi měsíců vězení pro řeckého pravoslavného biskupa za podněcování násilí proti homosexuálům. Připomene výročí existence státu Vatikán a pozastavíme se nad nešťastnými praktikami některých misionářů. V debatě uslyšíte dva různé názory na to, jak se církve chovají k lidem jiné sexuální orientace. Moderují Naděžda Hávová a Veronika Sedláčková.

Duration:00:48:39

Vertikála - České řeholní komunity řídnou

2/3/2019
More
Ještě v devadesátých letech v tuzemsku působilo dva a půl tisíce členek řeholních komunit, dnes je to něco přes tisícovku. S razantním poklesem počtů se potýkají i jejich mužské protějšky. Jaké dopady má nedostatek noviců a novicek na život zasvěcených osob? Hosté debaty – sestra Krista a otec Juan Provecho.

Duration:01:01:04

Vertikála - Proč i dnes sílí v Evropě antisemitismus?

1/27/2019
More
Debata Vertikály připomene památku obětí holocaustu. Proč jsou Židé tradičními obětmi nesnášenlivosti a předsudků? A proč usiluje Federace židovských obcí o definování antisemitismu na půdě Poslanecké sněmovny, ačkoliv situace v České republice je klidná a bez extrémů? Diskutují bezpečnostní poradce a generál v záloze Andor Šándor a Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí. Moderuje Eva Hůlková.

Duration:00:49:34

Vertikála - Pomohou nespokojeným lidem manažeři štěstí?

1/20/2019
More
Jaké šance na zisk medaile má olympijský tým Vatikánu? Rozebereme oběť Jana Palacha z pohledu křesťanské etiky. Více než třetina zaměstnanců v Nizozemsku a Velké Británii si myslí, že jejich práce nemá smysl. Pomůžou těmto lidem manažeři štěstí, kteří v posledních letech přibývají, ve firmách? A jakou odpověď na potřeby moderního člověka nabízejí tradiční církve? Hosty jsou manažerka štěstí Věra Koukalová a teoložka Denisa Červenková. Moderuje Veronika Sedláčková.

Duration:00:49:12

Vertikála - Chyby se církve dopustily už ve fázi, kdy se před několika lety zákon tvořil a vedly se o něm diskuse, říká Jiří Pehe

1/13/2019
More
První letošní schůze sněmovny by mohla přinést další vyostření vztahů mezi církvemi a politiky. N programu je totiž závěrečné hlasování o návrhu KSČM na zdanění církevních restitucí. Hosty debaty jsou politolog Jiří Pehe a historik Jaroslav Šebek. Moderuje Eva Hůková.

Duration:00:49:45

Vertikála - Existují v dárcovství trendy? A jestli ano, jaké?

1/6/2019
More
Dnešní Vertikála připomene, že většinu pravoslavných křesťanů teprve čekají vánoční svátky. Zeptá se, jestli oslavy poznamená spor mezi ukrajinskou a ruskou pravoslavnou církví. Rozebere to, že začíná Alianční týden modliteb, jeho téma "Modlitby v rozdelěné a polarizované době" rozdělilo věřící. A mluvit budemrei o Tříkrálové sbírce, o trendech v dárcovství bude debata Vertikály. Moderují Naděžda Hávová a Martina Pouchlá.

Duration:00:49:51

Vertikála - Rok 2018 byl i rokem nové vlny emancipace

12/30/2018
More
Končící rok patřil podle světových médií ženám. Hnutí MeToo působí v západních zemích velké společenské změny. Například v amerických kongresových volbách překonal počet ženských kandidátek historické rekordy. Odráží se tato nová vlna emancipace i v církevních společenstvích? Debatují kancléřka Arcibiskupství pražského Marie Kolářové a farářka Československé církve husitské Martina Viktorie Kopecká. Moderuje Veronika Sedláčková.

Vertikála - Co za úkaz byla ona Betlémská hvězda, která se objevila na obloze při slavném zrození?

12/23/2018
More
Šedesát procent Čechů si podle Medianu pojí Vánoce a narozením Krista. Proč Bůh seslal svého syna jako dítě? Budou mít Čechy nového svatého? Debata nabídne výklad vánočního příběhu skrze pohled na oblohu. Co to vlastně byla Betlémská hvězda. O jak pozoruhodnou konjunkci šlo a jak ji vnímali tehdejší lidé, na úsvitu našeho věku? Diskutují astrofyzik a hlavní zvoník v katedrále sv. Víta Tomáš Stařecký a psycholog a amatérský astronom Jeroným Klimeš. Moderuje Eva Hůlková.

Duration:00:48:15

Vertikála - Vertikála o charitě, Bibli žen i kněžské službě

12/16/2018
More
Proč podle papeže Františka není kněžská služba povoláním pro homosexuály? Tématem bude také Bible žen a debata o efektivní charitativní pomoci.

Duration:00:49:42

Vertikála - Ježíškova vnoučata vystupují ze své komfortní zóny, říká vedoucí projektu

12/9/2018
More
Exkluzivní rozhovor s novým velvyslancem Vatikánu v České republice. Jaké ho čekají úkoly? Co s kostely, kde už se nekonají bohoslužby? A ukážeme život českých buddhistů v Londýně. Debata Vertikály se ptá, proč charitativní projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata u veřejnosti tak silně zarezonoval. Hosty jsoujsou psycholog Ivan Douda a Martin Ondráček, vedoucí charitativního projektu Ježíškova vnoučata. Moderují Aneta Černá a Eva Hůlková.

Duration:01:20:52

Vertikála - Každý den bychom si měli umět najít chvilku na rozjímání, zejména v době adventní

12/2/2018
More
Vstupujeme do doby adventní. Jak se ztišit a zahloubat do jiných myšlenek než starostí všedních dní a stresu z předvánočního shonu? Odinstalovat zbytečné aplikace, odnést televizi na půdu a chvíle rozjímání si naplánovat. I to zaznívá v debatě s dominikánským knězem Antoninem Krasuckim a propagátorkou digitálního detoxu Karolínou Presovou. Moderuje Martina Pouchlá.

Duration:01:21:15