Vzhuru dolu podcast-logo

Vzhuru dolu podcast

Science & Technology News

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

Location:

Czech Republic

Description:

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

Twitter:

@vzhurudolu

Language:

Czech


Episodes

S Janem Řezáčem o zpackaných výběrových řízení na weby

5/16/2021
Zakladatele rodu House of Řezáč jsme pozvali v reakci na jeho nedávný text Proč MENDELU vyhodí 5,4 milionů korun z okna. Proč jsou výběrka (pořád) tak špatná a dá se s tím něco dělat? V závěru podcastu nám vyšel čas probrat ještě nástroj pro tvorbu webu Webflow.

Duration:00:58:06

S Evou Kuttichovou o mezinárodním freelancingu a AR/VR

3/29/2021
Eva je produktová a interakční designérka na volné noze. Martin a Robin si s ní povídali o přechodu k freelancingu a rovnou do zahraničí, dále je zaujaly témata jako herní design, navrhování pro rozšířenou a virtuální realitu (AR/VR) a další. Uvidíte sami. Přejeme vám příjemný poslech.

Duration:01:03:49

S Rikim Fridrichem o stavu CSS a JavaScriptu

1/26/2021
Nad výsledky anket State of CSS/JS 2020 jsme nahlas přemýšleli o aktuálním vývoji frontendových technologií. Nemohli jsme se nepozastavit u některých témat, které vidíme jinak, abychom zjistili, že to někdy vidíme velmi podobně. Probrali jsme Tailwind, nástroje pro testování JS, TypeScript a mnohé další.

Duration:01:23:02

Speciál o trendech pro rok 2021 (druhá část vánočního dvojdílu podcastu)

12/31/2020
Vybrali jsme pět oblastí a diskutujeme, jak moc ovlivní webový vývoj v příštích 12 měsících. A rovnou prozradíme, že padnou i nějaké palce dolů.

Duration:00:41:45

S Robinem a Martinem o Robinovi a Martinovi (první část vánočního dvojdílu)

12/18/2020
Asi nás znáte. Ale možná úplně přesně nevíte, čím se zabýváme, a jak se to změnilo v roce 2020, kdy se změnilo skoro všechno. Řekli jsme si, že by mohlo být užitečné se trochu více představit, ještě než začneme další sezonu vysílání. To proto, abyste věděli, z jakých pozic k vám hovoříme. Takže v první části vánočního dvojdílu dělá Martin rozhovor s Robinem a Robin rozhovor s Martinem. Nebo tak nějak.

Duration:00:53:40

S Borkem Bernardem o vývoji webů na JAMStacku

10/22/2020
JAMStack se v roce 2020 vtírá do více a více týmů, projektů a – možná především – konverzací. V živém rozhovoru jsme se Borka Bernarda ptali na to, co to vlastně JAMStack je a nakolik je kompatibilní třeba s WordPressem nebo větším eshopem. A taky jestli džem nejsou nové špagety.

Duration:01:02:38

S Markem Prokopem o CMS (a trochu také SEO a copywritingu)

9/21/2020
S Markem jsme před podcastem zašli na oběd, abychom sladili noty pro povídání o SEO. Dopadlo to tak, že si povídáme úplně o něčem jiném.

Duration:01:00:01

Backend vs. frontend a Microsoft vs. zbytek světa webových vývojářů (ve spolupráci s .NET.CZ)

8/18/2020
V první polovině našeho povídání s kluky z .NET.CZ Podcast, Martinem Šimečkem a Vojtou Mádrem, jsme se jen jemně oťukávali při povídání o neutrálním tématu. To druhá část už je přeci jen šťavnatější. Jak by ne, když tématem není nic menšího než současný frontend versus současný backend.

Duration:01:06:09

Proč a jak tvořit podcasty (ve spolupráci s Podcastem .NET.CZ)

8/4/2020
V nově epizodě podcastu (který by se už asi neměl nazývat podcastem) se Robin a Martin spojili s kluky z .NET.CZ Podcast, Martinem Šimečkem a Vojtou Mádrem, aby trochu odbočili od obvyklých témat a probrali svému srdci blízké podcastování. Berte to jako motivační návod, proč si myslíme, že byste měli dělat podcasty taky.

Duration:00:44:15

URL, Web Vitals, PageSpeed.cz a Micro Frontends

6/26/2020
Martin s Robinem jsou tentokrát sami a poprvé streamují naživo přes YouTube. Jak to asi dopadlo? Nakonec dobře, probrali čtyři témata, která je v poslední době zaujala.

Duration:00:27:45

S Martinem Krištofem o frameworku Next.js

5/18/2020
O frameworku Next.js píší jeho tvůrci jako o nástroji, který není třeba konfigurovat a ve kterém jedním příkazem spustíte svoji reactí aplikaci. Důraz na jednoduchost kombinovanou s flexibilitou si pochvaluje i Robinův bývalý kolega z LMC, Martin Krištof.

Duration:00:55:45

O práci na dálku se Zuzkou Šumlanskou a Honzou Králem

4/15/2020
Počet pracujích z domova před měsícem nuceně skokově narostl. A práce z domova není jednoduchá. Naštěstí se s námi Zuzka a Honza podělili o své zkušenosti. Jak se doma motivovat? Je potřeba vlastní kancelář? Jak se vrátit z pracovního režimu? A co je dnes nejtěžší i pro zkušené pracovníky z domova?

Duration:00:51:39

S Radkem Pavlíčkem o WCAG a zákonu o přístupnosti

3/9/2020
Martin a Robin si do podcastu pozvali Radka Pavlíčka, odborníka na přístupnost, se kterým rozebírají normu WCAG, loňský zákon o přístupnosti, javascriptové aplikace a novou asociaci, o jejíž českou pobočku Radek usiluje.

Duration:00:48:05

Speciál o frontendových technologiích roku 2019

1/21/2020
Po roce si opět Martin s Robinem sedli, aby probrali ty nejdůležitější změny a novinky roku 2019.

Duration:00:49:18

S Michalem Matuškou o konferenci performance.now(), rychlosti webů a WebAssembly

12/19/2019
Šéf vývoje SUPERKODERS přijal naše pozvání jen pár týdnů po návratu z amsterodamské akce na téma rychlost webů. Povídáme si o kultuře rychlosti ve firmách, měření rychlosti v Google Analytics, inteligentním prefetchingu, nastavení serverů pro HTTP/2 priority a na konec i o WebAssembly, velkém tématu dneška.

Duration:00:48:31

S Alešem Nešetřilem o STRV, prezentaci své práce, WorkResponsibly.org a Webflow

10/18/2019
Aleš Nešetřil vede designéry v STRV, má ohromné množství followerů a zajímavý profil na Instagramu, dělá krásné bokovky jako WorkResponsibly.org a do toho všeho je staví na webdesignérském nástroji Webflow. To je více než dost zajímavých témat na jeden podcast, co myslíte?

Duration:00:47:12

S Riki Fridrichem o současnosti a budoucnosti JS frameworků

9/19/2019
Riki je javascriptový vývojář, který nedávno začal školit Vue.js. Robin je také javascriptový vývojář. A Martina zajímá stav a budoucnost javascriptových frameworků. Tak jsme to dali dohromady.

Duration:00:50:00

Podcast: Speciál o AMP k vydání „Vzhůru do AMP“

6/26/2019
Robin a Martin si tentokrát vystačili sami. Aby ne – mluví o práci na e-booku, který napsali o svém oblíbeném tématu – zrychlovací technologii AMP. Hodně se zaměřují na využití AMP jako frameworku pro tvorbu webů a co Robin slyšel na AMP roadshow v Berlíně. Pánové odpovídají také na dotazy k AMP.

Duration:00:52:22

S Janem Junkem o grafice webu

5/12/2019
Honza je jeden z propagátorů myšlenky, že grafika by měla především plnit cíle webu. Líbivost a moderní trendy nám tohle nezaručí. To asi není nic nového, ale Honza jde dál. Kromě wireframů by se měly testovat i grafické návrhy, říká. V podcastu rozebíráme překvapivého vítěze studie Baymard Institute mezi e-shopy a Honzovu práci, například pro TopObaly.cz.

Duration:00:47:18

S Ondřejem Machuldou o testování webových aplikací

3/17/2019
Ondra se už několik let věnuje automatickému testování webových aplikací, záváděl jej do workflow Jobs.cz a dalších produktů LMC a o svoje zkušenosti podělil v řadě přednášek. Během rozhovoru probereme toto téma od začátku do konce: – Co je dobré testovat a jaký druh testování vybrat? – Jak vypadá testovací pyramida? – Jaké jsou součastné nástroje? – Jak fungueje Selenium a WebDriver? – Co se za ty roky změnilo? – Jakou roli by měl mít v týmu tester? Dotaz na naše posluchače: Jaká odborná...

Duration:00:42:11