Tech_FM-logo

Tech_FM

Science

TECH_FM je program propagujúci vedu a nové technológie. Vzniká v spolupráci Tech.sme.sk a Rádia_FM a znie naživo v rozhlase každý štvrtok po 15:00.

TECH_FM je program propagujúci vedu a nové technológie. Vzniká v spolupráci Tech.sme.sk a Rádia_FM a znie naživo v rozhlase každý štvrtok po 15:00.

Location:

Bratislava, Slovakia

Description:

TECH_FM je program propagujúci vedu a nové technológie. Vzniká v spolupráci Tech.sme.sk a Rádia_FM a znie naživo v rozhlase každý štvrtok po 15:00.

Twitter:

@denniksme

Language:

English


Episodes

Na Marse sú molekuly konzistentné s možnosťou života

3/6/2020
Kedysi boli na Marse podmienky vhodné na život. Dokonca lepšie, ako pred miliardami rokov na vtedajšej Zemi. Lenže, dnes sa nám červená planéta zdá mŕtvou a studenou. Kozmický rover Curiosity však na Marse objavil organické molekuly, ktoré ak by boli prítomné na Zemi, asi by sme hovorili o mikróboch. Vedci tiež upozorňujú, že sme premárnili najmenej desať rokov v boji proti klimatickej zmene. A všetky ďalšie kroky budú preto ťažšie a bolestivejšie.

Duration:00:10:55

Umelá inteligencia vytvorila neznáme antibiotiká

2/28/2020
Máme problém. Baktérie si vytvárajú odolnosť na naše lieky a antibiotika nemusia fungovať. Odhaduje sa, že v roku 2050 môže zomierať desať miliónov ľudí ročne na ochorenia, ktoré dnes ešte dokážeme liečiť. Teraz však pomohla umelá inteligencia a objavila dosiaľ neznáme antibiotikum. Vedci tiež zistili, že panda červená nie je jeden druh, ale v skutočnosti sú to druhy dva. A teda máme ešte väčší problém pri ich ochrane. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:11:57

NASA ukázala, čo chce preskúmať v slnečnej sústave

2/21/2020
NASA vybrali štvoricu konceptov, z ktorých by sa raz mohli stať nové vesmírne misie. Agentúra chce, aby ich teraz odborníci dopracovali a vznikli tak skutočné projekty. Misie by mohli smerovať k Venuši, na Tritón aj na Jupiterov vulkanický mesiac Io. Vedci tiež ukázali, že v moriach je príliš hlučno. Vráskavce minke tak môžu mať problémy s komunikáciou. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:12:43

Jedlo plytváme ešte viac, ako si myslíme

2/14/2020
Vieme, že jedlom plytváme. Pritom tiež tušíme, že až desatina emisií skleníkových plynov pochádza zo strateného a vyplytvaného jedla. Teraz však vedci zistili, že naše mrhanie jedlom je výrazne horšie, než sme sa dosiaľ domnievali. A to len na strane nás, obyčajných konzumentov... nevraviac o spracovaní potravín a o ich distribúcii. K Slnku tiež odštartovala európska misia, ktoré by nám mala prezradiť čosi viac o jeho fungovaní. Astronómovia už dokonca hovoria o zlatom veku solárnej...

Duration:00:11:33

Vedcom sa podaril radikálny prelom v pochopení rakoviny

2/7/2020
Opisujú to nejako takto: donedávna sme o rakovine a jej fungovaní vedeli tak percento Teraz sme odhalili tých zvyšných 99 percent. Medzinárodný výskum vedcov z desiatok krajín trvajúci desaťročie teraz skončil množstvom štúdií, ktoré podrobnejšie opisujú mechanizmus rakoviny a mutácie, ktoré sa pri nej v bunkách odohrávajú. Snáď to prinesie revolúciu do liečby tohto ochorenia. Vedci sa ale tiež pozreli, aký vplyv má melódia budíka nielen na naše vstávanie, ale aj na celý deň. A zistenia...

Duration:00:09:30

Nad Amerikou sa takmer zrazili dva satelity

1/31/2020
Minuli sa len veľmi tesne. Tento týždeň sa nad Spojenými štátmi takmer zrazili dva satelity, ktoré sa na obežnej dráhe nachádzajú desiatky rokov. Na orbite máme skrátka neporiadok. Britskí výskumníci sa ale tiež pozreli, ako mobilné telefóny ovplyvňujú život detí. A zistenia príliš neprekvapili. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:10:57

Ukázali, prečo ľuďom ošedivejú vlasy

1/24/2020
Možno to tiež vidíte každé ráno v zrkadle. Jednoducho, zase pribudol ďalší šedivý vlas. Vedci však dlho nerozumeli mechanizmu, ako šediny vznikajú. Mali niekoľko hypotéz a väčšina bola nesprávna. Výskum však teraz odhalil, prečo šedivieme a čo s tým má stres. Tiež sa pozreli na dosiaľ najstarší známy kráter na našej planéte. A čo má spoločné s globálnou zmenou klímy. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:12:08

Vytvorili tehly, ktoré sa samé dokážu množiť

1/17/2020
Ten meteorit je starší, ako naša Zem, Slnko aj celá naša slnečná sústava. Presnejšie, v tom meteorite sa nachádzajú zrniečka, ktoré sú staršie a ktoré sú pozostatkom po výbuchu hviezdy niekedy pred siedmimi miliardami rokov. Ako je to možné? A ako sa na našu planétu dostali? Výskumníci tiež vytvorili tehly, ktoré sa samé dokážu zahojiť alebo množiť. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:11:19

Zákaz plastových tašiek môže, paradoxne, uškodiť

1/10/2020
Boj s klimatickou krízou nie je to isté, ako boj s odpadom. Preto ak riešime problém s mikroplastami, nemusíte to automaticky znamenať, že alternatívy po sebe zanechávajú menšiu uhlíkovú stopu. Ako v prípade náhrad plastových tašiek. Zahľadeli sme sa tiež do kozmu: záhada rýchlych rádiových zábleskov sa znovu prehĺbila a gravitačná astronómia ukázala ďalšiu zrážku neutrónových hviezd. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:11:45

Človek spustil masové vymieranie druhov

1/3/2020
Čelíme kríze a ďalšiemu masovému vymieraniu druhov, skončiť môže až milión rôznych zástupcov rastlín a zvierat. Vedcom sa ale tiež podaril astronomický prelom a prvý raz priamo odfotografovali čiernu dieru. Viac sa o vedeckých udalostiach roka 2019 dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:12:45

Vedci objavili v jaskyni najstarší príbeh

12/20/2019
Človek je šimpanzom, ktorý miluje príbehy. Tak by sa asi dala v skratke zhrnúť história nášho rodu, no viac než anekdoty je zaujímavá veda. Teraz vedci našli v istej indonézskej jaskyni na ostrove Sulawesi nástennú maľbu, ktorá je staršia, ako všetky tie známe maľby z Európy. A, navyše, zdá sa, že rozpráva nejaký príbeh. Do kozmu sme tiež vystrelili vesmírny ďalekohľad, ktorý bude stopovať ďaleké exoplanéty. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:13:24

Magnetické pole Zeme je staršie, ako sme si mysleli

12/15/2019
Magnetické pole nás chráni. Napríklad pred nabitými časticami z nášho Slnka, ktoré by životu na Zemi mohli spôsobovať problémy. Preto je zaujímavé vedieť, ako dlho takýto ochranný plášť naša planéta má. Vedci teraz zistili, že zrejme podstatne dlhšie, než sme sa domnievali. Tiež ukázali, odkiaľ a prečo do atmosféry našej planéty uniká metán, výrazný skleníkový plyn. A čo s tým má ľudská činnosť. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:13:25

Ľudia sú mutanti a najskôr upravili samých seba

12/6/2019
Ľudia sa od svojich zvieracích príbuzných líšia. Nielen schopnosťami, ale aj svojou povahou. Skrátka, sme v priemere anomálne priateľskí, zvláštny tvar majú aj naše lebky. Vedci sa teraz lepšie pozreli do génov, aby zistili, čo sa to vlastne stalo. A pomohlo im isté ochorenie. Výsledkom je zistenie, že prvým druhom, ktorý sme domestikovali, sme boli vlastne my sami. Tiež sa vyberieme do kozmu a zistíme, či nové našla solárna sonda Parker aj ako hľadať mimozemský život. Viac si vypočujte v...

Duration:00:16:47

Rozpady častíc ukazujú anomáliu, v prírode môže byť neznáma sila

11/29/2019
Už druhý experiment naznačuje, že vo svete časticovej fyziky sa môže diať čosi zvláštne. Rozpady jadier berýlia aj hélia sa totiž nesprávajú tak, ako by sa podľa štandardného modelu správať mali. Jedným z vysvetlení je aj nová častica, ktorá však nepasuje do nášho prevládajúceho vysvetlenia vesmíru. A za ňou by sa mohla ukrývať piata, dosiaľ neznáma interakcia. Taká, ktorá by mohla pomôcť aj pri hľadaní odpovedí na záhadnú tmavú hmotu a tmavú energiu. Genetikom sa tiež po rokoch práce...

Duration:00:15:54

Vedci zistili, prečo máme tak málo priateľov

11/22/2019
Koľko máte priateľov? A koľko z nich je naozaj dobrých? Traja? Piati? Nuž, nie ste výnimkou. A kľúč k množstvu našich priateľov je v našich mozgoch. Vedci sa teraz pozreli, koľko mávame priateľov,. Prečo sú nám niektorí bližší i ako si priateľstvo vybudovať. Na Jupiterovej Európe tiež objavili výtrysky vodnej pary. Čo je ďalším nepriamym dôkazom rozsiahleho podpovrchového oceánu. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:12:46

Umelá inteligencia objavila prírodný zákon

11/15/2019
Na Marse kedysi tiekla voda. Dnes už vieme, že na červenej planéte sa vyskytujú sezónne výkyvy metánu. A teraz vedci zistili, že veľmi podobne sa na našom planetárnom súrodencovi objavuje aj kyslík. Nuž a metán a kyslík bývajú sprievodným znakom... trebárs života. Vedci ale zdôrazňujú, že zatiaľ je priskoro hovoriť o nejakom živote na Marse. Iný tím zase vytvoril umelú inteligenciu, ktorá sama prišla na to, že Zem nie je stredom vesmíru, ale spolu práve s Marsom sa krúti okolo Slnka. Viac...

Duration:00:15:37

Osýpky sú ešte horšie, vymažú ľuďom imunitu

11/8/2019
Osýpky sú už samé osebe zlé. Dokážu sa rýchlo šíriť, môžu spôsobiť ďalšie komplikácie a prinášajú aj riziko smrti. Teraz vedci opísali nový mechanizmus, ktorým škodia: dokážu totiž vymazať našu imunitnú pamäť. A potvrdili to aj experimenty. Paleoantropológovia tiež narazili na spätnú migráciu praľudí, ktorí sa z Európy vybrali na územie dnešného Izraela. A zaujímavé je, že v tejto záhadnej kultúre žili spolu neandertálci aj moderní ľudia. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:17:32

Twitter zakáže politickú reklamu, Facebook pustí aj klamstvá

11/4/2019
Twitter sa rozhodol, že zakáže politickú reklamu. Dôvodom sú aj rôzne falošné správy a posolstvá, ktoré politici šíria nielen pred voľbami. Na otázku, ako bude postupovať Facebook, však Zuckerberg odpovedal opačne. Jeho sociálna sieť sa nič zakazovať nechystá. Inžinieri tiež oznámili, že ich umelá inteligencia sa stala veľmajstrom v počítačovej hre StarCraft 2. Síce stále jestvuje množstvo profesionálov, ktorí ju porazia, no úspech v tejto hre býva považovaný za ďalší míľnik vo vývoji...

Duration:00:17:36

Hackeri napadli americké nemocnice, prestali prijímať pacientov

10/4/2019
Je to obyčajné vydieranie. Akurát neunesiete ľudí, unesiete ich počítače. Tak v skratke funguje ransomvér, škodlivý softvér, ktorý šifruje dáta v napadnutých počítačoch a žiada výkupné. Niektoré americké nemocnice teraz po podobnom útoku prestali prijímať pacientov – s výnimkou kritických operácií. Vedci tiež vypátrali, odkiaľ do Európy prišla v 14. storočí čierna smrť, ktorá zabila 75 až 200 miliónov ľudí. A v tejto detektívke zohrala kľúčovú úlohu genetika. Viac sa dozviete v podcaste...

Duration:00:14:32

Mačky ľudí ignorujú? Nie je to pravda

9/27/2019
Mačky síce počúvajú na meno, len sa vás snažia ignorovať. Pre psa ste pán, pre mačku sluha. Mačky nás len tolerujú. Ak sa rozprávame o vzťahu medzi človekom a mačkou, zvyčajne to vyzerá nejako takto. Vedci sa ale teraz rozhodli preskúmať, či si mačky na ľudí naozaj vytvárajú väzby, alebo nie. A ako na tom sú v porovnaní so psami či s našimi bábätkami. Výsledky trochu prekvapili. Zlou správou ale je, že odolnosť baktérií na antibiotiká sa objavila aj u dobytka. A to dokonca v regiónoch,...

Duration:00:13:44