iReceptar do ucha-logo

iReceptar do ucha

Sports & Recreation Podcasts

Jak pečovat o zahradu, pokojové rostliny nebo třeba o psa? Jaké trendy dnes hýbou zahradou i světem za jejím plotem? V tom vám poradí podcast Receptář do ucha, který připravujeme s odborníky i nadšenými laiky. Protože Receptář vždycky ví, jak na to.

Location:

Czech Republic

Description:

Jak pečovat o zahradu, pokojové rostliny nebo třeba o psa? Jaké trendy dnes hýbou zahradou i světem za jejím plotem? V tom vám poradí podcast Receptář do ucha, který připravujeme s odborníky i nadšenými laiky. Protože Receptář vždycky ví, jak na to.

Language:

Czech


Episodes

„Hnůj rostlinám zatopí i při špatném počasí,“ říká v poradně naše odbornice Jana Bucharová

2/19/2024
Jak si založit dobré pařeniště? Proč jsou v doma pěstovaném salátu dusičnany? Jak se vyznat v odrůdách rajčat? Který substrát je vhodný pro sazeničky? A proč je dobré přestat zahradničit s rašelinou, třeba jako Královská zahradnická společnost? Odpovědi přináší Jana Bucharová v poradně našeho podcastu.

Duration:00:14:29

„Typ osobnosti je optika, kterou se díváme na okolní svět. Je úlevné zjistit, jak funguje právě ta vaše,“ říká psycholožka Šárka Miková

2/13/2024
Máte pocit, že vám někdy druzí dělají věci naschvál? Že zatímco s jedním kolegou v práci se domluvíte raz dva, s druhým to nikdy nejde? Nechápete, proč si s jedním dítětem rozumíte víc, než s druhým? „Možná je to jen tím, že jste různé typy osobností,“ říká v rozhovoru psycholožka Šárka Miková, autorka Teorie typů.

Duration:00:38:17

„Chcete mít příště kvalitní semínka? Strčte je do mrazáku,“ doporučuje v poradně pro první únorový týden Jana Bucharová

2/5/2024
Přesně tam totiž uchovávají semena i specializované firmy. Chcete vědět proč? Nebo by vás zajímalo, jak zbavit strom náhle vyrostlé houby? A jak se letos konečně dočkat velké úrody paprik? Na vaše dotazy opět odpovídala naše odbronice na všechno kolem zahrady, Jana Bucharová.

Duration:00:18:03

„Už Flemming upozorňoval, že antibiotika mohou jednou přestat fungovat,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková

1/30/2024
Proč je penicilin pořád to nejlepší antibiotikum na světě? Jak vzniká antibiotická rezistence a co můžeme udělat sami pro to, abychom ji zpomalili? Proč nemáme chtít na lékaři tyhle léky za každou cenu a jak se vlastně pozná, kdy je nasadit a kdy ještě počkat? A jak bychom vlastně měli antibiotika správně užívat? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v druhém díle epizody o nemocech, antibiotikách a rezistenci bakterií, která straší nejen zdravotníky. Znovu s praktickou lékařkou Ludmilou Bezdíčkovou.

Duration:00:27:35

Poradna: Proč se pustit do pěstování klíčků a jak se zbavit hrabošů?

1/23/2024
Co s kompostem vlastně udělá mráz? Který prostředek platí na hraboše a který na octomilky? A co bychom neměli zapomenout vysít, přestože jaro je ještě daleko? To všechno se dozvíte v další epizodě podcastu iReceptář do ucha, který jsme připravili s Janou Bucharovou.

Duration:00:11:26

Viry stále mutují a mění se, je to přirozené, ale teď po pandemii mají pré,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková

1/16/2024
Jak se chránit před virózou a co dělat, když opravdu udeří? Má smysl mít doma test na covid nebo chřipku? Není lepší místo výpravy k lékaři jen zavolat nebo poslat mail? Proti čemu bychom se měli nechat očkovat? A co dokola opakované posilování imunity? Opravdu funguje? O tom všem mluví v prvním díle epizody o nemocech, imunitě a jejím posilování praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Duration:00:16:54

Hit sociálních sítí, který musíte pěstovat: 3 nej recepty

1/9/2024
Taky pěstujete tuto nesmírně zdravou zimní zeleninu, ale moc si s ní nevíte rady? Nechte se inspirovat 3 nejlepšími recepty na kadeřávek! Jak se pěstuje, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu iReceptář do ucha, který jsme natočili s vaší oblíbenou Janou Bucharovou.

Duration:00:12:37

Rozhovor: „Jediný pták, který opravdu škodí zahradě, je slepice,“ říká v podcastu Dita Hořáková z České společnosti ornitologické

1/1/2024
Víte, co sypat do krmítka a jak často byste ho měli správně čistit? Kdo je letošním ptákem roku a proč ho vlastně Česká společnost ornitologická vyhlašuje? Co je Ptačí hodinka a že se jí můžete zúčastnit i vy? To všechno a spoustu dalších zajímavostí z ptačí říše poodkrývá v podcastu ornitoložka Dita Hořáková.

Duration:00:23:38

Rozhovor: „Bramborový salát byl za první republiky skoro stejný jako ten náš,“ říká v podcastu Kristina Šemberová z projektu Retrovaření

12/18/2023
Jak se na Vánoce připravovaly hospodyňky v době první republiky? Pomáhaly jim s přípravou svátečního menu tehdejší kuchařské knihy? Kdy a proč se začalo chodit na šneky a jak se vlastně podával kapr? A proč se tehdy do bramborového salátu nedávalo vajíčko? To vše se dozvíte ve vánočním dílu podcasu iReceptář do ucha od odbornice na kuchyni první republiky, Kristiny Šemberové.

Duration:00:23:59

Poradna: jak to udělat, aby kvetly barborky a za rok i rychlené narcisy a hyacinty?

12/12/2023
Jak to udělat, aby vám znovu vykvetly cibuloviny, které jste si v adventu koupili rychlené? Co platí na svilušky a jaké podmínky potřebují bramboříky? To vše a mnohem víc se dozvíte od Jany Bucharové v další epizodě podcastu iReceptář do ucha. Odpovídáme vám na otázky, které jste nám poslali na adresu poradna@ireceptář.cz..

Duration:00:19:19

Rozhovor: „Když stromkem zaklepete, uvidíte nejen hustotu, ale i to, jestli neopadává,“ radí zahradní odborník Vojtěch Ptáček.

12/5/2023
Jak si vybrat řezaný a jak kontejnerový stromek? Má smysl se stromkem u prodejce zaklepat? Jaký stojánek je nejstabilnější? Má se vánoční stromek zalévat nebo je to jedno? Kolik času na aklimatizaci potřebuje stromek v květináči a jak dlouho ho vůbec můžete mít doma? Co udělat se stromkem po Vánocích? A jak si poradit, když na stromek nemáte místo? O tom všem s námi mluvil zahradní odborník Vojtěch Ptáček.

Duration:00:23:53

Poradna: vydrží mi orchidej ze supermarketu? A co s tím, když pokojovky nemají dost světla?

11/28/2023
Zajímá vás, jestli vám doma vydrží orchidej koupená v supermarketu nebo proč jsou pokojovky skvělými čističkami vzduchu? Nebo spíš chcete vědět něco o indických běžcích? V další epizodě podcastu iReceptář do ucha najdete odpovědi naší odbornice Jany Bucharové na tyto i další otázky, které jste nám poslali na adresu poradna@ireceptář.cz.

Duration:00:12:31

Rozhovor: Jak se postarat v zimě o pokojovky?

11/21/2023
„Nezapomeňte dát rostlinám přes zimu pauzu,“ říká Jana Bucharová. Proč ji potřebují, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu, stejně jako čím vším můžeme pokojovky hnojit, jak často potřebují přesazovat a kde se u nás doma vlastně berou škůdci a choroby.

Duration:00:26:36

Poradna: má smysl zakládat ještě kompost nebo sázet stromy či narcisy?

11/14/2023
Chtěli byste vědět, jak ochránit rostliny na zahradě proti mrazu? Nebo jestli má ještě teď v listopadu smysl vysazovat stromy či dávat do země cibulky narcisů? Tyto a další otázky ohledně zahrady a pěstování nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha zodpověděla Jana Bucharová.

Duration:00:13:31

„Pro zdraví psa jsou zuby zcela zásadní,“ říká veterinář Jan Horák.

11/7/2023
Kterým psům začíná stáří dřív? Opravdu platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš? Proč je pro psa důležitý pohyb? Nestačilo by, kdyby chodil na WC doma? A je dobrý nápad pořídit psímu dědečkovi štěně? To vše vám řekne Jan Horák, veterinář s dlouholetou praxí.

Duration:00:44:21

Poradna: Jak připravit růže na zimu a v čem je dobré samonásypné krmítko pro ptáky?

10/31/2023
Jak připravit jezírko na příchod mrazivého počasí? A proč je důležité, připravit pro ptáky samonásypné krmítko? Můžeme nechat přes zimu venku kompostér s násadou žížal? Na tyto i další otázky vám v další epizodě podcastu ireceptář do ucha odpoví naše odbornice Jana Bucharová.

Duration:00:12:48

„Chtěl bych skončit na Lučním hřbitově,“ říká Mgr. Martin Červený, ředitel organizace Hřbitovy a pohřební služby Hlavního města Prahy.

10/24/2023
Co se stane s hrobem, za který přestanete platit? Věděli jste, že si svého drahého zesnulého můžete nechat doma i několik dní? Jak vypadají alternativní smuteční obřady, co je to Luční hřbitov nebo adopce hrobů? Na věci praktické i vzletné jsme se zeptali Martina Červeného, ředitele Hřbitovů a pohřebních služeb Hl. m. Prahy.

Duration:00:54:19

Poradna: jak poznám jedlý jeřáb a z kterých keřů vyroste živý plot nejrychleji?

10/17/2023
Zajímá vás, jak správně vysázet živý plot a kdy a jak je potřeba ho zastřihovat? Je složité postavit si na zahradě suchou zídku a proč není dobré stříhat okrasné trávy na podzim? To vše se dozvíte od Jany Bucharové v další epizodě našeho podcastu.

Duration:00:10:23

Rozhovor: „Pokud to jde, nechávejte chalupu přes zimu promrznout, ale temperujte ji,“ říká v rozhovoru Jan Kopřiva.

10/10/2023
Co udělat právě teď s vodou v sudu i s tou, kterou máte rozvedenou po zahradě, jak předejít vzniku plísní na zdech, kdy se opravdu pustit do čištění okapů a také co udělat s nářadím a náčiním, které přes zimu necháváte na chatě nebo chalupě se dozvíte v rozhovoru s naším dlouholetým spolupracovníkem Janem Kopřivou.

Duration:00:18:26

Poradna: co si počít s hnojem a jak si vyrobit listovku?

10/3/2023
Chtěli byste vědět, co je nejlepší udlat s čerstvým hnojem, jak správně připravit půdu pro vysazení ovocného stromu nebo jak si vyrobit vlastní náhradu za rašelinu? To a mnoho dalšího nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha řekla Jana Bucharová.

Duration:00:11:14