Adaptasyon-logo

Adaptasyon

238 Favorites

Onur Akmehmet (Boston) ve Mahir Yavuz (New York) yeni teknoloji, yeni ekonomi dengeler ve bu değişimlerin toplumdaki etkilerini tartışıyorlar.

Onur Akmehmet (Boston) ve Mahir Yavuz (New York) yeni teknoloji, yeni ekonomi dengeler ve bu değişimlerin toplumdaki etkilerini tartışıyorlar.
More Information

Location:

Turkey

Description:

Onur Akmehmet (Boston) ve Mahir Yavuz (New York) yeni teknoloji, yeni ekonomi dengeler ve bu değişimlerin toplumdaki etkilerini tartışıyorlar.

Language:

Turkish


Episodes

Adaptasyon 6. Dönem 10. Bölüm - Reaksiyon Videoları

9/24/2017
More
İnsanın herhangi bir etkiye verdigi tepkisini gösteren veya simgeleştiren kaydedilmiş görüntülerin genel adı bu. Yıllardır revaçta olan da bir paylaşım şekli. Reaksiyon videolarının geçmişini, şimdisini ve geleceğini konuştuk.

Duration: 00:35:29


Adaptasyon 6. Dönem 9. Bölüm - Kore'nin Silahları

9/10/2017
More
İrma kasırgasına atılan kurşunlar ne kadar işler bilinmez ama nükleer bir saldırının içimize işlememesi imkansız. Üstkore'nin asi genci, saç tıraşından aldığı güçle, beyaz mantar bulutu misali tütüyor. Peki illa onlar haksız, biz de haklı mıyız? Eşantiyondan: Kitlesel imha, bileşik faiz ve evrenin genişliğini birleştiren nedir?

Duration: 00:35:14


Adaptasyon 6. Dönem 8. Bölüm - Turist Raus

8/20/2017
More
Küresel Ekonomi denilen olgunun en hızlı taraflarından biri kitle turizmi. Önce doğal/kültürel vs. dokuların paket programlaştırıp alıcısına sunulması ile başladı şimdi ise teknolojinin eşleştirme meziyetinden yararlanarak, kişisel maceraperestliğin telefon 'app'lerine indirgenmesi ile devam ediyor. Bu geri dönülemez bir yeni var oluş biçimi mi?

Duration: 00:34:29


Adaptasyon 6. Dönem 7. Bölüm - Sızıntı Bilgiler

8/6/2017
More
Sızdıranlar, ispiyoncu mu halk kahramanı mı? Niye bu kadar sayıları arttı? Sızmamış haber hala haber midir? Veyahut herhangi bir bilginin değerini ne belirler: İnsanlığa verdiği gaz mı; insana verdiği haz mı?

Duration: 00:30:21


Adaptasyon 6. Dönem 6. Bölüm - Kripto Para 3

7/23/2017
More
Kripto-holiganlik ne demek? Devletlerin kriptolara tavrı nasıl? Bankalar işsiz mi kalacak? En elzem soru: Bu degerler ne kadar daha yukselecek? Eşantiyondan: Kalantor olmanin gostergesi, eskiden tablo arkasına yerlestirilen kasayi isaret etmekti. Simdi ise, tablo arkasına yapistirilan bir usb stigi post etmek!

Duration: 00:40:50


Adaptasyon 6. Dönem 5. Bölüm - Kripto Para 2

7/9/2017
More
Paraların birimlerinin halka arz süreci ve yeni birimlerin kendilerini öncekilerden ayrıştırma çabaları. Kağıt paralarda malum paranın üzeri ölü başkanların resimleri ile dolu. Bu alemde de jetonun mucidi kim ise onun borusu ötüyor.

Duration: 00:46:04


Adaptasyon 6. Dönem 4. Bölüm - Kripto Para

6/18/2017
More
Para üretimi artık bankaların tekelinde değil. Hatta bitçoin, ethereum ve diğer kripto paralar toplam yüz milyar doları aşan piyasa değerleri sayesinde dünyanın en büyük bankaları ile yarışır haldeler. Üç podcastlık serinin başlangıcında yoktan para nasıl yaratılır, nasıl saklanır, nasıl harcanır; buna baktık.

Duration: 00:35:05


Adaptasyon 6. Dönem 3. Bölüm - Paris Anlaşması

6/4/2017
More
Amerikan federal hükümeti Paris Anlaşmasından çekildi. Dünyanın geri kalanı ise, başkanın kendisi zaten bir gaz emisyonu, dolayısıyla -durmak yok yola devam- dedi! Lidersiz hareket olur mu? Başkahraman olmadan çağımızın en önemli meselesini kotarabilir miyiz? Küresel ısınmaya karşı küresel karar almayı konuştuk.

Duration: 00:32:41


Adaptasyon 6. Dönem 2. Bölüm - 'Influencer'lar

5/21/2017
More
Etraf adblock kaynarken sosyal pazarlamanın artık temel taşı, tesiri yüksek insanlar. Yaşam tarzı kataloğu şeklinde yaşayan ve yaşatılan bu 'influencer'lar, fenomenlerin terfi etmiş hali: yani isimleri, cisimleri belli ve sosyal ayak izleri çok geniş. Eşantiyondan: Fyre festivali 2018'e var mısın?

Duration: 00:38:30


Adaptasyon 6. Dönem 1. Bölüm - Papa

5/7/2017
More
Adaptasyonda yeni sezona diktatörlerin en şirini ile başlıyoruz. Karşıtları tarafından tatlı su katoliği olarak nitelenen Francis sonunda bütün fikir önderlerinin tartışılmaz durağı TED'e ugradi. Neden koca Papa TED'e konuşuyor? Zamana ayak uydurmayan dinler yok olmaya mahkum mu? Eşantiyondan: Potu iyice arttıran papa artık ateistler de cennete girecek diyor. Biri bu adamı durdursun. BTK göreve!

Duration: 00:23:56


Adaptasyon 5. Dönem 22. Bölüm - 17 Nisan

4/17/2017
More
Bu ülkenin hiç bir seçim bölgesinde her hangi bir sorun yaşanmadı ve halk sükunet içinde anayasa değişikliği için kendi oylarını kullandılar. Sonuçlar açıklandı. Şimdi uyuyabilirsiniz. İyi geceler. Ve bol şanslar.

Duration: 00:32:35


Adaptasyon 5. Dönem 21. Bölüm - Göktuğ Çitçi

4/2/2017
More
Mekanlar kapanınca, masalar toplatılınca, sponsörler kaçıp hoparlörler susunca en nihayet de sokaklar boşalınca geriye ne kalır? İşin en başında ne varsa sonunda da o kalır. Bir adam ve bir kulaklık. Türkiye'nin en özel DJ'i Göktuğ Çitçi aka Subsky, bize dinlemenin ne menem bir şey olduğunu anlattı!

Duration: 00:43:53


Adaptasyon 5. Dönem 20. Bölüm - Hikayeler

3/19/2017
More
Dünya hikaye anlatma günü münasebetiyle kendimize ve başkalarına anlattıklarımızı bir gözden geçirdik. İyi bir hikayesi olmayan değil bir siyasi lider veya uluslararası şirket, herhangi bir obje bulmak dahi zor! O kadar teknolojik gelişme, o kadar otomasyon filan derken nasıl oluyor da hikayeler daha da önem kazanmaya başladı?

Duration: 00:31:36


Adaptasyon 5. Dönem 19. Bölüm - Olmaz Öyle Saçma Şey

3/4/2017
More
Nasıl Oscar kazanırsınız öğrenmek istiyorsanız, 2017'nin bu kült video serisini izlemeniz lazım! Bu haftaki konuklarımız, "Olmaz Öyle Saçma Şey" adlı Youtube kanalı aracılığıyla sinemaya dair hurafeleri çökerten İlker Canikligil ve Nazım Yılmaz.

Duration: 00:39:02


Adaptasyon 5. Dönem 17. Bölüm - Onur Sönmez

1/28/2017
More
Yeni Amerika'da rüzgar gibi geçen bir hafta sonrası, Onur Sönmez'e bağlandık. Zor zamanlarda, akıl sağlığını korumak için ne yapmalı? Büyük resimde balçığa saplanmadan, mağarada yapılan ilk resme nasıl dönmeli? Eşantiyondan: Seyahat yasağı sonrası, Amerika'nın hava limanlarında olanları, yerinden Mahir haber verecek!

Duration: 00:35:36


Adaptasyon 5. Dönem 16. Bölüm - HavaTrakya

1/14/2017
More
Geçmişte haberlerin ekürisi hava durumu, artık kendi başına bir mecra konusu. Resmi kanalların ve ana medyanın tekelinde değil. Havanın durumunu bağımsız ölçüm, metin ve görselleri ile günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçası haline getiren, aramızdaki uzmanlara da açık. Hem bir takipçi için geleceği bilen birisi ile birebir iletişimden daha iyisi ne olabilir? Konuğumuz HavaTrakya portal'ının kurucusu ve admini Berk Özbil.

Duration: 00:37:05


Adaptasyon 5. Dönem 9. Bölüm - Palyaçolar

11/6/2016
More
Gece otoyolun kenarından ansızın çıkıp elinde levye, size doğru koşturan bir palyaço görseniz korkar mısınız? İşte bütün batı dünyası da korkuyor, hatta huzuru sağlamak için mücadele timleri bile kuruluyor. Alacakaranlık kuşağında bu hafta, korkunç palyaçolar!

Duration: 00:23:29


Adaptasyon 5. Dönem 10. Bölüm - HiperRealite

11/6/2016
More
Gerçeği, gerçekliğin bir simülasyonundan ayıramazsanız eğer, daha da garip şeylerin içine düşmüşsünüz demektir. Geçmişin alışkanlıklarının yapboz olduğu, teamüllerin anlamını yitirdiği, iletişimin kutsallığının sıfırlandığı bu tersyüz durumundan çıkmak için ne yapılır? Eşantiyondan: Bob Dylan, Adam Curtis, Pablo Picasso ve Bill Murray...

Duration: 00:20:30


Adaptasyon 5. Dönem 11. Bölüm - Kukla Başkan

11/6/2016
More
Konumuz Güney Kore ve ülkenin işini kaybetme riski olan başkanı. Vatandaşlar kızgın, yüzbinlercesi 'istifa et' diye toplanıyorlar. Başkan 'kendimi affedemiyorum’ diye sesleniyor: ama nafile----'Git, git artık git!' sesleri arttıkça artıyor. Nedir koca bir ülkeyi bu kadar celallendiren? Başımızdaki ne yaparsa 'affedemem' deriz. Son çare 'kandırıldım' dese işe yarar mı acaba?

Duration: 00:25:11


Adaptasyon 5. Dönem 8. Bölüm - Münakaşa

10/16/2016
More
Fikir çatışmasını baypas geçen başkan adayı tartışma programları, adeta artık bir çemkirme pistine dönüşmüş vaziyette. 'Eskiden İstiklal'e kravatsız çıkılmazdı' moduna sarmadan, var mıdır bu ahval ve şeraitten bir kurtuluş? Yoksa hadi Trump olmasa da bir sonraki şarlatan, cebren ve hile ile götürecek evine nükleer dolu bavulu; gösterecek bize dünya kaç bucak. Eşantiyondan: Her kırmızı kazaklıyı Noel baba sanma, Tanı!

Duration: 00:28:45

See More