Modeschau-logo

Modeschau

Czech Republic

More Information

Location:

Czech Republic

Language:

Czech


Episodes

Modeschau - Pocta suknu v bývalé textilce: humpolecká 8smička propojuje místní komunitu se současným uměním

7/10/2018
More
Vyrazili jsme do Humpolce, kde od letošního jara funguje nová zóna pro umění 8smička. V budově bývalé přádelny vznikla moderní galerie. Zahájila provoz obsáhlou a ambiciózní výstavou o českém umění spojeném s textilem s názvem Pocta suknu. Kde se v Humpolci 8smička vzala a jak zapadá do lokálního kontextu?

Duration:00:20:01

Modeschau - Masopustní žranice, šaty ze silonek a fragmentované košile

6/26/2018
More
Rozhovor s mladými designéry Natálií Dufkovou, Janem Grabovským a Mikulášem Bruknerem.

Duration:00:11:24

Modeschau - Vyšívané mikiny od ilustrátorky. Kristýna Fingerlandová o sérii Metanoia

6/26/2018
More
Vedle pocitů deprese jsou do pracně vyšívaných mikin promítnuté kritické komentáře vůči rychlé módě, konzumnímu stylu života, narcismu a povrchnosti života na sítích.

Duration:00:14:27

Modeschau - Exist 2018: Mladý módní design ze Zlína se předvedl v městských lázních

6/20/2018
More
Návrháři a návrhářky ze zlínského ateliéru ADO jsou v poslední době čím dál tím víc vidět. Absolventské přehlídky Exist si vybudovaly dobrou pověst a talenty jako Jan Černý nebo Lukáš Krnáč poutají pozornost i na pražském týdnu módy MBPFW. Letošní bakalářské a magisterské kolekce z Ateliéru designu a oděvu zlínské Univerzity Tomáše Bati se předvedly v městských lázních a Modeschau u toho nechyběla. Připomínáme také vývoj akce za posledních pět let.

Duration:00:08:12

Modeschau - Fotbal prosadil pánské kraťasy nad kolena a dal vzniknout Sneakerheads. Dneska mění módu v klubech

6/18/2018
More
Pánské kraťasy nad kolena pomohl prosadit fotbal, ve čtyřicátých letech jako první testoval nylonová trika opět fotbal, v sedmdesátkách vychoval první sneakerheads. Dnes jsou reprezentační i klubové dresy součástí módy ulice i hudebních klubů. Fotbal módu postupně ovládl.

Duration:00:03:34

Modeschau - Móda z Artsemestru UMPRUM se inspiruje umělou inteligencí, národní identitou a kulturou

6/13/2018
More
Nastupující generaci českých módních návrhářů na pražské UMPRUM vedou Liběna Rochová a Pavel Ivančic. Pro své studenty letos vymysleli náročná zadání: na Módní tvorbě u Pavla Ivančice se řešil oděv ve vztahu k umělé inteligenci a v Ateliéru designu oděvu a obuvi byla tématem česká národní identita, kultura a tradice, v souvislosti se stým výročím vzniku Československa. Jak si s ambiciózními úkoly poradili studenti?

Duration:00:05:17

Modeschau - Ohleduplné obutí: jak se navrhují eko a vegan boty?

6/7/2018
More
V čem jsou ekologické a etické háčky sneakers a v čem naopak nadnárodní giganty mohou přispět k udržitelnější budoucnosti obouvání? Jak se navrhují boty, které šetří životní prostředí? O tom jsme natáčeli se dvěma mladými českými designérkami. Eliška Knotková se podělila o své zkušenosti z navrhování veganských bot pro londýnskou značku Bourgeois Boheme a Maria Nina Václavková představuje diplomku, se kterou končí studium v ateliéru K. O. V. na UMPRUM.

Duration:00:06:56

Modeschau - Ferrari Louis Vuitton a nábytek od Apple: výstava Unauthorized Authentic zkoumá kreativní fejky

5/29/2018
More
Fejky známých značek jako Nike, Gucci, Off-White nebo Yeezy byly dřív módním faux pas. V současnosti se ale dostávají do nového světla a jsou naopak žádané a stavěné na odiv. Čím to je, že bootlegy a kreativní kopie, kterým se říká unauthorized authentic, začínají být vnímané jinak?

Duration:00:32:45

Modeschau - Kožené, syntetické, nebo vegan? Czechdesign ukazuje plusy a mínusy kůže a jejích alternativ

5/24/2018
More
LEATHER love / hate, tak se jmenuje výstava v pražské galerii Czechdesign. Na příkladech bot, tašek a dalších módních doplňků od českých designérů a značek otevírá téma kůže a jejích alternativ. V čem spočívají plusy a mínusy kůže, koženky nebo alternativních rostlinných materiálů? Co je víc etické a eko? A jak je to s jejich trvanlivosti a recyklací?

Duration:00:12:18

Modeschau - Nehty s Jacksonem a lakování na čas. Podívali jsme se na veletrh s krásou do pražských Holešovic

5/17/2018
More
Komerce a střední proud – tyhle dvě slova by nejspíš vystihly atmosféru veletrhu Interbeauty. Nemusí to být nutně špatně. Podobné typy veletrhů jsou běžné po celém světě, ale ty, které se konají na „Juldě Fuldě“ mají jistá specifika. Atmosféru dobarvují rozpadající se devadesátky: omšelá Křižíkova fontána, rezavějící legendární horská dráha na Matějské pouti nebo Maroldovo panorama Bitvy U Lipan.

Duration:00:02:00

Modeschau - Textil hýbe současným uměním, výstava v humpolecké 8smičce ukazuje performance i měkké sochy

5/1/2018
More
Humpolec je historicky spjatý s textilem, konkrétně se lnářstvím a s výrobou sukna. I proto patří první výstava ve zrekonstruovaném industriálu 8smička tématu textilu v umění. Pod titulem Pocta suknu: Textil v kontextu umění se potkávají generace českých a slovenských autorů od začátku dvacátého století až do současnosti. Od známých jmen jako Antonín Kybal nebo Marie Teinitzerová až po současné multimediální umělce jako Vendula Chalánková, Jiří Thýn nebo Michal Pěchouček.

Duration:00:35:05

Modeschau - Populismus, ironie a kult těla: jaké trendy hýbou módou 2018 podle Jany Máchalové?

4/25/2018
More
Jak v módě rezonuje současné politické dění a populismus? Jaké jsou módní trendy na podzim a zimu 2018? Proč mají v době moderních technologií a umělé inteligence pořád převahu přírodní materiály? V rozhovoru s historičkou a teoretičkou módy, Janou Máchalovou, se zastavíme také u historie a vlivu magazínu Vogue, v souvislosti s chystanou českou a slovenskou verzí.

Duration:00:21:44

Modeschau - Revoluce do kabelky: Příběh skříně vysvětlí udržitelnou módu i vaší sousedce

4/24/2018
More
Malá knížka do kabelky, která jednoduše a zábavně vysvětuje, o čem je udržitelná móda. Takový je Příběh skříně od Veroniky Blabla Hubkové, který v Modeschau otevíráme u příležitosti světového týdne módní revoluce. Jak se začala zajímat o módu, pro koho Příběh skříně psala a co ji přivedlo k Fashion Revolution?

Duration:00:10:25

Modeschau - Batoh od architekta: z holešovické dílny Braasi míří messenger bagy do celého světa

4/17/2018
More
Staré továrny v pražských Holešovicích se nemění jen na kavárny, byty a obchody. Do jedné z nich se po nedávné rekonstrukci vrací výroba. Svojí novou produkční základnu tu rozjíždí česká značka Braasi. Co mladý pár přitáhlo od architektury k batohům, jak se jim podařilo prosadit v zahraničí a jaký je jejich recept na nadčasový design?

Duration:00:15:04

Modeschau - About loví mileniály, kteří nekupují časopisy. Láká je na upřímnost a dobré fonty

4/12/2018
More
Časopis About má oslovit mladou generaci, která zatím velkým vydavatelstvím tištěných časopisů protéká mezi prsty. Aktuálně je venku první číslo, ve kterém najdete pokojovky, design, vaření nebo DIY vyšívání. Kde se tu About vzal, kdo ho vydává a píše a o čem má být? Dozvíte se v rozhovoru se šéfredaktorem Janem Štěpánkem, art directorkou Marianou Jirátovou a kreativní editorkou Kristýnou Holubovou.

Duration:00:12:14

Modeschau - Českou a slovenskou Vogue povede Andrea Běhounková. Jaká je její vize?

3/29/2018
More
Česko a Slovensko bude mít od letošního roku svůj magazín Vogue. Přípravy české a slovenské edice světově známého časopisu provází velká zvědavost a napětí. Nejnovější zprávou je jméno šéfredaktorky, kterou se stala Andrea Běhounková. Zkušená mediální profesionálka, která posledních osm let vedla českou ELLE. V rozhovoru pro Modeschau přibližuje, jaké má s budoucí českou a slovenskou módní biblí plány.

Duration:00:12:21

Modeschau - Broušené sklo, PET láhev a šaty z odpadu: Czech Grand Design 2017 ocenil luxus i všednost

3/28/2018
More
Včera večer se předávaly prestižní ceny za designérskou práci v roce 2017. K vítězným počinům na Czech Grand Design 2017 patřily vedle luxusních záležitostí, jako jsou autorské šperky nebo náročně broušené sklo, i zcela všední věci, jako PET láhve na minerálku, recyklovaný textil nebo obaly na kondomy.

Duration:00:02:53