Onbironsekiz Podcast-logo

Onbironsekiz Podcast

50 Favorites

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.
More Information

Location:

İstanbul, Turkey

Description:

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.

Language:

Turkish

Contact:

05412536390


Episodes

Erbuğ Kaya

10/12/2017
More
Erbuğ'un çoğumuz gibi çalıştığı günlük bir işi var. Kendi deyimiyle "en sevdiği üçüncü iş". Fakat zihninin arka taraflarında devamlı işleyen iç dünyası onu fantastik türde kitaplar yazmaya itecek kadar zengin. Geçmişinde ise, karakter üstüne karakter yaratılan kafeler, seksenler sokakları, sürekli başka şehirlerde geçirilen bir çocukluk ve tesadüflerle örülü bir aşk hikayesi var. Onun dünyasında yaptığımız gezintide, yaratıcılığı ve duyarlılığıyla ön plana çıkan, tutkulu bir adamın dört...

Duration: 00:37:26


Allen Hulsey

10/5/2017
More
Bir yere dışarıdan gelmiş olmak, her an bir orayı tanıma, alışma süreciyle birlikte insanın kendi derinine yaptığı bir yolculuğun kapısını da açar. Dil veya kültür gibi... Ama Allen'ın Türkiye hikayesi aslında çok önceden başlıyor. Taa yedi yaşında. Arada büyük bir boşluk var tabii, Amerika'ya dönüyor ve yıldızlar yaratan Berklee College of Music'ten mezun oluyor, bir süre sonra çat kapı yine Türkiye'de. Onu bu yola iten ve dünya vatandaşı olmasını sağlayan ise, arayışları için rahatını...

Duration: 00:45:51


Sınır Ötesi

9/28/2017
More
Merve Ünsal görsel sanatlara karanlık oda ve siyah beyaz şehir fotoğraflarıyla, New York'ta başlamış. Beş yıldır İstanbul'da yaşıyor ve işlerinde metin ile fotoğrafın geçişkenliği üzerine araştırmalar yapıyor. Bu ülkede kültür-sanat ve Recep İvedik, yan yana yer alıyorsa, onunla da bir arada anılmaktan gocunmuyorum, diyen Merve, sanatçılığın da yeri geldiğinde herhangi bir meslek olduğunun altını çiziyor.

Duration: 00:17:40


Özgür Dünya

9/21/2017
More
Çizgi romancılık, günümüzde film endüstrisinin de etkisiyle kabuğundan daha da sıyrılıp ve dünyayı hakimiyetine alıyor. Türkiye'de bu yolculuğun mihenk taşlarından biri de Devrim Kunter... Devrim, Seyfettin Efendi serileri ve Yabani Dergi ile Türk çizgi romancılığına yerli kimlikler, temalar getirirken; en önemlisi çizgi roman üreticiliğinde "buralı" olma niteliğini ortaya koyuyor.

Duration: 00:26:17


Marşandiz

9/14/2017
More
Haraketli tempoya kendini fazla kaptırıyorsun ve o hız artık başını döndürüyor. "Hayatın gerçeği" diyorlar ya hani, ondan ya kaçıyorsun ya da ona yakalanıyorsun; üstünde ayak izlerini bırakıyor. Bu programda makinistler, Özgürcan Uzunyaşa, Ömer Saroğlu ve Emre Öksüz. Lokomotif ise gerçeklerle arası iyi olmayan fanzin: Marşandiz

Duration: 00:30:21


Distopya

9/7/2017
More
Bilim kurguyu, gelecekteki dünyamızın aynaya yansıtılmış bir hali olarak değerlendirebiliriz. İyi bir gözlemciyseniz de, asla bu dünyaların birer gelecek tahayyülü olduğunu aklınızdan çıkarmazsınız. Durum böyleyken, kurgunun verdiği mesajlarla, amiyane tabiriyle uzaktan sopa gösterme işlevi olduğunu düşünenler var. Bu programdaki konuğumuz, yazar, yönetmen ve ses teknisyeni Erol Çelik de onlardan biri. Teknoloji, ahlaki çöküntü ve her anlamda yozlaşmanın toplumu mahvoluşa sürüklediğini var...

Duration: 00:22:17


Çok Tanıdık Ve Çok Tuhaf

8/31/2017
More
Hikaye anlatmayı ve dinlemeyi bilmenin önemi günden güne değişiyor ve farklı bir hüviyet kazanıyor. Çocukken dinlediğimiz masallarla başlayan, bugün "storytelling" kavramı çevresinde endüstriyelleşen hikaye anlatıcılığı, iş hayatında motivasyonu ve oyunlaştırmayı tetikliyor. Sinan Sülün Türkiye'de işin ustalarından, ama kendisi hala bunun sanatsal yönünü temsil ediyor ve bize Gerçek hikayeler anlatıyor.

Duration: 00:25:56


Katalizör

8/24/2017
More
Hikayeyi hikaye yapan, sonunda başladığımız yere ne kadar yakın veya ne kadar uzak olduğumuz ile alakalıdır. Bu hikayede de 45 lira ile Erzincan'dan İstanbul'un yolunu tutan Murat Dal, kafası karışık bir bodyguard iken, iki sosyoloji öğrencisiyle tanışıyor ve düşünsel dünyasındaki yolculuğu kendi deyimiyle katalizörlüğe kadar ulaşıyor.

Duration: 00:23:32


Gecenin Şahidi Yok

8/23/2017
More
Günlük hayatlarımızda sıradan ve ilgimizi az çeken olaylarla karşılaşıyoruz. Belki de sıra dışı vakaların nasıl gerçekleştiğini merak ediyoruz… Peki, kapalı kapılar ardında konuşulan, aysız gecelerde yürütülen olaylara tanık olmaya ne dersiniz? Bu programımızda Mahmut Kodal ailesinin asırlık öyküsünü anlatıyor… Giresun’da tüccar iki aile arasındaki kıskançlığın nasıl planlı bir cinayete dönüştüğü, cinayetin planlanması ve ardından gerçekleşme ihtimali olan olasılıkların birbiri ardına...

Duration: 00:13:40


Ah Beyoğlu: Librairie De Pera

8/23/2017
More
Bu haftaki seri podcastlerimizde Beyoğlu'nun dönüşümünü, onu bizim bilmediğimiz gibi bilen, iki eski Beyoğlu esnafı anlatıyor. Bu programda yüzyıllık bir kitabevi, Librairie de Pera'nın işletmesini 30 yıldır yapan Uğur Güracar var.

Duration: 00:16:15


Buluşma

8/23/2017
More
Anlatıcılarımız, ruh ve beden bütünlüklerini hangi süreçlerden geçerek keşfettiklerini ve hangi noktada buluşturduklarını anlatacaklar. Samet ve Cansel'in hikayelerine birlikte kulak verelim. Uyarı: Bu program argo ve küfür içerir.

Duration: 00:24:52


Batıkan'ın Penceresi

8/23/2017
More
Yazarlığıyla gerçek hayata adeta kendi alternatifini dayatan yazar Batıkan Köse, Pencere'deki konuğumuz. Yazmanın, öyküler bulmanın nasıl yaşamdan bir kopuş olduğunu, hayata gerçek üstü bir bakışın ne kadar eğlenceli olduğunu kendi sesinden dinliyoruz.

Duration: 00:14:47


Gürol'un Penceresi

8/23/2017
More
Tarihe, topluma, sanata ve zamana geniş ve estetik bir bütünlükle bakan, Gürol Sözen'in geniş dünyasına ufak bir pencere aralıyoruz.

Duration: 00:12:02


T Sahne

8/23/2017
More
Bu haftaki podcastimizde geçmişe doğru yolculuğa çıkıyoruz. Bir dönemin eğlence dünyasına damga vurmuş ’gazinolar devri’ne tanıklık edeceğiz. O dönemin tam kalbinde yaşamış iki sanatçıdan, Akın Uğurlu ve Uğur Onur'dan dinleyelim.

Duration: 00:34:23


İsli Çay

8/23/2017
More
Bu haftaki programımızda üç izci lideri var. İzciliğin işleyişini, insanlar için anlamını ve nasıl bir ruh taşıdığını, Önder Alioğlu, Furkan Karacan ve İpek Medisoğlu’ndan dinleyelim.

Duration: 00:26:00


Doğal Doğurdum

8/23/2017
More
Bu haftaki podcast'te doğal doğum yapan üç anne, Zuhal Eyüboğlu, Özge Orhan ve Ece Efe, deneyimlerini paylaşıyor ve bizi yaşamın ilk dakikalarına götürüyorlar.

Duration: 00:36:48


Dayım

8/23/2017
More
O Günden Sonra’da bir dayı-yeğen hikayesi dinleyeceğiz. Dayı, daha güzel yaşamak için ve başka bir hayat mümkün derken, Rusya’ya gitmeye karar verir. Fakat orada işler, hiç de planladığı gibi gitmeyecektir. Gelişen olayları yeğenden dinleyelim.

Duration: 00:22:20


Dedem Nasıl Yatır Oldu

8/23/2017
More
Hikayeni Anlat'ın bu bölümünde Türkiye'nin değişik yörelerinden, yaşanmış hikayeleri bir araya getirdik. Mesut Süre'nin yaptığı açılışı takiben Yıldırım Kayı, Makfire Akkaya ve Rukiye Kudu'nun seslerini dinleyeceksiniz. Bu macera dolu yolculuk boyunca önünüze evliyalar, eşkiyalar ve yılanlar çıkacak. Korkmak yok; esrarengiz ve gizemli olan her şey hakikatten beslenir!

Duration: 00:20:19


Serdar'ın Penceresi

8/23/2017
More
Serdar Mutlu çocukluğunda penceresinden Bagok ve Raman dağlarına bakıyordu. Bugün ise Yeldeğirmeni'nin sokaklarına bakıyor. Dinleyelim...

Duration: 00:17:33


Tuba'nın Penceresi

8/23/2017
More
Bu programda Tuba Şahintürk'ün penceresinden Yeldeğirmeni sokaklarına bakacağız ve birçoğumuzun aklına gelen o soruyu soracağız: Acaba bu evde kim oturuyor?

Duration: 00:14:22

See More