Onbironsekiz Podcast-logo

Onbironsekiz Podcast

Storytelling Podcasts >

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.
More Information

Location:

İstanbul, Turkey

Description:

Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin anavatanı Onbironsekiz, Türkiye'nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi. Onbironsekiz'in amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.

Language:

Turkish

Contact:

05412536390


Episodes

Emre Varışlı/Anlat Hikayeni #1

3/16/2018
More
Bu hafta, geçtiğimiz Perşembe Kadıköy/Kaset'te "Hayal Gücü ve Onbironsekiz"in birlikte düzenlediği #AnlatHikayeni gecemizden bir kayıt sunuyoruz.İlk anlatıcımız Emre Varışlı'nın hikayesi sizlerle...

Duration:00:14:28

Aydan Çelik

3/13/2018
More
Aydan Çelik ile ana hatları ile bisiklet, tarih ve çizerlik konuştuk. Aydan'ın değişik uğraşları nasıl bir kafa ile yaptığını duyunca zaten keyif ve iş'in ayrılıklarını yitirdiklerini göreceksiniz! Hele bir ilkokula başlama anı var ki, iyi karar vermenin yaşı yokmuş diyeceğiniz bir hikaye. Müzik:Gustavo Santaolalla - Pajaros,Philip Glass - Glassworks

Duration:00:44:27

Sema Simav

3/1/2018
More
"Bisikletli Mekan'ın ve bizim gibi insanların orada olması o mahalleyi ''Balat'ı'' çoğaltan bir şey, bizim orada olmamız da bizi çoğaltan bir şey." diyen Sema Simav bu haftaki konuğumuz. Bir mahallede tutunmanın, kendini kabul ettirmenin yolu ve yöntemi üzerine düşünmeye itiyor bizi. Müzik:Jazz-Evgeny Grinko-Winter Sunshine EP,Erkan Oğur Anatolian Blues-Mor Dağlar

Duration:00:31:00

Mesut Lizor

2/22/2018
More
Hemen herkesin silahlı olduğu bir yerde tek güvenlik görevlisi sensin ne tabancan var ne de tecrüben. Elindeki tek şey felsefen. Bu hafta yazar Mesut Lizor romanına ilham olan gerçek bir hikayesini anlatıyor.

Duration:00:56:09

Oktay Çetinkaya

2/15/2018
More
Oktay Çetinkaya "Çöpte Dostoyevski Buldum" adlı belgeselin kahramanı. Uzun yıllar kağıt toplayıcılğı yapan şimdi de Lamelif adlı Sahaf Dükkanı'nın sahibi olan Oktay,"Sahaflık da bir tür geri dönüşüm, bilginin geri dönüşümünü sağlıyorum bu sefer de." diyor sohbetimizde. Oktay ile kağıdı, kitabı ve çileyi dönüştürmeyi konuştuk. Müzik:Cenk Erdogan Trio - İle(2009) - Tatlı Dilim,Ibrahim Maalouf - True Sorry Fotoğraf:Yağız Karahan

Duration:00:32:29

Murat Beşer

2/8/2018
More
"Yoldan Çıkmış Simalar'daki karakterlerin aritmetik toplamı benim." diyor Murat. Yani hayatta biriktirdikleri ve kendiyle, bizlere bir izlek sunuyor. Murat'la gerçek insan hikayelerini anlattığı bu kitabını ve büyüdüğü mahalleyi konuştuk.

Duration:00:55:58

Utku Uluer

2/1/2018
More
Araştırma ve arşivleme tutkusu, paylaşıma dönüşünce kuruluyor: www.sinematikyesilcam.com Ülkemizdeki en önemli ve güvenilir Yeşilçam Sineması kaynaklarından olan bu sitenin kurucularından Utku Uluer, Açık Radyo'da Yeşilçam Arkeolojisi adlı bir program yapıyor aynı zamanda. Utku sinema ve müzik alanlarında araştırarak, biriktirerek ve bir araya getirerek varolmayı anlatıyor bu programda. Ve her hikayenin aslında çok katmanlı olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Duration:00:53:04

Kayra Keri Küpçü

1/25/2018
More
Kendini hikayelerle var olduğun yerden soyutlamak insanoğlunun en eski uğraşlarından biri. Mitolojiler ve efsaneler... Farklı boyutların esrarı bizi hep meraklandırmıştır. Bu haftanın konuğu Kayra Keri Küpçü, topluyor başına insanları, hepsinin içinde bulunduğu kolektif bir bilinç yaratıyor. Buna zindan efendiliği, oynanan oyuna da FRP deniliyor. Bir “oyun” olsa da hayata bakışı, sosyal ilişkileri ve belki de hayatın tümünü de şekillendirebilecek bu uğraşın dolu dolu bir arka planı var...

Duration:00:44:52

Meriç Demiray

1/18/2018
More
Senarist ve yazar Meriç Demiray son yazdığı film Martıların Efendisi'nin doğumunu, kendi hikayesinin dönüm noktalarını ve 80'ler kuşağını anlatıyor.

Duration:00:53:36

Tünay Akdeniz

1/4/2018
More
Tünay Akdeniz, Türk müzik piyasasının öncü ve yenilikçi bir ismi. Türkiye’de Punk Rock’ın babası olarak bilinse de aynı zamanda gençlerle müziği buluşturan, doksanlardaki o rock enerjisine neden olan önemli unsurlardan da biriydi. Heavy Metal dinleyenlerin kan içen, civciv ezen insanlardan oluştuğunu düşünen kalabalıklarla mücadele eden Rock n' Roll kahramanlarının Türkiye şubesi Tünay Akdeniz’i bu programda bilinmeyen yönleriyle ele aldık.

Duration:00:54:43

Alpin Arda Bağcık

12/28/2017
More
Reçeteler, ilaç isimleri, hastalık türleri--gerçeğin tanımının değiştiği bir dünyada aşina olduğumuz şeyler. Alpin Arda Bağcık da tüm bunları bir araya topluyor, toplumsal değişimi gözlemliyor ve resimleriyle kaydediyor, zamanımız ile psikolojik bir ilişki kuruyor.

Duration:00:44:25

Elmas Deniz

12/21/2017
More
"Özgürlük peşinde koşmak aslında gerçek bir hayat sahibi olmaya çalışmakla alakalı", diyen Elmas Deniz kendi deyimiyle sezgisel bir Marksist. Sanatçı, enstalasyon, video, heykel çizim ve yazıyı kullanıyor. İşlerinde doğa, küreselleşme, kentleşme konularını sıklıkla ele alıyor.

Duration:00:35:53

Utku Tansuğ

12/14/2017
More
Günümüzde bizi dar ve köşeli bir kutuya hapsedip etimizden, sütümüzden faydalanmanın peşinde birçok yapı var hayatımızda. Çalışmak ve uyumak, sonra yine çalışmak. İşte Utku, kendisini de yakalamaya gelen bu kör düğümle tam 20 senedir mücadele ediyor. Seyahatlere çıkıyor, hayatı kendisi için yaşıyor.

Duration:00:43:06

Halil Vurucuoğlu

12/7/2017
More
Onur Akmehmet ressam Halil Vurucuoğlu ile söyleşti. Atölyesini yeşillik bir alanın içinde serbestçe dolaşan kedi ve köpeklerin içine kurmuş, işlerini sabırla inşa eden ve en çok yürüyerek düşünmeyi seven Halil, kendi yarattığı ve içinden çok çıkmadığı vahasını açtı ve anlattı.

Duration:00:44:43

Burçak Bingöl

11/30/2017
More
Her şey gibi sanata da kolay ulaştığımız bu bolluk günlerinde sanatçı Burçak Bingöl'ü diğerlerinden ayıran, bizi farklı görme biçimlerine uyandırması. Burçak bir çok işinde, gözümüze yerel görünen çizgilerle zaten bildiğimiz objeleri bambaşka bir forma sokuyor ve kafamızdaki algıyı ters yüz ediyor. Somuttan soyuta uzanan bu yolculuğun perde arkasını Burçak ile konuştuk.

Duration:00:45:50

Bora Ercan

11/16/2017
More
Güzellik, yakışıklılık veya çirkinlik... şehirlilik veya köylülük, zenginlik veya fakirlik. Liste uzar gider. Her daim yeni kavramlar bulup, bu kavramlara ait olup olmadığımızı tartışıyor kendimizi sınıflandırıyoruz. Ama hepimizin ortak, hayatta kalma çabasının yarattığı duygudaşlığı çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Yoga eğitmeni Bora Ercan da her daim yapılan içsel yolculukların önemine dem vuruyor. Bu programda Bora'nın bir yogi ve eğitmen olarak bu yolculuğa dair tecrübelerini dinliyoruz.

Duration:00:45:18

Karizmatik Düşünceler

11/10/2017
More
'Beş dakika yeni, beş dakika eski' diye diye yüzlerce kere tekrar edilen espriler, iyi bir iş çıkarabilmek için yıllarca süregelen bir uğraş. İnsan bir işin peşinde neden bu kadar koşar merak ediyorsunuz...O zaman Yusuf'a kulak verin.

Duration:00:13:14

Bager Akbay

11/9/2017
More
Bager Akbay pozitif bilimlere meraklı, matematiği seven ama zekanın sezgi gücü olduğunu erken kavramış bir genç olarak çıkıyor yola. Üniversitede mühendislik okurken tiyatro ile tanışıyor ve bu onun yıllarca kukla oynatmasına yol açıyor. Kendinin sanattan uzak olmadığını ya da sanatın erişilmez olmadığını ise bu zamanlarda kavrıyor. Sanat, teknoloji ve tasarımın kesişim alanlarında işler üretiyor, eğitmenlik ve danışmanlık yapıyor. Rastlantısallığın güzelliğinden dem vuran Bager Akbay'i...

Duration:00:37:15

Canan Turan

11/2/2017
More
Onbironsekiz'in bu haftaki konuğu müzik hayatına 14 yaşında Adana’da okul grubuyla rock söyleyerek başlayan müzisyen Canan Turan. Timur Selçuk'tan şan eğitimi alan Canan müzikallerde oynarım diyerek bir gün Londra'nın yolunu tutuyor. O günden bu yana üç albüm çıkaran Canan, dünyanın farklı yerlerinden müzisyenlerle iş birliği yapıp konserler veriyor, Djanan Turan Band ile festivalleri turluyor. Macerasını içtenlikle anlatan Canan'ı keyifle dinleyeceksiniz.

Duration:00:31:39

Irmak Sueri

10/26/2017
More
Yoganın sükuneti ve dinginliği ile film setlerinin ihtiras dolu keşmekeşini yan yana koyalım. Irmak Sueri bu iki dünyayı birleştiriyor ve terazide kendine göre bir denge yaratıyor. Hem yoga hocası, hem de sinemacı, Irmak bu hafta Taksim'de Onur Akmehmet'in konuğuydu. Beraber, Irmak'ın film setlerinde başlayan, vosvosunun arızalı gaz pedalıyla çıktığı yoldan, yogaya uzanan hikayesini konuştular.

Duration:00:36:41

Try Premium for 30 days

Live games for all NFL, MLB, NBA, & NHL teams
Commercial-Free Music
No Display Ads