Yeni Safak Authors' Podcast-logo

Yeni Safak Authors' Podcast

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Twitter:

@yenisafak

Language:

Turkish

Contact:

+90(212) 612 29 30


Episodes

Fatma Barbarosoğlu: Gastronomi şehrine glütensiz kafe çok yakışıyor

3/22/2018
More
"Hataylılar misafiri gezdirmeyi, Gaziantepliler misafire yedirmeyi sever”.Tam bir yıl önce Gaziantep'e gitmek için hazırlanırken hocam Prof. Dr. Nihat Keklik' in ölüm haberini almış, gidişimi ertelemiştim. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin'e özür mesajı yazdım; özür mesajına mukabelesi, “Başınız sağ olsun bu defa olmadı ama sizi muhakkak Gaziantep'imize bekliyoruz” şeklinde oldu.

Duration:00:05:25

Özlem Albayrak: Güzel adamlar, erken vedalar

3/22/2018
More
Sağcı siyasetçiler şöyle bilinirdi: Devlet, “gericilik” ya da “bölücülük”e karşı sinir uçları uyarıldığında uykusundan uyanmış bir dev gibi homurdanarak ayağa kalkıp, kitleleri hallaç pamuğu gibi atmaya başladığında, onlar pek ortalarda görünmezdi.

Duration:00:05:22

: Son noktayı Cumhurbaşkanı koydu...

3/22/2018
More
Türkiye yine ciddî bir sınavda geçiyor… Bu ciddî sınavlar aslında ne zaman bitti ki…

Duration:00:04:17

: Faiz tartışmaları gölgesinde, FED beklentileri

3/22/2018
More
Bu satırları yazarken Amerikan Merkez Bankası, FED faiz kararını açıklamamıştı. Ama şunu açık söylemek gerekirse, FED'in faiz artırması çok yüksek bir ihtimal.

Duration:00:04:17

: Kıskanç

3/22/2018
More
Dilimiz Türkçe, haset ve ondan köken olan, onunla bağlantılı insan hissiyatını en iyi ifade eden dillerden. Birçok dilde tek bir kelimeyle ifade edilen ve söyleyiş bütünlüğü içinde anlamı şekillenen kavram, dilimizde ince ince işlenmiş.

Duration:00:05:14

: “Zafer” paylaştıkça “zafer” olur…

3/22/2018
More
İnsanları ezmişler, insanları sindirmişler, ruhlarını çekip almışlar, bir şey yapamayacaklarına, yeteneksiz olduklarına inandırmışlar, tarihin en cesur milletini frenlemişler, kendi gölgesinden korkar hale getirmişler.

Duration:00:05:13

: Okuma notları

3/22/2018
More
"Aldığımız her nefes bizi sürekli etkisi altında olduğumuz ölüme doğru çeker... Nihai olarak zafer ölümün olacaktır, çünkü doğumla birlikte ölüm zaten bizim kaderimiz olmuştur ve avını yutmadan önce onunla yalnızca kısa bir süre için oynar. Bununla birlikte, hayatımıza olabildiğince uzun bir süre için büyük bir ilgi ve özenle devam ederiz, tıpkı sonunda patlayacağından emin olsak da, olabildiğince uzun ve büyük bir sabun köpüğü üflememiz gibi.”

Duration:00:03:23

: Faiz ve ekonomi güvenliği

3/22/2018
More
Ekonomi güvenliği terimi hem akademik literatürde hem de popüler alanda oldukça yeni bir kavram. Bir ülke ekonomisinin hem iç hem de dış şoklara karşı dayanıklılığın yanı sıra, makro ekonomik değişkenler dışında ekonomiye olumsuz etki edebilecek diğer faktörlere karşı direncini de gözlemleme imkanı veren bu kavram; ekonominin sadece teknik değil algısal boyutunun da olduğunu anlatmaya yarıyor. Yani işin algısal boyutu, ekonominin kendi dinamikleri dışında yapılan açık-örtük müdahaleler ve...

Duration:00:06:01

Leyla İpekçi: Vehimler dünyamızın paramparça aynasında

3/21/2018
More
Afrin'de barış sağlandı, terörün benlik kaleleri aşk erlerinin kanıyla yıkıldı, yıkandı, içimizdeki dalgalanmalar bir nebze duruldu. Başımıza gelen hep kendimizdik, içimizde ne oluyorsa dışarıya yansıyan oydu. Yüz yıl önce hak yolunda savaşırken anladığımız gibi yine anladık.

Duration:00:06:38

: 300 koyun ve tarımsal destekler

3/21/2018
More
Bugün 7 milyar olan dünya nüfusunun 2040 yılına gelindiğinde 10 milyara ulaşması bekleniyor. Yani, gelecekte gıda ihtiyacı ve dolayısıyla tarımsal üretime bağımlılığın daha da artacağı bir dünya bizi bekliyor.

Duration:00:06:01

Abdullah Muradoğlu: Washington’daki iç savaş pisleşiyor!

3/20/2018
More
ABD Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson'ın Trump tarafından bir tweet mesajıyla azledilmesi ve yerine “CIA" başkanı Mike Pompeo'nun getirilmesiyle ilgili tartışma devam ederken hafta sonu Washington'u sarsan bir gelişme daha yaşandı. Adalet Bakanı ve Başsavcı Jeff Sessions, bir süre önce FBI Başkan Yardımcılığı görevinden çekilen Andrew McCabe'i emekliliğine 26 saat kala kovdu. McCabe'in kovulması, Mayıs 2017'de Trump'ın FBI Başkanı James Comey'i azletmesinden sonra kurumda gerçekleşen ikinci...

Duration:00:04:17

Ali Saydam: Sosyal medya yanılmak ve yanıltmak için mi?...

3/20/2018
More
8 Mart tarihinde New Sciencist dergisinde Chris Stokel-Walker imzasıyla bir makale yayınlandı. Stokel-Walker, 2006 -2017 arasında Tweet atan 3 milyon kişinin analizinden yola çıkarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Twitter'da sahte haberlerin gerçeklerden 6 kat hızlı yayıldığının tespit edildiğinin altını çiziyor..

Duration:00:04:08

Şahap Kavcıoğlu: Reyting kuruluşlarının güvenirliği

3/20/2018
More
Türkiye'nin kredi derecelendirme süreci, 1990 yılında dünya para piyasalarından yapılan borçlanmayla birlikte başladı. Türkiye ilk kredi notunu, 4 Mayıs 1992 tarihinde “BBB” seviyesinde S&P'dan aldı. Bu değerlendirmeden bir gün sonra Moody's de Türkiye'nin kredi notunun “Baa3” olduğunu bildirmiştir. 1994 yılında ise her iki kuruluş da bu notlamalarını düşürmüş ve yatırım yapılabilir ülke değerlendirmelerini geri almışlardır.

Duration:00:06:21

Tamer Korkmaz: Afrin’de dalgalanan bayrağımız, ABD’nin yenilgisidir!

3/20/2018
More
Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekâtı'nın elli sekizinci gününde Afrin kent merkezini aldı: Çanakkale Zaferi'nin yüz üçüncü yıldönümünde Afrin'de Türk Bayrağı dalgalanmaya başladı.Haydut ABD'nin silahlandırdığı ve yönettiği YPG-PKK'lı teröristler ise apar topar kaçtılar...Paçavraları indirildi; putları alaşağı edildi!

Duration:00:04:21

Hasan Öztürk: Afrin Zaferi, tarihi köklere de bir selamdır

3/20/2018
More
Muhakkak ki bu apaçık bir zaferdir. Kutlu olsun. Mübarek olsun. Muhakkak ki bu zafer şehitlerin kanı, gazilerin alın teri ve milletin dualarının karşılığıdır. Ve elbet güçlü liderliğin, istikamet üzere olmasının karşılığıdır.

Duration:00:06:03

İsmail Kılıçarslan: Görüyon de mi Türkiye’yi!

3/20/2018
More
Tarihin bazı anları vardır. Tam o an geldiğinde bir vatanın parçası, bir topluluğun üyesi, bir fikrin savunucusu, bir yolun yolcusu olduğunuz için gururlanır ya da kahrolursunuz.

Duration:00:06:06

Kemal Öztürk: Kırılmaya aday yeni bir fay hattı

3/20/2018
More
Toplumların kırılgan fay hatları vardır. Deprem kuşakları gibi. Yüksek basınçta ilk o noktalar kırılır. Buna fay hattı denir. Sosyoloji bu fay hattı tabirini çok sever.

Duration:00:04:39

Mehmet Şeker: Darbelere direnişin sembolü

3/20/2018
More
Kalite, kafada başlar, elde devam eder ve olgunlaştığında piyasadaki yerini alır.Dünyanın en büyük sorunu kalitedir desek, yanlış sayılmaz.Şu dünyanın görüp göreceği en güzel adamlardan biriydi Hasan Celal Güzel.

Duration:00:04:14

Ömer Lekesiz: Hasan Celal Güzel: Altın Nesil’den tank gibi bir adam

3/20/2018
More
Dün sabah erken saatlerde rahmet-i Rahmana erişen Hasan Celal Güzel'in, altı yıl önceki bir köşe yazısı şöyle başlıyordu:“Sevgili okuyucular, bu pazar sizlere bir zamanlar Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde yetişen bir 'Altın Nesil'i, bu nesle dâhil olan ve bu neslin başını çeken, erken kaybettiğimiz mücahit ruhlu üç arkadaşımızı anlatmak istiyorum: Ahmet Arıca, Yusuf Aydın ve Numan Yazıcı...”

Duration:00:05:31

Hatice Karahan: G20’de kripto gündem

3/20/2018
More
Bu hafta Buenos Aires'te G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları bir araya geliyor. Toplantının ajandasında ise, geçmişten bugüne yoğunlaşılan uluslararası finansal mimari ve vergi sistemi gibi temel konuların yanı sıra, Arjantin'in dönem başkanlığı hasebiyle öne çıkan mevzular var. Bunlar arasında altyapı finansmanı dünyadaki ilgili yatırım ihtiyacını adresleyen söz konusu başlıklardan biriyken, teknolojik dönüşümün yapısını değiştirmekte olduğu “iş” tanımının geleceği de bir...

Duration:00:04:19

Try Premium for 30 days

Live games for all NFL, MLB, NBA, & NHL teams
Commercial-Free Music
No Display Ads