Magazín Leonardo-logo

Magazín Leonardo

News & Politics Podcasts >

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Magazín Leonardo - Přechází trauma přeživších holokaust na jejich potomky? Brněnští vědci věří, že ano

6/22/2018
More
Český tým vědců pod vedením neurologa a vedoucího Centra neurověd Středoevropského technologického institutu CEITEC Ivana Rektora zkoumá, jaký má dopad extrémní stres na generace osob přeživších holokaust a jejich potomky.

Duration:00:25:59

Magazín Leonardo - Krkonoše, to je přes tisíc let soužití člověka a přírody, říká ředitel KRNAP Böhnisch

6/21/2018
More
Co nového se chystá v Krkonošském národním parku a jak zasáhla změna zákona o ochraně přírody a krajiny provoz této významné přírodní lokality? Hostem Magazínu Leonardo byl současný ředitel KRNAP a bývalý poslanec Robin Böhnisch.

Duration:00:25:34

Magazín Leonardo - Poslechněte si Magazín Leonardo!

6/20/2018
More
Heyrovského ústav dosáhl na prestižní grant. Do Prahy přijeli tři držitelé Nobelovy ceny. Kolik místa je na oběžné dráze Země? Moderuje Veronika Paroulková.

Duration:00:26:30

Magazín Leonardo - Malé baterie nepatří do koše, ale k recyklaci, připomíná osvětový projekt Recyklojízda

6/19/2018
More
Na podporu třídění a recyklace baterií projíždí Českou republikou už podruhé tým Recyklojízdy. Tříčlenná skupina si dala za cíl za 10 dní zdolat 800 kilometrů. Na cestu se vydala 13. června z Frenštátu pod Radhoštěm a cílovým místem je město Cheb.

Duration:00:25:26

Magazín Leonardo - Pašerák: podvodník, nebo hrdina? Záleží na době a společnosti, vysvětluje historička

6/18/2018
More
Jak se u nás podvádělo za monarchie a za 1. republiky? Tak zněla hlavní otázka, které se věnoval už 10. ročník Pardubického bienále, tradiční konference pořádané Ústavem historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Duration:00:25:48

Magazín Leonardo - Za posledních 30 let ubyly více než tři čtvrtiny hmyzu. Na vině je hlavně člověk, tvrdí přírodovědec

6/15/2018
More
Letos si opět připomínáme Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. Jak je suchem ohrožen hmyz? Platí tvrzení, že přežije všechno? Hostem Magazínu Leonardo byl přírodovědec Petr Bogusch z Univerzity Hradec Králové.

Duration:00:26:36

Magazín Leonardo - Děti technologie používají, ale informatika je učí, jaké principy jsou za nimi, vysvětluje pedagog

6/14/2018
More
Výuka informatiky na základních školách projde radikální změnou. Podle návrhu nového rámcového vzdělávacího programu se žáci budou méně učit pracovat s kancelářským softwarem a mnohem více se budou věnovat tzv. informačnímu myšlení.

Duration:00:25:49

Magazín Leonardo - Chceme dostat naše špičkové oční lékařství na mapu Evropy, říká přednostka Oční kliniky

6/13/2018
More
Letos uplyne 200 let od vzniku první oční kliniky v Praze. Příběh české oftalmologie přiblížila v Magazínu Leonardo přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jarmila Heissigerová.

Duration:00:26:24

Magazín Leonardo - Už brzy budeme vědět, jestli je naše sluneční soustava jedinečná, předpovídá astronom

6/12/2018
More
Jsou to dvě desetiletí, co astronomové objevili první exoplanetu, oběžnici jiné hvězdy, něž je naše Slunce. O tom, jak výzkum v této oblasti pokračuje a jak se na něm podílejí čeští vědci, hovořil v Magazínu Leonardo Petr Kabáth z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Duration:00:26:23

Magazín Leonardo - Vojta Náprstek: Bývalý revolucionář, Amerikán, ale především český vlastenec a mecenáš

6/11/2018
More
Letos si Klub českých turistů připomíná 130 let od svého založení. V roce 1888 stál u jeho zrodu také český vlastenec a mecenáš Vojta Náprstek, jeho první předseda. Více o této významné postavě českého národního hnutí hovořila v Magazínu Leonardo historička a etnografka Milena Secká z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Duration:00:25:20

Magazín Leonardo - Muzejní noc a Veletrh vědy

6/8/2018
More
Pozvánka na pražskou Muzejní noc. Začíná Veletrh vědy v pražských Letňanech. Hasiči v oblasti ukrajinského Černobylu bojují s lesním požárem. Moderuje Josef Kluge.

Duration:00:25:04

Magazín Leonardo - Řasy a sinice vynalezly fotosyntézu a okysličily zemskou atmosféru, připomíná botanička

6/7/2018
More
Jakou roli hrají v přírodě řasy a sinice? Více o těchto prastarých a zajímavých organismech hovořila v Magazínu Leonardo Markéta Bohunická z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

Duration:00:26:28

Magazín Leonardo - Virus žloutenky se za 4 tisíciletí téměř nezměnil, tvrdí paleopatolog

6/6/2018
More
Kosterní pozůstatky staré i několik tisíc let mohou odhalit mnohé o životě, stravě a také chorobách našich dávných předků. Jak to bylo kdysi se žloutenkou typu B, prozradil v Magazínu Leonardo Václav Smrčka z Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, odborník na paleopatologii.

Duration:00:25:24

Magazín Leonardo - Šíření nepůvodních druhů ovlivňuje každý z nás. Zahrádky už byly zdrojem mnoha invazí, říká expert

6/5/2018
More
Jaké jsou způsoby cestování invazních druhů? Hostem Magazínu Leonardo byl Adam Petrusek z Katedry ekologie a proděkan pro vědu a výzkum Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Duration:00:26:27

Magazín Leonardo - Chceme umět přenést grafen na jakoukoli plochu, říká o budoucím využití slibného materiálu vědec

6/4/2018
More
Grafen je nejtenčí známý materiál. Jde o jednu vrstvu uhlíku, která strukturou připomíná včelí plástev. Jaké jsou možnosti jeho využití? Stane se jednou materiálem přelomovým? Hostem Magazínu Leonardo byl Martin Kalbáč z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky.

Duration:00:25:31

Magazín Leonardo - Poslechněte si Magazín Leonardo!

6/1/2018
More
Co to jsou postbiotika? Reportáž z Cyklojízdy se stomií. O transplantaci jater u dětí. Vzpomínka na matematika Zdeňka Hedrlína. Moderuje Ondřej Novák.

Duration:00:26:31

Magazín Leonardo - Operace plic bez zavedení dýchací trubice je moderní a velmi šetrná, říká hrudní chirurg

5/31/2018
More
Jsou to dva roky, kdy hrudní chirurgové u nás poprvé použili plicní operaci bez zavedení dýchací trubice. Jaké představuje tato metoda výhody a jaké možnosti nabízí, vysvětlil v Magazínu Leonardo hrudní chirurg Teodor Horváth z Fakultní nemocnice Brno Bohunice a Masarykovy univerzity.

Duration:00:26:11

Magazín Leonardo - České přístroje jsou ve vesmíru. Měří záření nejen na ISS, ale pomáhají i astronautům NASA

5/30/2018
More
Přístroje vědců z Oddělení fyzikálních aplikací a technologií Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení v Praze už roky pomáhají sledovat záření ve vesmíru i sluneční částice.

Duration:00:25:45

Magazín Leonardo - Jarous68, mladý rozhlasák, který si píše deník během pražského jara 68. Čtěte ho s námi na Twitteru!

5/29/2018
More
Kdo je to @jarous68? Je mu 31 let, je čerstvě rozvedený, bydlí u rodičů, pracuje v rozhlase a píše si deník. A je fiktivní postava, sluší se dodat. Právě s jeho pomocí chce Český rozhlas přiblížit každodennost jara roku 1968. Nejen o jeho deníku, který vzniká na sociální síti Twitter, hovořili v Magazínu Leonardo Tomáš Dufka a Miroslav Tomek z Rešeršního oddělení Českého rozhlasu.

Duration:00:26:19

Magazín Leonardo - Dětskou osamělost lze měřit. Pomohou maňásci, ukazuje ve své práci studentka psychologie

5/28/2018
More
Je možné měřit osamělost dětí? Edita Chvojková, studentka psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně dokázala, že ano. Její práce o měření dětské osamělosti zvítězila v letošním školním kole studentských psychologických prací a získala také cenu divácké poroty.

Duration:00:26:04