Magazín Leonardo-logo

Magazín Leonardo

News & Politics Podcasts >

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Věda a technologie v přímém přenosu. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Magazín Leonardo - Čeští studenti excelovali na evropské přírodovědné olympiádě. Letošním tématem bylo víno

5/24/2018
More
Čeští středoškoláci zvítězili v přírodovědecké olympiádě zemí Evropské unie. Horní limit věku účastníků klání je 17 let, a letošního 16. ročníku v Lublani se účastnilo 50 týmů z 25 zemí. Absolutní vítězství nakonec vybojoval právě tým českých studentů.

Duration:00:26:27

Magazín Leonardo - Tým českých vědců objevil nová jezera pod ledem Antarktidy. Pomohly družice i radary

5/23/2018
More
Čeští vědci objevili tři dosud neregistrovaná jezera pod povrchem Antarktidy. Podařilo se to díky rozborům nejnovějších gravitačních dat z družic a topografických radarů pronikajících ledem. Vedle toho ověřili i podledovcové propojení s jezerem Vostok. Poblíž také objevili také kandidátku na obří jezerní pánev.

Duration:00:26:16

Magazín Leonardo - Americký program SPARK pomáhá Univerzitě Pardubice spojit výzkum s aplikací

5/22/2018
More
Univerzita Pardubice se díky spolupráci s americkou Stanford University připojila k programu SPARK Stanford Global, který pomáhá spojit výzkum v oblasti biomedicíny a zdravotnických prostředků s klinickou praxi.

Duration:00:25:43

Magazín Leonardo - Čeští archeologové slaví úspěch v Uzbekistánu. Objevili pět helénistických sídlišť

5/21/2018
More
Česko-uzbecká archeologická expedice objevila pět nových sídlišť z helénistického období na severní hranici dávné Baktrie. Jak významný je to objev a co dělají čeští archeologové v jižním Uzbekistánu, objasnil v Magazínu Leonardo vedoucí zmíněného archeologického výzkumu Ladislav Stančo.

Duration:00:25:11

Magazín Leonardo - Exoskelet ReWalk zvládá i chůzi po schodech, říká obchodní ředitel izraelského start-upu

5/18/2018
More
Letošní festival vědeckých novinek z domova i zahraničí Týden inovací hostil mimo jiné izraelský start-up ReWalk. Ten vyvíjí už šestou generaci robotického exoskeletu, který umožňuje paraplegikům vstát z invalidního vozíku. Zájem o něj dokazuje zatím prodaných 500 kusů po celém světě.

Duration:00:26:22

Magazín Leonardo - Klaudyánova mapa: Krásný a jedinečný dokument počátků české tištěné kartografie

5/17/2018
More
Letos si připomínáme 500 let od vytištění první mapy Čech. V roce 1518 byla vydána takzvaná Klaudyánova mapa. Jejím autorem byl stoupenec Jednoty bratrské Mikuláš Klaudyán. Podrobně v ní ztvárňuje české království včetně společenských, politických a náboženských poměrů.

Duration:00:26:20

Magazín Leonardo - Polština a čeština: Jazyky velmi blízké, ale s mnoha úskalími

5/16/2018
More
Čeština a polština jsou si velmi podobné, ale v obou jazycích existují i nebezpečně podobná slova, často zcela jiného významu. O těchto „zrádných“ slovech hovořil v Magazínu Leonardo lektor češtiny pracující s polskými studenty Martin Adámek.

Duration:00:26:27

Magazín Leonardo - Zatím žádný záchranný člun nemáme, krotí exoplanetární optimismus astrofyzik

5/15/2018
More
Třetí Keplerův zákon vyjadřuje závislost mezi velikostmi velkých poloos, tedy středních vzdáleností planet od Slunce a jejich oběžnými dobami. Astronom Johannes Kepler se k této myšlence vrátil 15. května 1618, tedy před 400 lety.

Duration:00:26:42

Magazín Leonardo - Český průmysl nesmí zaspat revoluci v umělé inteligenci, varuje expert

5/14/2018
More
Letošní ročník Týdne inovací představil více než 200 akcí na jejich podporu, zvláště v oboru pokročilých technologií a umělé inteligence. O tom, co může člověku dát umělá inteligence i jaké vyhlídky v tomto oboru má Česká republika, hovořil v Magazínu Leonardo Michal Pěchouček, vedoucí Katedry počítačů a Centra umělé inteligence při Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.

Duration:00:26:29

Magazín Leonardo - Unikátní rostlinná fosilie čekala 150 let v muzejním depozitáři na své objevení

5/11/2018
More
Depozitáře Národního muzea v Praze ukrývaly 150 let zkamenělinu šesticentimetrového stonku suchozemské rostliny. Její stáří odhadují vědci na 432 milionů let. Rostlina je podle vědců nejstarším makroskopickým rostlinným zbytkem nalezeným na světě.

Duration:00:25:16

Magazín Leonardo - Standardizované testy ve školství vedou ke katastrofě, tvrdí neuropsycholog Stephen Hughes

5/10/2018
More
Co by měla škola dětem vlastně dát? Odborníci na průmyslovou revoluci varují, že řadu lidských profesí v budoucnu převezmou stroje. Přesto se školy upínají na ty nejbližší cíle: připravit děti k maturitě nebo k přijímacích zkouškám. O tom, jak je tento přístup nebezpečný, hovořil v Magazínu Leonardo americký neuropsycholog Stephen Hughes, současný předseda výzkumné komise Asociace Montessori.

Duration:00:26:36

Magazín Leonardo - Máme tu chytré lidi, dodejme jim odvahu, zve na Týden inovací ředitel organizace ELAI

5/9/2018
More
Týden inovací je každoroční celorepubliková událost, která se snaží podporovat inovace. O letošním ročníku, který se bude konat od 14. do 20. května, hovořil v Magazínu Leonardo Lukáš Sedláček, zakladatel a ředitel organizace European Leadership and Academic Institute, která je pořadatelem akce.

Duration:00:26:28

Magazín Leonardo - Brzlík, vysoká škola našich imunitních buněk

5/8/2018
More
Brzlík nám pomáhá s imunitou a s věkem o něj přicházíme. O významu této žlázy s vnitřní sekrecí hovořila v Magazínu Leonardo Anna Šedivá, primářka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Duration:00:26:30

Magazín Leonardo - Žijeme ve století fotonu. V laserových technologiích jsme na špičce, tvrdí fyzik

5/7/2018
More
Jak nám pomáhají laserové technologie a jaká budoucnost tuto oblast vědy čeká? Nový výzkumný program s názvem Světlo ve službách společnosti představil v Magazínu Leonardo jeho koordinátor Tomáš Mocek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Duration:00:26:27

Magazín Leonardo - I do boje s invazními druhy se plete politika. Vidím to skepticky, říká ochranář

5/3/2018
More
Jaká je situace u nás i ve světě s invazními druhy? A jaké možnosti máme v boji s nimi? Hosty Magazínu Leonardo byli Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny a Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Duration:00:26:34

Magazín Leonardo - Naše druhé já, náš druhý mozek, říká o střevech gastroenterolog

5/2/2018
More
Už staří Číňané věděli, že naši fyzickou i psychickou pohodu ovlivňuje rovnováha ve střevech, zejména v tom tlustém. O tom, jak na roli zdravého střeva nahlíží medicína a jaké možnosti v tomto směru nabízí, hovořil v Magazínu Leonardo Pavel Drastich z pražského IKEMu. Ten se mimo jiné věnuje léčbě chronických onemocnění střev pomocí transplantace zdravé stolice.

Duration:00:26:30

Magazín Leonardo - Jak se bránit spamům? Rozmyslete si, komu dáte svůj mail, radí odborník

5/1/2018
More
Nevyžádaná e-mailová pošta patří mezi velké problémy online světa. Plní poštovní schránku téměř každého uživatele, který se rozhodl dát o sobě na internetu vědět. Co se spamy dělat a jak se jim bránit?

Duration:00:25:55

Magazín Leonardo - Triumf českých fyziků, antiferomagnetické úložiště, je rychlé i dostupné

4/30/2018
More
Za obor budoucnosti je v elektronice považována spintronika. Ta využívá spinů elektronů, tedy částic menších než atom. Čeští vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v ní hrají prim: jako první na světě zjistili, že pro ukládání dat není nutné použít magnetické látky, ale je možné využít i látky nemagnetické, tzv. antiferomagnety.

Duration:00:26:12

Magazín Leonardo - Sociální jetlag vzniká, když nerespektujeme své vnitřní hodiny, říká Helena Illnerová

4/27/2018
More
Jak jde dohromady věda a skauting? O tom, co člověk získá ve skautském oddílu i o biologických hodinách hovořila v Magazínu Leonardo dlouholetá skautka, fyzioložka a biochemička Helena Illnerová.

Duration:00:26:17

Magazín Leonardo - Filipíny uzavírají turisticky významný ostrov Boracay. Jde také o demonstraci síly, věří expert

4/26/2018
More
Filipíny uzavírají turisticky významný ostrov Boracay, jehož pláže ročně navštíví miliony turistů. Rázné opatření má přispět k ochraně životního prostředí i k řešení dopadů klimatických změn.

Duration:00:26:22

Try Premium for 30 days

Live games for all NFL, MLB, NBA, & NHL teams
Commercial-Free Music
No Display Ads