Klimat-logo

Klimat

Newonce

Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna związana z Greenpeace i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym w rozmowach o - nie boimy się tych słów - końcu świata. Autorem archiwalnych podcastów jest Bartek Czarkowski.

Location:

Poland

Networks:

Newonce

Description:

Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna związana z Greenpeace i Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym w rozmowach o - nie boimy się tych słów - końcu świata. Autorem archiwalnych podcastów jest Bartek Czarkowski.

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Nasza przyszłość to najgorętszy temat wszechczasów. Doktor z TikToka & Kolektyw Bombelki

8/2/2022
Zapamiętacie to lato do końca życia. Ale to niekoniecznie kwestia najlepszych wakacji czy festiwali ever. Tak gorąco nie było nigdy dotąd, a będzie tylko cieplej. Kto umrze od upałów, a ile osób będzie mogło sobie pozwolić na klimatyzację w domu, która z poziomu luksusu, stanie się must have’m w mieszkaniach? O gorącej sytuacji, która stale się podgrzewa, opowiada Doktor z TikToka oraz Julia i Tytus z kolektywu „bombelki”. Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:04:58

Ask host to enable sharing for playback control

Potrzebujemy aktywistów, nie magistrów. Dominika Lasota & Doktor z TikToka

5/23/2022
KLIMAT w Polsce się zmienia. Ten na uczelniach wyższych też, a goście Wiktorii Jędroszkowiak są tego najlepszymi przykładami. Dominika Lasota i Doktor z TikToka porzucili kariery naukowe na rzecz aktywizmu na pełen etat. I jak deklarują - to była najlepsza decyzja jaką mogli podjąć. Mimo krótkiego czasu - nie pamiętają już życia przed działalnością naukową. Nie wyobrażają sobie tkwić w ośrodkach naukowych, w których ich działalność nie zmieniała rzeczywistości, a jak pokazują badania, potrzebujemy działania zamiast tkwienia w pomieszczeniach instytutów i uczelni wyższych. Sami siebie nazywają ofiarami polskiej nauki i narracji na temat studiów, jako gwarantu osiągnięcia czegoś w życiu. Zamiast zaliczać egzaminy i siedzieć w laboratoriach postanowili propagować wiedzę i działać. Jak podejmować dialog z teoretycznie najbardziej zielonym krajem w UE i jednocześnie największym fundatorem wojny w Ukrainie? Dlaczego za 30 lat zamiast dyplomu szkoły wyższej cenniejsza będzie uprawa ziemniaków, które trafią do kategorii dóbr luksusowych? O wyższych celach, dalekich od uczelni wyższych i wizjach przyszłości, w której będziemy mogli hodować w Polsce bataty. Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:09:48

Ask host to enable sharing for playback control

Jak być Zwolnionym z Teorii?

5/6/2022
Rewolucje zaczynają się w stołówkach, a sprzyja im… zwalnianie się z teorii. O tym, jak projekt „Zwolnieni z teorii” wspiera samoorganizację, tworzenie kampanii od „zera” i działanie poza dużymi miastami opowiadają Jakub Gołos, licealista, który z przyjaciółmi organizuję akcję SEEDit’ i Emir Chahed, wspierający młodych kampanierów i kampanierki z ramienia Zwolnionych. Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak

Duration:00:05:01

Ask host to enable sharing for playback control

Ta wojna zmieni nasze podejście do ropy i gazu. Miłosz Wiatrowski

4/20/2022
@milosz.nie.wszystko.wybaczy, a już na pewno nie wybaczy dalszego finansowania wojny w Ukrainie. W tym KLIMACIE Wiktoria Jędroszkowiak porozmawia ze swoim gościem, Miłoszem Wiatrowskim, o możliwych scenariuszach dla energetyki i… pokoju. Będzie o Ukrainie i o tym, jak ta wojna zmieni nasze podejście do ropy i gazu oraz o układach politycznych, które hamują możliwość wprowadzenia pełnego embargo. Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:06:26

Ask host to enable sharing for playback control

Czujesz ten klimat? Przegląd njusów

4/5/2022
Przez ostatnie tygodnie w „klimacie” dzieje się więcej niż zazwyczaj. Gdy sprawy nabierają tempa, a kilkaset kilometrów obok trwa wojna, próbujemy wybrać najważniejsze wydarzenia i sprawdzamy - co faktycznie może zmienić się w kolejnych tygodniach? Czy zapowiadane embargo ma szanse powodzenia? Pierwsza audycja w formie przeglądu prasy, w której Wiktoria Jędroszkowiak przechodzi przez polskie i zagraniczne njusy dotyczące paliw kopalnych i wojny. Sprawdźcie KLIMAT.

Duration:00:06:27

Ask host to enable sharing for playback control

Czy UE przestanie finansować tę wojnę? Relacja ze szczytu NATO i Rady Europejskiej

3/27/2022
Wydanie specjalne KLIMATU, czyli aktywistki i aktywiści z Ukrainy, Polski i Węgier na szczycie NATO i Rady Europejskiej. Liderzy państw omawiają sposoby na pomoc Ukrainie i zatrzymanie wojny wywołanej przez Putina, ale wciąż nie zrezygnowali z kupowania od Rosji gazu, węgla i ropy. Przez miesiąc trwania wojny państwa UE zapłaciły Rosji aż 18 miliardów euro wyłącznie za paliwa kopalne. Nie możemy dłużej zasilać tej wojny. Wiktoria jest na miejscu, relacjonuje szczyt i rozmawia z obecnymi tam aktywistami. Czy Europa stanie na wysokości zadania?

Duration:00:25:46

Ask host to enable sharing for playback control

Co łączy paliwa kopalniane z wojną w Ukrainie?

3/14/2022
Na pierwszych stronach gazet, w paskach informacyjnych i w niemal wszystkich audycjach trudno pominąć obecnie wojnę, która trwa w Ukrainie. Inne problemy, kryzysy i konflikty nie minęły, a atak Putina wręcz je napędza. Tak właśnie jest z kryzysem klimatycznym - jak jednocześnie relacjonować tragedię i nie przestawać informować o innych kwestiach? Co z wspólnego z nią mają paliwa kopalne? Jak wciąż finansujemy armię rosyjską? Czy ministra klimatu, Anna Moskwa zdążyła zapoznać się już z IPCC? Gośćmi audycji są Mateusz Czerniak z Interii oraz Jarosław Kopeć z Gazety Wyborczej, którzy tłumaczą jak opowiadać o klimacie w czasach wojny.

Duration:00:10:06

Ask host to enable sharing for playback control

Tancerka, muzyk i kryzys wodny. Emilia Wiśniak & Hubert Kurkiewicz

3/1/2022
Na zmianę świata składa się wiele rzeczy, czy sztuka jest jedną z nich? Emilia Wiśniak i Hubert Kurkiewicz szukają odpowiedzi na to pytanie. Ona - tancerka, on- muzyk, razem stworzyli performance „Powody”, opowiadający o kryzysie wodnym. Uczestnicy instalacji, przedstawianej 1 i 2 marca w teatrgalerii STUDIO, zostają zderzeni ze zmianą, na którą nie mają już wpływu. Jak prędko życiodajny zasób staje się śmiertelnym zagrożeniem? Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:05:13

Ask host to enable sharing for playback control

Wojna w Ukrainie. Czy polityka klimatyczna jest sposobem na Rosję?

2/26/2022
Wiktoria Jędroszkowiak rozmawia z Dominiką Lasotą (Fridays For Future) o tym, czy polityka klimatyczna jest sposobem na Rosję. Czy jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu? Czy rządy, kupując paliwa kopalne od Rosji, de facto umożliwiają finansowanie tej wojny? To rozmowa również o aktywistach, którzy próbują się ewakuować z Ukrainy. Sytuacja jest dramatyczna i ciągle się zmienia. Czy możemy coś zrobić, żeby pomóc osobom z Ukrainy?

Duration:00:28:21

Ask host to enable sharing for playback control

Obwarzanek: więcej niż przekąska. Michał Sutowski

2/16/2022
„Ekonomia Obwarzanka” krytykuje aktualne, ale nierealistyczne modele ekonomiczne, na których opiera się światowa gospodarka. O pomysłach Kate Raworth opowiada Michał Sutowski z Krytyki Politycznej. Tłumaczy jak okres transformacji po PRL-u i działalność elit politycznych wpłynęły na nasze współczesne aspiracje. Czy możemy wciąż rosnąć? W co inwestować w czasach kryzysu klimatycznego? Czy PiS ośmieszył ideę dystrybucji? Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:11:50

Ask host to enable sharing for playback control

TikTok na ratunek świata. Konrad Skotnicki

1/30/2022
TikTok szybko wyszedł poza swoje pierwotne rozrywkowe przeznaczenie i taneczne challenge. Stał się platformą, na której kształtuje się trendy polityczne i angażuje się w problemy społeczne kolejnych odbiorców. Ale czy da się na nim ratować świat? Konrad Skotnicki (@doktor_z_tikoka) opowiada o tym, dlaczego rzucił pracę naukową i zaczął zarażać nauką kolejne pokolenie. Jak zaangażował się w walkę z przemysłem paliw kopalnych? Czy w 15 sekundowym filmie da się wytłumaczyć kryzys klimatyczny? Dlaczego polskie spółki energetyczne chcą pozywać aktywistów? Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:10:36

Ask host to enable sharing for playback control

Wegańska Warszawa. Green Rev Institute

1/23/2022
Polskie miasta okazują się być coraz bardziej przyjazne dla wegan. O filmie „Wegańska Warszawa” rozmawiamy znad obiadu z lokalnej weganrestauracji. Czy weganizm może uratować świat? Jak radykalna propozycja zakazu schabowego przybliża nas do odejścia od ferm przemysłowych? O etycznym, dobrym jedzeniu, unijnych komplikacjach i tym, dlaczego mleka sojowego nie możemy nazywać mlekiem. Na KLIMAT zaprasza Wiktoria Jędroszkowiak.

Duration:00:08:17

Ask host to enable sharing for playback control

Za hajs z Unii? Fundusze Europejskie. Polska Zielona Sieć

12/25/2021
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie jest prosta, nie jest też idealna, ale to jedno z niewielu narzędzi jakie mamy, by stawiać kolejne kroki w walce z kryzysem klimatycznym. Dominik Madej i Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci opowiadają o europejskim zielonym ładzie i FitFor55 - pakiecie polityk, dzięki którym być może będziemy bliżej obniżenia emisji. Jak przygotować transformację w Polsce? Czy musimy stosować się do unijnych ustaleń? Czy emisje można sprzedać? Odpowiedzi...

Duration:00:47:15

Ask host to enable sharing for playback control

Za hajs z Unii? Fundusze Europejskie. Polska Zielona Sieć

12/25/2021
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie jest prosta, nie jest też idealna, ale to jedno z niewielu narzędzi jakie mamy, by stawiać kolejne kroki w walce z kryzysem klimatycznym. Dominik Madej i Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci opowiadają o europejskim zielonym ładzie i FitFor55 - pakiecie polityk, dzięki którym być może będziemy bliżej obniżenia emisji. Jak przygotować transformację w Polsce? Czy musimy stosować się do unijnych ustaleń? Czy emisje można sprzedać? Odpowiedzi znajdziecie w ostatnim w tym roku „Klimacie”.

Duration:00:11:00

Ask host to enable sharing for playback control

Miasto jest nasze? Jan Mencwel

12/7/2021
Aktywista miejski i współzałożyciel stowarzyszenia „Miasto jest nasze”, Jan Mencwel - gościem Wiktorii Jędroszkowiak. Jak mówi, stara się nie zajmować już tylko miastem, choć działa w Warszawie. Dlaczego zrezygnował ze stanowiska? Jakie są potrzeby (a może zachcianki) rządu, które źle wpływają na życie w mieście? Kogo można się „czepiać”, jeśli chcesz coś zmienić w swojej okolicy? O patodeweloperce, mikroapartamentach i nadchodzących falach upałów, na które miasta nie są przygotowane. Zapraszamy na KLIMAT.

Duration:00:08:27

Ask host to enable sharing for playback control

Miasto jest nasze? Jan Mencwel

12/7/2021
Aktywista miejski i współzałożyciel stowarzyszenia „Miasto jest nasze”, Jan Mencwel - gościem Wiktorii Jędroszkowiak. Jak mówi, stara się nie zajmować już tylko miastem, choć działa w Warszawie. Dlaczego zrezygnował ze stanowiska? Jakie są potrzeby (a może zachcianki) rządu, które źle wpływają na życie w mieście? Kogo można się „czepiać”, jeśli chcesz coś zmienić w swojej okolicy? O patodeweloperce, mikroapartamentach i nadchodzących falach upałów, na które miasta nie są przygotowane....

Duration:00:40:44

Ask host to enable sharing for playback control

Zaplanujmy lepszą przyszłość. Ekonomia. Jan Zygmuntowski

11/24/2021
Polscy ekonomiści rzadko krytykują Balcerowicza, zazwyczaj wierzą w zielony wzrost i chcą utrzymania obecnych wyznaczników sukcesu. Jan Zygmuntowski nie tylko udowadnia, że da się odejść od węgla nie pozostawiając nikogo z tyłu i to za 1/3 środków przeznaczonych na sprawiedliwą transformację, ale też mówi wprost, że to musi się zmienić. Na czym powinna opierać się nasza gospodarka? A komu (i czemu) powiedzieć stanowcze nie? Rozmawiamy o miliarderach dla klimatu, pracy na Amazonie i pochwale 16-godzinnego dnia pracy.

Duration:00:10:38

Ask host to enable sharing for playback control

Zaplanujmy lepszą przyszłość. Ekonomia. Jan Zygmuntowski

11/24/2021
Polscy ekonomiści rzadko krytykują Balcerowicza, zazwyczaj wierzą w zielony wzrost i chcą utrzymania obecnych wyznaczników sukcesu. Jan Zygmuntowski nie tylko udowadnia, że da się odejść od węgla nie pozostawiając nikogo z tyłu i to za 1/3 środków przeznaczonych na sprawiedliwą transformację, ale też mówi wprost, że to musi się zmienić. Na czym powinna opierać się nasza gospodarka? A komu (i czemu) powiedzieć stanowcze nie? Rozmawiamy o miliarderach dla klimatu, pracy na Amazonie i pochwale...

Duration:00:51:26

Ask host to enable sharing for playback control

Szczyt klimatyczny w Glasgow - relacja. Alternatywna Delegacja na COP26

11/9/2021
W połowie konferencji klimatycznej COP26 obecna na miejscu Wiktoria Jędroszkowiak rozmawia z Dominiką Lasotą, Gosią Lach i Martą Palińską, aktywistkami z alternatywnej (do rządowej) delegacji na szczyt. Zderzają swoje oczekiwania z tym, co wydarza się na negocjacjach. Opowiadają też o tym, co dzieje się na ulicach i w kuluarach, gdzie środowisko aktywistyczne, ale też naukowe podbija ambicje polityków. Na kim spoczywa największa odpowiedzialność, na czym skupiają się delegacje i czy tym...

Duration:00:38:47

Ask host to enable sharing for playback control

Szczyt klimatyczny w Glasgow - relacja. Alternatywna Delegacja na COP26

11/9/2021
W połowie konferencji klimatycznej COP26 obecna na miejscu Wiktoria Jędroszkowiak rozmawia z Dominiką Lasotą, Gosią Lach i Martą Palińską, aktywistkami z alternatywnej (do rządowej) delegacji na szczyt. Zderzają swoje oczekiwania z tym, co wydarza się na negocjacjach. Opowiadają też o tym, co dzieje się na ulicach i w kuluarach, gdzie środowisko aktywistyczne, ale też naukowe podbija ambicje polityków. Na kim spoczywa największa odpowiedzialność, na czym skupiają się delegacje i czy tym razem liderzy wciąż zawodzą? Posłuchajcie relacji prosto z centrum konferencyjnego w Glasgow!

Duration:00:11:53