Liberalizmus vagy Halal - a Republikon podcastja-logo

Liberalizmus vagy Halal - a Republikon podcastja

Politics

„Liberalizmus vagy halál” – az elmúlt évtizedben a Republikon Intézetben amolyan szállóigévé vált ez a mondat. Az előttünk álló beszélgetésekből talán az is kiderül, hogy miért. Politikáról, közéletről, aktuális eseményekről és a liberalizmus kérdéseiről beszélgetünk vendégeinkkel. Liberalizmus vagy halál – a Republikon Intézet podcastja. /Zene: Papp Olivér/

Location:

United States

Genres:

Politics

Description:

„Liberalizmus vagy halál” – az elmúlt évtizedben a Republikon Intézetben amolyan szállóigévé vált ez a mondat. Az előttünk álló beszélgetésekből talán az is kiderül, hogy miért. Politikáról, közéletről, aktuális eseményekről és a liberalizmus kérdéseiről beszélgetünk vendégeinkkel. Liberalizmus vagy halál – a Republikon Intézet podcastja. /Zene: Papp Olivér/

Language:

Hungarian


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Hová futhat ki a Magyar Péter-jelenség?

4/17/2024
Magyar Péter a kegyelmi ügy kapcsán lépett a nyilvánosság elé, viszont míg az ügy az elmúlt két hónapban már kisebb figyelmet kap, addig Magyar hétről hétre tematizálni tudja a közbeszédet. Népszerűsége folyamatosan növekszik, azt azonban csak az EP-választás után tudjuk majd meg, hogy a Magyar vezette TISZA Párt a kedvező közvélemény-kutatási eredményeket szavazatokká tudja-e váltani. Felmerül a kérdés, hogy miért lőhetett ki ilyen rövid idő alatt ennyire a népszerűsége? Milyen szavazókat tud integrálni saját politikai projektjébe? Milyen kilátásai vannak neki és pártjának június 9-e után? Podcastsorozatunk legújabb epizódjában Intézetünk munkatársai, Ranschburg Zoltán vezető elemző és Schlanger Márton kutató egyebek mellett ezekre a kérdésekre próbál választ adni, miközben keretbe helyezik az elmúlt heteket meghatározó Magyar Péter-jelenséget.

Duration:00:49:07

Ask host to enable sharing for playback control

Nők a magyar politikában

3/30/2024
Magyarország az egyetlen olyan ország az EU-ban, ahol nincs női miniszter a kormányban, emellett a női képviselők aránya a parlamentben is messze elmarad az uniós átlagtól. Miért van ilyen kevés nő a hazai politikában? Hogyan lehetne változtatni ezen a jelenségen? Milyen elvárásoknak kell megfelelniük a női politikusoknak férfitársaikkal szemben? Többek között ezekről a kérdésekről, valamint az elmúlt évek legbefolyásosabb női politikusainak, Novák Katalinnak és Varga Juditnak a bukásáról beszélget podcastsorozatunk legújabb adásában Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke Lendvai Ildikóval, volt országgyűlési képviselővel, az MSZP korábbi elnökével.

Duration:00:35:42

Ask host to enable sharing for playback control

Mit hozhat a régi-új választási rendszer Budapesten? – Beszélgetés László Róbert választási szakértővel

3/3/2024
2014 után tavaly decemberben – alig fél évvel a következő választások előtt – ismét átírta a fővárosi önkormányzati választási rendszer szabályait a Fidesz-KDNP. Miben tér el egymástól az új és a korábbi rendszer? Mi volt a kormánypártok politikai célja a választási szabályok módosításával? Miként befolyásolhatja a változtatás a júniusi választás eredményét? Milyen nehézségeket okoz a kétszintű önkormányzás Budapesten? A Republikon podcastsorozatának legújabb részében ezekről a kérdésekről beszélget Király Dávid, Intézetünk Budapest Műhelyének vezetője László Róberttel, a Political Capital választási szakértőjével.

Duration:00:27:54

Ask host to enable sharing for playback control

Magyarország az EU-ban és a NATO-ban – Beszélgetés Herman Jánossal

2/14/2024
Orbán Viktor és kormánya évek óta rendszeresen az Európai Unió döntéseinek kerékkötőjeként kerül a nemzetközi figyelem középpontjába, de gyakran nem világos, mi a miniszterelnök célja az ország elszigetelődésével fenyegető politikával – ha van egyáltalán. Vajon ki nyert azzal, hogy Orbán február 1-ig várt az Ukrajnának szánt uniós támogatási csomag megszavazásával? Találhat-e Magyarország sajátos vétódiplomáciája szövetségesekre az Unión belül, vagy Budapest egyedül marad? És ha már itt tartunk: mi lehet a következménye annak, hogy Magyarország maradt az egyetlen NATO tagország, amely még nem ratifikálta Svédország csatlakozását a szövetséghez? A Republikon legújabb podcastadásában Herman János korábbi külügyi államtitkárral és volt NATO nagykövettel beszélget Intézetünk vezető elemzője, Ranschburg Zoltán.

Duration:00:53:30

Ask host to enable sharing for playback control

Gyakornoki programunk a kulisszák mögött

1/17/2024
Különleges beszélgetéssel jelentkezünk az idei első podcastunkban! Az adás főszereplői ezúttal a Republikon gyakornokai, Reni, Brúnó és Iza, akiknek a szemüvegén keresztül betekintést nyerhetünk a Republikon Intézet mindennapi működésébe, a gyakornoki programba, a gyakornokok átlagos munkanapjába. Akik az adás végéig velünk maradnak, azt is megtudhatják, hogyan gondolkodnak legfiatalabb kollégáink a magyar közélet állapotáról. A Republikon gyakornoki programja évi háromszor ad lehetőséget politika iránt érdeklődő fiataloknak, hogy részei lehessenek egy elemzőintézet életének. A következő gyakornoki programunk résztvevői különösen izgalmas, az első magyar 'duplaválasztást' megelőző kampányidőszakban csatlakozhatnak hozzánk. A jelentkezéseket január 22., hétfő éjfélig várjuk! További információ a felhívásról a weboldalunkon olvasható.

Duration:00:25:11

Ask host to enable sharing for playback control

2023 legfontosabb eseményei elemzői szemmel – A Republikon évértékelő podcastja

12/21/2023
2023 utolsó podcastepizódjában kollégáink, Ranschburg Zoltán vezető elemző és Schlanger Márton kutató beszélgetnek a magyar politika elmúlt évéről. Tartsanak velünk, ahogyan kutatási eredmények, fontos kül- és belpolitikai események példáján keresztül tekintünk vissza erre a különös és izgalmas évre. Szó esik EU-s pénzekről, pártpreferenciákról, oktatásról, svédekről, és kiderül, mi volt az év politikai szava!

Duration:00:53:24

Ask host to enable sharing for playback control

A 150 éves Budapest múltja, jelene és jövője – Beszélgetés Demszky Gáborral

11/30/2023
2023. november 17-én ünnepeltük Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóját. Podcastsorozatunk legújabb részében a főváros múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélget Király Dávid, a Repulikon Budapest Műhelyének vezetője Demszky Gábor korábbi főpolgármesterrel. Az adásban egyebek mellett a rendszerváltás utáni várospolitikai kihívásokról, a budapesti önkormányzati rendszer sajátosságairól, a főváros és kormány viszonyának kihívásairól, valamint Budapest fejlődési lehetőségeiről esik szó.

Duration:00:34:56

Ask host to enable sharing for playback control

Mi lesz az ellenzéki összefogással 2024-ben? – Beszélgetés Horváth Csabával, Zugló polgármesterével

10/31/2023
2024. június 9-én egy napon tartják az önkormányzati, illetve az európai parlamenti választásokat Magyarországon. Mik az ellenzék kilátásai az összevont választáson? Mi lesz az összefogás sorsa 2024-ben? Megtartható-e Budapesten a jelenlegi ellenzéki többség? Mivel tud kampányolni a Fidesz a jelenlegi önkormányzati rendszerben? Milyen ma ellenzéki polgármesternek lenni a NER-ben? Többek közt ezekről a kérdésekről beszélget a Republikon podcastsorozatának legújabb adásában Schlanger Márton, a Republikon Intézet kutatója Horváth Csabával, Zugló polgármesterével.

Duration:00:22:23

Ask host to enable sharing for playback control

The change of an era in Poland – Podcast with Miłosz Hodun about the Polish election

10/19/2023
Last Sunday in Poland voters drove a spoke into the wheels of illiberalism: even though the governing populist, national-conservative Law and Justice party (PiS) got the highest number of votes, parties of the pro-European and democratic opposition coalition can be the ones that can cooperatively form a government in Warsaw. We can expect a major shift in Polish politics, whose effects we will certainly feel in Hungary as well. What led to the opposition’s success in Poland, and what could the parties of the Hungarian opposition learn from it? What does the future hold for the Polish, and what can the Orbán government expect?In our special, English language programme our senior analyst Zoltán Ranschburg speaks with Miłosz Hodun, president of Polish think-tank Projekt: Polska, and international officer of liberal party Nowoczesna, part of the opposition coalition. =============================== Múlt vasárnap Lengyelországban a választók botot dugtak az illiberalizmus küllői közé: az október 15-én tartott választásokon bár a kormányzó populista, nemzeti-konzervatív Jog és igazságosság (PiS) párt kapta a legtöbb szavazatot, mégis az európa-párti, demokratikus ellenzéki koalíció pártjai lehetnek azok, amelyek együttműködve kormányt alakíthatnak Varsóban. Komoly fordulatra számíthatunk a lengyel politikában, amelynek hatásait kétségkívül Magyarországon is érezni fogjuk. Mi vezetett az ellenzék sikeréhez Lengyelországban, és mit tanulhatnak belőle a hazai ellenzék pártjai? Mit hoz a jövő a lengyeleknek, és mire számíthat az Orbán kormány? Különleges, angol nyelvű adásunkban vezető elemzőnk, Ranschburg Zoltán Miłosz Hodunnal, a lengyel Projekt: Polska think-tank elnökével, az ellenzéki koalíció részét képező liberális Nowoczesna párt nemzetközi tisztviselőjével beszélget.

Duration:00:28:47

Ask host to enable sharing for playback control

Terror és bizonytalanság a Közel-Keleten – Beszélgetés Dr. Szalai Mátéval

10/13/2023
A Közel-Kelet ismét forrong: október 7-én a Gázai övezetből átfogó légi és szárazföldi támadást indítottak Izraellel szemben, a Hamász terroristái civilek százait gyilkolták meg, illetve rabolták el, azóta pedig az izraeli válaszlépések nyomán egyre nő a palesztin áldozatok száma is. Mik lehettek a Hamász céljai a támadással, és milyen eredményeket várhat Izrael a katonai választól? Hogyan befolyásolják a most zajló események Izrael és az Öböl-államok, valamint a globális nagyhatalmak kapcsolatát? És vajon hogyan áll mindez kapcsolatban az orosz-ukrán háborúval? Rendhagyó adásunkban Ranschburg Zoltán, intézetünk vezető elemzője a Tel-Avivban tartózkodó Dr. Szalai Máté Közel-Kelet szakértővel, az Olaszországi Ca' Foscari Egyetem kutatójával beszélget.

Duration:00:43:18

Ask host to enable sharing for playback control

Tanévkezdés a bosszútörvény után – Beszélgetés Horn Györggyel

9/26/2023
Mi a legnagyobb problémája a mai magyar oktatásügynek és iskolarendszernek? Milyen tanulságok vonhatóak le az elmúlt időszak tanár-diák tüntetéseiből? Lehet-e ma Magyarországon érvényes és élvezhető iskolát teremteni? Miért fontos az intézményi autonómia? Többek közt ezeket a kérdéseket járja körbe a podcastsorozatunk legújabb részében Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke Horn Györggyel, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) alapítójával és pedagógiai vezetőjével.

Duration:00:48:20

Ask host to enable sharing for playback control

Kiknek nyerő a különutas politika? – A Mi Hazánk és Kutyapárt szavazóiról

9/7/2023
A magyar politika sokak fejében két nagy tömbre oszlik: ellenzék és kormánypártok. Felmerül a kérdés, hol a helye ebben az egyenletben az alternatív, különutas pártoknak, a Mi Hazánknak és a Kutyapártnak? Kik szavaznak ezekre a pártokra? Mi a Kutyapárt viszonya az ellenzéki tömbhöz? Tud olyat nyújtani a Mi Hazánk, amit a szavazók a Fidesztől nem kapnak meg? Többek között ezekről a kérdésekről beszélget Ranschburg Zoltán, intézetünk vezető elemzője Schlanger Márton kutatóval legújabb podcastunkban.

Duration:00:33:28

Ask host to enable sharing for playback control

A magyar sport kisajátítása – Beszélgetés Kele Jánossal a sport és a politika kapcsolatáról

8/18/2023
A Republikon podcastsorozatának legújabb részében a sport és a politika kapcsolatáról beszélget Mikecz Dániel, az intézet vezető kutatója Kele János közgazdász, politikussal a szombaton kezdődő budapesti atlétikai világbajnokság apropóján. Az adásban többek közt az alábbi témákról esik szó:

Duration:00:39:01

Ask host to enable sharing for playback control

Vakvágányon a vasútfejlesztés? – Beszélgetés Spohn Mártonnal, a Közlekedő Tömeg alelnökével

8/5/2023
A Republikon podcastsorozatának legújabb részében Spohn Mártonnal, a Közlekedő Tömeg alelnökével beszélget az intézet részéről Thury György az augusztus elsején életbe lépett vasúti mellékvonal-bezárások kapcsán. Az adásban többek közt szó esik még a hazai és az uniós vasútfejlesztési irányokról, a vasúti liberalizáció lehetőségeiről, valamint 2016-tól a MÁV kezelésébe került HÉV-ek jövőjéről is.

Duration:00:33:11

Ask host to enable sharing for playback control

Pártok a parton - Miként függ össze a nyaralásunk a közélettel

7/17/2023
Podcastsorozatunk legújabb adásában Nagy Zsolt és Mikecz Dániel beszélget arról, hogy miért érdekes a politikusok nyaralása, milyen a profesztek és az is szóba kerül, hogy a kormánypártokhoz közeli MCC és Tranzit fesztiválok milyen célt szolgálhatnak és miért nincs pártpolitika a Szigeten. Zene: Papp Olivér

Duration:00:34:05

Ask host to enable sharing for playback control

Hogyan tovább, Budapest? - Beszélgetés Tüttő Katával

6/28/2023
Podcastsorozatunk legújabb adásában az első Budapesti Lakógyűlés kapcsán a főváros helyzetéről beszélget Király Dávid, a Republikon Intézet Budapest Műhelyének vezetője Tüttő Kata főpolgármester-helyettessel. Az epizódban többek között a lakógyűlés eredményeiről, a Lánchíd forgalmi rendjéről, a fővárosi fejlesztésekről, valamint a 2024-es választásokról esik szó.

Duration:00:34:03

Ask host to enable sharing for playback control

Kik a magyar liberálisok?

6/16/2023
A Republikon podcastsorozatának legújabb részében Virág Andrea, a Republikon stratégiai igazgatója Schlanger Mártonnal, az intézet kutatójával beszélget az egymással párhuzamosan létező magyarországi liberálisokról, a liberalizmus körüli fogalomzavarról. Az adásban az alábbi témakörökről esik szó:

Duration:00:37:51

Ask host to enable sharing for playback control

Összeomlás vagy összefogás? – Az ellenzéki pártok és a 2024-es választások

5/17/2023
Podcastsorozatunk legújabb részében a „Félúton a két választás között” rendezvényünkhöz kapcsolódóan Virág Andreával beszélget Nagy Zsolt a politikai pártok helyzetéről egy évvel az európai parlementi, valamint az önkormányzati választások előtt a 2022-es országgyűlési választások óta eltelt időszak tükrében. Az adásban az alábbi témákról esik szó: A „Félúton a két választás között” rendezvényünk visszanézhető az alábbi linkeken: „Összenő, ami nem tartozik össze” elemzői panel: https://www.facebook.com/republikon/videos/6126472657451402/ „Új kihívás előtt az ellenzék” politikusi panel: https://www.facebook.com/republikon/videos/183704160868437

Duration:00:33:36

Ask host to enable sharing for playback control

Út az élhető városok felé

4/26/2023
A Republikon Intézet podcastsorozatának legújabb adásában Király Dávid és Thury György, a Republikon Intézet Budapest Műhelyének munkatársai beszélgetnek az élhető városokról április 27-i rendezvényünk kapcsán. Az adásban többek közt szó esik arról, mitől lesz élhető egy város, milyen nehézségei vannak az élhető városok megteremtésének Magyarországon, valamint különböző nemzetközi és fővárosi kezdeményezésekről is beszélgetünk a téma kapcsán. Az esemény részletei itt elérhetőek Facebookon: https://www.facebook.com/events/6801611893186434 Zene: Papp Olivér

Duration:00:30:54

Ask host to enable sharing for playback control

Egy évvel a '22-es választások után - Évértékelő beszélgetés Závecz Tiborral

4/6/2023
Az adásban Schlanger Márton, a Republikon kutatója Závecz Tiborral, a Závecz Research alapító-ügyvezetőjével beszélget arról, hogyan alakult át a politikai erőtér a 2022. április 3-i választás óta eltelt egy éves időszakban. Szó lesz az ellenzéken belül zajló folyamatokról, a Fidesz szavazói bázisáról, a 2024-es kilátásokról és arról, hogyan lehetséges, hogy a közvélemény-kutató cégek olykor egymástól látványosan eltérő eredményeket mérnek. Az adás témái: Zene: Papp Olivér

Duration:00:33:45