OSW - Osrodek Studiow Wschodnich-logo

OSW - Osrodek Studiow Wschodnich

Politics

W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.

Location:

United States

Genres:

Politics

Description:

W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Europejska inicjatywa obronna Macrona.

5/2/2024
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich opowiemy o niedawnym przemówieniu Macrona na Sorbonie. Dodatkowo o wysiłkach UE na rzecz rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony. W podcaście występuje Łukasz Maślanka- ekspert OSW.

Duration:00:22:34

Ask host to enable sharing for playback control

Xi Jinping z wizytą w Europie.

4/30/2024
Xî Jinping złoży wizyty we Francji, Serbii i na Węgrzech między 5-10 maja. W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich opowiemy czemu chińczycy wybrali akurat te kraje, jak wyglądają relacje Pekin-Europa zwłaszcza w kontekście planów ograniczenia zależności od Chin.

Duration:00:53:10

Ask host to enable sharing for playback control

Czy ukraińscy uchodźcy wrócą do domu?

4/28/2024
W dzisiejszym podcaście OSW o sytuacji ukraińskich uchodźców porozmawiamy z Marcinem Jędrysiakiem.

Duration:00:27:13

Ask host to enable sharing for playback control

Pomoc USA dla Ukrainy uchwalona. Czym udało się przekonać? Co zmieni ten pakiet? Jaka jest reakcja Rosji?

4/26/2024
Pakiet pomocy USA dla Ukrainy został uchwalony i podpisany. Zgodnie ze słowami, które wygłosił Joe Biden dostawy broni na Ukrainę związane z pakietem rozpoczną się niezwłocznie. Kongres USA uchwalił także prawo związane z konfiskatami rosyjskich majątków. Co przyjęty pakiet pomocowy oznacza dla Ukrainy? Jaka jest reakcja Rosji? Co zmieni ta pomoc dla Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiadają Jakub Graca, Jacek Tarociński i Filip Rudnik, eksperci OSW.

Duration:00:32:02

Ask host to enable sharing for playback control

Ograniczenie zależności od Chin może poczekać? Duża wizyta Scholza w Chinach

4/20/2024
Kanclerz Olaf Scholz odbył trzydniową wizytę w Chinach. Wraz z nim Pekin odwiedzili przedstawiciele innych resortów oraz biznesu. Jak to się ma do planów ograniczenia zależności od Chin? Czy niemiecka gospodarka rzeczywiście ma plan odejścia od relacji z Chinami? Jak wyglądają relacje Chiny-Niemcy? Jak to wpływa na politykę UE wobec Pekinu? Na te i inne pytania odpowiadają ekspertki OSW, Paulina Uznańska i Lidia Gibadło.Analiza na temat wizyty: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2024-04-17/de-risking-moze-poczekac-wizyta-scholza-w-chinach

Duration:00:43:36

Ask host to enable sharing for playback control

Zmiany w Chorwacji? Wybory.

4/19/2024
W dzisiejszym podcaście OSW, Paulina Wankiewicz opowie o wyborach w Chorwacji i chorwackiej scenie politycznej. 17 kwietnia HDZ wygrało wybory jednak nie uda im się osiągnąć większości bez tworzenia koalicji. Jakie są zagrożenia dla władzy Andreja Plenkovića- o tym w tym odcinku.

Duration:00:19:57

Ask host to enable sharing for playback control

Atak Iranu na Izrael. Podsumowanie i perspektywy. Czy wybuchnie wielka wojna Izrael-Iran?

4/15/2024
W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran przeprowadził ostrzał terytorium Izraela. W tym podcaście podsumowujemy to co dzieje się na linii Izrael-Iran. Jak atak Iranu na Izrael wpłynie na sytuację w regionie? Czy może wybuchnąć pełnoskalowa wojna Izrael-Iran? Jaka może być odpowiedź Izraela i co na to sojusznicy tego kraju? Na te i inne pytania odpowiadają analitycy OSW Krzysztof Strachota, Marek Matusiak i Jacek Tarociński.

Duration:00:30:50

Ask host to enable sharing for playback control

Niemcy obawiają się powrotu Trumpa? Jak Berlin przygotowuje się na wybory w USA

4/12/2024
Niemcy nie wspominają dobrze pierwszej kadencji Donalda Trumpa i z niepokojem myślą o jego możliwym powrocie do Białego Domu. Przygotowują się jednak na taką ewentualność. W nowym odcinku podcastu OSW opowiada o tym Lidia Gibadło, analityczka z zespołu niemieckiego.

Duration:00:35:35

Ask host to enable sharing for playback control

Orbanizacja Słowacji. Pellegrini wygrywa wybory prezydenckie na Słowacji

4/8/2024
Peter Pellegrini wygrał wybory prezydenckie na Słowacji. O rezultatach i przyszłości politycznej tego kraju mówi analityk OSW, Krzysztof Dębiec.

Duration:00:24:22

Ask host to enable sharing for playback control

Czy Chińczycy i Rosjanie się lubią? Relacje wewnątrz sojuszu Chiny-Rosja

4/6/2024
Od dawna mówimy o niesformalizowanym sojuszu Chiny-Rosja. Oczywiste jest, że cele Rosji i Chin i ich polityka zagraniczna są w dużej mierze zbieżne. Jednak jak przedstawiają się relacje społeczne między Chińczykami i Rosjanami? Czy Rosjanie lubią Chińczyków i odwrotnie? Jaki to może mieć wpływ na zacieśniającą się współpracę Rosja-Chiny? Na te i inne pytania odpowiadają Katarzyna Chawryło i Michał Bogusz, eksperci OSW. Film o scenariuszach wojny o Tajwan: https://youtu.be/bkHK4kwSuts?si=PvVAaD00WEBl6Ed- Raport o Tajwanie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/prace-osw/2023-11-08/krzemowa-tarcza

Duration:00:30:48

Ask host to enable sharing for playback control

Porażka Erdoğana. Wybory lokalne w Turcji.

4/3/2024
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o wyborach lokalnych w Turcji. Wybory, które odbyły się 31 marca przyniosły sukces opozycyjnej partii CHP. O znaczeniu wyborów lokalnych, o tureckiej scenie politycznej i o tym czy Erdoğan powinien się obawiać rosnącej siły opozycji- o tym porozmawiamy z Zuzanną Krzyżanowską- ekspertką OSW.

Duration:00:13:08

Ask host to enable sharing for playback control

To oni przyznali się do zamachu pod Moskwą. Państwo Islamskie Chorasanu i radykalizm islamski w Azji Centralnej

3/30/2024
Państwo Islamskie Chorasanu przyznało się do realizacji zamachu pod Moskwą. W tym odcinku omawiamy czym jest ta organizacja, jaki jest jej związek z ISIS, czym się charakteryzuje i czy to dopiero początek jej działalności terrorystycznej w Rosji i innych regionach świata. Dlaczego to Rosja stała się celem terrorystów? Jak rozwijał się radykalizm islamski w Azji Centralnej? Dlaczego członkowie radykalnych islamskich ruchów często pochodzą z Tadżykistanu? Na te i inne pytania odpowiadają Józef Lang (były analityk OSW) i Krzysztof Strachota, kierownik działu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w OSW. „Państwo Islamskie Chorasanu – nowa odsłona światowego dżihadu” - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2024-03-29/panstwo-islamskie-chorasanu-nowa-odslona-swiatowego-dzihadu „Homo Dżihadicus. Islam na obszarze byłego ZSRR, a fenomen postsowieckich bojowników w Syrii i Iraku” - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2015-09-21/homo-dzihadicus „Zbrojni radykałowie islamscy z Azji Centralnej” - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2013-11-13/zbrojni-radykalowie-islamscy-z-azji-centralnej „Eksport dżihadu – terroryzm islamski z Azji Centralnej” - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2017-04-12/eksport-dzihadu-terroryzm-islamski-z-azji-centralnej

Duration:00:42:50

Ask host to enable sharing for playback control

Kaganiec zamiast maseczki, przeprosiny dla ambasadora Rosji i zajęcie ziem Ukrainy. Rośnie popularność radykałow w Rumunii

3/29/2024
Rumunia rozpoczyna serię kilku wyborów. W roku, w którym Rumuni wybiorą nowe władze rośnie popularność radykałów. O ich postulatach i przyczynach popularności opowiada Kamil Całus, ekspert OSW.

Duration:00:35:14

Ask host to enable sharing for playback control

Orban odwiedza Trumpa, ale nie Bidena. Jaki jest stan relacji węgiersko-amerykańskich?

3/25/2024
Viktor Orban odwiedził Stany Zjednoczone, ale nie spotkał się z prezydentem Joe Bidenem. Zamiast tego wybrał się na Florydę, by odwiedzić byłego prezydenta Donalda Trumpa. Dlaczego i co nam to mówi o stanie relacji węgiersko-amerykańskich tłumaczy analityczka OSW, Ilona Gizińska.

Duration:00:18:28

Ask host to enable sharing for playback control

Czy Niemcy chcą zamrozić wojnę? Niemcy wobec wojny na Ukrainie i dostaw Taurusów

3/22/2024
Bardzo ważny polityk SPD, partii z której wywodzi się kanclerz Olaf Scholz, nawoływał do dyskusji nad zamrożeniem i zakończeniem wojny na Ukrainie. Ten temat pojawił się w czasie cały czas żywej na temat dostawy Taurusów. Dostawy broni na Ukrainę wciąż są w Niemczech bardzo kontrowersyjnym tematem. Na pytania o niemiecka politykę wobec Ukrainy odpowiadali Lidia Gibadło i Kamil Frymark z Zespołu Niemieckiego OSW.

Duration:00:36:33

Ask host to enable sharing for playback control

Samospalenia, morderstwa i akty przemocy. Reakcje na świecie na wojnę w Strefie Gazy.

3/15/2024
Wojna Izrael-Hamas ma swoje skutki nie tylko na Bliskim Wschodzie. Na całym świecie dochodzi do aktów przemocy, zarówno skierowanym przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego, jak i osobom pochodzenia arabskiego. Do jakich przypadków już doszło i czego możemy spodziewać się w przyszłości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert OSW, Marek Matusiak.

Duration:00:18:47

Ask host to enable sharing for playback control

Retoryczna ofensywa Macrona. Zachodnie wojska na Ukrainie?

3/13/2024
Prezydent Francji stwierdził, że nie można wykluczyć wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Jaki był cel tych wypowiedzi Macrona? Tłumaczy analityk OSW, Łukasz Maślanka.

Duration:00:13:57

Ask host to enable sharing for playback control

Kulisy wejścia Polski do NATO. Czy były alternatywy dla NATO? Jak Polsce udało się wejść do Sojuszu?

3/12/2024
W tym odcinku omawiamy kulisy wejścia Polski do NATO. Czy były alternatywy dla Polski w NATO? Czy na polskie członkostwo w NATO zgodziła się Rosja? Jak wyglądał sam proces negocjacji? Kto był za, a kto przeciw? Jakie lekcje może wyciągnąć Ukraina na swojej drodze do NATO? Na te i inne pytania odpowiada Robert Pszczel, analityk OSW. Film „Co gdyby Polska nie weszła do NATO?”: https://youtu.be/q_vXwEcLgsM

Duration:00:57:18

Ask host to enable sharing for playback control

Czy Słowacja pójdzie drogą Węgier? Największy od lat kryzys w relacjach Czech i Słowacji

3/8/2024
Szef MSZ Słowacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem. Wywołało to kryzys w relacjach Czechy-Słowacja. Dlaczego Robert Fico zdecydował się na takie spotkanie? Dokąd zmierza polityka zagraniczna Słowacji? Czy Słowacja może pójść drogą, które w relacjach z Rosją idą Węgry? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec, ekspert OSW. Film „Dlaczego Czechosłowacja się rozpadła? Czechosłowacja - historia i dziedzictwo”: https://www.youtube.com/watch?v=klqt9I4cI1c

Duration:00:25:17

Ask host to enable sharing for playback control

Sztuczna inteligencja pomogła złapać terrorystkę w Niemczech. RAF i historia terroryzmu w Niemczech.

3/7/2024
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, jak AI pomogła w złapaniu terrorystki w Niemczech. Te wydarzenie jest punktem wyjścia do opowieści o historii terroryzmu w Niemczech, w tym zwłaszcza Frakcji Czerwonej Armii (RAF) i teraźniejszych problemów Niemców z radykalnymi ruchami politycznymi. W tym podcaście omawiamy też przestępstwa i przemoc na tle politycznym we współczesnych Niemczech.

Duration:00:34:19