Słowem o Tancu-logo

Słowem o Tancu

Arts & Culture Podcasts

Słowem o Tańcu to podcast w którym opowiadamy historie ludzi miejsc i wydarzeń związanych właśnie z tańcem. Ja nazywam się Kasia Czubak i wspólnie z moimi gośćmi odkryjemy wiele inspirujących, zaskakujących i wzruszających historii, które kryją się za wizualną częścią tej formy wyrazu. Zapraszam!

Location:

United States

Description:

Słowem o Tańcu to podcast w którym opowiadamy historie ludzi miejsc i wydarzeń związanych właśnie z tańcem. Ja nazywam się Kasia Czubak i wspólnie z moimi gośćmi odkryjemy wiele inspirujących, zaskakujących i wzruszających historii, które kryją się za wizualną częścią tej formy wyrazu. Zapraszam!

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Karnawał na Trynidadzie - święto radości?

2/2/2024
W tym odcinku podcastu zabieram Was na niezapomnianą podróż na Trynidad, karaibską wyspę ożywającą kolorami i muzyką podczas karnawału. Dowiecie się jak na Karaibach obchodzi się ostatnie dni przed Wielkim Postem, zwracając uwagę na bogatą kulturową mozaikę Trynidadu, która kształtuje to wyjątkowe święto. Odkryjemy lokalne tradycje, muzykę, taniec, a także społeczne i kulturowe aspekty karnawału. Od muzyki calypso i soca po wining i konkursy muzyczne na pan, aż po ciemne aspekty tej imprezy. Dowiecie się między innymi: Posłuchaj najnowszego odcinka i zanurz się w świat karnawału na Trynidadzie, święta pełnego radości, muzyki, tańca i kulturowej różnorodności. Szczególnie podziękowania dla lektorów: Oraz Uli Fryc bez której ten odcinek nie miałby szansy się ukazać. Wykorzystane utwory:

Duration:00:39:25

Ask host to enable sharing for playback control

Ania Chagowska - długie relacje w związku z tańcem

6/29/2023
Dzisiaj jest ze mną Ania Chagowska, absolutna ikona w świecie salsy, która przez ponad 20 lat swojej działalności tanecznej stworzyła wiele wyjątkowych projektów, które rozwijają scenę tańców latynoamerykańskich oraz afrykańskich w Polsce oraz promują Polskę na świecie. Prowadziła formacje taneczne, tworzyła choreografie, współtworzyła warszawskie studio tańca Salsa Libre, szkoli tancerzy i instruktorów. Obecnie jej najważniejsze zawodowe projekty to El Sol Festival, Warsaw Zouk Festival oraz Kizzafaire. Prywatnie mama dwójki dzieci i poliglotka. Z dzisiejszego odcinka dowiecie się: gdzie Ania odkryła salsę i jak rozwinęła ją w Polsce co wpływa na zmiany w relacji z tańcem przez 20 lat praktyki o świadomym i odkrywaniu nowych stylów tańca o modelu macierzyństwa kobiety żyjącej z pasji jak życie z tańca wpływa na związki romantyczne czy przedsiębiorca powinien iść na terapię o trudnościach i zaletach założenia firmy w młodym wieku ze starszym wspólnikiem o procesie zdobywanie świadomości i niezależności jako liderka i przedsiębiorczyni jakie są najtrudniejsze momenty i koszty prowadzenia biznesu wysokiego ryzyka jakie czynniki wpływające na sukces w organizacji dużego wydarzenia jak złożona i współzależna jest grupa docelowa festiwalu El Sol jakie różnorodne oczekiwania mają uczestnicy festiwalu i jak je pogodzić jak balansować proces kreacji z odpowiadaniem na oczekiwania klientów

Duration:01:00:22

Ask host to enable sharing for playback control

El Sol Festival - środek lata w połowie listopada [PL/ENG]

1/27/2023
El Sol jest jeden z największych festiwali tańców latynoamerykańskich na świecie. Przyciąga pasjonatów tańca, którzy spotykają się na 4 dni wypełnione warsztatami, imprezami i pokazami. Można tu spotkać najlepszych instruktorów, DJ-ów i muzyków głównie ze świata salsy, bachaty i kizomby. Dzisiaj zapraszam Was na 17 edycję festiwalu, która odbyła się w listopadzie 2022 roku w Warszawie, przyciągając ponad 3200 uczestników w przeważającej większości spoza Polski. O swoje doświadczenia na festiwalu spytałam znanego salsero, Talala Benlahsena tańczącego w parze z Edytą Czagowiec, fantastyczną polską tancerką salsy z którą w 2020 roku nagrałam jeden pierwszych odcinków podcastu. W trakcie odcinka zabiorę Was na parkiety na których osobiście spędziłam długie godziny warsztatów i imprez. Udało mi się też porozmawiać z Sarą Panero, jedną z moich absolutnych idolek tańczących bachatę. Warsztaty z najlepszymi instruktorami z całego świata to tylko część powodów dla których warto przyjechać na El Sol. Kolejnym są wieczorne pokazy, gdzie najlepsi tancerze walczą o uwagę widzów i przychylność jury. Dla większości uczestników, którzy w dominującej części traktują taniec jako swoje mniej lub bardziej angażujące hobby, najważniejszą częścią są oczywiście imprezy. Te zazwyczaj zaczynają się przed północą i kończą nad ranem, w ekstremalnych przypadkach nawet o 9 rano. Po co to robić? Jak w przypadku każdego hobby, motywacji jest wiele. Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy kto kocha taniec, szczególnie taki zakładający improwizację w parze, przychodzi dla emocji i energii, które można dzielić z innymi ludźmi. Te endorfiny potrafią uzależniać i powrót do normalnego życia może być ciężki.

Duration:00:32:25

Ask host to enable sharing for playback control

Monika Cichocka - prawo w rytmie dancehallu

10/20/2022
Dzisiaj jest ze mną Monika Cichocka, która zawodowo pomaga ludziom w rozwiązywaniu problemów jako adwokat. Nie, nie zmieniamy tematyki podcastu, ponieważ Monika kocha swoją pracę co najmniej tak samo jak taniec, a konkretnie dancehall, którym zajmowała się przez 15 lat jako tancerka i instruktorka. Udało jej się połączyć swoje dwie ogromne pasje, czego owocem jest Law Hall - przestrzeń prawna dedykowanej branży artystycznej i fitness. Z dzisiejszego odcinka dowiecie się: Projekt grafik: www.instagram.com/majabgart Muzyka z intro: www.instagram.com/mikolaj.janowski Fragment piosenki na końcu odcinka: Elephant Man - Pon de river

Duration:00:50:54

Ask host to enable sharing for playback control

Apsara Afsanesara - o burzliwej historii tańców perskich

8/12/2022
Dziś jest ze mną Apsara Afsanesara czyli Aleksandra Kilczewska, która przeniesie nas dzisiaj w miejsca o których rzadko można usłyszeć w kontekście tańca. Ola jest pierwszą w Polsce profesjonalną tancerką, która specjalizuje się w tańcach Iranu, Afganistanu, Azji Centralnej i Kaukazu. Jest iranolożką i indolożką, oraz absolwentką choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Z dzisiejszego odcinka dowiecie się: Fragmenty muzyki: Leila Forouhar - Faryaad

Duration:00:46:38

Ask host to enable sharing for playback control

Dúnia Pacheco - Język ojczysty Angoli

7/21/2022
Dzisiejszy odcinek przeniesie nas do Angoli, skąd pochodzi moja dzisiejsza bohaterka - Dúnia Pacheco. Choć ukończyła stosunki międzynarodowe i politologię to na co dzień pracuje, jak sama się określa, jako mentorka tańca. Mieszka w Polsce od 24 lat i zajmuje się promowaniem tańców afrykańskich takich jak kuduro, kizomba, afrohouse, czy kilapanga oraz brazylijskiej samby karnawałowej. Z dzisiejszego odcinka dowiecie się: Artyści o których mówi Dúnia: Muzycy SEMBA Bonga KIZOMBA Ana Joyce AFRO-HOUSE Noite & Dia Tancerze: AFRO-HOUSE Edgar Konsept KUDURO Selma Mylene Bolicao W POLSCE Manuela Marsal Cabitango Beata "Bobo" Bąk Sylwia Żołądkiewicz "Ruda" Muzyka wykorzystana w odcinku: Bonga - Kambua Bonga – Mariquinha

Duration:00:45:21

Ask host to enable sharing for playback control

Aleksandra Łabędź - trening motoryczny tancerza

2/24/2022
Jest ze mną Aleksandara Łabędź, której historia i doświadczenie w różnych dziedzinach sportu i branży fitness wystarczyłyby na osobną serię. Ola jest założycielką mo.Studio, trenerką personalną, prezenterką i szkoleniowcem, instruktorką BODYART w stopniu ELITE, Mistrzynią Świata Kettlebell Lifting oraz pomysłodawczynią i współtwórczynią sportowej marki odzieżowej MO Apparel. W środowisku tanecznym znana jako twórczyni projektu wspierającego rozwój tancerzy mo.forDancers. W odcinku usłyszycie: - Historię osobistą Oli - jak sport i ciężka praca stały się ucieczką od problemów żywieniowych. - Czy więcej znaczy lepiej? - Jak zmieniała się branża fitness w Polsce? - Co doprowadziło do powstania marki MO i mo.forDancers? - Czym jest trening motoryczny i dlaczego jest niezbędny dla tancerzy. - Jakie są najważniejsze elementy treningu i pracy z ciałem w stylu życia tancerza?

Duration:00:51:25

Ask host to enable sharing for playback control

Piotr Jeznach - od hiphopu do baletu

12/30/2021
Dzisiaj jest ze mną Piotr Jeznach, znany w środowisku tanecznym przede wszystkim jako dyplomowany instruktor i choreograf w stylach modern i jazz. Pierwsze poważne kroki taneczne rozpoczął w stylach hip hop i new age w znanej grupie Fair Play Kwadrat w Białymstoku. W 2009 roku dostał się do finałowej 16-stki 4 edycji programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz!”. Ze swoją grupą FOCUS zdobył wiele prestiżowych nagród tanecznych w całej Polsce. Szkolił się nie tylko w naszym kraju, ale również w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu czy Tel Avivie. Z odcinka dowiecie się: - Jak wyglądały początki taneczne w małym mieście i co zmienił udział w YCD. - Jaką wartość daje formalna edukacja w dziedzinie tańca w Polsce. - Jak łączyć pracę pedagoga z własną praktyką i pracą na scenie. - Z czym wiąże się prowadzenie zespołu tańca współczesnego. - Kim byli oraz co zmienili Marta Graham i Michaił Fokin.

Duration:00:31:02

Ask host to enable sharing for playback control

Pin Up Candy - Czy burleska to taniec?

12/2/2021
Na początek nowej serii Słowem o Tańcu, mam przyjemność gościć u Kasi Kraszewskiej-Kleyff, prekursorki burleski w Polsce, znanej pod pseudonimem Pin Up Candy. Od 11 lat regularnie pojawia się w polskich mediach, promując burleskę, możecie ją pamiętać m.in Mam talent!, gdzie doszła do półfinału, współpracy z Betty Q, czy wygranej w konkursie Miss Burlesque Russia 2016. Z odcinka dowiecie się:

Duration:00:49:16

Ask host to enable sharing for playback control

Paulina Andrzejewska-Damięcka o swoich licznych rolach w świecie tańca

6/18/2021
Bohaterką dzisiejszego odcinka jest Paulina Andrzejewska-Damięcka. Jej biografii tanecznej mogłabym poświęcić cały odcinek, ponieważ od ponad 30 lat zajmuje się tańcem. Ukończyła warszawską Państwową Szkołę Baletową oraz Akademię Muzyczną. Była tancerką Teatru Roma, pedagogiem. Obecnie pracuje jako choreograf, zastępca dyrektora ds. artystycznych w teatrze muzycznym w Poznaniu, wiceprezes fundacji Balet, a także organizatorka Konkursu Baletowego Golden Pointe Shoes. Ponadto, od niedawna jest mamą dwóch synów. W odcinku opowiada o: - swoich początkach nauki tańca klasycznego w Szczecinie i przeprowadzce do Warszawy w wieku 11 lat, - różnicach w programie nauczania na przestrzeni lat, - pracy w programach telewizyjnych i znanych musicalach, - tworzeniu choreografii dla Teatru ROMA, - inspiracjach do tworzenia choreografii, - kim są ludzi tworzący musical i relacjach w zespole, - etapach pracy choreografa i relacji choreograf-tancerze, - Konkursie Golden Pointe Shoes, jego początkach i planach na rozwój, - wartości konkursu dla młodych tancerzy, - łączeniu intensywnej pracy kreatywnej z rolą mamy, - planach i marzeniach na kolejne lata.

Duration:00:52:13

Ask host to enable sharing for playback control

Joanna Wargala o innowacjach w tańcu i biznesie

6/10/2021
Moją dzisiejszą gościnią jest Joanna Wargala, przedsiębiorczyni, inwestorka, właścicielka szkoły tańca, aplikacji i sklepu działających w ramach marki AirDance Academy. Jest aktywną tancerka ProAm w tańcach latynoamerykańskich. Zdobyła srebrny medal na festiwalu Blackpool, najbardziej prestiżowym konkursie dla tancerzy latynoamerykańskich, a także V-ce Mistrzostwo Europy WDC ProAM, czy tytuł Mistrza Polski ProAm. Prywatnie mama dwóch córek. Z odcinka dowiecie się: - Jak rozpocząć karierę taneczną w dorosłym życiu? - Co daje taniec w dorosłym życiu? - Czym i dla kogo jest sytem ProAm w tańcach latynoamerykańskich? - Ile godzin dziennie trenują mistrzowie? - O magii turniejów i ich roli w życiu tancerki ProAm? - Ile kosztuje rozwój tancerza turniejowego? - Czym jest aplikacja AirDance i komu może pomóc? - Czym jest dance coin i na czym polega tokenizacja usług tanecznych?

Duration:00:47:24

Ask host to enable sharing for playback control

Ula "Afro" Fryc o początkach dancehallu w Polsce i co tańczyć na Trynidadzie

5/27/2021
Ula “Afro” Fryc, która choć urodziła się na naszej środkowoeuropejskiej szerokości geograficznej, to rozmowa z nią przeniesie nas na Karaiby, skąd zdaje się pochodzić jej absolutnie nietutejsza aura. Ula jest prekursorką i promotorką dancehallu w Polsce. Od wielu lat zaraża tym stylem tańca poprzez warsztaty, konkursy i festiwale. Sama jest zdobywczynią bardzo wielu nagród w Polsce i za granicą, w tym Vice mistrzostwa świata na zawodach International Dancehall Queen w Montego Bay na Jamajce. Na swoim koncie ma występy z takimi sławami sceny dancehall jak Beenie Man czy Busy Signal oraz występy i teledyski z Mariką, Junior Stress oraz Donatan i Cleo. Szerszemu gronu odbiorców dała się poznać poprzez swój pamiętny występ w 2 edycji “Mam Talent”. W ostatnich latach częściej niż na Jamajce można ją spotkać na wyspach Trynidad i Tobago, skąd wywodzi się soca o której dzisiaj też nam opowie.

Duration:00:52:14

Ask host to enable sharing for playback control

Emilia Cholewicka o łączeniu pracy kreatywnej i naukowej

5/7/2021
Słowo o tańcu w nieco nietypowym wydaniu - badawczym i gospodarczym. Emilia, poza pracą zawodowej tancerki, pisze doktorat w dziedzinie ekonomiki kultury, dzięki czemu może dzielić się nie tylko osobistym doświadczeniem, a znacznie szerszym spojrzeniem na rynek tańca. Jeśli brakuje Wam dzisiaj energii i entuzjazmu to polecam czerpać ze źródełka Emilii. Wystarczy dla każdego! Z odcinka dowiecie się:

Duration:01:00:03

Ask host to enable sharing for playback control

Kuba i Żaba o odważnych decyzjach i różnorodności w tańcu

4/22/2021
Dzisiaj jest ze mną dwójka gości. Kuba i Ewa, znana jako Żaba, są małżeństwem i prowadzą jedno z moich ulubionych miejsc w Warszawie Viva Cuba Dance Studio. Z odcinka dowiecie się: - Czy radość z tańca może być celem samym w sobie. - Czy istnieje "za późno" w stawianiu pierwszego kroku do zawodowego tańca i jak duży jest kaktus na dłoni Żaby. - Skąd czerpać energię i inspirację do tańca. - Jak reklamować studio tańca. - Jak dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości.

Duration:00:34:28

Ask host to enable sharing for playback control

Monika Sławecka - autorka książki o traumatycznych historiach ze szkół baletowych

4/8/2021
Odcinek nieco inny niż zwykle. Moją dzisiejszą gościnią jest autorka reportażu "Balet który niszczy". Monika, jako osoba niezwiązana z tańcem, zdobyła zaufanie uczniów szkół baletowych i ich rodziców, którzy podzielili się niezwykle traumatycznymi doświadczeniami z okresu szkolnego. Rozmawiamy o ciemnej stronie nauki w szkole baletowej i osobistych doświadczeniach autorki, która zmierzyła się z nieopowiedzianymi dotąd historiami bohaterek i bohaterów swojej książki.

Duration:00:38:39

Ask host to enable sharing for playback control

Walc Wiedeński i wszystko czego o nim nie wiecie

4/1/2021
Bohaterem dzisiejszego odcinka jest walc wiedeński. Jest to odcinek solowy z którego dowiecie się nieco więcej o historii tego tańca i jego dosyć dynamicznie zmieniającej się roli w kulturze, roli która trwa do dziś. Z odcinka dowiecie się: - Skąd wziął się walc i co sprawiło, że w XIX wieku stał się tak popularny. - Kto tworzył muzykę która porwała do tańca całą Europę. - Jak przedziwne były relacje Johana Straussa ze swoją rodziną. - Co o walcu wiedeńskim myślał Chopin. - Wszystko co warto wiedzieć o balach w Wiedniu zanim się tam wybierzecie. Wykorzystane fragmenty utworów: Johann Strauss II - The Blue Danube Waltz https://soundcloud.com/doaa93/johann-strauss-ii-the-blue Andre Rieu - And the Waltz Goes On ( Composed by Sir Anthony Hopkins ) https://soundcloud.com/fadinader/andre-rieu-and-the-waltz-goes-on-composed-by-sir-anthony-hopkins

Duration:00:19:28

Ask host to enable sharing for playback control

Bartek Woszczyński - jakie drogi odkrywają spełnione marzenia

3/11/2021
Dzisiaj jest ze mną Bartek Woszczyński. Człowiek instytucja. Choreograf i dyplomowany tancerz, absolwent londyńskiej the Rambert School of Ballet and Contemporary Dance, uczestnik 5 edycji YCD, założyciel i dyrektor fundacji i teatru B'cause Dance Company. Prywatnie mąż i świeżo upieczony tata, a to wszystko wciąż przed 30tką. Jeśli potrzebujecie zastrzyku energii to koniecznie posłuchajcie.

Duration:00:51:28

Ask host to enable sharing for playback control

Agnieszka Abraham - tworzenie przestrzeni i społeczności tanecznej

2/25/2021
Agnieszka Abraham jest właścicielką znanego warszawskiego studio tańca, tancerką, businesswoman, a przede wszystkim żoną i mamą dwójki dzieci, a przy tym wulkanem pozytywnej energii, którą się również dzisiaj z nami podzieli. W odcinku opowiada o: - Tworzeniu przestrzeni i społeczności tanecznej. - Czym i dla kogo są tańce socjalowe których można się uczyć w Abra Studio. - Łączeniu pracy o niestandardowych godzinach pracy z rolą mamy. - Pracy z mężem przy wspólnym biznesie. - Różnicy perspektyw właścicielki studia i instruktorki. - Czasie pandemii z perspektywy właścicielki szkoły tańca. - Przystosowaniu się do nowej rzeczywistości i lekcjach na przyszłość.

Duration:00:35:57

Ask host to enable sharing for playback control

Edyta Czagowiec - Życie zawodowej tancerki Salsy

2/11/2021
Do niedawna mieszkała w Mediolanie robiąc międzynarodową karierę taneczną w jednej z najsłynniejszych formacji salsowych na świecie - Latin Soul Dancers - w ekipie Adolfo Indacochea. Z wielką przyjemnością przedstawiam Wam Edytę Czagowiec. W naszej rozmowie rozmawiamy m.in.: Music credit: De Cuba by SONGO 21 Creative Commons License (CC BY-NC-SA 3.0)

Duration:00:33:17

Ask host to enable sharing for playback control

Joanna Zwierzyńska - Pionierka Zouka w Polsce

1/28/2021
Joanna Zwierzyńska na co dzień mieszka w Londynie. W Polsce jest znana przede wszystkim jako pionierka zouka, którego popularyzowała na warsztatach i festiwalach, a przede wszystkim swoim pamiętnym udziałem w You Can Dance. Opowiada o pochodzeniu zouka i nauce tego nowego stylu, kiedy w Polsce jeszcze nikt go nie tańczył oraz swoich doświadczeniach życia w Monachium i Londynie. Kto pamięta historię dwóch sióstr Zwierzyńskich z YCD to wrócimy na chwilę do refleksji z tego okresu. Na koniec porozmawiamy o rozwoju holistycznym tancerzy i wskazówkach co warto robić poza salą taneczną, aby móc tańczyć bez kontuzji przez wiele lat. Poznajcie Asię! Fragment muzyczny: Kaoma "Lambada"

Duration:00:41:53