Blizsie k prirode-logo

Blizsie k prirode

Science

Podcasty o prírode blízkej a racionálnej starostlivosti o lesy a zver.

Location:

United States

Genres:

Science

Description:

Podcasty o prírode blízkej a racionálnej starostlivosti o lesy a zver.

Language:

Slovak


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 50 - Poľovnícka pedagogika, Jarné práce v revíroch, 250 rokov J. D. Matejovie, Venerovského memoriál, Dotknite sa poľovníctva

4/1/2024
V dnešnom podcaste vám predstavíme nový environmentálny program vzdelávania verejnosti, a to poľovnícku pedagogiku. Spolu s deťmi a dobrovoľníkmi budeme zbierať odpadky a čistiť prikrmovacie zariadenia. V roku 2024 si pripomenieme 250. výročie narodenia Jozefa Dekreta Matejovie. Bol to priekopník lesníctva na Slovensku a preto sa vyberieme po jeho banskobystrických stopách. O význame poľovníctva, ako súčasti lesníckeho manažovania prírodného prostredia a voľne žijúcej zveri bude rozprávať Ing. Ivan Schlosser z Malaciek, ktorý už štvrtú dekádu pracuje ako lesník a poľovník. Podcast spestrýme reportážou 58. ročníka memoriálu Ddmitrija Venerovského a zamyslíme sa nad využívaním lyží pri ochrane lesov. Na záver sa byberieme na chovateľské prehliadky trofejí, ktoré práve v tomto období organizujú poľovníci v rôznych regiónoch Slovenska a to aj cieľom umožniť verejnosti spoznať podstatu chovu i lovu zveri.

Duration:00:25:28

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 49 - Múzeum lesa a dreva, Divina v škole, Ekologická horáreň, Ekostroje v lesoch, Keď príroda inšpiruje

4/1/2024
V dnešnom podcaste navštívime múzeum lesa a dreva vo Zvolene, kde sme zisťovali, ako sa tvorí zbierkový fond predmetov, ktoré dokumentujú históriu lesníctva na Slovensku. Poradíme vám, ako sa môžete aktívne zapojiť do tvorby tohto zbierkového fondu. Potom vám predstavíme novú ekologickú horáreň ktorú postavili v Malackách s využitím vlastného materiálu a to ekologickej suroviny 21. storočia - dreva. Zastavíme sa aj v základnej škole v Štiavnických Baniach, kde začali pripravovať v rámci školskej stravy aj jedlá z diviny. Takže si trocha pošmákneme. Nový ekologický a elektrický stroj určený na prebierky v lesných porastoch vyvíjajú v Pliešovciach. Zaznamenali sme jeho prvé dni v ostrej prevádzke. No a na záver podcastu vám prinášame reportáž, v ktorej vám dvaja umelci a to maliar a lesník Jozef Anovčin a herec Peter Rúfus prezradia. ako ich inšpirujú lesy a príroda pri ich tvorbe.

Duration:00:25:09

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 48 - Menežment medveďov na Slovensku, Poľovnícka pedagogika, Kamzík vrchovský, život v OPK Považská Bystrica

3/12/2024
V dnešnom podcaste vám prinesieme informácie o tvorbe novej metodiky manažovania medveďov na Slovensku. Ppredstavíme vám aktivity lesných pedagógov, ktorí pripravujú akreditáciu novej formy environmentálneho vzdelávania verejnosti a to poľovníckej pedagogiky. Dozviete sa informácie o rozšírení a etológií kamzíka vrchovské tatranského a kamzíka vrchovského alpského, ktorí žijú na Slovensku. A na záver vám predstavíme vám aktivity Obvodnej poľovníckej komory v regióne stredného Považia, kde sa budeme rozprávať s Ing. Margitou Peťovskou, dlhoročnou vedúcou kancelárie OPK.

Duration:00:21:23

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 47 - Iniciatíva DRŽME VODU

2/12/2024
Svet, Európu ale i Slovensko a našu prírodu významne ovplyvňujú negatívne klimatické zmeny a to najmä sucho počas horúcich letných mesiacov. Nedostatkom vody a vysokými teplotami trpia nie len ľudia, ale aj rastliny, zver, chránené živočíchy, hmyz... Poľovníci sú práve tí, ktorí: A to všetko pre to, aby zadržali vodu v krajine. Rovnako ako v projekte Čistý revír = čistá príroda, vyzvala spoločne SPK a redakcia Televízie Halali, verejnosť a poľovníkov, aby nám dali vedieť kde a kto budeje vo vašom okolí napájačky, ako často sú dopĺňané a aké druhy zvierat ich navštevujú.

Duration:00:19:21

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 46 - 5 rokov iniciatívy Čistý revír = čistá príroda

2/12/2024
Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou Televízie HALALI vyhlásili v roku 2019 výzvu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V prvom ročníku vyzbierali poľovníci takmer 250 ton odpadu ani nie za 3 mesiace trvania tejto výzvy. Keďže odozva od poľovníkov, ktorí vykonávajú túto činnosť dlhoročne bola skvelá, rozhodli sme sa nájsť aspoň nejakú malú motiváciu k tomu, aby nám ľudia o svojich aktivitách dali vedieť. SPK poskytuje pre organizátorov, ktorí o to požiadajú, malý príspevok vo výške 60 eur. Podmienky pre udelenie príspevku nie sú náročné. Stačí napísať kto, kde a kedy akciu organizoval, koľko ľudí sa jej zúčastnilo a koľko odpadu v ten deň vyzbierali. Ešte jednou dôležitou vecou je propagácia tohto podujatia na sociálnych sieťach alebo kdekoľvek v obci a to prostredníctvom plagátu, ktorý si je možné voľne stiahnuť z webu SPK. Po piatich rokoch vieme, že sa to oplatilo a podarilo. Od začiatku spustenia iniciatívy Čistý revír = čistá príroda sa zapojilo jedenkrát alebo aj viackrát takmer 250 organizácií, ktoré spoločne vyzbierali už viac ako 1 250 ton odpadu, historicky najviac v roku 2023 až 400 ton odpadu. Ročne sa do zberu na akciách organizovaných poľovníkmi zapojí priemerne 2 800 ľudí, avšak vlani to bol až dvojnásobok tohto priemeru, takmer 5 700.

Duration:00:14:01

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 45 - Elektornická kniha návštev revíru SPK

1/17/2024
Pozreli sme sa na fungovanie elektronickej knihy návštev poľovného revíru, ktorú pred rokmi vyvinula Slovenská poľovnícka komora. Diskutovať budeme s vedúcou odboru poľovníctva, strelectva a osvety SPK Ing. Martinou Hustinovou a riaditeľom kancelárie SPK PaedDr. Imrichom Šubom, PhD.

Duration:00:11:04

Ask host to enable sharing for playback control

Blližšie k prírode č. 44 - Lysec-Hôsec, Dni zeleného lesa, Spoločenská kynológia, Stromček pod stromček, Ihličím rozvonia

12/19/2023
Prvá reportáž je z jedinečného podujatia, ktoré sa na Slovensku uskutočnilo prvýkrát, a to Dni zeleného lesa zamerané na predstavenie práce furmanov, lesných robotníčok a drevorubačov. Zúčastnili sme sa osláv 60. výročia založenia Poľovníckeho združenia Lysec – Hôsec Belá, ktoré leží v turčianskej kotline a je aj liahňou autorov poľovníckej beletrie.V reportáži o spoločenskej kynológii vám predstavíme aktivity slovenských kynológov, niektoré spoločenské plemená psov, agility a junior handling. Deti, ktoré sú hospitalizované v banskobystrickej fakultnej nemocnici častokrát navštevujú lesní pedagógovia. Prinášajú im vôňu lesa, rôzne prírodné materiály a raz ročne aj živý vianočný stromček.V poslednej reportáži uvedieme premiéru vianočnej piesne Ihličím rozvonia v interpretácii Ľudovej hudby HOŤAPO a žiakov Základnej školy Slovenských partizánov Považská Bystrica.

Duration:00:25:32

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 43 - Využívanie koní pri pestovaní lesov s Jozefom Puškárom

12/14/2023
V dnešnom podcaste si pohovoríme s človekom, ktorému učarovali kone. Je praktickým furmanom a zároveň predsedom asociácie furmanov Slovenska. V dňoch 23. a 24. novembra 2023 sa zúčastnil podujatia s názvom Dni zeleného lesa, ktoré zorganizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame využívania koní pri pestovaní lesov sa budeme rozprávať s Jozefom Puškárom.

Duration:00:14:38

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 42 - Zdržiavanie vody v krajine s Michalom Kravčíkom

12/13/2023
V dnešnom podcaste vám prinášame rozhovor s environmentalistom a hydrológom Michalom Kravčíkom. V dňoch 23. a 24. novembra 2023 sa zúčastnil podujatia s názvom Dni zeleného lesa, ktoré zorganizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame zadržiavania vody v krajine sa bude s Michalom Kravčíkom rozprávať redaktor Alojz Kaššák.

Duration:00:13:51

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 41 - Rozhovor s predsedom Únie Milanom Ovseníkom

12/6/2023
V dnešnom podcaste sa budeme rozprávať s predsedom Únie regionálnych združení neštátnych vlastníkov lesov Slovenska. Je ním Ing. Milan Ovseník. Spolu s kolegami z únie zorganizoval v dňoch 23. a 24. novembra 2023 podujatie s názvom Dni zeleného lesa. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame združovania sa neštátnych vlastníkov lesov, o ich prioritách a poslaní budeme spolu hovoriť. Nahrávali sme v horárni Urbáru Belá, v ktorom sa konali Dni zeleného lesa.

Duration:00:25:32

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 40 - Lesné ryby, Športová kynológia, Poľovnícka komora, Za Vladom Kaděrkom, Kokošovce

12/2/2023
V prvej reportáži sa vyberieme do revíru Čierny Váh a na rybník Parina, kde lesníci odchovávajú pstruhy a kapryV minulej relácii sme sa venovali poľovníckej kynológii, tentokrát sa pozrieme na tú športovú. Slovenská športová kynológia dnes dosahuje mimoriadne úspechy. Zisťovali sme, aké kritériá musia splniť psy, ktoré majú využitie aj pri záchrane ľudských životov i pri práci v polícii. Slovenská poľovnícka komora zastrešuje aktivity viac ako 65 tisícovej členskej základe poľovníkov. Predstavíme vám to, aké je jej poslanie a kompetencieV poslednej reportáži si spomenieme na významného poľovníka, imitátora hlasov zveri a niekoľkonásobného majstra Slovenska a Európy vo vábení jeleňov Vladimíra Kaděrku, ktorý nás opustil v novembri 2023.

Duration:00:26:10

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 39 - Lesné studničky, Farbiare na stope, Lopaty v ruji, Prebierky v lesoch, Poľovnícka kynológia

12/1/2023
V prvej reportáži sa vyberieme na Oravu a Poľanu za lesníkmi, ktorí sa venujú budovaniu a údržbe lesných studničiek a jazierok slúžiacich na zadržiavanie vody v lese. Následne vás pozývame do prírodného divadla s názvom „Lopaty v ruji“ – uvidíte úžasné zábery z obdobia tohtoročnej danielej ruje. V ďalšej reportáži odborníci na pestovanie lesov vysvetľujú aký má význam realizácia prebierok na zvyšovanie ekologickej stability a odolnostného potenciálu našich lesov. Potešíme aj chovateľov poľovníckych plemien psov a to reportážami o Slovenskej kynologickej jednote a farbiaroch – špeciálnom plemene, ktoré poľovníkom pomáha pri dohľadávaní poranenej zveri v

Duration:00:22:32

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšíe k prírode č. 38 - Dažďová voda, E-kniha revíru, Stavače, Rajeckým chodníkom, Ticho jesenného lesa

12/1/2023
V prvej reportáži sa pozrieme na zadržiavanie vody v krajine. V Štiavnických Baniach aj v Beluši zachytávajú dažď. Vodozádržné opatrenia naviac skrášľujú okolie. V druhej reportáži si povieme o elektronickej knihe náváštev revíru. Poľovníci bez toho, aby sa zapísali do knihy nemôžu v revíri loviť. Povieme vám načo slúži takáto evidencia návštev revíru. V ďalšej reportáži sa venujeme poľovníckym psom, ktoré sa využívajú na vystavovanie zveri, jej dohľadávanie a prinášanie z poľa i vody. Na výlet sa vyberieme do Rajeckej doliny – po stopách priekopníka lesníctva na Slovensku Jozefa Dekreta Matejovie. V poslednej reportáži si zaspomíname. Spomienkou na ľudí, ktorí zahynuli pri práci v lese. Vyberieme sa na symbolický lesnícky cintorín do skanzenu v Čiernom Balogu.

Duration:00:25:54

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č.37 - Oskoruša; Management vody; Na sklade dreva; Jelenia ruja; Divina z hory; Tiesňava

11/7/2023
V prvej reportáži vám predstavíme oskorušu – drevinu, ktorá má kvalitné drevo i chutné plody. V druhej reportáži sa vyberieme do lesov na Považie. Rastúci deficit zrážok v posledných desiatich rokoch, a to hlavne vo vegetačnom období, má za následok čoraz častejší výskyt periód s nedostatočnou zásobou vody v pôde. Na skladoch dreva sa koncentruje väčšie množstvo tejto suroviny. Sklady sú rôzne: lesné bývajú priamo v lese, expedično-manipulačné sú zväčša v blízkosti železničnej trate. Jeseň sa nesie hlavne v znamení jelenej ruje. Od lužných lesov po hornú hranicu lesa sa ozýva jelenie ručanie. Majestátni paroháči strážia svoj hárem jeleníc. Aká bola tohtoročná ruja? Vypočujte si zvuky jesennej prírody. Hlavná poľovnícka sezóna je na Slovensku od začiatku augusta do konca roka. Divinu z ulovenej zveri mnohí považujú za biopotravinu 21.storočia. Jej cesta z revíru do kuchyne však nie je jednoduchá. Na záver vás pozývame na návštevu do dvoch tiesňav, konkrétne do Poľovníckeho združenia Tiesňava, ktoré sa nachádza blízko prírodnej rezervácie Manínska Tiesňava.

Duration:00:22:01

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č.36 - Lesy, ktoré liečia; Osveta v Prešove; Ochrana stromov; Sokoliarske skúšky; Storočnica semenárstva; Topoľčianske zvernice

11/6/2023
V prvej reportáži sa vyberieme do lesov v okolí Trenčianskych Teplíc, ktoré liečia aj vďaka aktivitám lesnej pedagogiky. V druhej reportáži vám priblížime vzdelávanie v oblasti lesníctva na Strednej lesníckej škole v Prešove a jeho význam pre spoločnosť. Špecialisti na ochranu lesných i záhradných drevín zo Slovenska, Čiech a Poľska monitorovali situáciu v oblasti výskytu škodlivých činiteľov tento rok na území Slovenska. Zisťovali sme, čo všetko musí vedieť kandidát na skúšky zo sokoliarstva, ak sa chce stať nositeľom tohto nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Sto rokov lesného semenárstva si pripomenuli v Liptovskom Hrádku. História vzniku tohto špecializovaného závodu siaha až do prvej Československej republiky. A na záver relácie pozývame divákov na výlet do topoľčianskych zverníc, ktoré sú prístupné aj širokej verejnosti.

Duration:00:26:35

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 35 - Drevo pre Štiavnicu, Bezpečne v lese, Poľovný revír Nízke Tatry, Hubert vo Svätom Antone, Daxelkopov, Dvaja liečitelia: les a beh

10/12/2023
V Banskej Štiavnici dodnes odstraňujú následky požiaru z marca 2023. Vlnu dobrovoľníctva nadvihli aj lesníci a drevári, ktorí poskytli drevo na krovy a strešné konštrukcie. Vyberieme sa na jedinečnú súťaž študentov, na ktorej preverujú ich zručnosti v poskytovaní prvej pomoci pri úrazoch v lesoch. V podcaste predstavíme našim poslucháčom ajpozitívne účinku pohybu v lese na mäkkom podloží, v tôni stromov a v zelenom prírodnom prostredí, ktoré má blahodarný účinok na ľudské zdravie. Na výlet pozveme poslicháčov do poľovníckeho revíru Nízke Tatry, kde dlhodobo dosahujú poľovníci výborné výsledky v chove jelenej zveri. Reportáž z 31.ročníka celoslovenského podujatia, na ktorom poľovníci a priatelia lesa oslavujú Sv. Huberta. Súčasťou reportáže sú aj ukážky vábenia jelenej a diviačej zveri. A na záver podcastu predstavíme špeciálne poľovnícke plemeno: alpský jazvečíkovitý durič alias daxelkopov.

Duration:00:26:15

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 34 - Deti na Čertove, Deň stromu, 100 rokov PZ Važec, Naj horár 2023, Jubilejné významné lesnícke miesto

9/22/2023
Vyberieme sa na celoštátnu súťaž mladých priateľov prírrody a poľovníctva, neskôr na Deň stromu v Čiernom Balogu. Poľovníci vo Važci oslavovali 100. výročie organizovaného poľovníctva vo Važci. Zúčastnili sme sa aj súťaže Naj horár na Donovaloch, kto ju vyhral?

Duration:00:28:18

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 33 - Učebňa o lese, Jún - mesiac ochrany prírody a poľovníctva, Krúžky mladých priateľov prírody, Prírode blízke hospodárenie

9/22/2023
Bližšie k prírode č. 33 - Učebňa o lese, Jún - mesiac ochrany prírody a poľovníctva, Krúžky mladých priateľov prírody, Prírode blízke hospodárenie

Duration:00:26:51

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č. 32 - Zasahovať či nezasahovať do lesov, Obnova lesa, Kampaň Držme vodu, Lovecké signály

9/22/2023
V podcaste si vypočujete názor o tom, či zasahovať alebo nezasahovať do lesov. Pozrieme sa aj na obnovu lesa, predstavíme vám kampaň Držme vodu, ktorú realizuje Slovenská poľovnícka komora, vyberieme sa aj na chovateľskú prehliadku na Poľanu a vypočujeme si aj lovecké signály.

Duration:00:26:22

Ask host to enable sharing for playback control

Bližšie k prírode č.31 - Lesná škôlka Jovsa, Deň poľovníckej kynológie, Biopásy v krajine

5/24/2023
V úvode podcastu sa vyberieme do lesnej škôlky Jovsa, kde sme zisťovali, či má význam pestovať mladé stromčeky a vysádzať ich? Potom sa navštívime Lednické rovne, kde sa uskutočnil Deň poľovníckej kynológie alias inventarizácia poľovne upotrebiteľných plemien. Bližšie vám predstavíme plemeno, ktoré sa používa na dohľadávanie zveri i to, že poľovníci v okrese Lučenec zriadili na tento účel, teda dohľadávanie zveri špeciálnu službu. V ďalšej reportáži sa budeme venovať lesným požiarom, ktorým sa nedá úplne zabrániť, no prevenciou možno znížiť škody a urýchliť hasenie. Záver podcastu patrí problematike ozeleňovania krajiny a tvorbe biopásov a máme pre vás aj tip na výlet – tentoraz Letovisko Harmónia, ako významné lesnícke miesto na Slovensku.

Duration:00:25:42