Градски детектив-logo

Градски детектив

Arts & Culture Podcasts

Подкаст, който разследва градски легенди

Location:

United States

Description:

Подкаст, който разследва градски легенди

Language:

Bulgarian


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 41: Скулптурен парк „Заимов“

2/29/2024
Петият музеен подкаст от поредицата на „Градски детектив“ за програмата „Гледане с разбиране“ е посветен на скулптурен парк Заимов. Заедно с нашите събеседници се разхождаме из него, разговаряйки за историята му, авторите и произведенията. Поглеждаме критично към настоящето му, очертавайки различни перспективи за неговото бъдеще. Наши събеседници са: Иван Русев, скулптор и координатор на проекта, осъществил през 2001 година този своеобразен музей на открито. Христо Харалампиев, скулптор и преподавател в НХА, който по време на осъществяването на проекта е председател на СБХ. Владия Михайлова, културолог и дългогодишен куратор в галерия „Васка Емануилова“, понастоящем главен куратор в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Павлин Радевски, скулптор. Дими Димитров, общински съветник от групата на "Обединени за София, подел инициативата за направа на нови табели за скулптурите. ​Музика и музикална среда: Ангел Додов Това е петият аудиогид, осъществени по покана на програмата “Гледане с разбиране” на фондация “Дела и документи”, финансирана от Столична община. Ако искате да ни подкрепите, вече може да го направите с еднократно или редовно дарение в платформата Buy me a Coffee.

Duration:00:22:36

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 40: Картини от новата България

1/15/2024
Четвъртият музеен подкаст от поредицата на "Градски детектив" за програмата "Гледане с разбиране" е посветен на навлизането на академичното рисуване в България и създаването на първото Рисувално училище - предтеча на днешната Национална художествена академия. През спомените и картините на чужденеца, но български художник Иван Мърквичка, поглеждаме към първите години на новата българска държава и порива на сънародниците ни да догонят Европата и да се представят пред света. В края на епизода успяваме да надникнем и в реставрационните ателиета на Националната художествена галерия, в Квадрат 500 В епизода звучат гласовете на изкуствоведите от Националната Галерия „Квадрат 500“ - Мартин Косташки и доц. Доротея Соколова, откъси от спомените на Иван Мърквичка и оригинални исторически документи. Това е четвъртият аудиогид, осъществени по покана на програмата “Гледане с разбиране” на фондация “Дела и документи”, финансирана от Столична община. Ако искате да ни подкрепите, вече може да го направите с еднократно или редовно дарение в платформата Buy me a Coffee.

Duration:00:27:15

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 39: Портрет на художника като първи

12/28/2023
Третият музеен подкаст от поредицата на "Градски детектив" за програмата "Гледане с разбиране" ни води в Националната галерия – Квадрат 500. Той е посветен на личността и творчеството на Захарий Зограф, често наричан първият български живописец. Най-известните му произведения украсяват стените на църквите в ред български манастири като Бачковския, Рилския, Преображенския, но ние избрахме да се срещнем с твореца, изправяйки се пред неговия автопортрет. Защото това, че е дръзнал да си рисува автопортрети вероятно е най-важният му артистичен жест… В епизода звучат гласовете на изкуствоведите Мартин Косташки, д-р Таня Станева и доц. Доротея Соколова. Това е третият от четири аудиогида, осъществени по покана на програмата “Гледане с разбиране” на фондация “Дела и документи”, финансирана от Столична община. Ако искате да ни подкрепите, вече може да го направите с еднократно или редовно дарение в платформата Buy me a Coffee.

Duration:00:26:16

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 38: Пространството на Васка Емануилова

11/24/2023
Вторият музеен подкаст от поредицата на "Гледане с разбиране" и "Градски детектив" е посветен на скулпторката Васка Емануилова и на едноименната галерия, клон на Софийска градска художествена галерия. В епизода рисуваме портрет на Васка Емануилова през разказите на Евгения Христова, работила като нейна студийна асистентка. Аделина Филева, директорка на СГХГ, разказва за галерията и как пространството продължава да представя творчеството на Емануилова, но представя и съвременно изкуство на млади автори. Това е вторият от четири аудиогида, осъществени по покана на програмата “Гледане с разбиране” на фондация “Дела и документи”, финансирана от Столична община. Ако искате да ни подкрепите, вече може да го направите с еднократно или редовно дарение в платформата Buy me a Coffee.

Duration:00:24:44

Ask host to enable sharing for playback control

Аудиоразходка

9/22/2023
Тази аудиоразходка обикаля част от действителните места, познати от епизодите. Началната й точка е Домът на киното в София. В 13 ч. на 23 септември ви каним да се разходим заедно. Ако я слушате тогава, заповядайте от 14 ч. на втория етаж на киното да се видим. Черпете ни кафе: https://www.buymeacoffee.com/gradskidetektiv

Duration:00:33:24

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 37: Генко Генков, бялата врана

6/16/2023
Един от най-продуктивните български художници. Вечно гневен срещу системата бунтар. Почти всеки е чувал поне една легенда за Генко Генков. По повод 100 години от рождението му и голямата ретроспектива „Генко Генков. Отвъд видимото“ в Софийска градска художествена галерия и филиала й „Дечко Узунов“ бяхме поканени да потърсим човека зад една от най-обраслите с митове личности в българското изкуство: Генко Генков, или както сам е обичал да се нарича, Го Генко. Това е и първи от серия своеобразни аудиогидове, които може да слушате както в съответните експозиции, така и напълно самостоятелно! Създадени са по покана на образователната програма “Гледане с разбиране”, подкрепена от Столична община и в тях ще предлагаме алтернативни маршрути за преживяване на постоянни и временни експозиции. Оглеждайте се за QR кодовете в СГХГ и филиалите й, а ако слушате другаде - тук може да видите повече за изложбата и произведенията на Генко Генков, които може да разгледате до 6 септември. В епизода участват изкуствоведите Наташа Ноева и Красимир Илиев, част от кураторския екип на изложбата, журналистката Савка Чолакова, художникът Румен Гашаров и съпругата му Таня Гашарова. *** Това е първият от четири аудиогида, осъществени по покана на програмата “Гледане с разбиране” на фондация “Дела и документи”, финансирана от Столична община. Ако искате да ни подкрепите, вече може да го направите с еднократно или редовно дарение в платформата Buy me a Coffee.

Duration:00:53:27

Ask host to enable sharing for playback control

Бонус: 10 Billion Ways

1/12/2023
10 Billion Ways е първият албум на нашия детектив в сянка Ангел Додов и самостоятелния му проект lastdodobird. В този бонус епизод слушаме малко музика и ви каним на концерт - този петък, 13 януари в клуб "Сингълс" в НДК, където lastdodobird и Possibility of Island ще представят албумите си. Входът е свободен, но може да ги подкрепите като купите музиката. 10 Billion Ways е в bandcamp и YouTube. Говорим малко и за бъдещи епизоди. Ако ни обичате, вече може да подкрепите и нас в Buy me a Coffee Изображение: lastdodobird

Duration:00:25:45

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 36: Малка къща, голяма история

8/31/2022
Коя е Султана Рачо Петрова, "най-скандалната светска дама" в царство България и верни ли са нещата, които се говорят за нея? Кой е един от най-имотните българи, чието име няма да срещнете по паметни плочи? А коя е жената, останала в тяхната сянка? В последния епизод от пети сезон на „Градски детектив“ две жени и останките на една къща разкриват цял роман, чиито следи са пръснати и до днес по картата на София - и България. С участието историчката проф. Жоржета Назърска от УНИБИТ, една от видните изследователки на историята на българските жени, Красимира Колева, която (почти) живее в къщата и документи от архивите. Последвайте ни във Фейсбук и Инстаграм на @gradskidetektiv, за да видите снимки на нашите герои. Музика: Ангел Додов Това е последният епизод от пети сезон на "Градски детектив". Ако ви се слуша още, драснете ни ред по мейл или в мрежите и приложенията.

Duration:00:32:52

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 35: Най-софийското софийско нещо

7/31/2022
Познавате ли Желязка от "дворчето на Желязка"? Играли ли сте на "Седморката на Блейк", били ли сте се за черешата в съседния двор и надниквате ли понякога между сградите, само за да видите какво има? В този епизод - един почти изчезнал "среден образ" на града и защо още е нужен: софийският вътрешен двор. С Васил Видински, поет и преподавател по философия Даяна Николова, архитект Веляна Найденова, ландшафтен архитект Атанас Христозков, кинорежисьор Искра Рачкова и Николай Попов, обитатели и ползватели на вътрешни дворове В епизода е цитиран откъс от текста "Усофии" на ВБВ, прочетен от Росен Григоров. Снимката за заглавното изображение е любезно предоставена от Силвана Николова.

Duration:00:25:42

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 34: Събарянието на старата София

6/25/2022
София става столица на Княжество България в 1879г., съвсем без да е готова. В следващите двайсетина години от тесните сокаци и калните улици на западналия и съсипан от войната град ще изникне новият ѝ европейски облик. И тази промяна в града, който винаги започва отначало, не се случва без сътресения, а целият стар център пада жертва на амбициите на първите кметове. С председателя на Държавна агенция "Архиви" доцент Михаил Груев и гласовете на Боян Христов, Александър Райчев, Божидар Александров и Теодор Иванов. В епизода е използван ефект от платформата freesound.org, статия от в. "Народни права" и откъси от книгите "Пътувания по България" на Константин Иречек, "Затрупана София" на Кирил Христов и "Минали дни" на Александър Божинов - Слона.

Duration:00:20:08

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 33: Невидимите градове

6/11/2022
Как се придвижват незрящите и слабовиждащите хора из града? Какви са маршрутите им, трудностите и усещанията им? Как чуват града и кои са любимите им места? В новия епизод се опитваме да отговорим на тези въпроси, заедно с: Панчо Карамански - DJ Моника Методиева – музикант Катрин Димитрова - радиожурналист и музикант

Duration:00:27:03

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 32: Киноконтрабандисти

5/28/2022
След 1944 г. киното в България е част от пропагандния апарат, а нови кинозали изникват във всеки квартал и всяко село. Хубавите филми, обаче, остават зад желязната завеса. На какво са готови киноманите, за да ги видят и как една дискусия за кинефикацията се оказва "трибуна за клевети и обиди срещу политическата линия на партията"? Във втория епизод, посветен на киното, поглеждаме към старите български кина през призмата на киноразпространението в НРБ. Първа част може да слушате тук. С доц. Михаил Иванов, преподавател по теоретична и математическа физика, общественик, борец за правата на човека и организатор на студентската кинодискусия във Физическия факултет през 1968 г., писателката Илиана Вълчанова и режисьорът Никола Бошнаков. И със спомена за Тони Андрейков - легендарният кинокритик и киноконтрабандист, който успява да срещне поколения зрители с недостъпните филми.

Duration:00:23:00

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 31: Човекът с прожекционния апарат

5/14/2022
Сезон 5 е тук! By popular demand, първите два епизода са по тема, за която често ни питахте през годините: старите български кина. И започваме с най-най-старите - с първите стъпки на "киноматографа" у нас. Може би си мислите, че знаете всичко за прохождането на българското кино. А може и да се изненадате. Наш гид в това пътешествие е киноисторикът д-р Петър Кърджилов, чиято книга "Озарения в полите на Витоша. Летопис на ранното кино в София 1896-1915 г." е непресъхващ източник на забава и вдъхновение за всеки, който се интересува от живота в стара София. Вестникарските цитати са прочетени от Боян Христов. Музиката и звуците са на Ангел Додов. Cameos: Кольо Бошнаков, Мирослав Маринов и Васил Гендов. Благодарности на Кеворк Ванлян и Кино клуб Super8. Епизодите от пети сезон ще излизат през две седмици от май до юли - абонирайте се в предпочитаното от вас приложение, за да не ги изпускате.

Duration:00:24:44

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 30: Новогодишен бонус

1/8/2022
Малко making of, малко семейна психотерапия - новогодишен епизод, в който решихме да се съберем в пълен състав и да се попитаме кои сме. Споделяме малко новини, възкресяваме призраците на любими епизоди и предсказваме новите по коледните топки. Освен това представяме нов детектив. Стана малко рокендрол. Надяваме се да не ни разприятелите. Ако искате да ни изпратите история, адресът е tips @detectivepodcast.com. Във фейсбук и инстаграм сме на @gradskidetektiv. Споменати в епизода: Saturated Pixels и парчето Everybody Зоната на здрача Подземията на София Филипо Томазо Маринети, Мирчо Качулев и Николай Дюлгеров, или първите, вторите и третите български футуристи Зоологическата градина Софийското море, или плавателния канал Панчарево-Павлово Опитите с ЛСД в България, или първите български психонавти Русалка, или "западния" курорт на социализма

Duration:00:30:45

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 29: Дискретният чар на модернизма

11/27/2021
В годините след Първата световна война в големите градове на България изникват сгради в съвсем нов стил. Без орнаменти и разчупени извивки, семпли, гладки и сериозни, те са оставени да говорят сякаш само с пропорциите си. Но модерните сгради са проектирани всъщност за по-добър живот. В тях формата следва функцията, има място за естествената светлина и естествената шарка на материалите, а всеки детайл е съвършено изпипан. В този епизод проследяваме първите появи на модернизма в българската архитектура между двете световни войни - с Васил Макаринов от Фондация "Български архитектурен модернизъм" и откъси от есетата на Чавдар Мутафов. Музика и звуков дизайн - Ангел Додов. Използвани са ефекти от Zapsplat.com.

Duration:00:26:18

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 28: Изчезналата улица Търговска

10/25/2021
Разрушавана и съграждана отново, София неведнъж забравя миналото си, а важни за обществения живот места потъват сякаш вдън земя. Но може ли цяла главна улица да изчезне без следа от градската памет? До 1945г. централната градска артерия се е наричала улица Търговска. В епизод 28 на Градски детектив, ще се върнем назад във времето, за да я възкресим, заедно с арх. Тодор Войников, автор на забележителната книга „Драски по софийските работи“. В епизода са драматизирани откъси от книгите на Георги Каназирски-Верин - „София преди 50 години“ и Петър Мирчев - „Книга за София“. Музика и звукови пътешествия – Ангел Додов.

Duration:00:22:40

Ask host to enable sharing for playback control

Градски детектив в КвАРТал

9/16/2021
По случай деня на София гостуваме на КвАРТал фестивал, който се провежда между 17 и 19 септември в карето между Дондуков, Мария Луиза, Левски и Сливница! Вижте на живо местата, за които ви разказваме този сезон: следвайте картата, която ще откриете онлайн, във фестивалната книжка и на специалния ни флайър, сканирайте QR кодовете и чуйте 12 звукови картини от София, каквато е била преди. Част от тях са от предстоящия епизод, посветен на изчезналото сърце на София - квартала около улица "Търговска". Носете си слушалки! Игра! Игра! Игра! На гърба на флайъра има куиз - отговорете на въпросите до 18 ч. на 19 септември, пуснете го в кутията на Градски детектив в Сито студио на улица "Цар Симеон 66" и може да спечелите ваучер за уъркшоп по цианотипия там, както и симпатичен мърч от нас. Флайърът ще намерите във фестивалните локации. Следете ни във фейсбук и инста за новини около играта - там може да ни пишете, ако някоя от точките междувременно е изчезнала. Част от откъсите са създадени за изложбата "История помежду II" в Музея за история на София през 2020-2021 с куратор Весела Ножарова.

Duration:00:04:57

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 27: Първите български психонавти

8/6/2021
След откриването на странните му свойства през 40-те, западът се впуска да изследва възможните приложения на LSD. Психеделията нахлува в науката и философията, службите се чудят как да се възползват от халюциногена, творците се хвърлят да пресъздават виденията си, а милиони младежи се "нагласят, включват и отпускат" по думите на Тимъти Лиъри. Успява ли психеделичната вълна да прескочи Желязната завеса? С документалиста Йордан Тодоров, психиатрите д-р Сергей Бояджиев, д-р Любомир Канов, и гласа на проф. Марина Бояджиева поглеждаме към първите опити с LSD в България. В епизода са драматизирани откъси от дисертацията на (тогава) д-р Марина Бояджиева "Експериментално-психологични и клинични проучвания върху психозомиметичното действие на диетиламид на лизергиновата киселина". В ролите влизат Ангел Додов, истинският Цветан Цветанов, Боян Христов, Мирослав Христов и Ирина Вълчанова. Музика и звукови пътешествия - Ангел Додов.

Duration:00:40:14

Ask host to enable sharing for playback control

Eпизод 26: Eдна боза от 6 стотинки

7/9/2021
Пили ли сте салеп, яли ли сте зефир, знаете ли що е "ледено"? С кулинарната изследователка и автор Албена Шкодрова чертаем сладка карта на стара София, припомняме си легендарни сладкарници като „Панах“ и „Роза“ и тайната на торта „Гараш“. Плюс няколко рецепти, които да пробвате, ако разгадаете съставките им. С участието на Албена Шкодрова и спомените и разказите на Стоян Бахчеванджиев, Райна Костенцева, Петър Мирчев и Георги Каназирски-Верин Музика: Ангел Додов Спомените на Стоян Бахчеванджиев - автор на първите детски радиопиеси, са от архива на Българско национално радио. Изображение: елемент от рекламата на "Виенска сладкарница и пекарница" на Йосиф Едуард Послушни и Коста Костов Смолницки" в София, публикувана в книгата на Иван Маринов "Ръководство по сладкарство и готварство" от 1940 г.

Duration:00:25:30

Ask host to enable sharing for playback control

Епизод 25: Преди да има прайд

6/11/2021
През 2019 г. светът отпразнува 50 години от Стоунуол - бунтовете срещу репресиите в едноименния нюйоркски гей клуб, поставили началото на прайд движението. Богатството от изложби, филми и забележителен аудиоматериал, публикуван по този повод ни накара да се запитаме какво е протичало паралелно тук, зад желязната завеса. С разказите и спомените на Лъчо и социолога Вероника Димитрова, ръководила изследването, представено в изложбата "Хомосоц" през 2019 г., се опитваме да си представим какво е било да си гей в Народна република България - във времената, когато държавата се е опитвала да смаже всяко различие. Текстовете в епизода чете Стефан Иванов Музика: Aнгел Додов С благодарности на: Лъчо, Вероника, Стефан, Ася Чанева за записа от първия "София прайд", Симеон Василев от фондация "Глас", организирала изложбата "Хомосоц", Светла и Нева. Всички текстове към изложбата "Хомосоц" можете да намерите тук.

Duration:00:36:01