Bez modrin | Podcast neziskovej organizacie Centrum Slniecko-logo

Bez modrin | Podcast neziskovej organizacie Centrum Slniecko

Government

www.bezmodrin.sk Bez modrín je súčasťou neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už takmer 25 rokov pomáha obetiam domáceho násilia. Bez modrín je platforma prevencie a vzdelávania. Zameriavame sa na osvetu, edukáciu a prevenciu, a to prostredníctvom vzdelávacích programov, komunikačných kampaní a legislatívnych návrhov. V našich podcastových rozhovoroch sa rozprávame o rôznych podobách násilia, diskriminácie, či manipulácie a v podcastových minisériách Stratené a Medúza sa sústreďujeme na šírenie povedomia o špecifických formách domáceho, sexuálneho alebo rodovo podmieného násilia.

Location:

United States

Description:

www.bezmodrin.sk Bez modrín je súčasťou neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už takmer 25 rokov pomáha obetiam domáceho násilia. Bez modrín je platforma prevencie a vzdelávania. Zameriavame sa na osvetu, edukáciu a prevenciu, a to prostredníctvom vzdelávacích programov, komunikačných kampaní a legislatívnych návrhov. V našich podcastových rozhovoroch sa rozprávame o rôznych podobách násilia, diskriminácie, či manipulácie a v podcastových minisériách Stratené a Medúza sa sústreďujeme na šírenie povedomia o špecifických formách domáceho, sexuálneho alebo rodovo podmieného násilia.

Language:

Slovak


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #7: Nie je to tvoja vina, aj keď si ho ľúbila

12/10/2023
Laura sa zamilovala do svojho vysokoškolského pedagóga. Z nového vzťahu sa tešila a urobila by preň všetko. Až postupne začala zisťovať, v akej pasci sa ocitla. Najprv za partnerovo násilné konanie vinila samú seba. Ľúbila ho a obhajovala ho. Sex bez súhlasu je však znásilnením aj vtedy, keď násilnú osobu ľúbime. A to už dnes vie aj samotná Laura. So sexuálnym násilím sa naozaj iba zriedka stretneme v neosvetlených uliciach. Až 38 % žien zažíva sexuálne násilie práve zo strany svojho partnera. Sex bez súhlasu je však znásilnením aj vtedy, keď je násilnou osobou človek, ktorý nám má byť tým najbližším a tým, pri kom sa cítime bezpečne. So sexuálnym násilím sa počas života môže stretnúť ktokoľvek z nás a nie sme pred ním, žiaľ, chránení ani v partnerských vzťahoch. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:01:04:08

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #6: Nie je to tvoja vina, aj keď si bola opitá

12/8/2023
Nikolinho priateľa prekvapilo, že si na znásilnenie pamätala. Mala iba 19 rokov, keď ju znásilnil po pár pohárikoch alkoholu. Ako aj iné ženy v podobnej situácii, aj ona ho najprv obhajovala. Bol to jej priateľ, niečo také by jej predsa nikdy nespravil. Až neskôr, v novom zdravom a bezpečnom vzťahu, si uvedomila, že išlo o znásilnenie. Desivým faktom je, že až takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za určitých okolností ospravedlniteľný. Ako akúsi „poľahčujúču skutočnosť“ uvádzajú aj to, ak bola žena opitá alebo pod vplyvom drog. Takáto úvaha navádza k tomu, že žena urobila niečo, čo nemala. Ide o veľmi častý, zraňujúci a nebezpečný mýtus. Takáto logika totiž prenáša zodpovednosť na obeť znásilnenia a páchateľa vyviňuje. Ani fakt, že žena bola pod vplyvom alkoholu nie je v žiadnom prípade „poľahčujúcou okolnosťou“. Zo strany násilníka ide o prosté zneužitie situácie. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. S alkoholom či bez. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:17:16

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #5: Nie je to tvoja vina, aj keď mal fyzickú prevahu

12/6/2023
Veroniku ako mladú ženu krátko po dvadsiatke znásilnil jej niekdajší kamarát s výhodami. Mocný muž, ktorému nedokázala vzdorovať. Ak nekládla fyzický odpor, tak to nebolo znásilnenie? Samozrejme, že nie. Sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. Nekladenie fyzického odporu je mýtom, ktorý bol už mnohokrát vyvrátený. Žena násilníka nekopala, nesnažila sa mu vytrhnúť, neudierala ho päsťami? Len “to” nehybne prečkala? To ešte vôbec neznamená, že so sexom súhlasila. Zľaknutie a zmeravenie sú častými obrannými mechanizmami prežitia v šokovej situácii. Veronika sa síce nedokázala brániť, no na násilníka po čase podala trestné oznámenie. Nielen kvôli sebe, ale aj preto, aby všetci chápali, že sex bez súhlasu je znásilnenie a deje sa aj u nás doma, v našom blízkom okolí, medzi kamarátmi a priateľmi. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:22:07

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #4: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj partner

12/4/2023
Od žien, ktoré prežili znásilnenie, máme ako spoločnosť často falošné očakávania. Jedným z nich je aj predpoklad, že ženy znásilnenie okamžite ohlásia na polícii. Správanie preživších sexuálneho násilia je však často v rozpore s tým, čo od nich okolie očakáva. A to obzvlášť v prípade, že žena násilnú osobu poznala. To je aj prípad Kláry, ktorá dnes už vie, koľko varovných signálov vo vzťahu s násilným partnerom prehliadala. A práve preto verí, že ak jej príbeh môže pomôcť aspoň jednému človeku, tak to všetko malo zmysel. Ani Klára si, ako mnohé iné ženy, neuvedomovala, že upadá do násilného vzťahu. Bol to pomalý, podmanivý a manipulátorský proces. Je to násilie, ak človek hneď nemá modriny, ktoré by musel prekrývať vrstvami mejkapu? Je. A sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. A to aj v prípade, že išlo o nášho partnera či človeka v našom bezprostrednom okolí. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:40:46

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #3: Nie je to tvoja vina, aj keď ti neverila najlepšia kamarátka

12/2/2023
Sandru ako 14-ročnú znásilnil kamarát. O pár rokov neskôr sa o to pokúsil ďalší muž. Sandra sa ako mnohé iné preživšie stretla so zľahčovaním a nedôverou. Najprv jej neverila najlepšia kamarátka a v druhom prípade ani žena na linke 112. O svojej skúsenosti dnes hovorí preto, aby sa to už nikdy neopakovalo. Prečo obetiam sexuálneho násilia nedôverujeme? Štatistiky hovoria jasnou rečou. Podiel falošných obvinení pri sexuálnom násilí neprevyšuje počet krivých obvinení pri iných trestných činoch. Pri sexuálnom násilí je však na rozdiel od iných trestných skutkov podiel neohlásenia násobne vyšší. Ženy sa obávajú nedôvery, odsúdenia okolia, zľahčovania situácie či toho, že vina bude pripisovaná práve im. Sexuálne násilie sa však nikdy a za žiadnych okolností nemôže zľahčovať a jeho preživšie musia byť vypočuté. Pretože nikdy to nebola ich vina. Za násilie je vždy zodpovedný iba ten, kto ho pácha. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:25:52

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #2: Nie je to tvoja vina, aj keď bol tvoj kamarát

11/30/2023
Ester trvalo niekoľko rokov, kým spracovala útok a traumu, ktoré ju zasiahli, keď mala iba 15 rokov. V tom čase ju znásilnil jej dobrý kamarát z partie. Starší chalan, ktorému dôverovala a pri ktorom sa nikdy necítila v ohrození. Po útoku sa začala sebapoškodzovať. Tak ako aj mnohé iné ženy, ktoré trpia pocitmi viny a hanby. Ženy často spochybňujú samé seby a uvažujú, kde spravili chybu. Znásilnenie však nikdy nie je vina preživšej. Vždy je zaň zodpovedný výhradne násilník. Zvýšenému riziku znásilnenia sú vystavené práve mladé dievčatá, ktoré sú často bez intímnej skúsenosti a nevedia, ako „to“ má prebiehať. V našich školách absentuje sexuálna výchova a mladí ľudia sú často odkázaní na zdieľanie rovesníckych skúseností či sledovanie porna. A to je čokoľvek, len nie realita. Bez súhlasu je to vždy znásilnenie. A to aj v prípade, že sme násilníka poznali, že sme sa s ním stretli dobrovoľne, že to bol náš partner, manžel či jeden z našich kamarátov. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:27:43

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #1: Nie je to tvoja vina, aj keď si išla k nemu domov

11/28/2023
Denisa mala 18 rokov, keď ju znásilnil kamarát z náboženského spoločenstva Milosť, do ktorého v tom čase aj ona patrila. Poznala ho a dôverovala mu. Náboženské spoločenstvo, rodina, práca, okruh kamarátov či známych sú predsa miestami, kde by sme sa mali cítiť bezpečne. Sexuálne násilie však na nás v skutočnosti len zriedkakedy číha v tmavých uličkách a neosvetlených parkoch. Naopak, často sa deje v našej bezprostrednej blízkosti a paradoxne prekvitá práve tam, kde nemáme tendenciu byť v strehu a očakávať to najhoršie. Sexuálne útoky často zostanú nenahlásené a nepotrestané aj preto, lebo ich zverejnenie by znamenalo stratu rodiny, priateľov či domova. Stratu všetkého, čo nám robí život istejším a bezpečnejším. V prípade náboženských spoločenstiev dokonca môže znásilnenie znamenať jediné a fatálne: požehnanie manželstva s násilníkom. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:32:53

Ask host to enable sharing for playback control

MEDÚZA #TRAILER: Príbehy žien, ktoré to prežili

11/27/2023
Nie je to tvoja vina. Aj keď je to tvoj manžel. Aj keď si sa nebránila. Aj keď si bola opitá. Aj keď si mala krátku sukňu. Aj keď si ho pustila do bytu. Aj keď si s ním flirtovala. Sex bez súhlasu je znásilnenie. Podľa prieskumov až 100-tisíc Sloveniek zažilo počas svojho života sexuálne násilie. Ide však len o prípady, ktoré boli nahlásené. V skutočnosti by bolo toto číslo ešte vyššie. Sexuálni agresori nestriehnu v tmavých uličkách a nočných parkoch. Často ide o ľudí v našom bezprostrednom okolí. Mohol to byť kolega, kamarát, sused, známy či dokonca tvoj vlastný manžel. Takmer 90 % preživších násilníka poznalo, čo je často aj dôvodom, prečo mnohé prípady neboli a nebudú nikdy nahlásené. Ženy veria, že ak nahlas prehovoria, vina bude pripisovaná práve im. Rovnako ako už pred stáročiami mýtickej Medúze. Medúza však napriek tomu našla spôsob, ako prežiť a stala sa symbolom, ktorý dodáva silu aj ostatným preživším sexuálneho násilia. Pod jej ochranou sa aj ženy v podcastovej sérii MEDÚZA delia so svojimi vlastnými skúsenosťami. Mnohé úplne po prvý raz. Počúvajte skutočné príbehy žien, ktoré to prežili. Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.

Duration:00:04:16

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #7 Lucia

11/23/2023
Do akej miery sa dá vyhnúť opakovaniu zažitých vzorcov z detstva? Lucia sa o to pokúsila, no nie celkom úspešne. Prvé manželstvo poznačili drogy a násilie, pri druhom partnerovi to bol zasa alkohol a násilie. V každom z týchto vzťahov trpeli aj dve nevinné deti. Psychologička Hana Ševčíková v poslednej epizóde seriálu zhodnotí, aké náročné je pre ženy z násilných vzťahov sa osamostatniť, prečo ich veľa ostáva v takýchto vzťahoch pridlho, keď im nemá kto podať pomocnú ruku. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠⁠⁠⁠⁠www.bezmodrin.sk⁠⁠⁠⁠⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠⁠⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠⁠⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠⁠⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠⁠⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:17:01

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #6 Romana (a Patrícia)

11/16/2023
Kultúrne rozdiely a etnické zvyky by nemali ospravedlňovať porušovanie platnej legislatívy. Dokáže sa však Romana vyhnúť dohodnutej detskej svadbe, alebo skončí podobne ako jej staršia sestra Patrícia, ktorú 3 týždne po takejto svadbe začal znásilňovať jej „muž“ - bratranec Mário? V tejto epizóde nás do kontextu uvedie Denisa Vargová, vedúca špecializovaného centra pre týrané a sexuálne zneužívané deti, ktorá pracovala s oboma sestrami. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠⁠⁠⁠www.bezmodrin.sk⁠⁠⁠⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:18:30

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #5 Silvia

11/9/2023
K Silvii a jej dcérke v ťaživej existenčnej situácii prišiel jedného dňa Martin a už neodišiel. Namiesto toho, aby pomohol osamelej žene v náročnom období života, jej z neho spravil ešte väčšie peklo. V tejto epizóde psychologička Hana Ševčíková povie viac o posttraumatickej stresovej poruche obetí domáceho násilia a takisto sa dozvieme, ako fatálne zlyhávajú naše súdy v takýchto prípadoch. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠⁠⁠www.bezmodrin.sk⁠⁠⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:19:24

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #4 Marcela

11/2/2023
Môže za všetko alkohol? Vypočujte si príbeh Marcely, ktorý je aj príbehom extrémne krutého zaobchádzania. Najdesivejší je však fakt, že celých 8 rokov boli svedkami tohoto vyčíňania, týrania a znásilňovania tri deti. Psychologička Hana Ševčíková v tejto epizóde vysvetlí, prečo je alkohol spúšťačom a nie príčinou takéhoto správania. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠⁠www.bezmodrin.sk⁠⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠⁠www.norwaygrants.sk⁠⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:18:47

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #3 Lenka

10/26/2023
Lenka bola silná žena s dobrými vzťahmi v rodine a predsa sa Máriovi podarilo ju úplne od všetkých odstrihnúť a držať ju len vo svojej moci. O tomto fenoméne hovorí v epizóde psychologička Hana Ševčíková. Izolácia od okolia, rodiny, fyzické, psychické a ekonomické týranie... tým všetkým si Lenka musela prejsť, kým našla pokoj a svoje šťastie aj vďaka Centru Slniečko. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠www.bezmodrin.sk⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠www.norwaygrants.sk⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠www.norwaygrants.sk⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:14:19

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #2 Laura

10/19/2023
Niekedy sa žena do násilníka zamiluje a niekedy je doňho zamilovaná vaša matka. Laura si to všetko musela odtrpieť ešte skôr, než dovŕšila 18 rokov. Výskyt prípadov sexuálneho násilia je vo všeobecnosti podhodnotený, pretože niekedy trvá aj roky, kým obeť prípad nahlási. Prečo je tomu tak, vysvetľuje v tejto epizóde odborníčka, psychologička Hana Ševčíková. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte ⁠www.bezmodrin.sk⁠, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku ⁠www.norwaygrants.sk⁠. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit ⁠www.norwaygrants.sk⁠. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:15:28

Ask host to enable sharing for playback control

STRATENÉ #1 Klára

10/12/2023
Ako sa dokáže obrátiť život celej rodiny naruby kvôli žiarlivému a násilníckemu partnerovi, si Klára nedokázala úplne predstaviť... až kým nestretla Mira. Našťastie, v tomto prípade stretol Mira vo finále spravodlivý trest. Týranie, izolácia, tresty aj únos… O paralyzujúcom strachu, ktorý bráni dlhodobo konať a ohradiť sa voči takémuto správaniu zo strany násilnej osoby, hovorí v tejto epizóde aj odborníčka, psychologička Hana Ševčíková. Ak sa nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii vo vašej domácnosti, navštívte www.bezmodrin.sk, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši. Za pomoc pri realizácii tohto podcastu špeciálne ďakujeme Kristíne Svarinskej, Jurajovi Kemkovi a Michaele Majer zo SUNRISE studio, s.r.o. Sedemdielny podcastový seriál STRATENÉ je súčasťou kampane na zvyšovanie povedomia projektu „Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia“, ktorý je podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Realizuje ho nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa venuje obetiam domáceho násilia už takmer 25 rokov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk. Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Supported by Norway through the Norway Grants. Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic. If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk. Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Duration:00:24:20

Ask host to enable sharing for playback control

40. Záchranári nás zachraňujú. Kto zachraňuje ich?

12/31/2022
Práca je pre nich poslaním. Dokážu byť v správny čas na správnom mieste a zachraňujú tak ľudské životy. Ako sa naučiť zvládať stres v hraničných situáciách a rozhodovať s rozvahou? A ako zachraňovať životy druhých a nezabudnúť pritom na ten vlastný? Ako sú na tom Slováci so znalosťami v oblasti poskytovania prvej pomoci? A aké výzvy vníma záchranár Jaroslav Sabol pri výkone tohto povolania? Jaroslav Sabol vyštudoval urgentnú medicínu a krízový manažment. Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Katedre urgentnej zdravotnej starostlivosti Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Vedie akreditované vzdelávacie centrum pre výučbu prvej pomoci a v roku 2019 založil záchrannú službu Event Medical Solutions, ktorú manažuje ako medicínsky riaditeľ. Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk. Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme! Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Duration:00:38:53

Ask host to enable sharing for playback control

39. Bulvár a televízia zraňujú obete násilia

12/30/2022
Ťažké príbehy, násilie, náročné osudy, nevyliečiteľné choroby. Ľudia netúžia po tom žiť takéto životy, ale sršia potrebou o nich čítať, pozerať ich v televízii a často aj komentovať na internete. Na jednu stranu tak vytvárajú priestor a niektoré témy a problémy sú vďaka nim viditeľnejšie, na druhú stranu vzniká priestor na šikanu, viacnásobnú traumatizáciu a niekedy aj ohrozenie bezpečnosti obetí takýchto situácií. Čo je ešte v poriadku a čo už nie? Nerobia niektoré televízne formáty, v ktorých zobrazujeme ťažké osudy rodín, tomu celému medvediu službu? Aká je hranica medzi tým, čo je ešte užitočné a čo už je gýč? A ako sa v tom celom cítia ľudia s náročnými príbehmi, ktorí sú zrazu v žiari reflektorov a stávajú sa predajným artiklom nejakého média, zvyšujú mu čitateľnosť a divácku atraktivitu? O tom všetkom sme sa porozprávali so psychologičkou Ivetou Lipovskou, ktorá pracuje aj ako riaditeľka Centra pre deti a rodiny v Trenčíne. Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk. Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme! Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Duration:00:36:33

Ask host to enable sharing for playback control

38. Vianoce bez rodičov. Týrali ich vlastné rodiny

12/28/2022
Možnosť byť so svojimi najbližšími na Štedrý deň nemajú záchranári, lekárky, ale aj ľudia, ktorí pracujú v tzv. kritickej infraštruktúre. Bez svojich najbližších sú na Vianoce aj deti, ktoré boli rodičom odobraté, pretože ich týrali, zneužívali alebo zanedbávali. Takéto deti sú aj počas týchto sviatkov v Centre pre deti a rodiny, ktoré prevádzkuje nezisková organizácia Centrum Slniečko. O tom, čo si najviac prajú pod stromček a aká atmosféra tu vládne nielen v decembri, sa rozprávame s vedúcou zariadenia, Denisou Vargovou. Kedysi sa tomu hovorilo krízové stredisko, krízové centrum alebo aj detský domov. Po novelizácii zákona tomu od roku 2019 hovoríme jednotne Centrum pre deti a rodiny. Ten názov môže evokovať kadečo, ale to, kde sa nachádzame, je rodinný dom v menšej obci, s veľkou záhradou a je tu viacero detí rôzneho veku. Od malých škôlkárov až po teenagerov. A všetky tieto deti spája podobný osud. Z rôznych dôvodov museli byť svojim rodičom na nejaký čas odobraté, aby sa dostali do bezpečnejšieho a pre ich vývoj zdravšieho prostredia. Centrum pre deti a rodiny (ďalej CpDaR a do 31. 12. 2018 Krízové stredisko) je špecializovaným pobytovým zariadením na pomoc týraným a sexuálne zneužívaným deťom a deťom, u ktorých je závažné podozrenie, že boli týrané alebo sexuálne zneužívané. Cieľom vykonávaných opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonávaných v CpDaR je systematická prevencia vzniku krízových situácií v rodine, ochrana práv a právom chránených záujmov detí a komplexná pomoc a starostlivosť týraným, sexuálne zneužívaným deťom z dôvodu predchádzania prehlbovaniu a opakovaniu porúch psychického, fyzického a sociálneho vývinu detí a tým predchádzanie nárastu sociálno-patologických javov v spoločnosti. Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk. Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme! Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Duration:00:44:59

Ask host to enable sharing for playback control

37. Toxické vzťahy. Ako prežiť vianočné sviatky?

12/23/2022
Čo znamená "toxické" z pohľadu duševného zdravia? Média sú dnes plné odporúčaní nielen o tom, ako zdravo žiť, stravovať sa, či koľko kalórií a v akej podobe denne prijať, ale nájdeme na nich aj množstvo motivačných a sebarozvojových profilov. Tie nám hovoria, ako si pestovať zdravý vzťah so sebou samým, ale aj s okolím, ako vedieť povedať nie a dokázať precítiť prítomnosť. Používanie niektorých výrazov bez hlbšieho kontextu môže viesť k vyprázdneniu týchto pojmov a stávajú sa z nich frázy. O nezdravých vzťahoch, napätí pri rodinných stretnutiach, ale aj o pasívnej agresivite či toxickej pozitivite sme sa rozprávali so psychoterapeutkou Martou Špalekovou. Marta Špaleková vyštudovala odbor sociálna práca na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1998 do 2009 sa venovala práci s aktívnymi užívateľmi drog a ľuďmi pracujúcimi v sexbiznise. V rokoch 2002 - 2011 pôsobila aj ako terapeutka v niekoľkých zariadeniach pre drogovo závislé osoby. Okrem toho pôsobila aj ako vysokoškolská učiteľka a pracovala tiež v Centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, kde viedla preventívne programy a skupiny so zameraním na komunikačné a sociálne zručnosti. V súčasnosti pracuje ako psychoterapeutka, supervízorka a lektorka. Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk. Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme! Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Duration:00:28:49

Ask host to enable sharing for playback control

36. Uverejňovať deti na sociálnych sieťach?

12/22/2022
V čase rôznych obmedzení bolo skvelé, že sme vďaka technológiám mohli byť o čosi bližšie s rodinou či priateľmi. Sociálne siete a komunikácia cez rôzne platformy však neraz menia naše správanie vo vzťahoch. Čo radí psychologička? "Nechajme si v živote dostatok priestoru aj na tie živé reálne vzťahy. Je fajn, keď to vidia aj deti, že rodičia majú aj reálnych priateľov, s ktorými sa stretávajú, ale ťažko ich to naučíme, keď my sami sme stále na mobile," hovorí Hana Ševčíková. Dnes už máme generáciu detí a mladých dospelých, ktorá svet bez internetu nezažila. Aké nástrahy a riziká prinášajú sociálne siete a zverejňovanie súkromia? Je v poriadku využívať dieťa ako marketingový nástroj pre zvyšovanie vlastnej sledovateľnosti? Do akej miery je zverejňovanie detí rodičmi na sociálnych sieťach neškodné? V otázke, či tvár dieťaťa na svojich sociálnych sieťach zverejňovať alebo nie, panujú rôzne názory. Boli sme zvedaví, ako to vníma Veronika Cifrová Ostrihoňová. Psychologička a psychoterapeutka Hana Ševčíková vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Okrem iného je aj docentka, supervízorka a výcviková lektorka Slovenskej spoločnosti pre katatýmne-imaginatívnu psychoterapiu. Momentálne sa venuje predovšetkým súkromnej praxi. Metóda, ktorou pracuje, nie je dávanie rád či priame nasmerovanie klienta. Je to odborné sprevádzanie v hľadaní pôvodu vlastných problémov, nových spôsobov ich riešenia, ale i v hľadaní vlastných zdrojov a síl. To všetko sa deje v dôvernom a špecifickom psychoterapeutickom vzťahu, ktorý je nie len nevyhnutnosťou, ale často i nástrojom k lepšiemu porozumeniu vzťahových ťažkostí klienta. Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk. Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme! Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Duration:00:28:49