Hovory-logo

Hovory

61 Favorites

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Patří mezi nejlepší fotografy aktů na světě. „Neživím se tím, to mi dává svobodu,“ říká Burkhardt

1/21/2022
Ženy jsou jako objekt fotografování nevyčerpatelné téma. I po letech člověk nachází různé pohledy, kompozice, které jsou stále nové, říká fotograf Miloš Burkhardt, který je řazen mezi stovku nejlepších fotografů aktů na světě. „Když toto slyším, jsem z toho trošku nervózní a přijde mi to trapné. Jsem uvedený v knize, která byla takto nazvaná. Je to ale osobní pohled a nemá to žádnou objektivitu,“ podotýká fotograf, v uměleckých kruzích známý jako Burki.

Duration:00:23:40

Rozhodně není konec všech nastartovaných krizí, míní prezident asociace restauratérů

1/20/2022
Roky pandemie poznamenaly i českou gastronomii. Podle prezidenta Asociace restauratérů APRON Sylvia Spohra to pro některé může být ozdravné, pro jiné ničící. „To, že je to očistný proces, o tom není diskusí. A ani to, že to je něco opravdu zničujícího. Strašně moc záleží, jakou klientelu jste měli.“

Duration:00:24:05

Je to hudba budoucnosti, ale kontaktní čočky by mohly kontrolovat nitrooční tlak, říká optometristka

1/19/2022
„V dnešní době používáme už třetí generaci silikon hydrogelových kontaktních čoček. Musím říct, že to je jedna z uživatelsky i zdravotně nejlepších typů čoček. Jsou vysoce propustné na kyslík, jsou dobře snášené a velmi dlouho pro uživatele komfortní. Lidé je mívají v oku klidně 14 až 16 hodin,“ vysvětluje optometristka Adéla Holubcová.

Duration:00:23:11

Covid je test našich vzájemných vztahů, domnívá se hebraistka Tereza Gafna Váňová

1/18/2022
Tereza Gafna Váňová učí na Lauderových školách židovská studia a hebrejštinu. Když jí před čtyřmi lety zemřel manžel, musela se ze dne na den stát i vinařkou. „Není to úplně šťastná kombinace, aby byl člověk intelektuálka a vinařka. K vinaření je potřeba hodně instinktu, takové té ,první signální‘ a hlavně hodně rukodělné zručnosti. Nevím, jestli něco z toho mám, ale nezbylo nic jiného, než se do vína pustit,“ říká v pořadu Hovory.

Duration:00:23:52

Choroba demokracie začíná od hlavy. Od voleb, které ji zohavují, myslí si filozof Bělohradský

1/17/2022
„To, proč všude na světě demokracie upadá, je, že už není možné reprezentovat nějakou jednotu. Stát, národ, třídu, dokonce ani civilizaci. Ve skutečnosti je úpadek demokracie v tom, že už tomu nikdo nevěří. Reprezentace není přesvědčivá,“ říká filozof a sociolog Václav Bělohradský, který působí jako profesor politologické sociologie na univerzitě v italském Terstu.

Duration:00:22:13

Návštěva Dalajlámy nemá jen duchovní rozměr. Do vesnice může přijet po nové silnici

1/16/2022
České neziskové organizaci Brontosauři v Himalájích, která pomáhá škole ve vesnici Mulbekh, se podařilo získat přízeň 14. dalajlámy. Na podporu tamní vzdělávací instituce opakovaně přispěl nemalou finanční částkou. „Klíčem našeho úspěchu je, že jsme narazili na komunitu, která sama chce školu rozvíjet a je na tom ochotná pracovat,“ těší ředitele organizace Jiřího Sázela.

Duration:00:24:10

Šárka Šišková pronikla do muzea FIT: Je to vrchol mé tvorby, dostala jsem se mezi světové firmy

1/14/2022
Šárka Šišková je jedinou českou oděvní návrhářkou, která je zastoupena svými modely ve stálých sbírkách newyorského Museum at the Fashion Institute of Technology. „Dědeček kreslil, strýc vyřezával sochy ze dřeva, to prostředí mě k tomu vlastně vedlo,“ vzpomíná módní návrhářka, malířka a úspěšná spisovatelka na to, co ji táhlo k umělecké tvorbě.

Duration:00:23:52

S podnikáním začínal ve svých 21 letech, když turistům prodával občerstvení na Karlově mostě

1/13/2022
První restauraci otevřel v pražské Vodičkově ulici v roce 1995, v letošním roce se s impériem Coloseum chystá na burzu. Jana Mužátka pozval k mikrofonu Českého rozhlasu Plus Vlastimil Ježek.

Duration:00:23:50

Nenávist na jeviště nepatří a musí zůstat v zákulisí, uvažuje 85letý herec Hábl

1/12/2022
Karel Hábl za svůj 85letý život ztvárnil přes 140 televizních, filmových a divadelních rolí. „Jsou role, které vás baví a pak ty, které vám nesedí. Když děláte v angažmá, tak někdy musíte přijmout i to, co nemáte rádi,“ popisuje v pořadu Hovory. Zákulisí je ale už ale něco jiného, protože herci jsou podle něj „taky někdy dobrá čeládka“.

Duration:00:23:14

Transgender je téma, o kterém si každý myslí, že se může emociálně vylévat, míní lékař Remeš

1/11/2022
„Otázka transgender je nastavovaná v celospolečenském diskurzu, nebo na sociálních sítích. Skutečně se ale týká velmi malé části populace,“ říká lékař, terapeut a teolog Prokop Remeš. Dodává, že se často míchají dvě věci: pohlaví a gender, což je pocit vlastní pohlavní identity. „Takže na jednu stranu já, jako lékař samozřejmě kromě nějakých patologii vnímám, že existují dvě pohlaví muž a žena. Na druhé straně vím, že prožitek pohlavní identity může být odlišný.“

Duration:00:23:41

Dostat se k Emirates je těžší než na Harvard, uspěje jen procento uchazečů, říká bývalá letuška

1/10/2022
Několik roků létala jako stevardka s jednou z nejprestižnějších společností světa. Teď píše pokračování úspěšné knihy Deník letušky. Marika Mikušová se při své práci setkala se sexuálním obtěžováním. „Naštěstí naše uniforma působí důstojným a reprezentativním dojmem, takže si málokdy někdo něco dovolí. Ale byli tady pasažéři, kteří, když si trošičku víc přihnuli, tak už ke konci letu začali být, řekněme, víc kamarádští. Začali se se mnou objímat a podobně,“ říká.

Duration:00:28:11

Režírovat českou klasiku je práce pod tlakem, přiznává slovenský režisér Jakub Nvota

1/9/2022
Jakub Nvota má coby syn herce a režiséra Juraje Nvoty režírování takříkajíc v genech. V českých divadlech připravil mnohá představení, včetně dramatizací slavných literárních děl jako Spalovač mrtvol, Osudy dobrého vojáka Švejka, Rozmarné léto nebo Saturnin. Pracovat na klasice, kterou znají čeští diváci také z populárních filmových adaptací, je přitom výzva, přiznává.

Duration:00:24:09

Spisovatel a kriminalista David Urban: Policisté mé knihy přijímají dobře, poznávají ty situace

1/7/2022
Spousta detektivkářů píše o policistech v českém prostředí a vůbec netuší, jak to chodí. Proto jsem se rozhodl, že v mých příbězích se budou policisté chovat tak, jak by tomu bylo ve skutečnosti, říká dlouholetý kriminalista a spisovatel David Urban. Zatím už vydal tři knihy. „Některým hlavním hrdinům propůjčuji své vlastnosti a názory,“ přiznává.

Duration:00:23:38

Klasický koncert se už nedá udělat bez sponzorů, stýská si šéf symfonického orchestru Hasenöhrl

1/6/2022
Jan Hasenöhrl má v Českém národním symfonickém orchestru už bezmála třicet let trojí roli: ředitele a zakladatele, prvního trumpetisty a hlavního manažera, který shání peníze. „Jediný zisk, který generujeme, je z nahrávání filmové hudby, případně té reklamní. Symfonická hudba se, bohužel, přestala točit v našem studiu před pár lety po katastrofě ve Fukušimě. Když nahrávací studio JVC kompletně zrušilo celou svou klasickou sekci. A my jsme s nimi dělali dvacet let,“ popisuje.

Duration:00:23:26

V Rusku musíte stát na té správné, Putinově straně. Běda, když jste jen podřízení, tvrdí Dlouhý

1/5/2022
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tvrdí, že kapitalismus jako ekonomický systém založený na soukromém vlastnictví a na poměrně svobodném rozhodování jednotlivců není přežitý. „Koneckonců to ukazují i data. Jestliže hovoříme jako o alternativním systému o čínském kapitalismu, tak je to pořád kapitalismus s velmi silnými státními rysy. Totéž v menší a v daleko problematičtější míře platí pro Rusko,“ říká.

Duration:00:22:58

Havlův fešácký kriminál? To je fake news a kydání hnoje, tvrdí Hájek z Knihovny Václava Havla

1/4/2022
Snažíme se Václava Havla včlenit do současnosti, každodennosti. Poukazujeme proto na jeho témata, která stále ve společnosti se objevují, přibližuje svoji práci šéf publikačního programu Knihovny Václava Havla Pavel Hájek. K nelichotivým poznámkám na Havlovu adresu říká: „Nejsou to ani tak omyly, spíš jsou to osočení či fake news. Od fešáckého kriminálu přes nezřízený alkoholismus či nadbíhání Spojeným státům. Těch mýtů je opravdu celá řada.“

Duration:00:23:45

„Máma si vše, co se v minulosti událo, vzala do hrobu.“ Frank Frištenský přesto sepsal její příběh

1/3/2022
Původně jsem chtěl psát o sobě a svém životě pro moje děti a mou rodinu, ale když jsem se dostal k mámě, zjistil jsem, že o její minulosti nevím nic, vzpomíná Frank Frištenský na impuls k pátrání, na jehož konci je knížka nazvaná Moje máma z Terezína. Neuvěřitelný příběh Hany Kleinové napsal až po její smrti, matka s ním o své minulosti a o životě v terezínském ghettu nikdy nechtěla mluvit.

Duration:00:23:20

Zakazovat hry s Othellem je zrůdné. Nechme umělcům svobodu, apeluje kunsthistorik Royt

1/2/2022
„Myslím si, že dialog s lidmi a konfrontaci mých názorů, které nemusí být vždy pravdivé, je dobré zažít,“ říká kunsthistorik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt. Dodává ale, že mu vadí, když diskutují lidé, kteří nemají co říct. „Nevzdělaní lidé to nahrazují arogancí a hraním si na něco, čím nejsou. To je to nejhorší, co vůbec může být. Myslím, že je to dané tezemi, že musíte být za každou cenu úspěšný. “

Duration:00:23:30

Karikaturista Miroslav Kemel: Sám sebe někdy pobavím kresbou. Ale častější je hořké pousmání

12/31/2021
Písničkář a karikaturista Miroslav Kemel souhlasí s tvrzením, že čeští politici kazí satiru. „Politici jsou schopní dělat věci, které by nikdo nevymyslel, a jsou ve svých důsledcích opravdu vtipné a legrační. Ale když kreslím, je to spíš hořké pousmání. A někdy i sám sebe svojí kresbou pobavím.“

Duration:00:36:59

Mezi manažerem a vrcholovým sportovcem nevidím rozdíl. Oba jedou nadoraz, věří fyzioterapeut Jisl

12/30/2021
Na vrcholové úrovni zkoušel běh na lyžích, v padesáti letech se stal mistrem světa v závodě na koloběžkách. Profesionálně se ale Richard Jisl věnuje především fyzioterapeutické praxi, kterou postupem času obohatil o prvky tai chi nebo čchi kungu. „To, že dnes funguju, je zásluha právě těch čínských a japonských technik, které jsem se naučil,“ přiznává v Hovorech.

Duration:00:23:41