Czech Radio-logo

Czech Radio

Czech Republic

More Information

Location:

Czech Republic

Language:

Czech


Episodes

Večerní Host Radiožurnálu - Do Skotska nejezděte, nebo tam zůstanete navždy

9/25/2018
More
Paul Miller je honorární generální konzul České republiky ve Skotsku. Narodil se v Brně, do Skotska přijel v roce 1968 a už tam zůstal. Právě vydal novou knihu.

Duration:00:19:52

Dvacet minut Radiožurnálu - Druhá předvolební debata: V Chanovicích nechtějí jaderné úložiště

9/25/2018
More
V Chanovicích na Klatovsku hledají cestu, jak udržet lidi v obci. Jedná se totiž o lokalitu, která je vybrána jako jedno z míst pro úložiště jaderného odpadu. To se ale většině obyvatel, ani zastupitelů nelíbí.

Duration:00:53:58

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře - Odpolední publicistika s Vladimírem Krocem

9/25/2018
More
Imunitní výbor doporučil nevydat poslance Zdeňka Ondráčka ke stíhání. Útok hackerů skrz e-banking v mobilech. Spor ministerstva dopravy a firmy Kapsch. Trumpův vzkaz v OSN.

Duration:00:14:36

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře - Odpolední publicistika s Vladimírem Krocem

9/25/2018
More
Zrušení karenční doby. Evropská komise žaluje Polsko kvůli zákonu o Nejvyšším soudu. Hackeři se phishingovými útoky zaměřují na univerzity.

Duration:00:14:33

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře - Polední publicistika s Tomášem Pavlíčkem

9/25/2018
More
Případ novináře Kroupy mění praxi policejních odposlechů. Provozovatel mýtného Kapsch chce zrušit smlouvu státu s vítězem tendru. Švédský premiér nedostal důvěru parlamentu

Duration:00:14:28

Host Lucie Výborné - Na naše inscenace musí mít člověk náturu, říká Petr Forman

9/25/2018
More
„Vznik našich inscenací, to je dobrodružství. A člověk na to musí mít náturu.“ I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká herec a divadelník Petr Forman. „Vždy si projdeme peklem. A doufáme, že na konci něco vznikne.“

Duration:00:34:43

Ranní interview - Zdravotnictví je byznys. Lékařům se nevyplatí jezdit za pacienty, říká expert na zdravotní právo

9/25/2018
More
Potřebují ošetřit, ale praktický lékař odmítne přijet. Přestože se k němu sami nemají jak dostat. Taková situace se může přihodit mnoha lidem, hlavně na venkově nebo v menších městech. Každý má přitom právo na ošetření lékařem přímo v místě bydliště.

Duration:00:05:30

Zápisník zahraničních zpravodajů - Létat se bál, a tak cestoval vlakem. Ve Stalinově voze ale luxus nečekejte

9/25/2018
More
Velcí vůdci a diktátoři mívají své vrtochy. Někteří se kupříkladu bojí cestovat letadly. Také sovětský tyran Josif Vissarionovič Stalin dával přednost vlaku před letadly. U Stalinova muzea v jeho rodišti, gruzínském městě Gori, mohou zájemci nahlédnout do vozu, v němž sovětský krutovládce najezdil tisíce kilometrů.

Duration:00:03:16

Večerní Host Radiožurnálu - Učitelství jako radost a stálý zdroj poznávání

9/24/2018
More
Učitelka fyziky Rita Chalupníková získala ocenění na soutěžní přehlídce Science on Stage v Maďarsku. Absolvovala trénink v kosmickém centru v USA.

Duration:00:22:37

Dvacet minut Radiožurnálu - První debata před komunálními volbami: Velkým problémem města Jesenice je doprava. Pomůže zákaz vjezdu kamionů?

9/24/2018
More
Jesenice u Prahy je příměstské sídlo. Jak přibývá obyvatel, tak i problémů. Hlavně s každodenní dopravou za prací. Mnozí z místních by uvítali i lepší základní školu.

Duration:00:54:24

Experiment - Čeští farmáři se mohou stát průkopníky zemědělství 4.0

9/24/2018
More
Pokrytí signálem internetu věcí v Česku patří k nejlepšímu v celé Evropě – jde o plných 98 procent území. Díky tomu i na tom nejzapadlejším tuzemském poli nebo silu mohou fungovat speciální senzory, které hospodářům pošlou údaje související se závlahou, sklizní nebo skladováním úrody. Mezi prvními si je nainstalovali na farmě v Klíčanech u Prahy.

Duration:00:02:24

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře - Polední publicistika s Tomášem Pavlíčkem

9/24/2018
More
ČEZ se po noční vichřici musí vyrovnat s poničenými rozvody velmi vysokého napětí. Miloš Zeman na zámku v Lánech jednal s bývalým poradcem amerického prezidenta Stevem Bannonem. Lékaři naměřili muži na bruntálsku rekordní množství alkoholu v krvi. Účastník jachtařského závodu přežil sám v oceánu 3000 kilometrů od pevniny.

Duration:00:14:16

Zápisník zahraničních zpravodajů - Kouzlo zelených střech objevili i Řekové. Kulturní centrum Stavrose Niarchose v létě chladí a v zimě hřeje

9/24/2018
More
Řecké město Pireus propojené s Aténami se kromě jednoho z největších evropských přístavů už několik let pyšní i jedním neobyčejným kulturním centrem. Chytře navržený systém železobetonových budov pojmenovaných podle slavného řeckého loďaře Stavrose Niarchose, jehož nadace stavbu darovala řeckému lidu, se tyčí nad okolní zástavbou jako kopec. Uvnitř najdete národní operu, knihovnu a na střeše park, ve kterém se z každého stane hudebník.

Duration:00:03:32

Host Lucie Výborné - Český ostrovní dům má vlastní mozek, zvládne fungovat zcela soběstačně, říká Pavel Podruh

9/24/2018
More
Představte si dům, do kterého nevedou žádné sítě – a přesto je zcela soběstačný. Tak nějak by měl fungovat takzvaný „ostrovní dům“, na kterém právě pracuje Pavel Podruh se svým týmem. „Soběstačný dům už mohl stát před dvěma lety, čekáme ale na legislativu,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Duration:00:32:20

Ranní interview - Na Radiožurnálu začíná předvolební vysílání, startuje se v Jesenici u Prahy

9/24/2018
More
Volby do obecních zastupitelstev se konají už 5. a 6. října. V pondělí 24. září v 17:00 tak na Radiožurnálu startuje série předvolebních rozhovorů ze čtyř českých měst.

Duration:00:03:26

Experiment - Šetří čas učitelům, motivuje studenty a podporuje skupinovou práci. Aplikace Techambition ukazuje budoucnost výuky matematiky

9/23/2018
More
Místo sešitu tablet nebo počítač a místo samostatné práce debata ve skupince. Aplikace Techambition pomáhá s výukou matematiky na středních školách studentům i pedagogům. Nabízí vhodné úlohy pro danou látku a tam, kde to má smysl, doporučí skupinovou výuku. Už od začátku školního roku s ní pracují také studenti jedné ze tříd Střední průmyslové strojnické školy v pražské Betlémské ulici.

Duration:00:04:24

Glosa Pavla Maurera - Restaurace jsou pro psy jenom chuťový stres, říká Pavel Maurer

9/23/2018
More
Vzít psa s sebou do restaurace, nebo ne? To je otázka, kterou si určitě položil nejeden páníček. Někde totiž číšník automaticky přinese misku s vodou. A jinde naopak člověka se psem vykážou z podniku hned ve dveřích.

Duration:00:02:57

Host Lucie Výborné - Co nového v astronomii? Jiří Grygar vzpomíná i na rozhlasový pořad Meteor

9/23/2018
More
Pamatujete rozhlasový pořad Meteor? Vznikl před 55 lety a je spojený mimo jiné se jménem známého popularizátora astronomie Jiřího Grygara. Jak vzpomíná na začátky dnes už legendárního pořadu? A co mu dávají prázdninová putování na kolech od hvězdárny k hvězdárně?

Duration:00:32:31

Zápisník zahraničních zpravodajů - Zápisník Zdeňka Nováka

9/23/2018
More
Maroko kdysi mělo jednu z největších židovských komunit v Africe. Ve starobylém Fésu kdysi působil například i největší židovský středověký učenec Maimonides.

Duration:00:03:17

Zápisník zahraničních zpravodajů - Zápisník Štěpána Macháčka

9/23/2018
More
Dobytí Cařihradu osmanskými Turky v roce 1453 je známý historický milník. Už o osm set let dřív se a

Duration:00:03:42